Opublikowano: 21.10.2021
Autor wpisu:Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
21.10.2021
Aktualności | Blog EWL

Zasady zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę

Jak zatrudnić cudzoziemca na umowę o pracę

Każdy przedsiębiorca w pewnym momencie staje przed wyborem, jaką formę zatrudnienia oferować swoim pracownikom. W przypadku zatrudniania Polaków problem sprowadza się do opłacalności finansowej i kontrolowania zgodności stosunku pracy z przepisami prawa. Przy zatrudnianiu obcokrajowca dochodzą dodatkowe kwestie, które mogą powodować pewne utrudnienia.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę może rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy. Jest to umowa, która jest najbezpieczniejsza dla pracownika, ale również kosztowna pod względem podatkowym. Poniżej opiszemy, jak wygląda zatrudnianie cudzoziemca na umowę o pracę, jakie dokumenty są wymagane oraz sprawdzimy, czy jest to opłacalne.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę nie stanowi większego problemu. Jest to forma współpracy, którą promują instytucje państwowe jako najwłaściwszą dla większości wykonywanych zawodów. Umowa o pracę na czas nieokreślony dla cudzoziemca również jest tak traktowana i powiatowe urzędy pracy także sugerują taki rodzaj umowy. Jest to o tyle ważne, że do podjęcia pracy przez cudzoziemca konieczne jest posiadanie zezwolenia na pracę (lub wymagane jest złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy).

Pomimo tego, że obcokrajowcy przeważnie otrzymują terminowe pozwolenia na pracę, to pracodawca może podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony z cudzoziemcem, który zobligowany będzie do powrotu do swojego kraju. Poza zatrudnieniem na czas nieokreślony obcokrajowiec może otrzymać propozycję zawarcia umowy na okres próbny i czas określony. Oczywiście wszystkie powyższe formy zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę muszą być dostosowane do potrzeb pracodawcy, ale również wymagań rynku i przepisów prawa.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca to:

  • kontrola legalności pobytu i możliwości podjęcia pracy,
  • podpisanie umowy w formie pisemnej,
  • dostosowanie obowiązków pracownika do przepisów zawartych w Kodeksie Pracy,
  • zgłoszenie pracownika do ZUS i odprowadzanie należnych składek,
  • opłacanie wszystkich danin według obowiązującego prawa podatkowego.

Zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę a podatek

Głównym aspektem, którym kierują się pracodawcy próbujący optymalizować koszty związane
z zatrudnianiem cudzoziemców
jest obniżenie płaconych podatków. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak mieć na uwadze legalność takich działań. Nie dopełniając któregoś punktu zawartego w przepisach, przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność karną, która będzie dotkliwsza niż systematyczne opłacanie podatków.

Jeżeli przedsiębiorca planuje zatrudnienie obcokrajowca na umowę o pracę, a podatek, który będzie odprowadzał, nie jest jasno opisany w prawie podatkowym, to powinien wiedzieć, że cudzoziemcy w Polsce dzielą się na dwie grupy:

  • rezydenci,
  • nierezydenci.

Ten podział jest kluczowy w kwestii podatkowej. Rezydenci to osoby, które mają ustalone centrum życia w Polsce, czyli np. mają tutaj rodzinę lub mieszkają tutaj przez większą część roku. Takie osoby traktowane są jak Polacy i tak też rozliczają swoje podatki. W przypadku zatrudnienia nierezydenta płacone podatki obejmują jedynie dochody otrzymane na terenie Polski. Takie osoby są rozliczane na zasadach ogólnych.

Warto zauważyć, że zgodnie z zasadą równego traktowania, cudzoziemcy mogą korzystać z szeregu ulg podatkowych. Jest to ciekawe rozwiązanie zarówno dla rezydentów, jak i osób bez tego statusu.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i inne wymagane dokumenty

Posiadanie aktualnego zezwolenia na pracę lub złożenie przez pracodawcę oświadczenia
o powierzeniu pracy jest konieczne do zatrudnienia cudzoziemca na umowę o pracę. Oświadczenie
o powierzeniu wykonywania pracy jest składane do odpowiedniego oddziału Urzędu Pracy. Obecnie większość urzędów przyjmuje je w postaci elektronicznej. Dodatkowo pracodawca musi uiścić opłatę w wysokości 30 zł za przyjęcie tego dokumentu przez urzędnika.

Poza koniecznością wniesienia opłaty trzeba liczyć się z faktem, że przyjęcie oświadczenia trwa 7 dni
i proces ten uniemożliwia rozpoczęcie pracy od razu. Co więcej, sam wpis jest terminowy i obejmuje 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Po tym czasie trzeba złożyć nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Czy zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę się opłaca?

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę wiążę się z wieloma trudnościami operacyjnymi oraz wysokimi kosztami. Z drugiej strony jest to najstabilniejsza forma współpracy zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dzięki temu przedsiębiorca staje się atrakcyjniejszy w oczach kandydatów i może przyciągnąć do siebie lepszych fachowców.

Mając na uwadze powyższe argumenty, można stwierdzić, że umowa o pracę dla obcokrajowca nie zawsze będzie korzystnym rozwiązaniem i może rodzić wiele problemów. Jeżeli jednak potrzebujesz zawrzeć taką umowę, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy w prosty sposób przeprowadzą cały proces zatrudnienia. W kolejny wpisie omówimy kwestię zatrudniania cudzoziemców na umowę zlecenie.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).