Opublikowano: 27.12.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.12.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 27 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 20 – 27 grudnia 2022 roku      


Pracodawcy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców

Międzynarodowe załogi to dzisiaj norma w większości średnich i dużych firm w Polsce. Już 71% z nich zatrudnia cudzoziemców, a 62% zamierza zrobić to najbliższej przyszłości – poinformowała 21 grudnia Rzeczpospolita, powołując się na badania Business Centre Club.  

Jako główny powód, przedsiębiorcy wskazują przede wszystkim brak krajowych kandydatów do pracy. Potwierdzają to najnowsze dane GUS, zgodnie z którymi, pomimo spowolnienia w gospodarce, niedobór pracowników, w tym zwłaszcza tych wykwalifikowanych, nadal jest barierą w działalności wielu firm. Wskazało ją w listopadzie prawie czterech na dziesięciu pracodawców w budownictwie, a wśród dużych firm – prawie połowa (48,3%). Jednak na stanowiskach i w zawodach, w których brakuje mężczyzn, polscy pracodawcy coraz chętniej otwierają się na kandydatów z odleglejszych kierunków, na przykład z krajów azjatyckich.  

– W tym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej, a także Ameryki Południowej. Ich liczba wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem – stwierdził Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL. Ekspert dodał również, że 2023 roku możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na cudzoziemców w e-commerce i w logistyce. 


GUS: Nowe dane odnośnie do zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie 2022

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o średnim wynagrodzeniu. W porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 13,9%, co przy inflacji na poziomie 17,5% oznacza, że realne płace maleją podał 20 grudnia portal Money.pl, powołując się na najnowszy raport GUS. 

Zgodnie z danymi GUS w listopadzie 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 2,3% i wyniosło 6507,5 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1%).  

GUS poinformował również, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku w porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 13,9% i wyniosło 6857,96 zł (brutto). Względem października 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,5%. 

Eksperci z PIE podkreślają jednak, że wynagrodzenia wzrastają o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. Według nich taki trend utrzyma się w pierwszym półroczu 2023 roku. Dopiero w IV kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji. 


Niemcy: Mniej 25% ukraińskich uchodźców znalazło zatrudnienie

Niemcy przyjęły ok. 600 tys. ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, ale zatrudnienie udało się znaleźć mniej niż 25% z nich podał portal Liga.net, powołując się na dane przekazane przez ambasadę Niemiec w Ukrainie. 

Oznacza to, że we wrześniu w Niemczech zatrudnionych było 142 tys. obywateli Ukrainy. Główną trudnością, z jaką borykają się uchodźcy w znalezieniu pracy w Niemczech jest język. Warto jednak podkreślić, że niemal 200 tys. uchodźczyń z Ukrainy bierze udział w finansowanych przez państwo kursach integracyjnych, które uczą podstaw języka niemieckiego. 

Innymi przeszkodami w znalezieniu zatrudnienia są trudności w uznawaniu kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza nauczycieli i lekarzy, a także kwestia opieki nad dziećmi. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową