Opublikowano: 19.10.2021
Autor wpisu:Michał Kłosowski
Michał Kłosowski
19.10.2021
Aktualności | Blog EWL

Obowiązki pracodawców i pracownika w ramach outsourcingu

Usługi outsourcingu pracowników EWL

Każda forma zatrudnienia jest specyficzna i posiada zarówno plusy, jak i minusy. Outsourcing pracowników jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu firm, ponieważ model ten przenosi większość obowiązków na firmę świadczącą takie usługi. Rozwiązania związane z outsourcingiem procesów HR i leasingiem pracowniczym stają się coraz popularniejsze, ale nie zawsze są one świadczone w sposób zgodny z przepisami.

W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest outsourcing personalny oraz jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach i firmach świadczących usługi outsourcingu. Sprawdzimy również, jak ten rodzaj usług opisany jest w przepisach (np. w Kodeksie Pracy). Jeżeli ciekawi Cię ten temat i zastanawiasz się, jak wygląda on w praktyce, to poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Outsourcing pracowników a Kodeks Pracy

Usługi outsourcingu pracowniczego są tzw. usługą nienazwaną czyli nie są opisane w Kodeksie Pracy ani innych kodeksach czy ustawach. Kluczowe jest zatem, aby wszystkie strony umowy, czyli usługodawca i usługobiorca, bazowali na dobrze skonstruowanej umowie na outsourcing pracowników. Obligatoryjnie muszą być w niej zawarte wszystkie obowiązki, które muszą być bardzo dokładnie opisane.

Bez takiego zabezpieczenia prawnego przedsiębiorstwo może być narażone na koszty związane z zakwestionowaniem outsourcingu. W takiej sytuacji zastosowanie będzie miał Kodeks Pracy i do niego będzie odnosić się PIP, która może nakazać np. wsteczne zatrudnienie wszystkich pracowników, co będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia zaległych składek.

Powyższe komplikacje są spowodowane tym, że przedsiębiorstwo korzystające z outsourcingu pracowniczego w rzeczywistości nie wynajmuje danego pracownika, a wykupuje usługę. Mając to na uwadze, zleceniodawca powinien (a nawet musi) wydzielić konkretny zakres obowiązków, który chce przekazać do firmy outsourcingowej i weryfikować wykonanie zadania jako całości, a nie pracę pojedynczych pracowników.

Co zawiera umowa outsourcingu pracowniczego?

Umowa outsourcingu pracowniczego nie jest tożsama z umową zawieraną z agencją pracy tymczasowej. Tak jak było już wspomniane, najważniejsze jest określenie w niej wszystkich obowiązków każdej ze stron. Dodatkowo powinna ona precyzyjnie opisywać stan prawny sytuacji, w której pracownik nie jest w żaden sposób powiązany z przedsiębiorstwem. Jeżeli nie zostanie to zapisane, to urząd może podważyć taki outsourcing pracowniczy, a Kodeks Pracy stanie się w takiej sytuacji nadrzędnym dokumentem.

Do obowiązków firmy outsourcingowej należą:

  • rekrutacja pracowników,
  • nadzór nad pracownikami,
  • kontrola legalności zatrudnienia,
  • organizacja szkolenia BHP,
  • zapewnienie odzieży roboczej,
  • wypłacanie wynagrodzenia oraz odprowadzanie składek ZUS oraz należnych podatków,
  • zachowanie poufności.

Warto też zwrócić uwagę na outsourcing procesów produkcyjnych. W wielu firmach zajmujących się produkcją można w dość prosty sposób wydzielić konkretny etap całego procesu. Outsourcing w firmie produkcyjnej jest wygodną formą zwiększenia produktywności przy jednoczesnym utrzymaniu aktualnego stanu zatrudnienia.

Obecny rynek pracy powoduje mniejszą dostępność specjalistów w wielu branżach. Z tego powodu łatwiej i taniej jest skorzystać z outsourcingu procesu produkcyjnego, ponieważ obowiązek m.in znalezienia odpowiednich pracowników przejmują go w pełnym wymiarze firmy będące przygotowane do takich zadań.

Outsourcing a przejęcie pracowników

Częstym zjawiskiem jest chęć przejęcia pracowników, którzy wcześniej wykonywali zadania w ramach outsourcingu personalnego. Wiąże się to np. z sytuacją, w której dana osoba wyróżnia się na tle innych pracowników i przedsiębiorca widzi w niej potencjał do wykonywania bardziej złożonych obowiązków.

Przejęcie pracowników jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy i tym samym powstaniem obowiązku opłacania wszystkich podatków oraz składek za danego pracownika.

Czy outsourcing pracowników jest opłacalny?

Pomimo możliwych zastrzeżeń do operacyjnego obsłużenia outsourcingu personalnego (wynikających np. z konieczności przygotowania bardzo precyzyjnej umowy), jest to jedna z najbardziej opłacalnych form świadczenia usług agencji pracy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą korzystać ze wszystkich zalet tego modelu HR, w tym z:

  • braku konieczności prowadzenia rekrutacji,
  • braku konieczności obsługi kadrowo-płacowej,
  • niwelacji ryzyka braku ludzi, gdy będą oni najbardziej potrzebni.

Decydując się na outsourcing pracowniczy, przedsiębiorcy muszą dobrze rozumieć z czym wiąże się ten model HR i jakie są jego uwarunkowania. Ważne jest, aby przede wszystkim znaleźć zaufanego partnera biznesowego, który pomoże zrealizować cały projekt outsourcingu pracowników w sposób efektywny i legalny.

EWL Group świadczy kompleksowe usługi outsourcingu personalnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, lub poszukujesz godnej zaufania agencji pracy tymczasowej – skontaktuj się z nami, a nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Outsourcing procesów - korzyści dla biznesu

Rozważasz skorzystanie z usługi outsourcingu procesów?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).