Opublikowano: 28.02.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
28.02.2023
Aktualności | EWL w Mediach

TVP: Prawie 90 proc. uchodźców widzi poprawę stosunków polsko-ukraińskich

Aż 89 proc. uchodźców z Ukrainy twierdzi, że stosunki polsko-ukraińskie po zakończeniu wojny będą lepsze niż przed 24 lutego 2022 r., a niemal połowa z nich zamierza pozostać w Polsce co najmniej rok po zakończeniu wojny – wynika z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” – czytamy w artykule opublikowanym 27 lutego na łamach tvp.info.

Istotnym obszarem, którego dotyczyło badanie, była także kwestia zatrudnienia uchodźców w Polsce. Według analizy aż 84 proc. uchodźców w wieku produkcyjnym znalazło zatrudnienie na polskim rynku pracy, z czego ponad jedna czwarta zrobiła to już w pierwszym miesiącu pobytu.

Ta duża liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce nie odbiera Polakom miejsc pracy, lecz zmniejsza bezrobocie. (…) Trzeba będzie to zregionalizować, jak to jest w dużych miastach, w różnych częściach Polski, ale myślę, że to są bardzo ciekawe i interesujące wyniki

– skomentował badanie Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, inicjator Konferencji Europa Karpat.

Były marszałek Sejmu zaznaczył, że takie wyniki badania sondażowego wskazują na szybką aklimatyzację obywateli Ukrainy i ich adaptację do warunków Unii Europejskiej. Według badania większość uchodźców wojennych (62 proc.) uważa, że po zakończeniu wojny stosunki polsko-ukraińskie będą zdecydowanie lepsze niż przed 24 lutego 2022 r., z kolei 27 proc. respondentów przyznaje, że będą one trochę lepsze.

Zdaniem autorów raportu perspektywa poprawy i rozwoju wzajemnych relacji wynika przede wszystkim z solidarnej postawy polskiego społeczeństwa z Ukrainą od początku wojny, w tym licznych działań pomocowych ze strony władz centralnych, samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Jedynie 6 proc. respondentów uważa, że relacje między Polską a Ukrainą się nie zmienią.

Kolosalna większość uchodźców uważa, że pomoc wojenna i postawa wobec ukraińskich uchodźców zaowocują głębszą integracją polskiego i ukraińskiego społeczeństwa poprzez naprawienie, zacieśnianie oraz rozwijanie naszych relacji państwowych i społecznych, relacji na każdym obszarze współpracy

– podkreśla Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zostaną na dłużej?

Badanie pokazało, że niemal połowa uchodźców z Ukrainy (45 proc.) zamierza pozostać w Polsce na dłużej, przynajmniej rok po zakończeniu wojny. W marcu 2022 r. taką chęć wyraziło 31 proc. uchodźców wojennych. 34 proc. respondentów przyznało, że zamierza wrócić do Ukrainy jak najszybciej.

W ocenie prezesa Platformy Migracyjnej EWL, Andrzeja Korkusa duży wpływ na decyzję uchodźców o przedłużeniu pobytu w Polsce miały dotychczas podjęte działania dotyczące deregulacji przepisów związanych z zatrudnieniem oraz digitalizacji kluczowych procesów w obszarze usług publicznych.

– Umożliwiło to pracodawcom zaoferowanie pracy łącznie ponad 900 tys. uchodźców w ciągu roku – powiedział. Dodał, że pozytywna reakcja ze strony pracodawców pokazuje tylko, jakie potrzeby dalej ma nasz rynek pracy i jak istotnym elementem dla polskiej gospodarki są pracownicy ze Wschodu.

Badanie sondażowe „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” zostało przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniach 10-16 lutego. przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W 34 miejscowościach Polski przebadanych zostało 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Źrodło: tvp.info
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową