Opublikowano: 15.10.2021
Autor wpisu:Michał Wierzchowski
Michał Wierzchowski
15.10.2021
Aktualności | Blog EWL

Pracownik agencji pracy tymczasowej vs cudzoziemiec na UoP – wady i zalety obu rozwiązań

Wady i zalety pracownika agencji pracy tymczasowej vs cudzoziemeca na UoP

Współczesny rynek pracy stawia duże wymagania przed pracodawcami. Często niezbędne jest korzystanie ze wsparcia agencji pracy tymczasowej i zatrudnianie cudzoziemców. Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych nie są proste, więc duża część firm decyduje się na korzystanie z usług profesjonalistów. W poniższym artykule sprawdzimy, czy zatrudnienie przez agencje pracy jest lepszym wyborem niż podpisanie z cudzoziemcem umowy o pracę. Sprawdzimy też, na jakie przepisy zawarte w ustawie o pracownikach tymczasowych, trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych na umowę o pracę

Zatrudnianie pracowników tymczasowych na UoP (umowę o pracę) wymaga dopełnienia wielu formalności. Aby taka osoba mogła przystąpić do pracy, należy upewnić się, czy kandydat spełnia wszystkie warunki konieczne do jej podjęcia. Zasady te opisuje ustawa o pracownikach tymczasowych z dnia 9 lipca 2003 roku. Aby móc legalnie pracować w Polsce, trzeba m.in. posiadać jeden z poniższych dokumentów:

Jak wiadomo, wydanie takich dokumentów wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat urzędowych. Co więcej, podczas oczekiwania na otrzymanie formalnego potwierdzenia legalności pracy i pobytu, taka osoba nie może wykonywać żadnych obowiązków służbowych. Dlatego taka forma zatrudnienia może okazać się niekorzystna pod kątem operacyjnym.

Dużym plusem samodzielnego podpisania umowy jest z kolei to, że taki obcokrajowiec ta staje się naszym pracownikiem. W tym wypadku występuje większa stabilizacja w kwestii długotrwałej współpracy z daną osobą. Jest to szczególnie ważne, kiedy pracownik musi odbyć szkolenie przed przejęciem pełnych obowiązków. W przeciwnym razie koszty z tym związane mogą okazać się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Umowa o pracę tymczasową – ile może trwać?

Podpisując umowę o pracę tymczasową, należy mieć na uwadze fakt, że może ona trwać jedynie 18 miesięcy. Później należy zatrudnić taką osobę na czas nieokreślony. Jest to problematyczne w branżach, w których nie wiemy, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą. W takiej sytuacji z jednej strony mamy większą stabilizację stanu osobowego kadry pracowniczej, ale ciąży na nas ustawowy obowiązek, który zawsze niesie ze sobą problemy.

Kolejna ważna kwestia to pracownik tymczasowy, a urlop na żądanie, do którego ma prawo. Ustawa o pracownikach tymczasowych reguluje prawo do 4 dni takiego urlopu w ciągu roku, który jest płatny w pełnym wymiarze. Przysługuje on każdej osobie, która przepracowała minimum 6 miesięcy. Od strony pracodawcy jest to problematyczne, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy może się wydarzyć taka sytuacja, która może stworzyć przestój w wykonywanych zadaniach.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej takie jak EWL Group pomagają obecnie wielu firmom, które borykają się z problemami związanymi z brakiem pracowników. Jest to rozwiązanie dające wiele korzyści, ale oczywiście niepozbawione wad. Ważne jest, aby znaleźć rzetelną firmę, która wywiąże się z zapisów umowy i będzie stosować się wymagań stawianych przez prawo. Trzeba też pamiętać, że pracownik agencji pracy tymczasowej nie jest na stałe przypisany do danej firmy i może zmieniać swoje miejsce wykonywania pracy.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych z pomocą agencji niesie ze sobą wiele plusów:

  • brak poświęcania czasu na spełnianie formalności: agencja pracy tymczasowej sprawnie przeprowadzi cały proces w imieniu klienta;
  • płatność za realnie wykorzystane godziny pracy: to na agencji pracy tymczasowej spoczywa obowiązek dopełnienia zapisów zawartych w ustawie o pracownikach tymczasowych (w tym kontroli urlopów lub chorobowego);
  • ciągłość zatrudnienia: zdając się na profesjonalistów, nie trzeba obawiać się sytuacji, w której zabraknie rąk do pracy – umawiając się na konkretną liczbę osób, agencja pracy tymczasowej dostarczy odpowiednich kandydatów we wskazanym terminie;
  • zapewnienie elastyczności: nie trzeba przejmować się chwilowym brakiem pracy dla zespołu – jeżeli nie trzeba korzystać z usług wszystkich osób, można z nich zrezygnować;
  • niższe koszty: pomimo konieczności opłacania marży agencji, ten rodzaj zatrudnienia jest najkorzystniejszy finansowo, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów rekrutacji, obsługi prawnej itp.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych są inne dla każdej agencji i są one zapisane w umowie między stronami. Oczywiście prawnie trzeba stosować się do ustawy o pracownikach tymczasowych, natomiast całość współpracy można elastycznie modyfikować w celu maksymalizacji komfortu pracy i optymalizacji kosztów.

Jeżeli zdecydują się Państwo się na zatrudnienie pracowników przez agencję pracy tymczasowej, zapraszamy do współpracy. EWL to doświadczona agencja, która świadczy usługi w zakresie leasingu pracowniczego i outsourcingu procesów HR. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu.

Michał Wierzchowski

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową