Opublikowano: 15.10.2021
Autor wpisu:Michał Wierzchowski
Michał Wierzchowski
15.10.2021
Aktualności | Blog EWL

Pracownik agencji pracy tymczasowej vs cudzoziemiec na UoP – wady i zalety obu rozwiązań

Wady i zalety pracownika agencji pracy tymczasowej vs cudzoziemeca na UoP

Współczesny rynek pracy stawia duże wymagania przed pracodawcami. Często niezbędne jest korzystanie ze wsparcia agencji pracy tymczasowej i zatrudnianie cudzoziemców. Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych nie są proste, więc duża część firm decyduje się na korzystanie z usług profesjonalistów. W poniższym artykule sprawdzimy, czy zatrudnienie przez agencje pracy jest lepszym wyborem niż podpisanie z cudzoziemcem umowy o pracę. Sprawdzimy też, na jakie przepisy zawarte w ustawie o pracownikach tymczasowych, trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych na umowę o pracę

Zatrudnianie pracowników tymczasowych na UoP (umowę o pracę) wymaga dopełnienia wielu formalności. Aby taka osoba mogła przystąpić do pracy, należy upewnić się, czy kandydat spełnia wszystkie warunki konieczne do jej podjęcia. Zasady te opisuje ustawa o pracownikach tymczasowych z dnia 9 lipca 2003 roku. Aby móc legalnie pracować w Polsce, trzeba m.in. posiadać jeden z poniższych dokumentów:

Jak wiadomo, wydanie takich dokumentów wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat urzędowych. Co więcej, podczas oczekiwania na otrzymanie formalnego potwierdzenia legalności pracy i pobytu, taka osoba nie może wykonywać żadnych obowiązków służbowych. Dlatego taka forma zatrudnienia może okazać się niekorzystna pod kątem operacyjnym.

Dużym plusem samodzielnego podpisania umowy jest z kolei to, że taki obcokrajowiec ta staje się naszym pracownikiem. W tym wypadku występuje większa stabilizacja w kwestii długotrwałej współpracy z daną osobą. Jest to szczególnie ważne, kiedy pracownik musi odbyć szkolenie przed przejęciem pełnych obowiązków. W przeciwnym razie koszty z tym związane mogą okazać się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Umowa o pracę tymczasową – ile może trwać?

Podpisując umowę o pracę tymczasową, należy mieć na uwadze fakt, że może ona trwać jedynie 18 miesięcy. Później należy zatrudnić taką osobę na czas nieokreślony. Jest to problematyczne w branżach, w których nie wiemy, jak będzie kształtować się zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą. W takiej sytuacji z jednej strony mamy większą stabilizację stanu osobowego kadry pracowniczej, ale ciąży na nas ustawowy obowiązek, który zawsze niesie ze sobą problemy.

Kolejna ważna kwestia to pracownik tymczasowy, a urlop na żądanie, do którego ma prawo. Ustawa o pracownikach tymczasowych reguluje prawo do 4 dni takiego urlopu w ciągu roku, który jest płatny w pełnym wymiarze. Przysługuje on każdej osobie, która przepracowała minimum 6 miesięcy. Od strony pracodawcy jest to problematyczne, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy może się wydarzyć taka sytuacja, która może stworzyć przestój w wykonywanych zadaniach.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej takie jak EWL Group pomagają obecnie wielu firmom, które borykają się z problemami związanymi z brakiem pracowników. Jest to rozwiązanie dające wiele korzyści, ale oczywiście niepozbawione wad. Ważne jest, aby znaleźć rzetelną firmę, która wywiąże się z zapisów umowy i będzie stosować się wymagań stawianych przez prawo. Trzeba też pamiętać, że pracownik agencji pracy tymczasowej nie jest na stałe przypisany do danej firmy i może zmieniać swoje miejsce wykonywania pracy.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych z pomocą agencji niesie ze sobą wiele plusów:

  • brak poświęcania czasu na spełnianie formalności: agencja pracy tymczasowej sprawnie przeprowadzi cały proces w imieniu klienta;
  • płatność za realnie wykorzystane godziny pracy: to na agencji pracy tymczasowej spoczywa obowiązek dopełnienia zapisów zawartych w ustawie o pracownikach tymczasowych (w tym kontroli urlopów lub chorobowego);
  • ciągłość zatrudnienia: zdając się na profesjonalistów, nie trzeba obawiać się sytuacji, w której zabraknie rąk do pracy – umawiając się na konkretną liczbę osób, agencja pracy tymczasowej dostarczy odpowiednich kandydatów we wskazanym terminie;
  • zapewnienie elastyczności: nie trzeba przejmować się chwilowym brakiem pracy dla zespołu – jeżeli nie trzeba korzystać z usług wszystkich osób, można z nich zrezygnować;
  • niższe koszty: pomimo konieczności opłacania marży agencji, ten rodzaj zatrudnienia jest najkorzystniejszy finansowo, ponieważ nie generuje dodatkowych kosztów rekrutacji, obsługi prawnej itp.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych są inne dla każdej agencji i są one zapisane w umowie między stronami. Oczywiście prawnie trzeba stosować się do ustawy o pracownikach tymczasowych, natomiast całość współpracy można elastycznie modyfikować w celu maksymalizacji komfortu pracy i optymalizacji kosztów.

Jeżeli zdecydują się Państwo się na zatrudnienie pracowników przez agencję pracy tymczasowej, zapraszamy do współpracy. EWL to doświadczona agencja, która świadczy usługi w zakresie leasingu pracowniczego i outsourcingu procesów HR. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).