Stopa bezrobocia w Polsce od kilku lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Liczba osób gotowych do podjęcia pracy w rozwijających się i nowo powstałych zakładach pracy często nie pokrywa zapotrzebowania przedsiębiorców. To sprawia, że firmy chętnie decydują się na zatrudnienie cudzoziemców.
Zatrudnienie obcokrajowca spoza UE wiąże się z szeregiem obowiązków po stronie pracodawcy. W zależności od tego czy planujemy zatrudnić obywatela kraju objętego tzw. procedurą uproszczoną (Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Rosja, Białoruś) czy sięgamy po pracowników z Azji lub Afryki, inne będą kroki, które musimy podjąć.
Zatrudnienie obcokrajowców – oferta dla firm
Najczęściej, ze względu na bliskość językową i kulturową, są to pracownicy z Ukrainy, ale coraz częściej na naszym rynku pracy pojawiają się także obywatele z Azji.
Dla firm planujących zatrudnienie pracowników z zagranicy Agencja EWL kompleksowo świadczy usługi z zakresu:
- Rekrutacji i selekcji pracowników z zagranicy
- Pracy tymczasowej / leasingu (wynajmu) pracowników dla firm
- Outsourcingu procesów i funkcji
- Transgranicznego delegowania pracowników
- Kompleksowej legalizacji zatrudnienia obcokrajowców
Agencja pracy dla cudzoziemców – dlaczego warto zaufać EWL
Proces zatrudnienia obcokrajowca jest stosunkowo długi i złożony. Szczególnie, kiedy decydujemy się przeprowadzić go samodzielnie. Łatwiejszym i szybszym sposobem na zatrudnienie cudzoziemca przez firmę jest skontaktowanie się z wyspecjalizowaną agencją pracy, która nie tylko zadba o legalność zatrudnienia cudzoziemców, ale także wybierze najlepiej dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa pracowników.
Jak zatrudnić cudzoziemca? – krok po kroku
1. Rekrutacja pracowników
Proces pozyskiwania pracowników z zagranicy należy zacząć od dobrze zaplanowanej rekrutacji. Lokalne portale ogłoszeniowe, ulotki, billboardy czy marketing szeptany – to tylko niektóre ze sposobów dotarcia do kandydatów.
2. Sprawy urzędowe
Jeśli znaleźliśmy odpowiedniego kandydata, to czas postarać się o zaproszenie dla cudzoziemca. W przypadku pracowników objętych tzw. „procedurą uproszczoną” pierwszym dokumentem, o który musimy się postarać jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (oświadczenie o zamiarze zatrudnienia, oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca).
3. Podpisanie umowy o pracę
Decydując się na zatrudnienie cudzoziemców warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad formą pracy. Co do zasady możemy zawrzeć umowę zlecenia z obcokrajowcem lub umowę o pracę. Jeśli cudzoziemcy będą świadczyć tę samą pracę co nasi etatowi pracownicy, musimy zapewnić im takie same warunki pracy i płacy.
W EWL Group możemy także zatrudnić obcokrajowców w oparciu o umowę o pracę tymczasową. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w branżach cechujących się dużą sezonowością produkcji czy w sytuacjach dużej rotacji kadry.
Zatrudnienie obcokrajowców – aspekt prawny
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce reguluje szereg dokumentów prawnych – ustaw i rozporządzeń – które należy znać, aby w sposób bezpieczny dla biznesu, rozwijać swoją kadrę. Podstawowymi dokumentami regulującym zasady pobytu i pracy obcokrajowców na terenie RP są:
- Ustawa o cudzoziemcach, określająca zasady wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich na terenie Polski
- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, potocznie nazywana także ustawą o zatrudnieniu cudzoziemców
Warto pamiętać, że zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców są dosyć częste. Wybierając współpracę z agencją pracy tymczasowej EWL mają Państwo gwarancję pełnej legalności pobytu i pracy zatrudnionych pracowników. Na bieżąco śledzimy nowelizacje ustaw i z wyprzedzeniem reagujemy na zmiany w prawodawstwie. Jesteśmy odpowiedzialnym partnerem, z którym warto rozwijać biznes!
Zapraszamy do kontaktu!
Z pewnością dopasujemy najlepsze rozwiązanie na miarę potrzeb Państwa firmy.