Opublikowano: 31.07.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
31.07.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (25 – 31 lipca)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 25 – 31 lipca 2023 roku      


Polska osiągnęła historycznie niskie bezrobocie 

Stopa bezrobocia w czerwcu 2023 roku wyniosła 5,0% wobec 5,1% miesiąc wcześniej poinformowało 25 lipca Radio Zet, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 783,5 tys. wobec 802,3 tys. osób miesiąc wcześniej. To najniższa liczba osób bez pracy od lat. Spadek wynika głównie z zapotrzebowania na pracowników sezonowych. W Polsce pracuje już ponad 17 mln osób, z czego milion z nich to obcokrajowcy. 

– Dzisiaj mamy historycznie najniższe bezrobocie. Jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Ze świeżych danych dzisiejszych, czyli odczytów ministerstwa rodziny stopa bezrobocie spada w porównaniu do poprzedniego miesiąca, mamy 5,0% – przekazała wcześniej na antenie Polsat News Marlena Maląg, szefowa resortu pracy.  


GUS: Ponad 15,1 mln aktywnych osób na polskim rynku pracy 

Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami GUS w lutym 2023 roku na polskim rynku pracy aktywnych było 15,1 mln osób, w tym 8 mln mężczyzn i 7,1 mln kobiet. Średnia wieku wyniosła 42,5 lat, zaś mediana wieku 42 lata podał 27 lipca portal Prawo.pl. 

Według przekazanych przez GUS danych w tym czasie na polskim rynku pracy aktywnych było 577,1 tys. cudzoziemców, zaś emerytów i rencistów – 758,9 tys. Natomiast osób z niepełnosprawnością pracowało 473,2 tys. Z informacji wynika, że najliczniejszą grupę pracujących stanowiły osoby w wieku 35-44 lata, następnie osoby w przedziale wiekowym 45-54 i 25-34. Najmniej liczną grupę pracujących stanowiły osoby mające 65 lat i więcej. Nieco więcej od nich było pracowników w wieku 24 lata i mniej.  


Niemcy: 53% uchodźców z 2015 roku podjęło zatrudnienie  

Ponad połowa osób (53%), które przyjechały do Niemiec podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku, znalazła obecnie zatrudnienie poinformował 27 lipca portal Deutsche Welle. 

Dane te pochodzą z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB), zgodnie z którym wśród osób, które przebywają w Niemczech od sześciu lat, 41% znalazło pracę poniżej poziomu, jaki mieli przed przeniesieniem się do Niemiec, zaś 12% z nich jest zatrudnionych powyżej poziomu uzyskanego w kraju pochodzenia.  

Zgodnie z badaniami średnie miesięczne zarobki brutto uchodźców zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin wynoszą 60% średnich miesięcznych zarobków brutto osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Niemczech. 

Źródło: DW.com

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową