Przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym po 90 dniach

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przekroczenie granicy strefy Schengen jest posiadanie paszportu biometrycznego. Takie rozwiązanie jest proste, ponieważ nie jest w tym przypadku wymagana wiza, by legalnie przebywać na terenie krajów Unii Europejskiej. Mimo wszystko program ruchu bezwizowego niesie ze sobą ograniczenia, które należy znać, żeby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności za złamanie prawa.

W artykule omówimy informacje na temat ruchu bezwizowego i wszystkiego, co się z nim łączy. Sprawdzone zostaną przepisy regulujące okres przebywania cudzoziemców na terenie Polski w jego ramach. Zweryfikujemy także, jak wygląda przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym oraz jak liczyć wszystkie dni, żeby nie przekroczyć ustawowych terminów.

Co to jest ruch bezwizowy?

Ruchem bezwizowym nazywamy każde przekroczenie granicy przez imigranta, które się odbywa jedynie na podstawie ważnego paszportu biometrycznego. Dzięki temu nie jest wymagane posiadanie dodatkowych zezwoleń lub wiz dla przyjeżdżających do kraju. Trzeba natomiast pamiętać, że program ruchu bezwizowego uprawnia jedynie do legalnego pobytu w Polsce i nie zwalnia z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę. Osoby chcące podjąć pracę na terenie Polski, muszą uzyskać stosowne dokumenty, a posiadanie paszportu biometrycznego nie jest wystarczające.

Prawo pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego zostało dopuszczone dla obywateli Ukrainy od 11 czerwca 2017 roku. Od tego momentu, posiadając paszport biometryczny, czyli dokument tożsamości pozwalający na identyfikację danej osoby na podstawie jej unikalnych cech np. linii papilarnych, można przekroczyć granicę i legalnie przebywać w Polsce.

Przepisy jasno określają okresy, w których osoba może przebywać na terenie strefy Schengen bez wizy. Kolejnym ważnym punktem, który należy spełnić, by móc przekroczyć granicę jest brak odmowy wjazdu na terytorium kraju. W takim przypadku dana osoba nie może w ogóle przekroczyć polskiej granicy. Tak samo inne wymagane warunki muszą zostać spełnione. Te warunki to:

  • posiadanie uzasadnionego celu przyjazdu,
  • posiadanie środków finansowych pozwalających na podstawowe wydatki,
  • przedstawienie planu pobytu w kraju.

Nie podając powyższych informacji, funkcjonariusze Straży Granicznej mogą odmówić wjazdu do Polski.

Prawo pobytu w Polsce dla obcokrajowców

Program ruchu bezwizowego dopuszcza przebywanie na terenie Polski przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Obcokrajowiec posiada w tym przypadku jedynie prawo pobytu w Polsce i innych krajach należących do strefy Schengen. Każde przekroczenie granicy jest dokumentowane stemplem na paszporcie, dlatego nie ma możliwości ominięcia tego limitu.

Jeżeli dana osoba zdecyduje się na podjęcie pracy w Polsce, musi udokumentować legalność swojego pobytu. W tym celu pracodawca ma obowiązek skontrolować paszport oraz wykonać kopię pieczątki, która wskazuje termin wjazdu na terytorium kraju. Tylko spełniając te warunki, może zostać zawarta umowa, która będzie podstawą do rozpoczęcia wykonywania pracy. Ruch bezwizowy jest szybkim sposobem na uzyskanie możliwości legalnego zatrudnienia, ale mimo wszystko należy spełnić szereg innych wymogów.

Jak liczyć 90 dni w ruchu bezwizowym

Wiele osób zastanawia się, jak liczyć 90 dni w ruchu bezwizowym. Odpowiedź jest prosta. W ciągu 180 dni cudzoziemiec nie może przebywać na terenie kraju dłużej niż 90 dni. Co ważne, do puli wykorzystanych dni wliczają się również pojedyncze dni, w ciągu których obcokrajowiec był na terenie Polski. Strażnicy graniczni nie biorą pod uwagę jedynie okresu pobytu, który był legalizowany na podstawie wizy lub innego zezwolenia długoterminowego.

Konsekwencją niedotrzymania terminów jest wydanie zakazu wjazdu na teren strefy Schengen. W rezultacie taka osoba traci całkowicie prawo pobytu w Polsce. Niemożliwe staje się również przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Ponadto kraje są upoważnione do zastosowania innych kar administracyjnych.

Przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego

Przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym jest możliwe dla obywateli poniższych krajów:

  • Brazylia,
  • Argentyna,
  • Chile,
  • Urugwaj,
  • Honduras,
  • Kostaryka,
  • Nikaragua,
  • Singapur.

Jest to możliwe dzięki podpisanym między tymi krajami umowami międzynarodowymi. Przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym jest możliwe na kolejne 90 dni i jest odnotowywane w paszporcie. Decyzja poprzedzona jest złożeniem przez zainteresowaną osobę wniosku z uzasadnieniem. Taki dokument należy zanieść do urzędu nie później niż ostatniego dnia legalnego pobytu.

Warto zwrócić uwagę, że przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym może być wykonane jednokrotnie. Pomimo że przepisy mogą się wydawać łatwe i zrozumiałe, mogą pojawić się problemy przy ich interpretacji. Aby uniknąć wszelkich niejasności, zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi doradcami EWL Group. Udzielą oni wyczerpujących wyjaśnień w sprawie programu ruchu bezwizowego i legalizacji pobytu obcokrajowców na terenie Polski.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL ( 23 – 29 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 23 – 29 listopada 2021 roku


GUS: Bezrobocie w Polsce wciąż spada 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2021 roku wyniosła 5,5%, wobec 5,6% we wrześniu – o tym 25 listopada poinformował portal Interia.pl powołując się na najnowszy Biuletyn Statystyczny GUS 

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w polskich urzędach pracy wyniosła w październiku 2021 roku 910,9 tys. osób, wobec 934,7 tys. osób we wrześniu. Powyższe dane są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które wcześniej informowało o szacunkach dotyczących spadku bezrobocia w październiku. 

Popyt na pracę w krajowej gospodarce pozostaje silny, na co wskazuje m.in. stale rosnąca liczba pracujących legalnie obcokrajowców – ocenili cytowani przez portal analitycy banku PKO BP. 


Już niemal 900 tys. obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS 

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i odprowdzających składki do ZUS osiągnęła pod koniec października kolejny rekord – poinformował 23 listopada portal Bankier.pl powołując się na dane ZUS. Zgodnie z tymi danymi co dwudziesty pracownik lub przedsiębiorca pracujący w Polsce to obcokrajowiec. 

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców na koniec października 2021 roku wyniosła 871,7 tys. wobec ponad 846,4 tys. na koniec września i blisko 833 tys. na koniec sierpnia. Rok temu na koniec października liczba ta wynosiła 720 tys.  

Wśród ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców dominują obywatele Ukrainy – na koniec października ubezpieczonych w ZUS było blisko 635 tys. obywateli tego kraju, zaś rok temu – 547,4 tys.   


Europosłowie planują ułatwić legalną migrację zarobkową do UE 

Parlament Europejski wezwał do stworzenia nowych przepisów UE, które ułatwiłby legalną migrację zarobkową do krajów Unii Europejskiej – podał portal Prawo.pl. 

Europosłowie dążą do stworzenia systemu ułatwiającego przyjmowania nisko i średnio wykwalifikowanych pracowników spoza UE, m.in. poprzez wspólne zasady uznawania ich umiejętności i kwalifikacji. Postulują również ułatwienie legalnej migracji do UE przedsiębiorcom poprzez wprowadzenie ogólnounijnego systemu wjazdu i pobytu dla osób pragnących założyć działalność gospodarczą.  

Ponadto eurodeputowani zgodzili, aby Komisja Europejska podjęła pracę nad stworzeniem pięcioletnich wiz wielokrotnego wjazdu, pozwalających na wizyty do 90 dni rocznie. Zdaniem europosłów, również liczba lat wymaganych do uzyskania unijnego zezwolenia na pobyt długoterminowy powinna zostać skrócona z pięciu do trzech.  

Źródło: prawo.pl

Stały pobyt czy pobyt rezydenta?

Pracownicy z zagranicy od kilku lat stanowią nieodłączny element polskiej gospodarki, zabezpieczając ciągłość procesów w wielu przedsiębiorstwach i przyczyniając się do ich rozwoju. Coraz częściej, poza zwykle spotykanymi dokumentami pozwalającymi na podejmowanie przez nich zatrudnienia, takimi jak oświadczenie o powierzeniu pracy czy zezwolenie na pracę, obcokrajowcy legitymują się także kartą pobytu stałego lub zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Czym różnią się te dokumenty? Kto może się o nie starać i jaka jest procedura ich uzyskiwania?

Pobyt stały – czym jest karta pobytu stałego?

Karta pobytu stałego jest dokumentem, który upoważnia obcokrajowca zarówno do przebywania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i do podejmowania pracy na terenie kraju bez konieczności starania się o jakiekolwiek dodatkowe dokumenty. Karta pozwala także na podróżowanie (bez możliwości podejmowania zatrudnienia) w ramach strefy Schengen, przy czym maksymalny okres pobytu cudzoziemca za granicą w ramach tego dokumentu nie może przekroczyć 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Karta pobytu stałego wydawana jest na okres 10 lat. Warto jednak zaznaczyć, że sama decyzja o przyznaniu cudzoziemcowi pobytu stałego ma charakter bezterminowy. Oznacza to, że przez całą procedurę obcokrajowiec przechodzi tylko raz. Niezbędna jest jedynie wymiana karty raz na 10 lat.

Kto może się starać o pobyt stały?

O przyznanie karty pobytu stałego może starać się cudzoziemiec, który:

  • Posiada źródło stabilnego i regularnego dochodu oraz przed złożeniem wniosku przebywał na terenie RP nieprzerwanie przez okres co najmniej 4 lat na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z wykonywaniem pracy w zawodzie pożądanym dla polskiej gospodarki (np. spawacze, kierowcy samochodów ciężarowych, lekarze specjaliści)
  • Posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się w Polsce na stałe
  • Jest dzieckiem obcokrajowca posiadającego w Polsce zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE i jest pod jego opieką rodzicielską, pod warunkiem, że urodził się po tym jak rodzic otrzymał to zezwolenie lub w czasie ważności zezwolenia rodzica na pobyt czasowy, pobyt ze względów humanitarny, pobyt tolerowany lub czasie kiedy rodzic przebywał w Polsce w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy lub udzieleniem ochrony uzupełniającej
  • Jest dzieckiem obywatela polskiego i pozostaje pod jego opieką rodzicielską
  • Pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku o pobyt stały i przez co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku przebywał w Polsce legalnie w sposób nieprzerwany
  • Bezpośrednio przed złożeniem wniosku mieszkał w Polsce nieprzerwanie przez nie mniej niż 5 lat na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych
  • Jest ofiarą handlu ludźmi lub udzielono mu w azylu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
  • Przez okres co najmniej 10 lat nieprzerwanie przebywał w Polsce na podstawie zgody na pobyt tolerowany i spełnia dodatkowe kryteria wymienione w ustawie

Procedura uzyskiwania pobytu stałego – jakie dokumenty przygotować?

W zależności od podstawy prawnej, która stanowi przesłankę do starania się o uzyskanie karty pobytu stałego różne będą dokumenty niezbędne do sprawnego rozpatrzenia wniosku obcokrajowca przez właściwy, ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, urząd wojewódzki. Podstawowymi dokumentami, o których należy pamiętać są:

  • Dwa egzemplarze wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt stały – wypełnione w języku polskim
  • Dwie kserokopie paszportu zawierające wszystkie zapisane w nim strony oraz oryginał dokumentu do wglądu
  • Cztery aktualne fotografie
  • Dowód wpłacenia opłaty skarbowej – obecnie wynosi ona 640 zł i jest zwracana w przypadku wydania negatywnej decyzji w sprawie. Z opłaty zwolnieni są także posiadacze Karty Polaka
  • Dokumenty potwierdzające dane wskazane we wniosku i potwierdzające okoliczności ubiegania się o zezwolenie na pobyt stały

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej – co to za dokument?

Karta rezydenta długoterminowego UE jest dokumentem zezwalającym cudzoziemcowi na legalne przebywanie i podejmowanie pracy w Polsce bez konieczności starania się o dodatkowe dokumenty. Podobnie jak w przypadku karty pobytu stałego decyzja o wydaniu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej ma charakter bezterminowy. Natomiast sama karta pobytu w tym wypadku wydawana jest na okres 5 lat.

Kto może ubiegać się o kartę rezydenta Unii Europejskiej?

Katalog osób uprawnionych do ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest znacznie szerszy niż w przypadku karty pobytu stałego. Cudzoziemcy, którzy planują dłużej mieszkać i pracować w Polsce, a nie posiadają polskich korzeni i nie wykonują pracy w zawodach szczególnie pożądanych dla polskiej gospodarki, powinni wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego, ze względu na swoje miejsce pobytu, urzędu wojewódzkiego właśnie o nadanie statusu rezydenta długoterminowego UE.

Zgodnie z ustawą, podstawą do ubiegania się o wydanie karty pobytu rezydenta długoterminowego UE jest spełnianie łącznie następujących warunków:

  • Legalny i nieprzerwany pobyt na terenie Polski przez okres co najmniej 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku
  • Posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodów, które pozwalają na pokrycie kosztów życia
  • Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS) lub dokumentu potwierdzającego pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terenie Polski
  • Posiadanie potwierdzonej – odpowiednim certyfikatem lub dyplomem ukończenia szkoły w z wykładowym językiem polskim – znajomości języka polskiego

Oznacza to, że właściwie każdy pracownik z zagranicy, który przebywa i pracuje w Polsce zgodnie z przepisami prawa oraz opanował język polski w stopniu komunikatywnym może starać się o wydanie takiego zezwolenia w miejsce karty pobytu czasowego lub kolejnych wiz.

Pobyt rezydenta długoterminowy UE – jakie dokumenty należy przygotować?

Składając wniosek do urzędu wojewódzkiego cudzoziemiec powinien posiadać komplet dokumentów niezbędnych do prawidłowego rozpatrzenia podania. Braki formalne mogą wpłynąć na długość procedury, dlatego warto z wyprzedzeniem przygotować wszelkie niezbędne załączniki. A należą do nich:

  • 2 egzemplarze wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE
  • 4 aktualne fotografie
  • 2 kserokopie wszystkich zapisanych stron w dokumencie podróży cudzoziemca – oraz oryginał do wglądu
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – obecnie wynosi ona 640 zł.
  • Tytuł prawny do mieszkania/domu, w którym przebywa obcokrajowiec – np. umowa najmu
  • Dokumenty potwierdzające legalny i nieprzerwany pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres 5 lat
  • Dokumenty potwierdzające posiadanie: źródła dochodu o charakterze stabilnym i regularnym, ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na terenie RP, znajomości języka polskiego na poziomie min. B1

Uzyskanie karty pobytu rezydenta długoterminowego UE upoważnia obcokrajowca nie tylko do pobytu i legalnej pracy w Polsce, ale także do podróżowania w ramach strefy Schengen bez dodatkowych dokumentów na okres 90 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Dodatkowo, cudzoziemiec posiadający status rezydenta długoterminowego UE wydany w Polsce ma także łatwiejszy dostęp do rynków pracy w wielu krajach unii.

Chcesz dowiedzieć się jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE? Sprawdź pozostałe artykuły przygotowane przez specjalistów EWL.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Czym jest apostille MSZ – legalizacja dokumentów

Dokumenty zagraniczne, mimo domniemania ich autentyczności, często wymagają dodatkowego poświadczenia, aby można było używać ich w innym kraju. Taka sytuacja dotyczy np. dyplomów uzyskanych przez ukraińskie pielęgniarki, które planują rozpocząć pracę w Polsce. W prawodawstwie wyróżnia się dwie ścieżki poświadczenia autentyczności dokumentów: apostille oraz legalizację.

Klauzula apostille – co to jest?

Pieczęć (klauzula) apostille stanowi potwierdzenie, że dokument wydany przez urząd zagraniczny jest autentyczny i można się nim posługiwać poza granicą kraju, w którym został wydany bez konieczności dokonywania dodatkowych legalizacji. Nadanie klauzuli apostille jest więc stwierdzeniem autentyczności dokumentu przy jednoczesnym dopuszczeniu go do obrotu prawnego poza granicami kraju.

Poświadczenie apostille – jak i gdzie można je uzyskać?

Nie wszystkie kraje honorują dokumenty potwierdzone klauzulą apostille. Co do zasady nadaje się ją jedynie wtedy, gdy dokument ma zostać przedstawiony w kraju będącym stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 roku. Do porozumienia o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych przystąpiło pierwotnie 117 państw.

Apostille wydawane jest na prośbę posiadacz dokumentu przez Dział Legalizacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z wnioskiem o nadanie klauzuli apostille należy zwrócić się osobiście, przez upoważnioną osobę trzecią lub korespondencyjnie. W Polsce koszt poświadczenia wynosi 60 zł.

Warto pamiętać, iż aby dokument mógł zostać poświadczony musi być oryginalny, zawierać pieczęć urzędu, który go wydał oraz podpis i pieczęć imienną urzędnika. W niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie w pierwszej kolejności poświadczeń przez inne podmioty, np. dokumenty sądowe wymagają poświadczenia przez prezesa właściwego miejscowo sądu okręgowego, a dokumenty handlowe – Krajowej Izby Gospodarczej lub właściwej miejscowo regionalnej izby gospodarczej.

Apostille dokumentów – kiedy jest zbędne?

W przypadku obywateli państw Unii Europejskiej nie każdy dokument wymaga dodatkowego poświadczenia w formie apostille. Od 16 lutego 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie promowania swobodnego przepływu obywateli poprzez uproszczenie wymogów dotyczących przedkładania określonych dokumentów urzędowych w Unii Europejskiej. Znosi ono obowiązek uzyskiwania pieczęci apostille na niektórych rodzajach dokumentów, m.in. aktach urodzenia, zgonu, małżeństwa czy zaświadczeniu o niekaralności.

Uzyskanie legalizacji dokumentów apostille nie wymaga dalszych, dodatkowych poświadczeń. Co więcej klauzula nadawana jest w dwóch językach – angielskim oraz języku kraju, z którego pochodzi dokument – i nie wymaga tłumaczenia na język kraju trzeciego.

Legalizacja dokumentów – na czym polega?

Legalizacja, podobnie jak apostille, stanowi poświadczenie, że dokument wydany w danym kraju jest autentyczny i może zostać dopuszczony do obrotu prawnego za granicą. Legalizacji dokonuje się w przypadku dokumentów, które mają być używane w kraju nie będącym stroną Konwencji haskiej.

W przypadku legalizacji, poza uzyskaniem pieczęci z MSZ niezbędne jest dokonanie dodatkowego poświadczenia w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym danego państwa.

Jak zalegalizować dokumenty urzędowe?

Legalizacji dokonuje się na wniosek posiadacza dokumentów. W niektórych przypadkach konieczne jest, przed złożeniem wniosku o legalizację w MSZ, uzyskanie poświadczenia w dodatkowej instytucji, np. w przypadku dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych niezbędne jest uwierzytelnienie dyplomu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Koszt uzyskania poświadczenia z Działu Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynosi 26 zł za każdy poświadczany dokument, przy czym nie jest to jedyna opłata, z którą należy się liczyć w przypadku legalizacji.

Dodatkowe koszty mogą wiązać się z koniecznością tłumaczenia dokumentów, a także z cennikiem poświadczeń obowiązującym w ambasadzie, czy konsulacie danego kraju. Warto pamiętać, że dopiero uzyskanie uwierzytelnienia w placówce dyplomatycznej kończy proces legalizacji dokumentów.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 16 – 22 listopada 2021 roku 


Polska jest liderem w dynamice zatrudnienia w Unii Europejskiej  

Kraje Unii Europejskiej i strefy euro odrabiają straty wynikające z pandemii. W III kwartale 2021 roku dynamika zatrudnienia w Polsce wyniosła 1,9% co daje wzrost liczby zatrudnionych do poziomu ponad 16,7 mln osób. Pod tym względem Polska jest liderem wśród krajów UE. O tym poinformował 19 listopada portal Interia.pl powołując się na najnowsze dane Eurostatu.   

Przypomnijmy, że w II kwartale 2021 roku liczba zatrudnionych nad Wisłą wynosiła ponad 16,6 mln, zaś w III kwartale 2019 roku – ponad 16,4 mln. Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że liczba pracujących w Polsce wzrosła w stosunku do okresu sprzed pandemii o niemal 400 tys. „Dynamika zatrudnienia w Polsce jest wyraźnie wyższa niż w całej UE. W tych danych widać też cudzoziemców, którzy dłużej niż rok pracują w Polsce” – dodaje ekspert.  

Swoje dane odnośnie zatrudnienia oraz wynagrodzenia w Polsce opublikował również Główny Urząd StatystycznyZ informacji opublikowanych 19 listopada wynika, że w październiku 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,5% r/r i wyniosło 6 351,1 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,4% r/r i wyniosło 5 917,15 zł (brutto).  


Co szesnasta pensja jest wypłacana w Polsce „pod stołem”  

Około 6% wynagrodzeń w Polsce jest wypłacana poza systemem. Wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował o tym 22 listopada – podaje portal Business Insider 

Według wiceministra problem ten dotyczy zwłaszcza najmniejszych firm, gdzie bez rejestracji wypłacanych może być nawet 27% wynagrodzeń. Jeszcze większy problem stanowi wypłacanie części wynagrodzeń pod stołem – to może dotyczyć już 12% zatrudnionych, czyli aż 1,5 mln pracowników.  

„Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy to ok. 17 mld zł” – podkreślił Jan Sarnowski. 


Sejm przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach   

17 listopada 2021 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która zmienia m.in. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – poinformował portal Gov.pl.  

Jak informuje rządowy portal, główne zmiany w ustawie o cudzoziemcach dotyczą usprawnienia procedur nie tylko wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, ale również wiz. Tak, jak podawaliśmy w poprzednim przeglądzie wprowadzone nowelizacją zmiany to m.in.: wydłużenie terminów ważności oświadczeń z 6 do 24 miesięcy, wprowadzenie 60-dniowych terminów załatwienia sprawy udzielanie zezwolenia na pobyt czasowy oraz poszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca w Polsce.  

W Sejmie przegłosowano również poprawkę wprowadzającą ułatwienie dla pracodawców polegające na wydłużeniu do 7 dni okresu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca. Dzięki temu zarówno pracodawcy, jak i urzędy, będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności po zatrudnieniu cudzoziemca. 

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach na rok 2022 – co oznaczają?

W odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację na polskim i międzynarodowym rynku pracy Sejm w dniu 17 listopada 2021 r. przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która zmienia m.in. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Od początku pandemii, która zaczęła się w 2020 roku, znacząco zmieniła się sytuacja w naszym kraju jeśli chodzi o pracę cudzoziemców i migrantów ekonomicznych. Do tej pory pracowali oni w Polsce raczej krótkoterminowo – nie dłużej niż kilka miesięcy. Teraz ten okres zauważalnie się wydłużył.

W odpowiedzi na sytuację pandemiczną polski rząd wdrożył rozwiązania, które pozwalają cudzoziemcom zostać na dłużej w naszym kraju i tu pracować. Jednak te regulacje (zawarte w tzw. ustawach covidowych) są tymczasowe, a sytuacja na rynku wymaga długotrwałych zmian w polskim prawie, ponieważ cały czas rośnie zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy.

Dlatego też polski rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian w ustawie o cudzoziemcach. Czego możemy spodziewać się po znowelizowanej ustawie?

Ułatwione przedłużanie pobytu i zatrudnienia cudzoziemców

Przede wszystkim czekają nas ułatwienia, które mają skłonić cudzoziemców do częstszego wnioskowania o pobyt tymczasowy i stały. Znowelizowana ustawa zakłada ponadto częściową digitalizację procesu, co będzie stanowiło dużą pomoc zarówno dla cudzoziemców, jak i zatrudniających ich przedsiębiorców.

Jedną z wielu zaproponowanych zmian jest – i tutaj cytat z projektu – „rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu”. W nowej wersji Ustawy o cudzoziemcach będzie to jedynie wymóg otrzymywania wynagrodzenia w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce.

Co to oznacza w praktyce? Znika obowiązek dostarczania do urzędów umów najmu lub potwierdzeń własności nieruchomości. Nie będzie też konieczności weryfikacji sytuacji majątkowej cudzoziemca.

Wszystko to pozwoli skrócić proces niezbędny do wydania zezwolenia na pobyt i pracę. Z drugiej strony, w mocy pozostaje konieczność zdobycia i utrzymania zatrudnienia (co ma potwierdzać spisana z pracodawcą umowa) i wykazywania chociaż minimalnego wynagrodzenia każdego miesiąca (kwota, którą należy wykazać, będzie zależna od daty złożenia wniosku).

Rozszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia

Do niedawna nawet awans cudzoziemca w pracy wymagał zmiany zezwolenia, co wiązało się z szeregiem komplikacji, przede wszystkim z ponownym złożeniem wniosku. Obecnie lista okoliczności, które nie wymagają takiej zmiany, zostanie rozszerzona, co ułatwi rozwój zawodowy obcokrajowców pracujących w Polsce.

Dłuższe terminy ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy

Do niedawna ważność takiego oświadczenia wynosiła zaledwie 6 miesięcy w ciągu roku. Obecnie, w ramach tzw. procedury uproszczonej dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii okres ten zostaje wydłużony do 24 miesięcy i będzie dotyczyć także osób spoza tych sześciu wymienionych państw. Zmiana ta z pewnością ułatwi życie przedsiębiorcom, ale też urzędnikom.

Dodatkowo zlikwidowany zostanie przepis mówiący o tym, że po przepracowaniu wspomnianych 6 miesięcy na oświadczenie, cudzoziemiec musi odczekać kolejnych 6 miesięcy przed ponownym podjęciem pracy na takiej samej podstawie. W praktyce oznacza to zmianę pracy obcokrajowców z rotacyjnej i krótkookresowej na stałą i długookresową.

Urzędy będą miały mniej czasu na rozpatrywanie spraw

Kolejna ważna zmiana, o której należy wspomnieć, to „wprowadzenie szczególnych 60-dniowych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w pierwszej instancji liczonych w sposób szczególny, od momentu, w którym wszystkie braki formalne wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy zostały uzupełnione”.

Do niedawna, na takie zezwolenie trzeba było czekać nawet 90 dni i dłużej (termin ten nie zawsze był przestrzegany), co zniechęcało obcokrajowców do aplikowania o wydanie tzw. karty pobytu. Teraz okres ten jest skrócony do zaledwie dwóch miesięcy (liczonych od daty złożenia wniosku lub od momentu uzupełnienia braków formalnych).

Równolegle w projekcie ustawy pojawił się zapis mówiący o „wprowadzeniu szczególnych, 6-miesięcznych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej liczonych w sposób szczególny, od momentu, w którym wszystkie braki formalne wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy zostały uzupełnione”.

To znowu krok we właściwym kierunku. Obecnie w niektórych urzędach wojewódzkich trzeba czekać nawet kilka lat na wydanie zezwolenia na pobyt stały lub tzw. karty rezydenta.

Więcej czasu na zgłoszenie zatrudnienia cudzoziemca

Wśród przegłosowanych poprawek znalazła się równie ta, wprowadzającą ułatwienie dla pracodawców dotyczące wydłużenia okresu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca z 1 do 7 dni. Dzięki tej zmianie pracodawcy oraz urzędy będą miały teraz więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności po zatrudnieniu cudzoziemca.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Przyjęta przez Sejm nowelizacja trafi do Senatu. Projekt przewiduje krótkie vacatio legis – wejście w życie zmian ma nastąpić po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Najbardziej prawdopodobne jest wejście w życie nowych przepisów w I kwartale 2022 roku.

Musimy cały czas pamiętać, że liberalne prawo dotyczące zatrudniania obcokrajowców to najmocniejszy argument, jaki ma Polska w walce o emigrantów zarobkowych, którzy przecież mogą wybierać rynki zachodnie, gdzie zarobią nawet kilka razy więcej niż w naszym kraju.

Zatrudnienie cudzoziemca z Unii Europejskiej – jak wyglądają formalności?

Liczba krajów członkowskich Unii Europejskiej co kilka lat się zwiększa. Dzięki temu Polska zaczyna być atrakcyjna pod względem poziomu życia nie tylko dla osób ze wschodu, ale również dla obywateli UE. Taki trend powoduje, że firmy coraz częściej są zainteresowane zatrudnieniem obywatela UE w Polsce. Dzięki zawartym umowom międzynarodowym taki stosunek pracy nie musi spełniać szeregu warunków, które są wymagane przy obcokrajowcach spoza UE.

Poniższy artykuł przybliży temat zatrudnienia cudzoziemca z Unii Europejskiej. Sprawdzimy przepisy dotyczące legalności pobytu i pracy, które musi spełniać obywatel Unii Europejskiej w Polsce. Zweryfikujemy także opłacalność zatrudnienia bez zezwolenia na pracę.

Zatrudnienie obywatela UE w Polsce

Zatrudnienie cudzoziemca z Unii Europejskiej nie różni się niczym od zawarcia umowy z Polakiem. Dzięki ratyfikowanym ogólnowspólnotowym traktatom wszyscy obywatele UE mają swobodny dostęp do pracy w każdym kraju członkowskim. Obywatel Unii Europejskiej musi mieć takie same swobody na terenie całej wspólnoty. Przywileje, które dotyczą takich osób w naszym kraju to:

  • prawo do podjęcia pracy w dowolnym kraju UE, także w Polsce,
  • zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia na pracę,
  • mieszkanie w Polsce ze względów zarobkowych,
  • pozostanie w Polsce po okresie obowiązywania umowy,
  • traktowanie na równi z pracownikami pochodzącymi z Polski.

Jak widać, zatrudnienie obywatela UE w Polsce jest objęte szczególnymi przepisami pozwalającymi na swobodne działanie. Co szczególnie ważne, nie istnieją żadne ograniczenia czasowe, które nakładane są na czas trwania zawieranej umowy z cudzoziemcem z obrębu Unii Europejskiej.

Kolejnym aspektem, który powinno się wziąć pod uwagę, jest opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, czyli ZUS. W przypadku zatrudnienia cudzoziemca z Unii Europejskiej należy odprowadzać należne składki tak jak w przypadku pracownika krajowego. Zachowane są jednak wszystkie ulgi podatkowe oraz wsparcie socjalne ze względu na warunek równego traktowania.

Legalizacja pobytu w Polsce

Pobyt cudzoziemca z Unii Europejskiej również nie wiąże się z dużymi formalnościami. Każdy obywatel UE ma prawo wjechać na teren Polski i legalnie przebywać na jej terenie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do przekroczenia granicy niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości. Nie jest konieczne posiadanie paszportu, ale może być to również standardowy dokument tożsamości.

Legalizacja pobytu w Polsce, jeżeli chodzi o zatrudnienie cudzoziemca z Unii Europejskiej, wiąże się tylko z jednym warunkiem. W razie przebywania w kraju dłużej niż 3 miesiące, imigrant jest obowiązany zarejestrować swój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu powinni złożyć wniosek u wojewody w miejscu swojego zamieszkania.

Praca bez zezwolenia a obywatele UE

W poprzednich akapitach zostało już wyjaśnione, że zatrudnienie cudzoziemca z Unii Europejskiej nie powoduje konieczności otrzymania zezwolenia na pracę w Polsce. Praca bez zezwolenia jest bardzo korzystna zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, ponieważ okres oczekiwania na dokumenty wydłużałby proces rekrutacji. Ponadto nie trzeba stresować się, czy docelowy urząd nie odrzuci wniosku obcokrajowca. Zatem praca cudzoziemca bez zezwolenia jest w Polsce nie tylko możliwa, ale i bardzo wygodna.

Kolejnym plusem zatrudnienia obywatela UE w Polsce jest to, że przepisy nie regulują, kto może stać się pracodawcą takiej osoby. Mogą to być zatem:

  • osoby prawne,
  • osoby fizyczne z działalnością gospodarczą,
  • osoby fizyczne bez działalności gospodarczej.

Reasumując, każdy może zatrudnić obcokrajowca z UE, nawet w charakterze osoby do opieki nad dzieckiem lub osobami starszymi. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę w poszukiwaniu pracy i może być powodem zwiększenia zainteresowania tą grupą imigrantów zarobkowych. Jedynym warunkiem, który musi spełniać pracodawca, jest posiadanie siedziby na terenie Polski.

Czy zatrudnienie obcokrajowca z Unii Europejskiej się opłaca?

Mając na uwadze to, że zatrudnienie obcokrajowca z Unii Europejskiej powoduje możliwość pracy bez zezwolenia, to obywatele UE są w oczach pracodawców atrakcyjnymi potencjalnymi pracownikami. Dzięki temu, spełniając jedynie standardowe formalności, można podpisać umowę z osobą spoza naszego kraju. Takie rozwiązanie może pomóc w pozyskaniu osób wykwalifikowanych lub znających dany rynek zagraniczny, który jest celem ekspansji przedsiębiorstwa.

Pomimo licznych zalet, zatrudnienie obywatela UE w Polsce nie jest prostym zadaniem, przede wszystkim z powodu małej atrakcyjności wynagrodzeń w naszym kraju. Jeśli Twoja firma chce skorzystać z doświadczenia obywateli UE (na przykład w sektorze IT), warto zwrócić się do EWL Group o pomoc. Dzięki naszemu doświadczeniu na polskim i europejskim rynku pracy będziemy w stanie wspomóc proces rekrutacyjny takich osób. Służymy także pomocą w rekrutacji pracowników spoza UE, przede wszystkim krajów Europy Wschodniej i Azji.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 9 – 15 listopada 2021 roku 


Cudzoziemcy przesłali z Polski do swoich krajów o 1,9 mld zł więcej niż w 2020 roku 

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w II kwartale 2021 roku wyniosły 6,6 mld zł, czyli o 1,9 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Według analityków, wzrost wynikał przede wszystkim z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych – o tym 9 listopada poinformowała Państwowa Agencja Prasowa powołując się na dane NBP.  

Zgodnie z danymi NBP 82,5% całości transferów, czyli 5,5 mld zł trafiło na Ukrainę. W ubiegłym roku w II kwartale było to 4 mld zł.  

W raporcie banku podano również środki przetransferowane z zagranicy do Polski. Wynika z nich, że w II kwartale 2021 roku z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,6 mld zł. Na kwotę tę składają się środki od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,6 mld zł (tj. 35,1% ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 3,0 mld zł (tj. 64,9%). 


Liczba wniosków o udzieleni zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 37% 

W okresie styczeń – październik 2021 roku liczba złożonych przez cudzoziemców wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce była wyższa o ok. 37% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku – poinformował 9 listopada Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dodał, że w październiku 2021 roku wnioski złożyło 35,8 tys. cudzoziemców. ️ 

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi UdSC na początku października zezwolenie na pobyt w Polsce posiadało 525 tys. cudzoziemców. Największą grupę stanowili obywatele: Ukrainy (293,8 tys.), Białorusi (37,1 tys.), Niemiec (19,7 tys.), Rosji (13,7 tys.), Wietnamu (11,2 tys.), Indii (10,9 tys.), Gruzji (9,6 tys.), Włoch (8,5 tys.), Wielkiej Brytanii (6,9 tys.) oraz Chin (6,9 tys.). 


Najważniejsze dla pracodawców zmiany w ustawie o cudzoziemcach 

Proponowana przez MSWiA nowelizacja obowiązującej od 2013 roku Ustawy o cudzoziemcach niewątpliwie jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na polskim rynku pracy oraz postpandemicznych rynkach światowych – o najważniejszych zmianach pisze Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group na portalu Infor.pl. 

Wśród proponowanych zmian eksperta wymienia m.in.:  

  • zapowiedź wydłużenia terminów ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z obecnych 6 miesięcy w ciągu 1 roku do 24 miesięcy;  
  • wprowadzenie 60-dniowych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w pierwszej instancji; 
  • rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu w przypadku składania wniosku o pobyt; 
  • poszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. 

Zdaniem Mariyi Kuzenko, propozycja rządu powinna pozytywnie wpłynąć na możliwość rozwoju zawodowego cudzoziemców w polskich firmach, zwiększając ich motywację do pracy oraz do zatrzymania się w Polsce na dłuży okres. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (3 – 8 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 3 – 8 listopada 2021 roku 


Polski rynek pracy z najwyższym w UE wskaźnikiem odbudowy w czasie pandemii 

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej oraz na drugim na świecie pod względem skali odbudowy rynku pracy w czasie COVID-19. Poinformował o tym 3 listopada portal PulsHR.pl, odnosząc się do najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy. 

„W 2020 roku spadek liczby przepracowanych godzin wyniósł w naszym kraju 2,1% i był najniższy w całej UE i trzeci najniższy w skali globu” – cytuje portal zastępcę dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzeja Kubisiaka.  

Według najnowszej prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, na koniec tego roku w Polsce liczba przepracowanych godzin pracy ma zwiększyć się o 2,4%.  


W Niemczech 2/3 firm ma problem ze znalezieniem fachowych pracowników. Za granicą szuka co szósty przedsiębiorca  

Mimo, iż prawie 34 mln mieszkańców Niemiec ma stałe zatrudnienie (co jest nowym rekordem), rośnie także liczba nieobsadzonych miejsc pracy. O tym 8 listopada napisał portal Interia.pl 

„Jak napięta jest sytuacja, pokazuje najnowszy sondaż ośrodka badań opinii Civey dla Fundacji Bertelsmanna. Spośród 7,5 tys. zapytanych przedsiębiorstw 66% przyznało, że nie może znaleźć wystarczającej liczby fachowych pracowników. Przed rokiem tylko 55% liczyło się z tym, że w tym roku wystąpią takie problemy” – czytamy. 

Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku szef Federalnej Agencji Pracy Detlef Scheele ostrzegał, że, aby wypełnić lukę na niemieckim rynku pracy potrzebnych byłoby rocznie 400 tys. fachowców z zagranicy. 

Jednak, jak czytamy na portalu, w praktyce imigracja wykwalifikowanej siły roboczej ma w Niemczech tylko drugorzędną rolę. Jedynie 16% firm zbadanych w sondażu dla Fundacji Bertelsmanna podało, że rekrutuje pracowników za granicą. 


Węgry o 1/5 podnoszą pensję minimalną  

Węgierski rząd, związki zawodowe i pracodawcy, którzy sygnalizują brak rąk do pracy po pandemii koronawirusa, zgodzili się na podniesienie w 2022 roku płacy minimalnej zarówno dla wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników o prawie 20%. O tym 4 listopada poinformował portal Hungary Today powołując się na Ministerstwo Innowacji i Technologii. 

Zgodnie z zawartą umową od 1 stycznia 2022 roku miesięczna płaca minimalna dla pracowników niewykwalifikowanych na Węgrzech wzrośnie do 200 tys. forintów (ok. 2, 5 tys. złotych), a płaca minimalna dla pracowników wykwalifikowanych sięgnie 260 tys. forintów (ok. 3,2 tys. złotych). 

Źródło: Hungary Today

Na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pracy tymczasowej?

Pracodawcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z agencji pracy tymczasowej zamiast samodzielnego zatrudniania pracowników. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie planujesz związać się z pracownikami na dłużej, lub potrzebujesz pracowników tymczasowych w okresie zwiększonej produkcji. Jednak czym się kierować przy wybieraniu agencji tymczasowej?

Poszukiwanie pracowników do firmy często wiąże się z długim i żmudnym procesem rekrutacyjnym, nierzadko zakończonym porażką. Można sobie tego zaoszczędzić, korzystając z agencji pracy tymczasowej, która posiada wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu i zatrudnianiu pracowników. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pracy tymczasowej.

Na czym polega działalność agencji pracy tymczasowej?

Głównym filarem działalności agencji pracy tymczasowej jest delegowanie pracowników do wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu. Mówiąc prościej, pracownicy tymczasowi są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie oddelegowuje się ich do wykonywania pracy dla innego przedsiębiorstwa. Agencja pracy zajmuje się również dopełnieniem wszelkich formalności i uzyskaniem potrzebnych dokumentów, co jest szczególnie istotne w przypadku zatrudniania i legalizacji pracy cudzoziemców.

Skorzystanie z agencji pracy do zatrudniania pracowników to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorcy. Nie musisz już zaprzątać sobie głowy przeprowadzaniem rozmów rekrutacyjnych, bo zrobią to za Ciebie doświadczeni rekruterzy zatrudniani przez agencję. Agencja pracy tymczasowej EWL zatrudnia najlepszych ekspertów HR, co pozwala nam na znalezienie i pozyskanie pracowników idealnie odpowiadających potrzebom naszych klientów. Co więcej, pracownicy ci są poszukiwani nie tylko na rynku lokalnym, ale także w Europie Wschodniej, a nawet w Azji, co zwiększa szanse na znalezienie właściwych osób w krótkim czasie.

Wybierając agencję pracy tymczasowej, powinieneś kierować się przede wszystkim zakresem działalności agencji. Największe agencje pracy tymczasowej w Polsce oferują swoim klientom nie tylko kompletne usługi rekrutacyjne, ale także leasing pracowniczy oraz outsourcing procesów i funkcji HR.

Cechy dobrej agencji pracy tymczasowej

Wybierając agencję pracy tymczasowej, każdy przedsiębiorca może kierować się nieco innymi kryteriami, które zależą m.in. od wielkości przedsiębiorstwa, a także specyfiki jego działalności. Można jednak wyróżnić szereg cech, którymi powinna odznaczać się dobra agencja pracy tymczasowej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Wielkość agencji oraz zasięg jej działalności

Duże agencje pracy tymczasowej posiadają swoje oddziały w wielu miastach w Polsce, co ułatwia pozyskiwanie pracowników i przeprowadzanie rekrutacji. Bliskość agencji to zaleta zarówno dla klientów, jak i pracowników szukających zatrudnienia. Kontakt z agencją pracy tymczasowej jest dzięki temu znacznie łatwiejszy. Agencja pracy EWL, poza centralą w Warszawie, posiada swoje oddziały m.in. w Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu.

Poziom zaangażowania we współpracę

Wybór agencji pracy tymczasowej w dużej mierze powinien zależeć od dostępności agencji oraz jej poziomu zaangażowania we współpracę. Współpracując z agencją, należy oczekiwać łatwej, przyjaznej komunikacji oraz sprawnego reagowania na problemy pojawiające się w firmie. Korzystanie z profesjonalnej agencji pracy tymczasowej powinno również korzystnie wpływać na usprawnienie procesów firmowych w Twoim przedsiębiorstwie. Zwróć także uwagę na zakres świadczonych usług i specjalizacje. Powinno z nich wynikać, że agencja podchodzi holistycznie do zagadnienia zatrudniania pracowników tymczasowych.

Elastyczność

Nie wszystko w biznesie można przewidzieć. Co w sytuacji, kiedy w Twojej firmie nastąpi gwałtowny wzrost produkcji? Dobra agencja pracy tymczasowej powinna być przygotowana na taką ewentualność i wyrazić gotowość do dostarczenia Ci większej liczby pracowników. Ale może zaistnieć też sytuacja odwrotna. Agencję pracy powinna cechować elastyczność i gotowość do wdrażania koniecznych zmian kadrowych w Twoim projekcie.

Agencja pracy tymczasowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór agencji pracy tymczasowej wymaga od przedsiębiorcy zwrócenia uwagi na szereg różnych czynników. Jednym z ważniejszych elementów, mających wpływ na jakość współpracy, jest baza kandydatów. Szukając agencji pracy, sprawdź, czy posiada ona w swojej bazie pracowników, którzy pasują do Twoich potrzeb rekrutacyjnych i będą w stanie w krótkim czasie zasilić szeregi Twojej firmy.

Powinieneś również zwrócić uwagę na to, jakich specjalistów oferuje agencja pracy tymczasowej. Agencje pracy pozyskują bowiem nie tylko pracowników produkcyjnych, ale też wykwalifikowany personel techniczny, a nawet pracowników IT. Z agencji pracy tymczasowej mogą więc skorzystać nie tylko firmy produkcyjne, lecz również przedsiębiorstwa działające w branżach specjalistycznych.

Przed rozpoczęciem współpracy z agencją pracy tymczasowej, poznaj jej zespół. Dobre relacje z ludźmi bez wątpienia wpływają na jakość współpracy. Dowiedz się, z kim będziesz się kontaktował i jak dokładnie będzie przebiegała Wasza współpraca. Takie rozeznanie pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości i wpłynie na poziom zadowolenia ze współpracy z agencją pracy tymczasowej.

Wybór odpowiedniej agencji pracy tymczasowej nie należy do najłatwiejszych. Współpracując z agencją EWL zyskujesz najwyższą jakość usług oraz pomoc wykwalifikowanej kadry, posiadającej wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu i rekrutowaniu pracowników tymczasowych. Zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółów naszej oferty.