Opublikowano: 11.03.2024
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
11.03.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (5 – 11 marca)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 5 – 11 marca 2024 roku


Udział migrantów z Ukrainy w polskim PKB wyniósł ok. 1% 

W ubiegłym roku udział obywateli Ukrainy w polskim PKB wyniósł od 0,7% do 1,1%. Wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła – poinformował 5 marca serwis ekonomiczny PAP, powołując się na wyniki raportu Deloitte dla UNHCR oraz Agencji ONZ ds. Uchodźców. 

Według raportu w 2023 roku udział obywateli Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7% do 1,1%. Eksperci spodziewają się, że wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła. Analitycy zauważyli, że pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na gospodarkę był możliwy poprzez sprawne włączenie ich w rynek pracy. Podkreślono, że wielu uchodźców w ciągu kilku miesięcy znalazło w Polsce zatrudnienie lub założyło firmy. Tym samym wsparli budżet swoimi podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne. Zaznaczono, że w Polsce pracuje obecnie od 225 tys. do 350 tys. uchodźców z Ukrainy. 

„Polska przywitała ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną i brutalnością z otwartymi ramionami, wykazując się bezprzykładną solidarnością” – powiedział przedstawiciel UNHCR w Polsce Kevin J. Allen.  

Ekspert dodał również, że badanie pokazuje, iż wspieranie uchodźców było korzystne także dla biznesu i polskiej gospodarki – dostali oni szansę na podjęcie pracy i udział w handlu. 


MRiPS przygotowuje zmiany w umowach cywilnoprawnych oraz dostępie cudzoziemców do rynku pracy 

Rząd szykuje dużo zmian dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. O najważniejszych działaniach mówiła szefowa resortu pracy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego – poinformował 11 marca radio Eska. 

Szefowa resortu poinformowała o pracach rządu nad projektem ustawy, który ma na celu wprowadzenie mechanizmu zaliczającego okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy. 

To nie jedyne zapowiedzi zmian na rynku pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła także, że ministerstwo pracy zajmuje się ustawą o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt ma uszczelnić przepisy dotyczące zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i państw trzecich. Rząd zamierza także wdrożyć dyrektywy unijne w sprawie wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. 

Źródło: eska.pl

Litwa planuje uporządkowanie przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców 

Władze litewskie planują uporządkować przepisy związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Zgodnie z nowymi zmianami na Litwie będą mogli pracować wyłącznie cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt. Obecnie na Litwie mieszka ponad 227 tys. obcokrajowców, a 144 tys. pracuje w kraju – poinformował 8 marca portal SchengenVisaInfo.com. 

Według danych litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obecnie w kraju mieszka ponad 227 tys. obcokrajowców, co stanowi 8,1% wszystkich mieszkańców Litwy. Spora część obcokrajowców przyjeżdża na Litwę w poszukiwaniu zatrudnienia. Według danych jest ich ponad 144 tysięcy. 

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zasugerowało zaostrzenie kryteriów zatrudnienia dla firm zapraszających obcokrajowców do pracy na Litwie. Nowe poprawki zakładają zobowiązanie pracodawców do zatrudniania obcokrajowców w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo postulowane jest przywrócenia wymogu, aby pracodawcy podawali szczegóły dotyczące kwalifikacji i doświadczenia zagranicznych pracowników.  

 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową