Informacja starosty – kiedy jest wymagana i jak ją uzyskać?

Informacja starosty, czyli test rynku pracy jest dokumentem pozwalającym cudzoziemcom na podjęcie pracy. Bez niego cudzoziemiec nie będzie miał możliwości legalizacji pobytu i podjęcia pracy zarobkowej. Istnieją jednak przypadki, w których informacja starosty nie jest wymagana. W artykule podpowiadamy, czym dokładnie jest test rynku pracy i kiedy jest on niezbędny.

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę, musi ubiegać się o wydanie opinii starosty. Proces ten polega na sprawdzeniu lokalnego rynku pracy. Może bowiem okazać się, że dostępni są polscy bezrobotni, którzy mogliby podjąć pracę proponowaną przez przedsiębiorcę. Sprawdźmy, co trzeba zrobić, aby uzyskać informację starosty.

Czym jest informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych?

Przedsiębiorca może zatrudnić u siebie cudzoziemca pod warunkiem, że na lokalnym rynku pracy nie ma bezrobotnych, którym mógłby dać zatrudnienie. Istnieje bowiem zasada, zgodnie z którą polscy bezrobotni mają pierwszeństwo przed pracownikami z zagranicy. Powiatowy urząd pracy (zgodny z siedzibą lub miejscem zamieszkania podmiotu powierzającego pracę) w teście rynku pracy sprawdzi, czy wśród zarejestrowanych kandydatów nie ma takiego, któremu przedsiębiorca mógłby powierzyć pracę.

W sytuacji, w której urzędnicy nie znajdują odpowiedniego kandydata, starosta wydaje informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przedsiębiorcy na lokalnym rynku pracy. Taki dokument jednocześnie potwierdza możliwość zatrudnienia cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę. Opinia starosty dla cudzoziemca jest bowiem jednym z dokumentów niezbędnych do uzyskania zezwolenia.

Gdy okaże się, że na lokalnym rynku pracy znajduje się bezrobotny, który mógłby podjąć pracę, jako przedsiębiorca masz obowiązek zatrudnienia go. Jeśli nie wyrazisz na to zgody, starosta wyda informację o tym, że na lokalnym rynku istnieje możliwość zaspokojenia braków kadrowych i zatrudnienie przez Ciebie cudzoziemca będzie niemożliwe.

Gdy okaże się, że na lokalnym rynku pracy znajduje się bezrobotny, który mógłby podjąć pracę, jako przedsiębiorca masz obowiązek zatrudnienia go. Jeśli nie wyrazisz na to zgody, starosta wyda informację o tym, że na lokalnym rynku istnieje możliwość zaspokojenia braków kadrowych i zatrudnienie przez Ciebie cudzoziemca będzie niemożliwe.

Czy informacja starosty zawsze jest wymagana?

Nie we wszystkich przypadkach uzyskanie informacji starosty jest wymagane. Przeprowadzanie testu rynku pracy nie jest konieczne, gdy:

  • Praca wykonywana przez cudzoziemca znajduje się w wykazie zawodów deficytowych, publikowanych w rozporządzeniu przez wojewodę.
  • Zawód cudzoziemca znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (do takich zawodów zalicza się m.in. opiekun osoby starszej).
  • Cudzoziemiec miałby wykonywać prace pielęgnacyjno-opiekuńcze lub pracować jako pomoc domowa (dotyczy to obywateli m.in. Ukrainy, Rosji i Armenii).
  • Cudzoziemiec został upoważniony do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w oddziale firmy lub przedstawicielstwie na terenie Polski.
  • Praca będzie wykonywana przez cudzoziemca, który przez 3 lata nieprzerwanie mieszkał w Polsce.
  • Pracę będzie wykonywał obywatel m.in. Ukrainy, Rosji i Białorusi, który w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, był zatrudniony u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku przez okres co najmniej 3 miesięcy.

Jak uzyskać informację starosty?

Aby uzyskać informację starosty, należy najpierw złożyć ofertę pracy. Pamiętaj, że w ofercie nie możesz podać niższej stawki niż ta, która jest proponowana pracownikom lokalnym, zajmującym podobne stanowiska. Poza tym wymagania stawiane przed cudzoziemcem nie mogą być zaniżone ani zawyżone. Po złożeniu oferty pracy, należy złożyć wniosek o wydanie informacji starosty.

Wówczas urząd pracy zajmuje się sprawdzeniem, czy na lokalnym rynku są bezrobotni, których mógłbyś zatrudnić. Jeśli nie, starosta wydaje informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Na podstawie informacji starosty składasz wniosek do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.

Opinia starosty jest całkowicie bezpłatna i zostaje wydana przez urząd w terminie 14 dni od złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, biorąc pod uwagę sytuację, że zatrudnienie kogoś z lokalnego rynku pracy jest niemożliwe. Jeśli okaże się, że możliwe jest zatrudnienie bezrobotnego z lokalnego rynku pracy, informacja starosty zostaje wydana w ciągu 21 dni od złożenia oferty pracy.

Co ważne, informacja starosty może zostać wydana nie wcześniej niż na 180 dni przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę albo zezwolenia na pracę sezonową. W niektórych, uzasadnionych przez starostę przypadkach, informacja starosty może zostać wydana nie wcześniej niż 90 dni przed złożeniem takiego wniosku.

Informacja starosty to ważny dokument zezwalający cudzoziemcowi na podjęcie pracy. Korzystając z usług agencji pracy EWL, nie musisz samodzielnie zajmować się wypełnianiem wniosków i pozwoleń, bo zrobią to za Ciebie doświadczeni eksperci. EWL świadczy kompleksowe usługi rekrutacyjno-kadrowe, zapewniając wsparcie na każdym etapie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie i umowę o pracę

Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie staje przed wyborem, jaką formę zatrudnienia oferować swoim pracownikom. W przypadku zatrudniania Polaków problem sprowadza się do opłacalności finansowej i kontrolowania zgodności stosunku pracy z przepisami prawa. Przy zatrudnianiu obcokrajowca dochodzą dodatkowe kwestie, które mogą powodować pewne utrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się obu formom zatrudnienia oraz sprawdzimy, jakie zasady zatrudniania cudzoziemców są kluczowe dla pracodawców.

Spis treści

Umowa o pracę, a umowa zlecenie – różnice

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę może rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy. Jest to umowa, która jest najbezpieczniejsza dla pracownika, ale również kosztowna pod względem podatkowym.

Umowa zlecenie jest formą współpracy, która budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jest to bezpieczna forma zatrudnienia, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami, z drugiej jednak strony, ciąży na niej opinia, że jest mniej korzystna dla osób zatrudnionych. Czy w przypadku zatrudniania cudzoziemca na umowę zlecenie również istnieją podobne wątpliwości?

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie

Pracodawcy chętnie wykorzystują wszystkie możliwości optymalizacji kosztów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Jednym z takich pomysłów jest korzystanie z umów zlecenie we współpracy z pracownikami tymczasowymi.

Umowa zlecenie jest chętnie wykorzystywana przez pracodawców ze względu na większą opłacalność takiej formy współpracy z pracownikiem w stosunku do umowy o pracę. Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie opisuje Kodeks Cywilny i to w nim przedsiębiorcy powinni szukać informacji na temat tego, jak legalnie podpisać taką umowę. W tym wypadku nie ma rozróżnienia, jeżeli chodzi o pracownika krajowego lub spoza Polski. Zleceniobiorca zobligowany jest do zapłaty należnych podatków, a także składek ZUS.

Zasady zatrudniania cudzoziemców opisuje również Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To tam znajdują się informacje o tym, jakie warunki należy spełnić przed podjęciem pracy na umowę zlecenie. Cudzoziemiec musi posiadać legalne potwierdzenie pobytu na terenie kraju oraz zezwolenie na pracę w Polsce. Obowiązek kontrolowania legalności pracy takiej osoby przez cały okres umowy spoczywa na zleceniodawcy.

Ważne jest również to, że obcokrajowca zatrudnionego na umowę zlecenie również dotyczą progi wynagrodzenia minimalnego (miesięcznego, jak i godzinowego). Argumentami, które mogą zachęcić do tej formy zatrudnienia, są:

  • brak konieczności wypłacania dodatkowych świadczeń takich jak np. urlopy czy nadgodziny,
  • brak wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, np. choroby zleceniobiorcy. Faktem jest, że na umowie zlecenie zleceniodawca może zgłosić zleceniobiorcę do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Należy jednak zaznaczyć, że czas wyczekiwania wynosi 90 dni. Dopiero po tym czasie możemy wypłacać wynagrodzenie chorobowe(dobrowolne). Ale nie za wsteczny okres.

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie – składki ZUS

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę zlecenie wiąże się z koniecznością odprowadzania składek ZUS oraz podatku dochodowego. Powoduje to zwiększenie całościowego kosztu zatrudnienia. Konieczne jest też ustalenie statusu rezydenta. Jest to konieczne do ustalenia, jaką stawką podatku powinniśmy zastosować do rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Dobrą stroną jest jednak możliwość wykorzystania statusu studenta. Osoby posiadające ten dokument są zwolnione ze składki ZUS. Z takiego zwolnienia mogą korzystać osoby do 26 roku życia. Dodatkowo są one zwolnione z opodatkowania wynagrodzenia. Można łatwo policzyć, że wypłata jest w takim wypadku przekazywana w całości na konto pracownika i nie odprowadza się od niej żadnych danin.

Powyższa ulga jest szczególnie ważna przy zatrudnianiu obcokrajowca na umowę zlecenie, ponieważ osoby zza granicy decydujące się na pracę w Polsce to często osoby młode. Dzięki temu przedsiębiorcy są w stanie zapłacić pracownikowi więcej, a jego ogólny koszt i tak będzie niższy niż w przypadku starszej osoby.

Zatrudnienie obcokrajowca z kartą stałego pobytu

Karta stałego pobytu jest bardzo ważnym dokumentem dla każdego obcokrajowca mieszkającego
i pracującego w Polsce. Decyzja o wydaniu karty pobytu upoważnia do podejmowania pracy przez całe i nie posiada terminu ważności. Sama karta musi być wymieniona przez każde 10 lat.

Organem, który wydaje taki dokument jest wojewoda. Spełniając szereg warunków, cudzoziemiec może otrzymać kartę stałego pobytu i nie martwić się o legalność swojego pobytu w Polsce. Jednym z takich warunków jest posiadanie stabilnego i regularnego źródła utrzymania. Można zastanawiać się, czy umowa zlecenie kwalifikuje się jako taki stały dochód. Ustawodawca jasno wskazuje, że taka forma zatrudnienia jest dopuszczalna, a dokument powinien być wydany.

Każdy pracodawca przed zatrudnieniem obcokrajowca z kartą stałego pobytu pracownik musi wiedzieć, że pracownik przed otrzymaniem takiego dokumentu musiał również otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. To właśnie przed tą decyzją musi udowodnić stabilność swojego wynagrodzenia.

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę nie stanowi większego problemu. Jest to forma współpracy, którą promują instytucje państwowe jako najwłaściwszą dla większości wykonywanych zawodów. Umowa o pracę na czas nieokreślony dla cudzoziemca również jest tak traktowana i powiatowe urzędy pracy także sugerują taki rodzaj umowy. Jest to o tyle ważne, że do podjęcia pracy przez cudzoziemca konieczne jest posiadanie zezwolenia na pracę (lub wymagane jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy).

Pomimo tego, że obcokrajowcy przeważnie otrzymują terminowe pozwolenia na pracę, to pracodawca może podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony z cudzoziemcem, który zobligowany będzie do powrotu do swojego kraju. Poza zatrudnieniem na czas nieokreślony obcokrajowiec może otrzymać propozycję zawarcia umowy na okres próbny i czas określony. Oczywiście wszystkie powyższe formy zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę muszą być dostosowane do potrzeb pracodawcy, ale również wymagań rynku i przepisów prawa.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca to:

  • kontrola legalności pobytu i możliwości podjęcia pracy,
  • podpisanie umowy w formie pisemnej,
  • dostosowanie obowiązków pracownika do przepisów zawartych w Kodeksie Pracy,
  • zgłoszenie pracownika do ZUS i odprowadzanie należnych składek,
  • opłacanie wszystkich danin według obowiązującego prawa podatkowego.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę, a podatek

Głównym aspektem, którym kierują się pracodawcy próbujący optymalizować koszty związane
z zatrudnianiem cudzoziemców
 jest obniżenie płaconych podatków. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak mieć na uwadze legalność takich działań. Nie dopełniając któregoś punktu zawartego w przepisach, przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność karną, która będzie dotkliwsza niż systematyczne opłacanie podatków.

Jeżeli przedsiębiorca planuje zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę, a podatek, który będzie odprowadzał, nie jest jasno opisany w prawie podatkowym, to powinien wiedzieć, że cudzoziemcy w Polsce dzielą się na dwie grupy:

  • rezydenci,
  • nierezydenci.

Ten podział jest kluczowy w kwestii podatkowej. Rezydenci to osoby, które mają ustalone centrum życia w Polsce, czyli np. mają tutaj rodzinę lub mieszkają tutaj przez większą część roku. Takie osoby traktowane są jak Polacy i tak też rozliczają swoje podatki. W przypadku zatrudnienia nierezydenta płacone podatki obejmują jedynie dochody otrzymane na terenie Polski. Takie osoby są rozliczane na zasadach ogólnych.

Warto zauważyć, że zgodnie z zasadą równego traktowania, cudzoziemcy mogą korzystać z szeregu ulg podatkowych. Jest to ciekawe rozwiązanie zarówno dla rezydentów, jak i osób bez tego statusu.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i inne wymagane dokumenty

Posiadanie aktualnego zezwolenia na pracę lub złożenie przez pracodawcę oświadczenia
o powierzeniu pracy jest konieczne do zatrudnienia cudzoziemca na umowę o pracę. Oświadczenie
o powierzeniu wykonywania pracy jest składane do odpowiedniego oddziału Urzędu Pracy. Obecnie większość urzędów przyjmuje je w postaci elektronicznej. Dodatkowo pracodawca musi uiścić opłatę w wysokości 30 zł za przyjęcie tego dokumentu przez urzędnika.

Poza koniecznością wniesienia opłaty trzeba liczyć się z faktem, że przyjęcie oświadczenia trwa 7 dni
i proces ten uniemożliwia rozpoczęcie pracy od razu. Co więcej, sam wpis jest terminowy i obejmuje 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Po tym czasie trzeba złożyć nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Czy zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę się opłaca?

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę wiążę się z wieloma trudnościami operacyjnymi oraz wysokimi kosztami. Z drugiej strony jest to najstabilniejsza forma współpracy zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dzięki temu przedsiębiorca staje się atrakcyjniejszy w oczach kandydatów i może przyciągnąć do siebie lepszych fachowców.

Mając na uwadze powyższe argumenty, można stwierdzić, że umowa o pracę dla obcokrajowca nie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem i może rodzić wiele problemów. Jeżeli jednak potrzebujesz zawrzeć taką umowę, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy w prosty sposób przeprowadzą cały proces zatrudnienia.

Zatrudnianie cudzoziemców – współpraca z agencją pracy tymczasowej

Firmy, które decydują się na zatrudnienie cudzoziemca często przekazują podmiotom zewnętrznym wszystkie związane z tym obowiązki. Współpraca z agencją pracy tymczasowej w tym przypadku może okazać się niezbędna. Agencje takie jak EWL znają wszystkie zasady zatrudniania cudzoziemców i potrafią wybrać optymalne rozwiązanie. Zatrudnianie cudzoziemców to jedna z naszych specjalizacji. Świadczymy też usługi outsourcingu HR i leasingu pracowniczego. Służymy także doradztwem w zakresie rozwiązań optymalizujących koszty zatrudnienia.

Współpraca z EWL Group gwarantuje, że otrzymasz gotowych do pracy obcokrajowców, którzy będą zatrudnieni na optymalnej umowie. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z rozterkami na temat legalności pobytu, a także unikniesz nieprzewidzianych kosztów. Zapraszamy serdecznie do kontaktu w sprawie szczegółów naszych usług!

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (19–25 października)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 19 – 25 października 2021 roku


GUS: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, bezrobocie – maleje

W okresie styczeń-wrzesień 2021 roku przeciętne zatrudnienie w polskim sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających powyżej 9 osób – w przeliczeniu na etaty) wyniosło 6 mln 339 tys. To wynik o 0,6% wyższy niż przed rokiem, kiedy to odnotowano 1-procentowy spadek. Poinformował o tym 25 października portal PulsHR.pl powołując się na najnowsze dane GUS.  

Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w informacji i komunikacji (o 4,4%), a także w administrowaniu i działalności wspierającej (o 1,9%), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 1,6%), transporcie i gospodarce magazynowej (o 1%), przetwórstwie przemysłowym (o 0,6%) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 0,3%). 

GUS potwierdził także, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu tego roku 5,6%. Oznacza to, że obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,2 pkt. proc.), jak i w odniesieniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku (o 0,5 pkt. proc.).  


Polski rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach

Rada Ministrów 19 października przyjęła projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – czytamy na oficjalnym portalu MSWiA.  

Głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu prowadzenia postępowań administracyjnych dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w kontekście łączonych zezwoleń na pobyt i pracę.  
Według rządowych informacji projekt zakłada szereg uproszczeń dotyczących procedury udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Są to m.in.: rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu. W projekcie zawarto przepis zastępujący powyższe wymogiem otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę.  

Ponadto autorzy projektu planują m.in. zmiany dotyczące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy z obecnych 6 do 24 miesięcy.   


W Niemczech brakuje 1,2 mln pracowników 

To, co obecnie dzieje się w Wielkiej Brytanii, grozi również Niemcom, jeśli nie zostaną podjęte środki zaradcze w związku z brakiem wykwalifikowanych pracowników  ostrzegł 23 października portal Deutsche Welle 

Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) opublikował dane, zgodnie z którymi niemiecka gospodarka cierpi na poważny brak wykwalifikowanych pracowników. Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą: pedagodzy społeczni (18,3 tys.), pielęgniarki geriatryczne (17,9 tys.) oraz pielęgniarze (16,7 tys.), elektrycy (15,5 tys.), hydraulicy, technicy ogrzewania i klimatyzacji (13,2 tys.) oraz kierowcy ciężarówek (6,7 tys.).  

Eksperci nie pozostawiają złudzeń. „To spowolni przyszłe ożywienie gospodarcze” – twierdzi ekspert IW ds. wykwalifikowanej siły roboczej Alexander Burstedde. Jego zdaniem już teraz muszą zostać podjęte środki zaradcze. „W przeciwnym razie grozi nam sytuacja podobna do tej, jaka panuje obecnie w Wielkiej Brytanii” – ostrzega ekspert.  


Prawie 86% pracowników na Ukrainie chciałoby zmienić miejsce zatrudnienia 

Wyszukiwarka ofert pracy Jooble przeprowadziła sondaż dotyczący rozwoju kariery i planów obywateli Ukrainy. Zgodnie z badaniem 85,6% ankietowanych jest gotowych zmienić pracę, jeśli pojawi się taka możliwość – o tym 20 października poinformował portal Delo.ua. 

Sondaż przeprowadzony został na grupie 1530 reprezentantów różnych branż, m.in. produkcyjnej, medycznej, budowlanej, rolniczej, gastronomicznej, logistycznej, IT i wielu innych. Tylko 5,4% ankietowanych stwierdziło, że są zadowoleni z aktualnych warunków pracy.  

Do najczęściej wymienianych przyczyn, motywujących chęć zmianę pracy należały: brak podwyżek, brak możliwości rozwoju kariery i niesolidność pracodawcy.  

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę

Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie staje przed wyborem, jaką formę zatrudnienia oferować swoim pracownikom. W przypadku zatrudniania Polaków problem sprowadza się do opłacalności finansowej i kontrolowania zgodności stosunku pracy z przepisami prawa. Przy zatrudnianiu obcokrajowca dochodzą dodatkowe kwestie, które mogą powodować pewne utrudnienia.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę może rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy. Jest to umowa, która jest najbezpieczniejsza dla pracownika, ale również kosztowna pod względem podatkowym. Poniżej opiszemy, jak wygląda zatrudnianie cudzoziemca na umowę o pracę, jakie dokumenty są wymagane oraz sprawdzimy, czy jest to opłacalne.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę nie stanowi większego problemu. Jest to forma współpracy, którą promują instytucje państwowe jako najwłaściwszą dla większości wykonywanych zawodów. Umowa o pracę na czas nieokreślony dla cudzoziemca również jest tak traktowana i powiatowe urzędy pracy także sugerują taki rodzaj umowy. Jest to o tyle ważne, że do podjęcia pracy przez cudzoziemca konieczne jest posiadanie zezwolenia na pracę (lub wymagane jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy).

Pomimo tego, że obcokrajowcy przeważnie otrzymują terminowe pozwolenia na pracę, to pracodawca może podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony z cudzoziemcem, który zobligowany będzie do powrotu do swojego kraju. Poza zatrudnieniem na czas nieokreślony obcokrajowiec może otrzymać propozycję zawarcia umowy na okres próbny i czas określony. Oczywiście wszystkie powyższe formy zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę muszą być dostosowane do potrzeb pracodawcy, ale również wymagań rynku i przepisów prawa.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca to:

  • kontrola legalności pobytu i możliwości podjęcia pracy,
  • podpisanie umowy w formie pisemnej,
  • dostosowanie obowiązków pracownika do przepisów zawartych w Kodeksie Pracy,
  • zgłoszenie pracownika do ZUS i odprowadzanie należnych składek,
  • opłacanie wszystkich danin według obowiązującego prawa podatkowego.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę a podatek

Głównym aspektem, którym kierują się pracodawcy próbujący optymalizować koszty związane
z zatrudnianiem cudzoziemców
jest obniżenie płaconych podatków. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak mieć na uwadze legalność takich działań. Nie dopełniając któregoś punktu zawartego w przepisach, przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność karną, która będzie dotkliwsza niż systematyczne opłacanie podatków.

Jeżeli przedsiębiorca planuje zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę, a podatek, który będzie odprowadzał, nie jest jasno opisany w prawie podatkowym, to powinien wiedzieć, że cudzoziemcy w Polsce dzielą się na dwie grupy:

  • rezydenci,
  • nierezydenci.

Ten podział jest kluczowy w kwestii podatkowej. Rezydenci to osoby, które mają ustalone centrum życia w Polsce, czyli np. mają tutaj rodzinę lub mieszkają tutaj przez większą część roku. Takie osoby traktowane są jak Polacy i tak też rozliczają swoje podatki. W przypadku zatrudnienia nierezydenta płacone podatki obejmują jedynie dochody otrzymane na terenie Polski. Takie osoby są rozliczane na zasadach ogólnych.

Warto zauważyć, że zgodnie z zasadą równego traktowania, cudzoziemcy mogą korzystać z szeregu ulg podatkowych. Jest to ciekawe rozwiązanie zarówno dla rezydentów, jak i osób bez tego statusu.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i inne wymagane dokumenty

Posiadanie aktualnego zezwolenia na pracę lub złożenie przez pracodawcę oświadczenia
o powierzeniu pracy jest konieczne do zatrudnienia cudzoziemca na umowę o pracę. Oświadczenie
o powierzeniu wykonywania pracy jest składane do odpowiedniego oddziału Urzędu Pracy. Obecnie większość urzędów przyjmuje je w postaci elektronicznej. Dodatkowo pracodawca musi uiścić opłatę w wysokości 30 zł za przyjęcie tego dokumentu przez urzędnika.

Poza koniecznością wniesienia opłaty trzeba liczyć się z faktem, że przyjęcie oświadczenia trwa 7 dni
i proces ten uniemożliwia rozpoczęcie pracy od razu. Co więcej, sam wpis jest terminowy i obejmuje 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Po tym czasie trzeba złożyć nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Czy zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę się opłaca?

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę wiążę się z wieloma trudnościami operacyjnymi oraz wysokimi kosztami. Z drugiej strony jest to najstabilniejsza forma współpracy zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dzięki temu przedsiębiorca staje się atrakcyjniejszy w oczach kandydatów i może przyciągnąć do siebie lepszych fachowców.

Mając na uwadze powyższe argumenty, można stwierdzić, że umowa o pracę dla obcokrajowca nie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem i może rodzić wiele problemów. Jeżeli jednak potrzebujesz zawrzeć taką umowę, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy w prosty sposób przeprowadzą cały proces zatrudnienia. W kolejny wpisie omówimy kwestię zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie.

Obowiązki pracodawców i pracownika w ramach outsourcingu

Każda forma zatrudnienia jest specyficzna i posiada zarówno plusy, jak i minusy. Outsourcing procesów jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu firm, ponieważ model ten przenosi większość obowiązków na firmę świadczącą takie usługi. Rozwiązania związane z outsourcingiem procesów HR i leasingiem pracowniczym stają się coraz popularniejsze, ale nie zawsze są one świadczone w sposób zgodny z przepisami.

W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest outsourcing oraz jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach i firmach świadczących usługi outsourcingu. Sprawdzimy również, jak ten rodzaj usług opisany jest w przepisach (np. w Kodeksie Pracy). Jeżeli ciekawi Cię ten temat i zastanawiasz się, jak wygląda on w praktyce, to poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Outsourcing a Kodeks Pracy

Usługi outsourcingu są tzw. usługą nienazwaną czyli nie są opisane w Kodeksie Pracy ani innych kodeksach czy ustawach. Kluczowe jest zatem, aby wszystkie strony umowy, czyli usługodawca i usługobiorca, bazowali na dobrze skonstruowanej umowie na outsourcing. Obligatoryjnie muszą być w niej zawarte wszystkie obowiązki, które muszą być bardzo dokładnie opisane.

Bez takiego zabezpieczenia prawnego przedsiębiorstwo może być narażone na koszty związane z zakwestionowaniem outsourcingu. W takiej sytuacji zastosowanie będzie miał Kodeks Pracy i do niego będzie odnosić się PIP, która może nakazać np. wsteczne zatrudnienie wszystkich pracowników, co będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia zaległych składek.

Powyższe komplikacje są spowodowane tym, że przedsiębiorstwo korzystające z outsourcingu procesów w rzeczywistości nie wynajmuje danego pracownika, a wykupuje usługę. Mając to na uwadze, zleceniodawca powinien (a nawet musi) wydzielić konkretny zakres obowiązków, który chce przekazać do firmy outsourcingowej i weryfikować wykonanie zadania jako całości, a nie pracę pojedynczych pracowników.

Co zawiera umowa outsourcingu procesów?

Umowa outsourcingu nie jest tożsama z umową zawieraną z agencją pracy tymczasowej. Tak jak było już wspomniane, najważniejsze jest określenie w niej wszystkich obowiązków każdej ze stron. Dodatkowo powinna ona precyzyjnie opisywać stan prawny sytuacji, w której pracownik nie jest w żaden sposób powiązany z przedsiębiorstwem. Jeżeli nie zostanie to zapisane, to urząd może podważyć taki outsourcing, a Kodeks Pracy stanie się w takiej sytuacji nadrzędnym dokumentem.

Do obowiązków firmy outsourcingowej należą:

  • rekrutacja pracowników,
  • nadzór nad pracownikami,
  • kontrola legalności zatrudnienia,
  • organizacja szkolenia BHP,
  • zapewnienie odzieży roboczej,
  • wypłacanie wynagrodzenia oraz odprowadzanie składek ZUS oraz należnych podatków,
  • zachowanie poufności.

Warto też zwrócić uwagę na outsourcing procesów produkcyjnych. W wielu firmach zajmujących się produkcją można w dość prosty sposób wydzielić konkretny etap całego procesu. Outsourcing w firmie produkcyjnej jest wygodną formą zwiększenia produktywności przy jednoczesnym utrzymaniu aktualnego stanu zatrudnienia.

Obecny rynek pracy powoduje mniejszą dostępność specjalistów w wielu branżach. Z tego powodu łatwiej i taniej jest skorzystać z outsourcingu procesu produkcyjnego, ponieważ obowiązek m.in znalezienia odpowiednich pracowników przejmują go w pełnym wymiarze firmy będące przygotowane do takich zadań.

Outsourcing a przejęcie pracowników

Częstym zjawiskiem jest chęć przejęcia pracowników, którzy wcześniej wykonywali zadania w ramach outsourcingu. Wiąże się to np. z sytuacją, w której dana osoba wyróżnia się na tle innych pracowników i przedsiębiorca widzi w niej potencjał do wykonywania bardziej złożonych obowiązków.

Przejęcie pracowników jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy i tym samym powstaniem obowiązku opłacania wszystkich podatków oraz składek za danego pracownika.

Czy outsourcing jest opłacalny?

Pomimo możliwych zastrzeżeń do operacyjnego obsłużenia outsourcingu (wynikających np. z konieczności przygotowania bardzo precyzyjnej umowy), jest to jedna z najbardziej opłacalnych form świadczenia usług agencji pracy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą korzystać ze wszystkich zalet tego modelu HR, w tym z:

  • braku konieczności prowadzenia rekrutacji,
  • braku konieczności obsługi kadrowo-płacowej,
  • niwelacji ryzyka braku ludzi, gdy będą oni najbardziej potrzebni.

Decydując się na outsourcing, przedsiębiorcy muszą dobrze rozumieć z czym wiąże się ten model HR i jakie są jego uwarunkowania. Ważne jest, aby przede wszystkim znaleźć zaufanego partnera biznesowego, który pomoże zrealizować cały projekt outsourcingu w sposób efektywny i legalny.

EWL Group świadczy kompleksowe usługi outsourcingu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, lub poszukujesz godnej zaufania agencji pracy tymczasowej – skontaktuj się z nami, a nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Outsourcing procesów - korzyści dla biznesu

Rozważasz skorzystanie z usługi outsourcingu procesów?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (12–18 października)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12 – 18 października 2021 roku


Optymistyczne prognozy MFW dla polskiej gospodarki  

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w latach 2021-2022 gospodarka Polski będzie rozwijać się w tempie 5,1% rocznie – poinformował 12 października portal BusinessInsider. 

Zgodnie z najnowszym raportem MFW prognoza wzrostu PKB dla Polski do końca 2021 podnosi się z zapowiadanych w lipcu 4,6% na 5,1%. Natomiast w prognozie na następny rok MFW obniża zapowiadany wcześniej wynik 5,2% do 5,1%. W Niemczech w 2022 roku spodziewany jest 4,6-procentowy wzrost PKB. 

Ponadto według analityków MFW, w 2022 roku Polska oraz Czechy będą miały najniższą stopę bezrobocia w UE – 3,2%. Dla porównania, w Niemczech ten wskaźnik w przyszłym roku ma wynieść 3,6%, w strefie euro – 8,1%, a na Ukrainie – 8,7%.  


Odsetek osób pracujących w Polsce szybko rośnie. Szybciej tylko na Węgrzech  

Polska w pandemicznym okresie (koniec 2019 roku – połowa 2021 roku) odnotowała drugi najwyższy w UE wzrost odsetka osób pracujących: +1,9 pkt. proc. O tym 14 października poinformował na Twitterze wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, komentując najnowsze dane Eurostatu 

Ekspert rynku pracy podkreślił, że lepszy niż Polska wynik odnotowały jedynie Węgry (+ 3,4 pkt. Proc). Dla porównania, w tym samym czasie odsetek osób pracujących w całej Unii Europejskiej zmalał o 0,5 pkt. proc., a Niemczech oraz Czech – skurczył się o 0,9 pkt. proc. w stosunku do wyniku sprzed wybuchu epidemii COVID-19.  

Według Andrzeja Kubisiaka, pod względem odsetka osób zatrudnionych w II kwartale 2021 roku w grupie wiekowej 20-64 lat Polska wśród krajów unijnych uplasowała się „w połowie stawki, nadal za krajami naszego regionu, z dużymi możliwościami do poprawy” – 75,2%. Dodajmy, że według europejskiego urzędu statystycznego najwyższy odsetek zatrudnionych wśród krajów unijnych odnotowały Niderlandy (82%), Szwecja (80,8%), Niemcy (79,5%), Czechy (79,4%), Węgry (78,8%) oraz Dania (78,8%). Najniższy z kolei – Włochy (62%) i Grecja (61,2%).   


ZUS: Co trzeci zarejestrowany we wrześniu pracownik to cudzoziemiec 

We wrześniu było o 55 tys. więcej zatrudnionych w Polsce niż miesiąc wcześniej, prawie co trzeci to cudzoziemiec  poinformował 11 października dziennik Rzeczpospolita, powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak wynika z danych ZUS po ponad 1,5 roku trwania pandemii koronawirusa w Polsce w systemie ubezpieczeń społecznych przybyło aż 212 tys. ubezpieczonych, łącznie zaś składki do ZUS płaci obecnie 15,7 mln osób.  

Wśród ubezpieczonych niemałą grupę stanowią cudzoziemcy. Jak podaje ZUS, liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła już 864 tys. osób, zaś tylko we wrześniu przybyło ich 13,4 tys., wśród których dominują obywatele Ukrainy (7,6 tys.), tuż za nimi – Białorusi (2,3 tys.) oraz Gruzini (1 tys.).  


Poszukujących pracy w Mołdawii jest dwukrotnie więcej niż dostępnych wakatów

Łączna liczba zarejestrowanych w Mołdawii bezrobotnych w styczniu-wrześniu 2021 roku wynosiła 24 565 osób, czyli stanowiła 40,6% ogólnej liczby poszukujących pracy w tym kraju (60 473 osób zarejestrowanych w urzędach pracy). Poinformował o tym 12 października portal Point.md. 
 
Opublikowane dane pokazują, że udział zarejestrowanych bezrobotnych mężczyzn jest nieco wyższy niż kobiet: 50,7% wobec 49,3%. Co ważne – 2,6% bezrobotnych wróciło z zagranicy. Struktura bezrobocia według grup wiekowych przedstawia się następująco: w wieku 30-49 lat – 48,9%, w grupie wiekowej 50-63 lata – 31,4%, w wieku 16- 24 – 10,6%, a w wieku 25-29 lat – 9,1%.  
 
Ponadto w okresie styczeń-wrzesień 2021 roku do terenowych urzędów pracy w Mołdawii zgłosiło się 60473 osoby poszukujące pracy. Z kolei zarejestrowanych wakatów było 23713. Zapotrzebowanie na pracowników w tym okresie zgłosiło 2976 pracodawców.

Źródło: Point.md

Pracownik agencji pracy tymczasowej vs cudzoziemiec na UoP – wady i zalety obu rozwiązań

Współczesny rynek pracy stawia duże wymagania przed pracodawcami. Często niezbędne jest korzystanie ze wsparcia agencji pracy tymczasowej i zatrudnianie cudzoziemców. Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych nie są proste, więc duża część firm decyduje się na korzystanie z usług profesjonalistów. W poniższym artykule sprawdzimy, czy zatrudnienie przez agencje pracy jest lepszym wyborem niż podpisanie z cudzoziemcem umowy o pracę. Sprawdzimy też, na jakie przepisy zawarte w ustawie o pracownikach tymczasowych, trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych na umowę o pracę

Zatrudnianie pracowników tymczasowych na UoP (umowę o pracę) wymaga dopełnienia wielu formalności. Aby taka osoba mogła przystąpić do pracy, należy upewnić się, czy kandydat spełnia wszystkie warunki konieczne do jej podjęcia. Zasady te opisuje ustawa o pracownikach tymczasowych z dnia 9 lipca 2003 roku. Aby móc legalnie pracować w Polsce, trzeba m.in. posiadać jeden z poniższych dokumentów:

Jak wiadomo, wydanie takich dokumentów wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat urzędowych. Co więcej, podczas oczekiwania na otrzymanie formalnego potwierdzenia legalności pracy i pobytu, taka osoba nie może wykonywać żadnych obowiązków służbowych. Dlatego taka forma zatrudnienia może okazać się niekorzystna pod kątem operacyjnym.

Dużym plusem samodzielnego podpisania umowy jest z kolei to, że taki obcokrajowiec ta staje się naszym pracownikiem. W tym wypadku występuje większa stabilizacja w kwestii długotrwałej współpracy z daną osobą. Jest to szczególnie ważne, kiedy pracownik musi odbyć szkolenie przed przejęciem pełnych obowiązków. W przeciwnym razie koszty z tym związane mogą okazać się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Umowa o pracę tymczasową – ile może trwać?

Podpisując umowę o pracę tymczasową, należy mieć na uwadze fakt, że może ona trwać jedynie 18 miesięcy. Później należy zatrudnić taką osobę na czas nieokreślony. Jest to problematyczne w branżach, w których nie wiemy, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą. W takiej sytuacji z jednej strony mamy większą stabilizację stanu osobowego kadry pracowniczej, ale ciąży na nas ustawowy obowiązek, który zawsze niesie ze sobą problemy.

Kolejna ważna kwestia to pracownik tymczasowy, a urlop na żądanie, do którego ma prawo. Ustawa o pracownikach tymczasowych reguluje prawo do 4 dni takiego urlopu w ciągu roku, który jest płatny w pełnym wymiarze. Przysługuje on każdej osobie, która przepracowała minimum 6 miesięcy. Od strony pracodawcy jest to problematyczne, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy może się wydarzyć taka sytuacja, która może stworzyć przestój w wykonywanych zadaniach.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej takie jak EWL Group pomagają obecnie wielu firmom, które borykają się z problemami związanymi z brakiem pracowników. Jest to rozwiązanie dające wiele korzyści, ale oczywiście niepozbawione wad. Ważne jest, aby znaleźć rzetelną firmę, która wywiąże się z zapisów umowy i będzie stosować się wymagań stawianych przez prawo. Trzeba też pamiętać, że pracownik agencji pracy tymczasowej nie jest na stałe przypisany do danej firmy i może zmieniać swoje miejsce wykonywania pracy.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych z pomocą agencji niesie ze sobą wiele plusów:

  • brak poświęcania czasu na spełnianie formalności: agencja pracy tymczasowej sprawnie przeprowadzi cały proces w imieniu klienta;
  • płatność za realnie wykorzystane godziny pracy: to na agencji pracy tymczasowej spoczywa obowiązek dopełnienia zapisów zawartych w ustawie o pracownikach tymczasowych (w tym kontroli urlopów lub chorobowego);
  • ciągłość zatrudnienia: zdając się na profesjonalistów, nie trzeba obawiać się sytuacji, w której zabraknie rąk do pracy – umawiając się na konkretną liczbę osób, agencja pracy tymczasowej dostarczy odpowiednich kandydatów we wskazanym terminie;
  • zapewnienie elastyczności: nie trzeba przejmować się chwilowym brakiem pracy dla zespołu – jeżeli nie trzeba korzystać z usług wszystkich osób, można z nich zrezygnować;
  • niższe koszty: pomimo konieczności opłacania marży agencji, ten rodzaj zatrudnienia jest najkorzystniejszy finansowo, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów rekrutacji, obsługi prawnej itp.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych są inne dla każdej agencji i są one zapisane w umowie między stronami. Oczywiście prawnie trzeba stosować się do ustawy o pracownikach tymczasowych, natomiast całość współpracy można elastycznie modyfikować w celu maksymalizacji komfortu pracy i optymalizacji kosztów.

Jeżeli zdecydują się Państwo się na zatrudnienie pracowników przez agencję pracy tymczasowej, zapraszamy do współpracy. EWL to doświadczona agencja, która świadczy usługi w zakresie leasingu pracowniczego i outsourcingu procesów HR. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu.

Zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę – jak je uzyskać?

Aby obcokrajowiec mógł podjąć legalną pracę w Polsce, musi uzyskać zezwolenie na pobyt i pracę. Istnieje kilka rodzajów takich zezwoleń, a jednym z nich jest zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę. W artykule podpowiadamy, jak można je uzyskać.

Praca i pobyt obcokrajowca w Polsce, jeśli nie są uzasadnione i zalegalizowane, traktowane są w naszym kraju jako wykroczenie. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy zadbać o legalizację pobytu pracownika i uzyskanie zezwolenia na pracę.

Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce?

Aby obcokrajowiec mógł legalnie przebywać i pracować w Polsce, konieczne jest uzyskanie rozmaitych zezwoleń. Za dokumenty legalizujące pracę i pobyt cudzoziemca na terenie kraju uznaje się:

  • wizę (krajową lub Schengen),
  • paszport biometryczny,
  • zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Poza tym obcokrajowiec podejmujący pracę w Polsce, może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia. Legalizacja pracy cudzoziemca możliwa jest w oparciu o jedno z zezwoleń:

  • zezwolenie na pracę (wyróżnia się zezwolenia typu A, B, C, D, E, S),
  • oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy (ten dokument legalizuje w Polsce pracę jedynie obywateli 6 państw, wśród nich są obywatele Ukrainy),
  • zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę.

To właśnie na ostatnim typie zezwolenia się dziś skupimy, ponieważ pozwala on na legalizację zarówno pobytu, jak i pracy w ramach jednej procedury.

Czym jest tzw. jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców możliwa jest w ramach jednej procedury, dzięki jednolitemu zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. Złożenie takiego wniosku jest uzasadnione w sytuacji, w której cudzoziemiec zamierza przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, a celem pobytu jest podjęcie przez niego pracy zarobkowej.

Złożenie wniosku o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę trzeba złożyć osobiście do wojewody właściwego dla miejsca pobytu cudzoziemca. Wniosek o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie może być złożony później niż w ostatni dzień legalnego pobytu obcokrajowca w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę możliwość pomyłki w dokumentach lub jakichś braków, lepiej zająć się złożeniem takiego wniosku nieco wcześniej lub skorzystać z pomocy ekspertów EWL. Przy składaniu wniosku, konieczne jest również złożenie odcisku linii papilarnych. Złożenie kompletu wymaganych dokumentów pozwala na uzyskanie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę. Minimalny czas oczekiwania na zezwolenie wynosi około 3 miesięcy. Zezwolenie jest wydawane na okres przewidywanego zatrudnienia, wskazanego przez pracodawcę. Jednak nie może być to okres dłuższy niż 3 lata. Po upływie tego czasu możliwe jest ponowne ubieganie się o takie zezwolenie. Potwierdzeniem uzyskania jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę jest karta pobytu, wydawana przez wojewodę.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby uzyskać jednolite zezwolenie na pobyt i pracę?

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę można uzyskać jedynie pod pewnymi warunkami, o których mowa w art. 114 Ustawy o cudzoziemcach. Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców jest możliwa, jeśli:

  • cudzoziemiec posiada ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie, że ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego leczenia w Polsce,
  • osoba ubiegająca się o uzyskanie zezwolenia posiada stabilne źródło dochodu pozwalające na utrzymanie siebie i członków rodziny, którzy pozostają na jego utrzymaniu,
  • cudzoziemiec mieszka w Polsce,
  • podmiot, który powierza cudzoziemcowi pracę, nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych, bazując na lokalnym rynku pracy,
  • wynagrodzenie obcokrajowca nie jest niższe niż wynagrodzenie innych osób wykonujących tę samą pracę,
  • miesięczne wynagrodzenie nie jest niższe niż minimalne miesięczne wynagrodzenie.

Wszystkie te warunki muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, np. umową o pracę czy umową najmu. Celem owych wymagań pozwalających na legalizację pobytu jest zapewnienie obcokrajowcom jak najlepszych warunków do pracy i życia w Polsce.

Jak widać, legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców to dość skomplikowany proces, w którym eksperci EWL pomagają swoim klientom od lat. Pozwala to na otwarcie się na rynek zagraniczny i zatrudnienie w swojej firmie specjalistów, zmotywowanych do pracy w Polsce.

Przekazując proces legalizacji w ręce EWL, zyskują Państwo pewność, że wszelkie formalności zostaną starannie dopełnione, co pozwoli na pozyskanie wartościowych pracowników. Nasza firma zajmuje się ponadto outsourcingiem procesów HR i leasingiem pracowniczym, przede wszystkim jeśli chodzi o pracowników tymczasowych. Kompleksowo zajmiemy się znalezieniem odpowiedniej kardy do Państwa firmy, przede wszystkim pracowników technicznych, personelu medycznego, a nawet specjalistów IT. Zapraszamy w tym celu do kontaktu z naszym zespołem.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (5–11 października)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 5 – 11 października 2021 roku


Pracodawcy poszukują rąk do pracy. Rośnie liczba ofert pracy w internecie 

Zgodnie z raportem “Barometr Ofert Pracy” przygotowanym przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pracodawcy wciąż odczuwają braki pracowników, o czym świadczy rosnąca w internecie liczba ofert pracy — poinformował 11 października portal Forsal.pl. 

Zgodnie z danymi raportu, pomimo niepokojących sygnałów epidemicznych i gospodarczych, wartość wskaźnika zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu po raz drugi w tym roku przebiła poziom 300 punktów i osiągnęła kolejne maksimum. Wzrost liczby internetowych ofert pracy odnotowano we wszystkich województwach, zaś procentowo najwięcej wakatów przybyło w województwie opolskim, lubuskim oraz podkarpackim. Najmniej zaś w woj. wielkopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim. Najwięcej nowych ofert pracy skierowanych jest do absolwentów kierunków ścisłych. 


Eurostat: Polska jest głównym kierunkiem migracji zarobkowej spoza UE 

W 2020 roku wydano blisko 2,2 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w Unii Europejskiej (zezwolenia pobytowe oraz wizy długoterminowe) dla cudzoziemców. Najwięcej, bo ponad 600 tys. z nich (27%) wydano dla obywateli Ukrainy – poinformował 8 października Eurostat. 

Jak podkreślił Europejski Urząd Statystyczny Polska jest głównym kierunkiem migracji zarobkowej spoza UE. W 2020 roku nasz kraj wydał 598 tys. (26%) takich dokumentów. Dla porównania – Niemcy wydały w tym samym okresie 313 tys. (14%) zezwoleń. Ponad 502 tys. wydanych w 2020 roku przez Polskę pierwszych zezwoleń pobytowych dawało obcokrajowcom możliwość podjęcia pracy. 

Zgodnie z raportem Polska przyznała blisko 489 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt w UE dla obywateli Ukrainy, co stanowi 81% wszystkich dokumentów wydanych Ukraińcom.  


Wzrosła liczba zagranicznych studentów w Polsce 

Polska od kilku lat staje się coraz atrakcyjniejszym kierunkiem dla studentów z zagranicy. W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach studiowało ponad 85 tys. obcokrajowców –poinformował 9 października portal Obserwatorgospodarczy.pl powołując się na analizę Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

W roku akademickim 2020/2021 odsetek studentów obcokrajowców na polskich uczelniach wynosił 7%, zaś w poprzednim był on o 0,2 pkt. proc. niższy. Dominującą grupą wśród studentów-obcokrajowców byli obywatele Ukrainy (45,4%), czyli około 39 tys. Tuż za nimi uplasowali się studenci z Białorusi (11,5%), czyli około 10 tys. 

Eksperci podkreślają, że na wzroście liczby studiujących w Polsce cudzoziemców zyskają nie tylko krajowe uczelnie, ale ma również pozytywny wpływ na gospodarkę. 

AutomotiveSuppliers.pl: Trudna sytuacja branży motoryzacyjnej a agencja pracy tymczasowej

Pandemia COVID-19 dała się już we znaki wszystkim, także branży motoryzacyjnej. Obecnie największy problem jest z półprzewodnikami. W Niemczech aż 84% przedstawicieli przemysłu moto przyznało, że są problemy z dostępnością materiałów do produkcji (dane z lipca 2021). W Polsce podobnego zdania było 92% badanych. (…)

Szacuje się, że z powodu pandemii pracę straciło około 1,1 miliona Europejczyków pracujących w branży motoryzacyjnej. Trzeba jednak przyznać, że w Polsce sytuacja nie była tak krytyczna, jak w innych krajach europejskich. W związku z kryzysem pracę straciło około 17 tysięcy Polaków zatrudnionych w firmach z tego sektora. (…)

Ilu pracowników zatrudnia branża automotive?

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), branża motoryzacyjna zatrudnia aż 14,6 mln Europejczyków. Oznacza to, że 6,7% całkowitego zatrudnienia w Unii Europejskiej przypada branży samochodowej. W Polsce wynik ten jest równie imponujący. 214 tysięcy Polaków pracuje w motoryzacji – zatrudnienie w tym sektorze wynosi 7,5% zatrudnienia ogółem. (…)

automotive1

Kryzys spowodowany brakiem półprzewodników i wynikające z niego zwolnienia zmusiły pracowników do szukania zatrudnienia w innych miejscach. Jednak kryzys nie trwa wiecznie. W 2021 roku możemy obserwować wzrost produkcji i stabilizację sytuacji. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w Polsce wyprodukowano ponad 234 tysiące pojazdów, co w porównaniu do roku 2020 stanowi wzrost o 16,7%. Teraz, gdy sytuacja związana z COVID-19 stabilizuje się, rośnie popyt na samochody. Rodzi to kolejny problem – zwolnieni pracownicy znaleźli już nowe prace i brakuje zarówno pracowników produkcyjnych, jak i wykwalifikowanych specjalistów. (…)

Pracownicy tymczasowi dla branży motoryzacyjnej!

Póki co, producenci w sektorze automotive mają czas na to, aby poszukiwać pracowników. Jednak tego czasu nie będzie, gdy produkcja ruszy pełną parą po kryzysie. Wówczas wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników zawodów deficytowych. Poszukiwani do pracy będą:

  •  elektromonterzy,
  •  spawacze,
  •  pracownicy utrzymania ruchu,
  •  operatorzy CNC lub innych maszyn specjalistycznych,
  •  stolarze,
  •  szwaczki z doświadczeniem w pracy na specyficznym materiale (skóra i ekoskóra) na maszynach dwuigłowych.

Owszem, na polskim rynku są specjaliści w tych dziedzinach, jednak w związku z rozwojem branży i odrabianiem strat po kryzysie, zapotrzebowanie na zawody specjalistyczne wzrośnie. Obecni na rynku pracy pracownicy nie wystarczą, aby zaspokoić potrzeby rozbudzonej po COVID-19 branży.

Choć branża motoryzacyjna wciąż boryka się z rozmaitymi trudnościami, to już teraz mówi się o tym, że w perspektywie roku lub dwóch lat czeka nas zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Prócz pracowników niewykwalifikowanych, może to zwiastować zwiększenie się w niedługim czasie zapotrzebowania na specjalistów: operatorów maszyn, pracowników utrzymania ruchu, elektromonterów, spawaczy, operatorów CNC, ale również szwaczki

– komentuje sytuację na rynku Arkadiusz Gut.

Gdzie szukać pracowników zawodów deficytowych?

Znalezienie wykwalifikowanego specjalisty to nie lada wyzwanie. Aby tego dokonać, agencje pracy tymczasowej zajmują się obecnie analizą rynku na Ukrainie. Badania przeprowadzane są także w innych krajach, których obywatele chętnie przyjeżdżają do Polski, np. na Białorusi.

Celem takich analiz rynkowych jest weryfikacja tego, jakie są realne szanse na rekrutację pracowników stanowisk deficytowych zza granicy i ile czasu potrzeba na pozyskanie takiego pracownika. W zależności od stanowiska czas poszukiwania wykwalifikowanego pracownika może być różny.

Jak mówi Alina Necewicz:

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po pracowników z Ukrainy. Mowa nie tylko o pracownikach niewyspecjalizowanych, ale również tych pracujących na stanowiskach wyspecjalizowanych i częstokroć deficytowych. Przykładem mogą być szwaczki, których branża w Ukrainie przechodzi obecnie ciężki czas, dlatego ich dostępność i gotowość do podjęcia pracy w Polsce jest wysoka. Obecnie na znalezienie i zrekrutowanie wykwalifikowanej szwaczki potrzeba około 2 tygodni. Podobnie rzecz ma się z elektromonterami instalacji elektrycznych. W przypadku tapicerów, izolatorów, operatorów CNC, tokarzy konwencjonalnych, spawaczy MIG/MAG mówimy już o czasie oczekiwania około miesiąca. Trochę dłużej trzeba czekać na spawacza metodą TIG – nawet do dwóch miesięcy. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu zatrudnienia cudzoziemców na powyższe stanowiska.

Agencje pracy tymczasowej mają ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej. To właśnie z tego względu ich pomoc w poszukiwaniu pracowników zawodów deficytowych jest nieoceniona.

Jak rekrutować specjalistów?

Stanowiska specjalistyczne wymagają kandydatów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, np. do obsługi profesjonalnych maszyn. Dlatego też podczas rekrutacji kandydata tak ważne jest zwrócenie uwagi na jego doświadczenie i zdolności, jak również na posiadane uprawnienia i certyfikaty, będące poświadczeniem umiejętności. Agencje pracy tymczasowej podczas rekrutacji kładą silny nacisk na weryfikację potencjalnych pracowników. (…)

Branża motoryzacyjna a pomocna ręka agencji pracy tymczasowej

Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku automotive wciąż jest niestabilna. Ta niepewność powoduje, że firmy kierują się w stronę współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Korzyścią płynącą z takiej współpracy jest nie tylko możliwość pozyskania wyspecjalizowanego pracownika, ale też optymalizacja kosztów i elastyczność. Jak mówi Arkadiusz Gut:

Pracodawcy tworzą sobie bufor bezpieczeństwa, zatrudniając pracowników zewnętrznych, po to, żeby w sytuacji nagłego spadku zamówień lub trudności na rynku nie zwalniać pracowników własnych.

Jeszcze do niedawna panowało przeświadczenie, że cudzoziemcy pracujący za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej wprowadzają w firmie niepotrzebne komplikacje. Na szczęście takie myślenie odchodzi już do lamusa, a coraz więcej przedsiębiorców widzi w pracownikach zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej szansę na rozwój swojej firmy. Agencje pracy tymczasowej zapewniają pomoc w onboardingu nowych pracowników, prowadzą niezbędne szkolenia i dbają o organizowanie certyfikatów, zapewniając swoim klientom wykwalifikowanych specjalistów najwyższej klasy.

Polscy pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców przez agencję pracy tymczasowej. Zwłaszcza że prócz pełnego zabezpieczenia kwestii kadrowo-legalizacyjnych, powoli standardem staje się pomoc APT w onboardingu pracowników, organizacja niezbędnych certyfikatów oraz uprawnień

-komentuje Alina Necewicz.

Trudna sytuacja w branży motoryzacyjnej daje się we znaki producentom działającym na polskim rynku. Wraz ze wzrostem popytu, wzrasta też zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, których zaczyna w Polsce brakować. W związku z tym, konieczne staje się sprowadzanie tymczasowych specjalistów zza granicy. Agencja pracy EWL Group zapewnia swoim klientom kadrę pracowniczą najwyższej jakości, a umiejętności pracowników tymczasowych poświadczone są odpowiednimi certyfikatami.

Źrodło: AutomotiveSuppliers.pl