Opublikowano: 23.10.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
23.10.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (17– 23 października)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 17 – 23 października 2023 roku      


GUS podał dane o wynagrodzeniach we wrześniu 

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach we wrześniu 2023 roku wzrosło o 10,3% rok do roku i wynosiło 7379,88 tys. zł brutto – poinformował 19 portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS-u sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna, choć popyt na pracę pozostaje ograniczony. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1% i wyniosło 6 496,1 tys. etatów. W ujęciu rok do roku nie zmieniło się. 

Średnia pensja brutto we wrześniu 2023 roku wyniosła prawie 7 tys. 380 zł. To oznacza wzrost rok do roku o 10,3%. Dla porównania w sierpniu dynamika średniego wynagrodzenia wynosiła 11,9%, a pensja 7369 zł. Z danych wynika, że pracownicy z sektora najlepiej płacącego średnio zarabiają o prawie 130% więcej niż ci z branży najsłabiej wynagradzającej. 

Ekonomiści Banku Pekao zwracają uwagę, że dynamika płac od kilku miesięcy jest bardzo wahliwa. To rezultat efektów bazy (zeszłoroczne premie w górnictwie i energetyce). Podkreślają widoczny trend spadkowy na dynamice płac i stopniowy wzrost wynagrodzeń realnych (dzięki obniżeniu inflacji).   


Firmy transportowe alarmują. Brakuje ponad 130 tys. kierowców 

Z danych organizacji transportowych wynika, że na polskim rynku pracy brakuje obecnie ponad 130 tys. kierowców ciężarówek – poinformował 15 października portal RMF24.pl. 

Głównym powodem takiego stanu rzeczy ma być odpływ pracowników z Ukrainy oraz odejście wielu pracowników na emeryturę. Prezes Związku Pracodawców Transportu i Logistyki Polska, Maciej Wroński, podkreśla, że średnia wieku kierowców wynosi ponad 45 lat, co oznacza, że jest znacznie większa niż wśród reprezentantów innych zawodów. 

Receptą na tę sytuację jest zatrudnianie coraz większej liczby kierowców z innych krajów. Obecnie w polskich firmach transportowych pracuje coraz więcej kierowców z Białorusi. Rok temu było ich ponad 28 tys. Teraz to już ponad 58 tys. Równie widoczny staje się trend zatrudniania kierowców z Kazachstanu. Rok temu było ich niespełna 100, a teraz jest ich prawie tysiąc, czyli niemal dziesięć razy więcej. 

Źródło: https://www.rmf24.pl/

Niemcy oczekują szybszego wejścia ukraińskich uchodźców na rynek pracy 

Niemiecki rząd zaproponował w środę kroki mające na celu przyspieszenie integracji dziesiątek tysięcy ukraińskich uchodźców na rynku pracy – podał 18 października Reuters. 

Jednym ze sposobów, by skuteczniej włączyć ukraińskich uchodźców w niemiecki rynek pracy, ma być złagodzenie przez firmy wymagań dotyczących języka niemieckiego i zaoferowania dodatkowych szkoleń. Nowe kroki mają na celu udzielenie pomocy zwłaszcza dziesiątkom tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy ukończyli lub wkrótce ukończą kursy integracyjne oferowane przez niemiecki rząd. Po ukończeniu takich kursów od uchodźców oczekuje się, że będą szukać pracy lub ryzykować utratę świadczeń państwowych. Urzędy pracy mają pomóc w dopasowaniu odpowiednich pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. 

Według Federalnej Agencji Pracy stopa zatrudnienia Ukraińców w Niemczech wynosi obecnie 19%. Zgodnie z rządowymi danymi, w lipcu w Niemczech było około 196 600 zatrudnionych obywateli Ukrainy, z czego 154 600 było zatrudnionych i podlegało składkom na ubezpieczenie społeczne, a 42 000 pracowało w niepełnym wymiarze godzin. We wrześniu w Niemczech było 205 970 bezrobotnych Ukraińców. 

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową