Opublikowano: 07.10.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
07.10.2021
Aktualności | EWL w Mediach

AutomotiveSuppliers.pl: Trudna sytuacja branży motoryzacyjnej a agencja pracy tymczasowej

Pandemia COVID-19 dała się już we znaki wszystkim, także branży motoryzacyjnej. Obecnie największy problem jest z półprzewodnikami. W Niemczech aż 84% przedstawicieli przemysłu moto przyznało, że są problemy z dostępnością materiałów do produkcji (dane z lipca 2021). W Polsce podobnego zdania było 92% badanych. (…)

Szacuje się, że z powodu pandemii pracę straciło około 1,1 miliona Europejczyków pracujących w branży motoryzacyjnej. Trzeba jednak przyznać, że w Polsce sytuacja nie była tak krytyczna, jak w innych krajach europejskich. W związku z kryzysem pracę straciło około 17 tysięcy Polaków zatrudnionych w firmach z tego sektora. (…)

Ilu pracowników zatrudnia branża automotive?

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), branża motoryzacyjna zatrudnia aż 14,6 mln Europejczyków. Oznacza to, że 6,7% całkowitego zatrudnienia w Unii Europejskiej przypada branży samochodowej. W Polsce wynik ten jest równie imponujący. 214 tysięcy Polaków pracuje w motoryzacji – zatrudnienie w tym sektorze wynosi 7,5% zatrudnienia ogółem. (…)

automotive1

Kryzys spowodowany brakiem półprzewodników i wynikające z niego zwolnienia zmusiły pracowników do szukania zatrudnienia w innych miejscach. Jednak kryzys nie trwa wiecznie. W 2021 roku możemy obserwować wzrost produkcji i stabilizację sytuacji. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w Polsce wyprodukowano ponad 234 tysiące pojazdów, co w porównaniu do roku 2020 stanowi wzrost o 16,7%. Teraz, gdy sytuacja związana z COVID-19 stabilizuje się, rośnie popyt na samochody. Rodzi to kolejny problem – zwolnieni pracownicy znaleźli już nowe prace i brakuje zarówno pracowników produkcyjnych, jak i wykwalifikowanych specjalistów. (…)

Pracownicy tymczasowi dla branży motoryzacyjnej!

Póki co, producenci w sektorze automotive mają czas na to, aby poszukiwać pracowników. Jednak tego czasu nie będzie, gdy produkcja ruszy pełną parą po kryzysie. Wówczas wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników zawodów deficytowych. Poszukiwani do pracy będą:

  •  elektromonterzy,
  •  spawacze,
  •  pracownicy utrzymania ruchu,
  •  operatorzy CNC lub innych maszyn specjalistycznych,
  •  stolarze,
  •  szwaczki z doświadczeniem w pracy na specyficznym materiale (skóra i ekoskóra) na maszynach dwuigłowych.

Owszem, na polskim rynku są specjaliści w tych dziedzinach, jednak w związku z rozwojem branży i odrabianiem strat po kryzysie, zapotrzebowanie na zawody specjalistyczne wzrośnie. Obecni na rynku pracy pracownicy nie wystarczą, aby zaspokoić potrzeby rozbudzonej po COVID-19 branży.

Choć branża motoryzacyjna wciąż boryka się z rozmaitymi trudnościami, to już teraz mówi się o tym, że w perspektywie roku lub dwóch lat czeka nas zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Prócz pracowników niewykwalifikowanych, może to zwiastować zwiększenie się w niedługim czasie zapotrzebowania na specjalistów: operatorów maszyn, pracowników utrzymania ruchu, elektromonterów, spawaczy, operatorów CNC, ale również szwaczki

– komentuje sytuację na rynku Arkadiusz Gut.

Gdzie szukać pracowników zawodów deficytowych?

Znalezienie wykwalifikowanego specjalisty to nie lada wyzwanie. Aby tego dokonać, agencje pracy tymczasowej zajmują się obecnie analizą rynku na Ukrainie. Badania przeprowadzane są także w innych krajach, których obywatele chętnie przyjeżdżają do Polski, np. na Białorusi.

Celem takich analiz rynkowych jest weryfikacja tego, jakie są realne szanse na rekrutację pracowników stanowisk deficytowych zza granicy i ile czasu potrzeba na pozyskanie takiego pracownika. W zależności od stanowiska czas poszukiwania wykwalifikowanego pracownika może być różny.

Jak mówi Alina Necewicz:

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po pracowników z Ukrainy. Mowa nie tylko o pracownikach niewyspecjalizowanych, ale również tych pracujących na stanowiskach wyspecjalizowanych i częstokroć deficytowych. Przykładem mogą być szwaczki, których branża w Ukrainie przechodzi obecnie ciężki czas, dlatego ich dostępność i gotowość do podjęcia pracy w Polsce jest wysoka. Obecnie na znalezienie i zrekrutowanie wykwalifikowanej szwaczki potrzeba około 2 tygodni. Podobnie rzecz ma się z elektromonterami instalacji elektrycznych. W przypadku tapicerów, izolatorów, operatorów CNC, tokarzy konwencjonalnych, spawaczy MIG/MAG mówimy już o czasie oczekiwania około miesiąca. Trochę dłużej trzeba czekać na spawacza metodą TIG – nawet do dwóch miesięcy. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu zatrudnienia cudzoziemców na powyższe stanowiska.

Agencje pracy tymczasowej mają ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej. To właśnie z tego względu ich pomoc w poszukiwaniu pracowników zawodów deficytowych jest nieoceniona.

Jak rekrutować specjalistów?

Stanowiska specjalistyczne wymagają kandydatów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, np. do obsługi profesjonalnych maszyn. Dlatego też podczas rekrutacji kandydata tak ważne jest zwrócenie uwagi na jego doświadczenie i zdolności, jak również na posiadane uprawnienia i certyfikaty, będące poświadczeniem umiejętności. Agencje pracy tymczasowej podczas rekrutacji kładą silny nacisk na weryfikację potencjalnych pracowników. (…)

Branża motoryzacyjna a pomocna ręka agencji pracy tymczasowej

Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku automotive wciąż jest niestabilna. Ta niepewność powoduje, że firmy kierują się w stronę współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Korzyścią płynącą z takiej współpracy jest nie tylko możliwość pozyskania wyspecjalizowanego pracownika, ale też optymalizacja kosztów i elastyczność. Jak mówi Arkadiusz Gut:

Pracodawcy tworzą sobie bufor bezpieczeństwa, zatrudniając pracowników zewnętrznych, po to, żeby w sytuacji nagłego spadku zamówień lub trudności na rynku nie zwalniać pracowników własnych.

Jeszcze do niedawna panowało przeświadczenie, że cudzoziemcy pracujący za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej wprowadzają w firmie niepotrzebne komplikacje. Na szczęście takie myślenie odchodzi już do lamusa, a coraz więcej przedsiębiorców widzi w pracownikach zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej szansę na rozwój swojej firmy. Agencje pracy tymczasowej zapewniają pomoc w onboardingu nowych pracowników, prowadzą niezbędne szkolenia i dbają o organizowanie certyfikatów, zapewniając swoim klientom wykwalifikowanych specjalistów najwyższej klasy.

Polscy pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców przez agencję pracy tymczasowej. Zwłaszcza że prócz pełnego zabezpieczenia kwestii kadrowo-legalizacyjnych, powoli standardem staje się pomoc APT w onboardingu pracowników, organizacja niezbędnych certyfikatów oraz uprawnień

-komentuje Alina Necewicz.

Trudna sytuacja w branży motoryzacyjnej daje się we znaki producentom działającym na polskim rynku. Wraz ze wzrostem popytu, wzrasta też zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, których zaczyna w Polsce brakować. W związku z tym, konieczne staje się sprowadzanie tymczasowych specjalistów zza granicy. Agencja pracy EWL Group zapewnia swoim klientom kadrę pracowniczą najwyższej jakości, a umiejętności pracowników tymczasowych poświadczone są odpowiednimi certyfikatami.

Źrodło: AutomotiveSuppliers.pl

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).