Opublikowano: 28.11.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
28.11.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (22 – 28 listopada)

Vyplnění personálních mezer agenturou práce

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 22 – 28 listopada 2022 roku  


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 700 tys. uchodźców z Ukrainy

Ponad 700 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w oparciu o obowiązujące od połowy marca uproszczone przepisy dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego – poinformował 25 listopada portal Forsal.pl powołując się na słowa minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. 

Szefowa resortu pracy poinformowała, że według danych związanych z nadanymi numerami PESEL, w Polsce przebywa obecnie 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Dodała również, że osoby te są aktywną częścią polskiego rynku pracy, bowiem z 1,5 mln zarejestrowanych uchodźców, pracę podjęło ok. 700 tys. osób. 

Marlena Maląg dodała również, że rząd jest przygotowany na ewentualny zwiększony napływ uchodźców.


GUS: W październiku stopa bezrobocia wyniosła 5,1%

Stopa bezrobocia w październiku 2022 roku wyniosła, podobnie jak miesiąc wcześniej, 5,1%. W zestawieniu z końcem października 2021 r. to wynik o 0,8 pkt. proc. niższy podał 25 listopada portal PulsHR.pl powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Jak poinformował GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu. Jednak zdaniem analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marcina Klucznika, w najbliższych miesiącach bezrobocie nieco wzrośnie. 

“Teraz w okresie zbliżającego się spowolnienia wydaje się, że ponownie – przynajmniej statystycznie – rynek pracy będzie nadal wykazywał odporność na zawirowania gospodarcze” – skomentował dane Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. 


Niemieckiemu rynkowi pracy grozi skurczenie się do 2035 roku o 7 milionów pracowników

Do 2035 roku niemiecki rynek pracy, o ile nie zostaną podjęte środki zaradcze, może stracić siedem milionów pracowników – tak wynika z analiz przeprowadzonych przez norymberski Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB), o czym 21 listopada poinformował portal Zeit.de. 

Według analiz IAB główną przyczyną jest fakt, że wiele dotychczas aktywnych na rynku pracy osób urodzonych w latach 1955-1969 wkrótce przejdzie na emeryturę. 

„Do 2035 roku z powodu zmian demograficznych Niemcy stracą siedem milionów pracowników, a tym samym jedną siódmą rynku pracy” – stwierdził ekspert IAB Enzo Weber. Dodał jednak, że problem ten można rozwiązać lub przynajmniej częściowo złagodzić. 

„Proces ten można zatrzymać, jeśli zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby starsi ludzi byli nadal aktywni zawodowo, aby wspomóc rozwój zawodowy kobiet, przyciągnąć i zintegrować imigrantów, jeszcze bardziej zmniejszyć bezrobocie i zwiększyć współczynnik urodzeń” – podkreślił ekspert. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową