Opublikowano: 16.08.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
16.08.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 sierpnia)

Agencja pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 9 – 15 sierpnia 2022 roku    


Ponad milion cudzoziemców odprowadzają składki w Polsce

Liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, przekroczyła milion – poinformowało 9 sierpnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z danymi na koniec lipca liczba ubezpieczonych osób posiadających obywatelstwo inne niż polskie wyniosła 1 024 757, zaś najliczniejszą grupę pracujących w Polsce obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. Według szacunków MRiPS jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys. zaś trzecią pod względem liczebności grupą są obywatele Gruzji – 29,1 tys. 

MRiPS poinformowało również, że w lipcu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 4,9%, zaś w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – o 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej.  


Polska rekordzistą w przyciąganiu cudzoziemców spoza Unii

W 2021 roku w krajach członkowskich UE wydano 2,95 mln pierwszych zezwoleń na pobyt dla migrantów spoza Unii. Ponad 1/4 z nich wydała Polska – poinformował 9 sierpnia dziennik Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Polska jako ponowny rekordzista pod względem liczby wydanych po raz pierwszy zezwoleń przyznała ich 967,4 tys. Drugie miejsce pod tym względem zajęła Hiszpania (372 tys.), zaś na kolejnych pozycjach uplasowały się: Francja (285,2 tys.), Włochy (274,1 tys.) oraz Niemcy (185,2 tys.). 

Eurostat poinformował również, że największą grupę cudzoziemców spoza państw członkowskich Unii, którzy uzyskali pierwsze zezwolenia na pobyt stanowili obywatele Ukrainy (876 tys.). Następne 150 tys. zezwoleń wydane zostało obywatelom Maroka, Białorusi (149 tys.) i Indii (110,6 tys.). 



Blisko 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Czechach

Według wstępnych danych, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do końca lipca pracę w Czechach znalazło blisko 100 tys. uchodźców – poinformował 14 sierpnia ukraiński portal UNN powołując się na Novinky.cz. 

Od momentu rozpoczęcia inwazji do końca lipca, pracę w Czechach znalazło 97,2 tys. obywateli Ukrainy. Część zatrudnionych obywateli Ukrainy wróciła już do domu lub porzuciła pracę, lecz mimo to pod koniec lipca w Czechach pracowało 73,9 tys. obywateli Ukrainy. 

Pod koniec lipca czeskie urzędy pracy odnotowały ponad 313 tys. wakatów. 
Przypomnijmy, że według badania EWL “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” ponad połowa (52%) uchodźców z Ukrainy przebywająca w Czechach zadeklarowała chęć podjęcia zatrudnienia. 

Źródło: unn.com.ua

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową