Opublikowano: 04.04.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
04.04.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (29 marca – 4 kwietnia)

EWL Group - International Division

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 29 marca – 4 kwietnia 2022 roku 


Eurostat: Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się w lutym na poziomie 3%, co daje drugi najniższy w Unii Europejskiej. Mniejsze bezrobocie zanotowano tylko w Czechach, gdzie bez pracy w lutym pozostawało 2,4% aktywnych zawodowo osób — podał 31 marca portal Business Insider 

Według najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego w Polsce bez pracy w lutym było 522 tys. osób. Zgodnie z wyliczeniami w całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w lutym spadła do 6,2% z 6,3% odnotowanych w styczniu. Oznacza to, że bez pracy było prawie 13,3 mln obywateli UE. Z kolei w strefie euro bezrobocie zmniejszyło się do 6,8% z 6,9%. 

Eksperci z Banku Pekao komentując powyższe dane zastrzegli, że napływ uchodźców z Ukrainy nie będzie widoczny w statystykach z polskiego rynku pracy, gdyż rzadko decydują się oni na rejestrację w urzędach pracy.  


Rząd: Polska nie ma problemu w zatrudnianiu uchodźców

Dzięki bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy nie ma problemu z zatrudnianiem w naszym kraju uciekających przed wojną obywateli Ukrainy — przekazał 4 kwietnia słowa minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg portal PolskieRadio24.pl. 

Szefowa resortu podkreśliła, że przed 24 lutego w Polsce pracowało legalnie około 1 mln obywateli Ukrainy, przede wszystkim mężczyzn. Obecnie zaś pracę w naszym kraju podejmują głównie Ukrainki, które znajdują zatrudnienie, najczęściej w oparciu o umowy cywilnoprawne, przede wszystkim w hotelarstwie, gastronomii oraz rozpoczynających się już pracach sezonowych. 

Minister przypomniała o stworzeniu portalu “Pomagam Ukrainie”, zawierającym kompleksowe informacje, dotyczące rynku pracy oraz aplikacji “ePraca” pomagającej w wyszukiwaniu ofert pracy. Przypominamy również, że, zgodnie z danymi Straży Granicznej, od 24 lutego do 4 kwietnia do Polski z Ukrainy przyjechało 2,481 mln osób. 


Transport i logistyka: wojna odebrała firmom pracowników

Branża transportu i logistyki według szacunków ekonomistów banku Pekao odpowiadała w 2018 roku za ok. 7% PKB. Wojna i sankcje odebrały firmom transportowym i logistycznym kilkanaście procent pracowników — podał 4 marca portal Puls Biznesu 

Zgodnie z danymi Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD), przewoźnicy drogowi zatrudniali przed wojną ponad 300 tys. kierowców, z czego ok. 110 tys. było obywatelami Ukrainy. Według informacji pochodzących od dużych firm, po wybuchu wojny ok. 30-40% z nich odeszło (czyli około 12-15%. wszystkich zatrudnionych), co daje ok. 35-45 tys. wakatów. 

Źródło: Puls Biznesu
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową