Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców - leasing pracowniczy EWL Group

Stopa bezrobocia w Polsce od kilku lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Liczba osób gotowych do podjęcia pracy w rozwijających się i nowo powstałych zakładach pracy często nie pokrywa zapotrzebowania przedsiębiorców. To sprawia, że firmy chętnie decydują się na zatrudnienie cudzoziemców.

Zatrudnienie obcokrajowca spoza UE wiąże się z szeregiem obowiązków po stronie pracodawcy. W zależności od tego czy planujemy zatrudnić obywatela kraju objętego tzw. procedurą uproszczoną (Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Rosja, Białoruś) czy sięgamy po pracowników z Azji lub Afryki, inne będą kroki, które musimy podjąć.

Zatrudnienie obcokrajowców – oferta dla firm

Najczęściej, ze względu na bliskość językową i kulturową, są to pracownicy z Ukrainy, ale coraz częściej na naszym rynku pracy pojawiają się także obywatele z Azji.

Dla firm planujących zatrudnienie pracowników z zagranicy Agencja EWL kompleksowo świadczy usługi z zakresu:


Zapytaj o pełną ofertę


Agencja pracy dla cudzoziemców – dlaczego warto zaufać EWL

Proces zatrudnienia obcokrajowca jest stosunkowo długi i złożony. Szczególnie, kiedy decydujemy się przeprowadzić go samodzielnie. Łatwiejszym i szybszym sposobem na zatrudnienie cudzoziemca przez firmę jest skontaktowanie się z wyspecjalizowaną agencją pracy, która nie tylko zadba o legalność zatrudnienia cudzoziemców, ale także wybierze najlepiej dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa pracowników.

Jak zatrudnić cudzoziemca? – krok po kroku

1.     Rekrutacja pracowników

Proces pozyskiwania pracowników z zagranicy należy zacząć od dobrze zaplanowanej rekrutacji. Lokalne portale ogłoszeniowe, ulotki, billboardy czy marketing szeptany – to tylko niektóre ze sposobów dotarcia do kandydatów.

2.     Sprawy urzędowe

Jeśli znaleźliśmy odpowiedniego kandydata, to czas postarać się o zaproszenie dla cudzoziemca. W przypadku pracowników objętych tzw. „procedurą uproszczoną” pierwszym dokumentem, o który musimy się postarać jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (oświadczenie o zamiarze zatrudnienia, oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca).

3.     Podpisanie umowy o pracę

Decydując się na zatrudnienie cudzoziemców warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad formą pracy. Co do zasady możemy zawrzeć umowę zlecenia z obcokrajowcem lub umowę o pracę. Jeśli cudzoziemcy będą świadczyć tę samą pracę co nasi etatowi pracownicy, musimy zapewnić im takie same warunki pracy i płacy.

W EWL Group możemy także zatrudnić obcokrajowców w oparciu o umowę o pracę tymczasową. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w branżach cechujących się dużą sezonowością  produkcji czy w sytuacjach dużej rotacji kadry.

Zatrudnienie obcokrajowców – aspekt prawny

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce reguluje szereg dokumentów prawnych – ustaw i rozporządzeń – które należy znać, aby w sposób bezpieczny dla biznesu, rozwijać swoją kadrę. Podstawowymi dokumentami regulującym zasady pobytu i pracy obcokrajowców na terenie RP są:

  • Ustawa o cudzoziemcach, określająca zasady wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich na terenie Polski
  • Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, potocznie nazywana także ustawą o zatrudnieniu cudzoziemców

Warto pamiętać, że zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców są dosyć częste. Wybierając współpracę z agencją pracy tymczasowej EWL mają Państwo gwarancję pełnej legalności pobytu i pracy zatrudnionych pracowników. Na bieżąco śledzimy nowelizacje ustaw i z wyprzedzeniem reagujemy na zmiany w prawodawstwie. Jesteśmy odpowiedzialnym partnerem, z którym warto rozwijać biznes!

Zapraszamy do kontaktu!
Z pewnością dopasujemy najlepsze rozwiązanie na miarę potrzeb Państwa firmy.

Zatrudnianie obcokrajowców z EWL Group - Michał Wierzchowski
Michał Wierzchowski
Sales Director w EWL Group
Zapytaj o pełną ofertę

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).