Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 9 – 15 maja 2023 roku
Obywatele Ukrainy są zadowoleni z pracy w Polsce
Blisko ośmiu na dziesięciu mieszkających w Polsce obywateli Ukrainy jest aktywna na polskim rynku pracy, zaś większość z nich jest zadowolona z pracy w naszym kraju. Problemem pozostaje niedopasowanie ich kwalifikacji, widoczne szczególnie wśród uchodźców wojennych – poinformowała 11 maja Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszych badań Platformy Migracyjnej EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Z najnowszego raportu Platformy Migracyjnej EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” wynika, że pomimo wskazywanych przez respondentów problemów przy szukaniu pracy w Polsce, w tym zwłaszcza oczekiwań pracodawców (37%), zdecydowana większość – bo 78% – uczestników badania jest aktywna na polskim rynku pracy. Ponad połowa z nich zadeklarowała, że są zadowoleni z pracy w Polsce, jednak tylko 35% badanych potwierdza, że pracuje w Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami.
Andrzej Korkus, prezes EWL, podkreśla, że zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce odpowiadającej ich kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać ukraińskich migrantów i uchodźców w Polsce na dłużej.
– Nasze doświadczenie wskazuje, że pierwszym krokiem do szerszej aktywizacji zawodowej uchodźców jest umożliwienie im uczestnictwa w kursach językowych i zawodowych, kontynuacja nauki na uczelniach wyższych, a także nostryfikacja uzyskanych wcześniej dyplomów i uprawnień – zaznaczył Andrzej Korkus.
Eurostat: Ochrona tymczasowa w UE dla blisko 4 mln Ukraińców
Z ochrony tymczasowej w państwach Unii Europejskiej w końcu marca 2023 roku korzystało 3,9 mln osób, które opuściły Ukrainę po rosyjskiej inwazji – podał 8 maja portal ISBiznes, powołując się na dane Eurostatu.
Zgodnie z opublikowanymi danymi najwięcej osób korzystało z ochrony tymczasowej w Niemczech – blisko 1,068 mln (27%), w Polsce – blisko 976,6 tys. (25%) i w Czechach – ok. 325,2 tys. (8%). Podano również liczbę beneficjentów ochrony czasowej w stosunku do liczby mieszkańców. W marcu 2023 roku na 1 tys. osób wskaźnik ten na poziomie UE wyniósł 8,7. Najwięcej wyniósł on w Czechach wyniósł – 30,9, następnie w Estonii – 27,8, w Polsce – 25,9, w Litwie – 24,2 oraz 22,5 w Bułgarii.
W komunikacie podano również, że w porównaniu z końcem lutego 2023 roku liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy spadła w całej Unii Europejskiej o 116 930 osób (- 3%) z powodu wyrejestrowania ich statusów ochrony czasowej. Największe spadki odnotowano w Czechach – o blisko 122,6 tys. (-27%), Szwecji – o 23,7 tys. (-49%) i Polsce o 17,2 tys. (-2%). Wzrosty odnotowano w Niemczech – o 33,1 tys. (+3%), Włoszech – o 7,4 tys. (+5%) i Rumunii – o 6,6 tys. (+6%).
Portugalia: Maleje liczba uchodźców wojennych z Ukrainy
Po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie liczba uchodźców wojennych z tego kraju zmalała na terytorium Portugalii – poinformował 9 maja portal wnp.pl, powołując się na komunikat portugalskiego resortu spraw wewnętrznych.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez ministerstwo, na początku maja 2023 roku na terytorium Portugalii przebywało ponad 58 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego najwięcej, 12 tys., w aglomeracji Lizbony, stolicy kraju. Jednak tylko od początku kwietnia 2023 roku Portugalię opuściło ponad 2 tys. uciekinierów wojennych z Ukrainy.
Portugalskie MSW dodało również, że spodziewa się, iż skala zjawiska powracających do ojczyzny uchodźców może być większa, gdyż wielu ukraińskich uchodźców nie przedłużyło wydanych im w 2022 roku dokumentów pozwalających na roczny pobyt tymczasowy.