Opublikowano: 21.10.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
21.10.2022
Aktualności | Raporty

Prezentacja raportu EWL na temat aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainie w Berlinie

W czwartek 20 października w Berlinie odbyła się prezentacja raportu specjalnego z badań socjologicznych „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Kluczowe wnioski z badania zrealizowanego wśród uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach, zaprezentowano w trakcie spotkania z przedstawicielami mediów, organizacji pozarządowych, ekspertami, urzędnikami i dyplomatami, któremu przewodniczył znany dziennikarz Ewald Konig.

„Polska lepiej poradziła sobie z wyzwaniem aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy niż Niemcy, choć w tym drugim kraju liczba wakatów jest wielokrotnie wyższa, a pracodawcy w niemal wszystkich sektorach skarżą się na brak rąk do pracy, szczególnie na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji” – powiedział w trakcie konferencji Andrzej Korkus, Prezes EWL Group.

„Deregulacja niektórych zawodów, przyspieszenie i uproszczenie procedur związanych z pobytem i podejmowaniem pracy przez uchodźców z Ukrainy w Niemczech mogą pomóc w ich aktywizacji zawodowej, co należy do kluczowych form wsparcia uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy” – podkreśliła Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego w EWL Group

„W Niemczech nie znamy dokładnej liczby zatrudnionych uchodźców. Jednak z wyliczeń monachijskiego instytutu badań gospodarczych Ifo wynika, że blisko 160 tys. uchodźców mogło znaleźć zatrudnienie za Odrą” – przyznała Karolina Klages, Menedżerka ds. Rozwoju Biznesu (DACH) w EWL Group.

Raport „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 15 lipca – 25 lipca 2022 roku w Polsce i w Niemczech przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 800 obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową