Ruch bezwizowy a praca tymczasowa – na co zwrócić uwagę

Ruch bezwizowy – na czym polega?

Ruch bezwizowy pozwala na przekraczanie granicy państwa na podstawie ważnego dokumentu podróży (zwykle paszportu) bez konieczności ubiegania się o wizę lub posiadania innego tytułu pranego do wjazdu na teren kraju (np. karty pobytu).

Warunki wjazdu oraz pobytu na terenie danego kraju w ramach ruchu bezwizowego określone są w regulacjach prawnych i mogą być się różnić w zależności od państwa jakiego dotyczą. Na przykład obywatele Ukrainy, Albanii, Bośni i Hercegowiny, przekraczający granicę Polski bez posiadania ważnej wizy, są zobligowani do posiadania paszportu biometrycznego.

Ruch bezwizowy uprawnia do pobytu na terenie wszystkich państw członkowskich strefy Schengen przez maksymalny, łączny okres 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Ruch bezwizowy Ukraina – Polska

Obywatele Ukrainy od 11 czerwca 2017 roku mogą wjeżdżać do państw obszaru Schengen (w tym Polski) bez konieczności posiadania wizy. Do przekroczenia granicy niezbędne jest jednak posiadanie paszportu biometrycznego.

Dokument ten ma ukryty w okładce mikroprocesor, zawierający dane biometryczne posiadacza. Organy kontrolujące tożsamość przekraczającego granicę właściciela paszportu biometrycznego mogą dzięki niemu zidentyfikować podróżującego na podstawie m.in. układ linii papilarnych, tęczówki oka czy układu twarzy.

Posiadanie aktualnego paszportu biometrycznego, to jednak nie jedyny wymóg jaki muszą spełniać cudzoziemcy przekraczający granicę naszego kraju. Straż graniczna może także prosić o przedstawienie:

  • Celu planowanego pobytu (jeśli obcokrajowiec wjeżdża na teren Polski w celu podjęcia zatrudnienia powinien posiadać ważne oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy lub zezwolenie na pracę)
  • Posiadania środków wystarczających na utrzymanie w okresie planowanego pobytu lub możliwości ich legalnego uzyskania

Dodatkowo, obcokrajowiec podróżujący w ramach ruchu bezwizowego nie może być uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku czy zdrowia publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego lub stosunków międzynarodowych żądnego z państw członkowskich. Nie może także figurować w bazie osób, którym z tych powodów odmówiono wjazdu. 

Warto pamiętać, że możliwość wjazdu do Polski w ramach ruchu bezwizowego nie wpływa na procedurę legalizacji pracy obywateli Ukrainy. W dalszym ciągu, aby legalnie zatrudnić Ukraińców w Polsce, także tych przekraczających granicę z paszportem biometrycznym, wymagana jest rejestracja oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w odpowiednim urzędzie pracy lub wystąpienie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę dla obcokrajowca.

Przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym – czy jest możliwe?

Przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego jest możliwe o kolejne 90 dni, o ile taką ewentualność przewidują umowy o zniesieniu obowiązku wizowego. Obecnie z tego rozwiązania mogą skorzystać obywatele Brazylii, Argentyny, Chile, Hondurasu, Kostaryki, Nikaragui, Singapuru i Urugwaju.

Wniosek o przedłużenie pobytu w ruchu bezwizowym obcokrajowiec składa we właściwym ze względu na miejsce swojego pobytu Urzędzie Wojewódzkim, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu. Prośbę o przedłużenie pobytu należy odpowiednio uzasadnić. Sprawa rozpatrywana jest niezwłocznie, chociaż w niektórych przypadkach może trwać nawet jeden miesiąc. Złożenie wniosku zwolnione jest z opłaty skarbowej.

Praca w Polsce – ruch bezwizowy a zatrudnienie obcokrajowca

Pracodawca, planujący zatrudnić obcokrajowca przebywającego na terenie Polski na podstawie ruchu bezwizowego, jest zobowiązany do rejestracji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w ewidencji oświadczeń powiatowego urzędu pracy lub wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę.

Należy pamiętać, że maksymalny czas pobytu cudzoziemca na terenie Polski w oparciu o ruch bezwizowy wynosi 90 dni licząc od daty pierwszego wjazdu. Oznacza to, że w celu przedłużenia zatrudnienia pracownik zagraniczny musi postarać się o nową podstawę pobytową. W tym przypadku może być to:

  • zezwolenie na pobyt i pracę (karta pobytu czasowego)  – nie wymaga wyjazdu z Polski pracownika zagranicznego
  • wiza krajowa – cudzoziemiec zobligowany jest do powrotu do ojczyzny i złożenia wniosku o wydanie wizy

Ruch bezwizowy – jak liczyć dni pobytu?

Cudzoziemiec w ramach ruchu bezwizowego, może przebywać na terytorium państw strefy Schengen przez okres 90 dni w ciągu 180 dni. Aby poprawnie obliczyć liczbę wykorzystanych przez obcokrajowca dni pobytowych należy cofnąć się o 180 dni od dnia dokonywania kontroli i obliczyć, na podstawie odcisków stempli straży granicznej, liczbę wykorzystanych już dni.

W okres ten nie wliczają się pobyty cudzoziemca na podstawie wizy C lub D w kraju będącym wystawcą wizy. Jeśli jednak pracownik zagraniczny zatrudniony i przebywający np. w Polsce w oparciu o wizę krajową podróżował do innego kraju Schengen, pobyt ten należy odliczyć od dni pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Dzień umieszczenia stempla w paszporcie wlicza się do całkowitego możliwego do wykorzystania przez cudzoziemca okresu pobytu w kraju w ramach ruchu bezwizowego.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Test rynku pracy – ABC zatrudnienia cudzoziemców

Test rynku pracy, czyli informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przedsiębiorstwa na lokalnym rynku pracy, jest niezbędnym dokumentem dla pracodawców planujących powierzenie pracy cudzoziemców w oparciu o zezwolenie na pracę. Wniosek o przeprowadzenie testu powinien być złożony we właściwym, ze względu na przyszłe miejsce zatrudnienia, powiatowym urzędzie pracy. Jego przeprowadzanie jest bezpłatne.

Opinia starosty – na czym polega test rynku pracy?

Pracodawca, który chce wystąpić do Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę dla obcokrajowca w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do powiatowego urzędu pracy celem uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.

Starosta powiatowy przed wydaniem decyzji zleci przeprowadzenie testu rynku pracy, a więc weryfikację czy wśród bezrobotnych z Polski nie ma chętnych do podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wynika to z zasady pierwszeństwa obywateli polskich pozostających bez pracy przed cudzoziemcami. Jeśli na zgłoszoną ofertę pracy nie zgłoszą się kandydaci spełniający odpowiednie warunki lub ich liczba będzie zbyt mała – starosta powiatowy wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Test rynku pracy krok po kroku

Przedsiębiorca, który wyraża chęć przeprowadzenia testu rynku pracy powinien pamiętać, że oferta złożona w urzędzie pracy musi się pokrywać z warunkami, jakie będą określone we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę dla obcokrajowca. Jeśli stanowisko pracy, wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy czy wymiar czasu pracy w informacji starosty będzie inny niż we wniosku o zezwolenia na pracę Wojewoda może odmówić wydania zezwolenia.

Procedurę uzyskiwania opinii starosty dla cudzoziemca można opisać w 3 krokach:

  1. Złożenie oferty pracy wraz z wnioskiem o wydanie informacji starosty do właściwego urzędu pracy przez przedsiębiorcę.
  2. Weryfikacja rejestrów bezrobotnych przez urząd.
  3. Wydanie informacji starosty.

Cały proces zajmuje od 14 do 21 dni, a jego długość jest uzależniona od tego czy w rejestrach znajdują się osoby, które mogłyby podjąć zatrudnienie.

Informacja starosty jest ważna przez 180 dni i do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę musi zostać dołączona w oryginale.

WAŻNE!

Jeśli urząd pracy skieruje kandydatów do pracy w przedsiębiorstwie, a pracodawca nie zdecyduje się na ich zatrudnienie, starosta wyda opinię o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przedsiębiorstwa. Taka informacja blokuje możliwość zatrudnienia obcokrajowców w oparciu o zezwolenie na pracę.

Czy przeprowadzenie testu rynku pracy jest zawsze wymagane?

Opinia starosty nie zawsze jest wymaganym załącznikiem przy rozpatrywaniu spraw o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. W polskim ustawodawstwie wskazane są zawody zwolnione z testu rynku pracy oraz sytuację, w których informacja starosty nie jest dokumentem obligatoryjnym. Należą do nich sprawy dotyczące m.in.:

  • Cudzoziemców, którzy mają wykonywać pracę w zawodzie deficytowym (wykaz zawodów deficytowych publikowany jest w rozporządzeniu Wojewody właściwego ze względu na główne miejsce pracy obcokrajowca, którego dotyczy postępowanie)
  • Obcokrajowców podejmujących zatrudnienie w zawodzie wymienionym w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (są to m.in. spawacze, ślusarze, lekarze specjaliści, pielęgniarki)
  • Wydania zezwolenia dla obywatela Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, który w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku o zezwolenie na pracę był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 3 miesiące u tego samego pracodawcy i na tych samych warunkach w oparciu o procedurę uproszczoną – pod warunkiem przedstawienia wpisanego do rejestru oświadczenia o powierzeniu pracy
  • Obcokrajowców będących doktorantami polskich uczelni lub absolwentami (w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku) uczelni wyższych w Polsce, UE lub kraju EOG, którzy planują podjąć zatrudnienie w naszym kraju
  • Pracowników pochodzących z państw trzecich, którzy w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, przebywali legalnie na terenie RP w sposób nieprzerwany

Leasing pracowniczy – czy agencja pracy tymczasowej także jest zobowiązana do wykonania testu tynku pracy?

Agencja pracy tymczasowej świadcząca usługi leasingu pracowniczego dla swoich partnerów biznesowych również jest zobligowana do wykonania testu rynku pracy i uzyskania opinii starosty dla cudzoziemców, dla których stara się o wydanie zezwolenia na pracę. Specjaliści zatrudnieni w agencji z wyprzedzeniem planują proces zatrudnienia, legalizacji pracy i przedłużenia pobytu obcokrajowców.

Co więcej, systematycznie śledzą zmieniające się regulacje prawne dotyczące pracowników zagranicznych niwelujący tym samym ryzyko prawne związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Warto zaufać sprawdzonej agencji pracy tymczasowej, która zapewni przedsiębiorstwu leasing wykfalifikowanych pracowników i zajmie się wszelkimi formalnościami.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Rzeczpospolita: Większa fala imigrantów ze Wschodu nie wystarcza

Chociaż w I półroczu 2021 r. liczba oświadczeń dla pracowników z zagranicy i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców była większa niż przed pandemią, to nie zdołali oni wypełnić luk na rynku pracy. O tym pisze gazeta Rzeczpospolita.

  • 998 tys. oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu wpisano do ewidencji urzędów pracy w pierwszej połowie 2021 r. To nie tylko o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy napływ imigrantów zarobkowych ograniczył wybuch pandemii, ale nawet wyraźnie (o 18 proc.) więcej niż w pierwszej połowie 2019 r.
  • Historyczny rekord widać też w wydanych cudzoziemcom w I połowie roku zezwoleniach na pracę, których liczba sięgnęła 232 tys.
  • Rekordy bije też liczba obcokrajowców w rejestrach ZUS – w czerwcu było ich już prawie 819 tys., o 100 tys. więcej niż w styczniu.

Szefowie agencji zatrudnienia mówią o rekordowych zamówieniach zarówno na stałych, jak i sezonowych pracowników, które od przełomu kwietnia i maja rosną z tygodnia na tydzień. […]

O 40-proc. wzroście zamówień na pracowników z zagranicy w porównaniu z czerwcem–lipcem 2019 r. mówi Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group.

Pracowników potrzebują praktycznie wszystkie branże, a szczególnie branża logistyczna, przetwórstwo owocowo-warzywne, a także produkcja przemysłowa, w tym np. producenci okien

– wylicza Wierzchowski.

Według niego problemem jest rosnący deficyt mężczyzn do prostych prac fizycznych, także mężczyzn z zagranicy. Zwiększa to presję na płace, stawki często przewyższają 22 zł brutto za godzinę. […]

Silne odbicie rekrutacji notuje Pracuj.pl, czołowy portal z ofertami dla specjalistów. W pierwszym półroczu 2021 r. pracodawcy zamieścili tam 440, 6 tys. ofert. To nie tylko niemal o połowę więcej niż w drugiej całkiem udanej połowie zeszłego roku, ale także o 49 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2019 r.

Źródło: Rzeczpospolita

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 20-26 lipca 2021 roku 


Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej miliona 

Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku wyniosła 5,9% wobec 6,1% w maju – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędy Statystycznego, cytowanych przez portal PulsHR.pl.  

Jak podaje GUS, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych wyniosła w czerwcu 993,4 tys., zaś jeszcze w maju liczba ta wynosiła 1026,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Dane wskazują również, że w żadnym z polskich województw wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10%. Najwyższe, bo aż 9,2% bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, zaś najniższy, zaledwie 3,5% wynik, odnotowany został w Wielkopolsce.  

Andrzej Kubisiak, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że kluczowym dla wskaźnika bezrobocia będzie okres jesienny i skala ewentualnie wprowadzanych obostrzeń związanych z kolejną falą zachorowań. 

Jeśli uda nam się utrzymać aktualny stan, to z perspektywy rynku pracy jest to bardzo ważna informacja. Może być sygnałem, że wskaźniki związane z rynkiem pracy w 2022 roku znajdą się na poziomach przedpandemicznych

– wyjaśnia ekspert. 

Komisja Europejska sporządziła listę najbardziej poszukiwanych zawodów w krajach UE 

Istnieją zawody, w których jest praca, niezależnie od kraju. Są to tzw. zawody deficytowe, gdzie zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów przewyższa liczbę dostępnych osób – podał portal Stefa Biznesu, powołując się na raport Komisji Europejskiej.  

Zgodnie z raportem do najbardziej deficytowych zawodów należą m.in: pielęgniarki, hydraulicy, spawacze, elektrycy, ale również deweloperzy oprogramowania i programiści aplikacji. Osoby wykonujące powyższe zawody mogą szukać zatrudnienia w różnych częściach świata.  

Badania na temat zawodów deficytowych i nadwyżkowych na rynkach pracy w państwach członkowskich UE/EFTA zweryfikowały jakich specjalistów najtrudniej było znaleźć w latach 2019-2020. Uwzględniono czynniki takie jak płeć, sytuacja życiowa, region i możliwość dopasowania pracowników deficytowych i nadwyżkowych w regionach i UE.  

Strefa Biznesu

Co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje na czarno, ale szara strefa na ukraińskim rynku pracy maleje 

Obecnie co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje w szarej strefie, jednak liczba zatrudnionych na czarno nad Dnieprem maleje – powiedział Ihor Dehera, wiceprzewodniczący Państwowej Służby ds. Pracy Ukrainy cytowany przez portal Ekonomiczna Prawda 

Jeśli przenalizowalibyśmy 2019 rok to w ciągu roku nieformalne zatrudnienie zmniejszyło się zaledwie o 15 tys. miejsc pracy. […] Jeżeli dodamy sumę z początku 2020 roku do 1 kwietnia 2021 roku to okazuje się, że szarą strefę zatrudnienia udało się zredukować o 495 tys. niezarejestrowanych miejsc pracy

– powiedział Ihor Dehera. 

Urzędnik poinformował także o planowanych przez Państwową Służbę ds. Pracy Ukrainy krokach mających przeciwdziałać rozwojowi szarej strefie na ukraińskim rynku pracy, w tym szeregu kontroli prywatnych przedsiębiorstw. 

Badania lekarskie dla pracowników tymczasowych z Ukrainy

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek skierowania na badania profilaktyczne pracowników oraz kandydatów do pracy. Bez orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do pracy przedsiębiorca nie powinien dopuścić pracownika do świadczenia pracy.

Pracownicy z Ukrainy zatrudniani w Polsce podlegają polskim przepisom prawa. Ciąża na nich te same, co na polskich pracownikach, obowiązki oraz przysługują im te same prawa. Oznacza to, że również cudzoziemcy, także Ci zatrudnieni w ramach umowy o pracę tymczasową, są objęci obowiązkowymi badaniami medycyny pracy.

Badania lekarskie dla pracowników – kiedy należy je wykonać?

Artykuł 211 Kodeksu pracy wskazuje, że nie tylko pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania, ale także pracownik jest zobowiązany takim badaniom się poddać. Badania lekarskie pracowników dzielą się na cztery rodzaje:

  • badania wstępne – podlegają im kandydaci przyjmowani do pracy po raz pierwszy, a także pracownicy przenoszeni na nowe stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia
  • badania okresowe – zobowiązani do ich przechodzenia są wszyscy pracownicy. Ich częstotliwość uzależniona jest od decyzji lekarza medycyny pracy, na którą wpływ mają m.in. warunki środowiskowe w miejscu pracy czy stan zdrowia pracownika
  • badania kontrolne – badania przeprowadzane w przypadku, gdy nieobecność pracownika spowodowana chorobą trwała dłużej niż 30 dni
  • badania końcowe – o skierowanie na badania końcowe może wystąpić sam pracownik, w momencie rozwiązania stosunku pracy, o ile pracował w warunkach, które narażały go np. na działalnie substancji i czynników rakotwórczych

Badania lekarskie do pracy dla cudzoziemców – gdzie można je wykonać?

Badania medycyny pracy dla pracowników z Ukrainy, Białorusi i innych krajów, są obligatoryjne. Zasady kierowania i przeprowadzania badań profilaktycznych dla pracowników zza granicy są takie same jak w przypadku osób zatrudnianych z lokalnego rynku pracy.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają również pracownicy tymczasowi. Obowiązują ich także badania okresowe, jeśli przypadają na możliwy, 18-miesięczny okres zatrudnienia, a także badania kontrolne.

Pracowników zza granicy na profilaktyczne badania lekarskie pracodawca powinien skierować do przychodni medycyny pracy, z którą ma podpisaną umowę. Wzór skierowania na badania dla cudzoziemca jest taki sam, jak dla obywatela Polski. Pracodawca powinien przygotować 3 egzemplarze skierowania – po jednym dla lekarza medycyny pracy, pracownika oraz do archiwizacji w aktach osobowych pracownika.

Druk skierowania zawiera informacje, takie jak:

  • dane kandydata lub pracownika
  • określenie stanowiska pracy
  • opis stanowiska pracy – w przypadku zatrudnienia pracowników z Ukrainy należy zwrócić uwagę, aby opis stanowiska był tożsamy z tym umieszczonym w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
  • określenie warunków pracy oraz czynników szkodliwych na nim występujących

Ważne!

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy bez orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do podjęcia pracy jest zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Badania medycyny pracy dla pracowników z Ukrainy – terminy i koszty

Koszty badań wstępnych, a także okresowych, kontrolnych i końcowych, ponosi pracodawca. Wysokość opłaty za przeprowadzenie badań profilaktycznych dla pracowników uzależniona jest od ilości i rodzaju czynników szkodliwych, rodzaju przeprowadzanych badań, a także od umowy zawartej miedzy zakładem pracy a lekarzem medycyny pracy.

Na badania okresowe i kontrolne pracownik powinien być kierowany w godzinach pracy. Za czas poświęcony na wykonanie badań przysługuje mu bowiem prawo do wynagrodzenia.

Zakłady medycyny pracy najczęściej przyjmują pracowników w określonych dniach i godzinach. Ze względu na dyżury specjalistów, np. lekarzy laryngologów, warto z wyprzedzeniem umówić termin badania dla pracownika z Ukrainy. Może się też okazać, że w celu prawidłowego przeprowadzania wywiadu medycznego lekarz będzie prosił o obecność w czasie badań tłumacza.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Pomoc w zatrudnieniu cudzoziemca – dlaczego warto z niej skorzystać?

Pracownicy zza granicy, głównie z Ukrainy, są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. Na lokalnym rynku rąk do pracy brakuje, a budząca się po pandemii gospodarka wymaga szybkiego wzrostu zasobów kadrowych. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej prowadzą rekrutacje poza granicami naszego kraju.

Efektywne przeprowadzenie procesu zatrudnienia, minimalizacja ryzyka rotacji pracowników, a także zadbanie o pełną legalność pobytu i pracy wymaga nie tylko odpowiedniego zaplanowania zadań w czasie, ale także znajomości przepisów prawa i śledzenia zmieniających się regulacji dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Aby uniknąć błędów warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów.

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca – co może zrobić dla Ciebie agencja pracy tymczasowej

Rekrutacja pracowników zza granicy to pierwszy krok do ich zatrudnienia. Agencje pracy tymczasowej, które specjalizują się w poszukiwaniu obcokrajowców do pracy w Polsce, zazwyczaj posiadają sieć zagranicznych oddziałów, dzięki którym szybko i efektywnie mogą pozyskiwać nawet duże wolumeny pracowników.

Bezpośredni kontakt z kandydatami, jeszcze przed ich przyjazdem do pracy, pozwala na dokładną weryfikację umiejętności oraz doświadczenia potencjalnych pracowników. Ponad to znacznie ułatwia komunikację, buduje zaufanie, a przede wszystkim daje możliwość szybszego przekazania dokumentów niezbędnych do legalnego przekroczenia granicy przez obcokrajowca.

Proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemca zaczyna się jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. W pierwszej kolejności pracodawca musi wybrać procedurę, na podstawie której będzie zatrudniał pracownika zza granicy. Od okresu na jaki przedsiębiorca zamierza powierzyć pracę cudzoziemcowi, branży w jakiej planuje go zatrudnić czy narodowości przyszłego pracownika zależeć będzie wybór drogi legalizującej zatrudnienie obcokrajowca.

Wypełnienie i złożenie dokumentów wraz z wymaganymi załącznikami w odpowiednim urzędzie, wniesienie opłaty za ich wydanie, prawidłowe wyliczenie terminów i określenie możliwego okresu pracy, stały kontakt z wydziałem spraw cudzoziemców – w tym wszystkim może odciążyć pracodawcę sprawdzona agencja zatrudnienia.

Dzięki doświadczeniu, wykwalifikowanym specjalistom, którzy na co dzień zajmują się rekrutacją i zatrudnieniem pracowników zza granicy agencje pracy tymczasowej są doskonałymi partnerami w biznesie, który stawia na wielokulturową załogę.

Pomoc w zatrudnieniu cudzoziemca – nie tylko dokumenty legalizacyjne

Cudzoziemcy przyjeżdzający do pracy w Polsce, szczególnie Ci, dla których jest to pierwszy zagraniczny wyjazd, potrzebują wsparcia i specjalnej opieki. To ułatwia proces aklimatyzacji w naszym kraju i wspiera integrację pracowników ze wschodu z pozostałą częścią zespołu. Najlepsze agencje pracy tymczasowej świadczą kompleksowe usługi zapewniając, poza rekrutacja pracowników zza granicy, także odpowiednie zakwaterowania oraz opiekę w początkowym okresie zatrudnienia.

Ponadto w wyspecjalizowanych agencjach pracy sprawnie działa sieć tłumaczy oraz koordynatorów, którzy towarzyszą pracownikom w pierwszych dniach pracy – wspierając pracodawcę w przedstawianiu przedsiębiorstwa, zasad w nim panujących czy tłumaczeniu szkoleń.

Obsługa prawna cudzoziemców – wsparcie na każdym etapie współpracy

Pracownicy zza granicy potrzebują czasu, aby zrozumieć system prawny obowiązujący w Polsce. Często mają pytania dotyczące wynagrodzenia, odprowadzanych składek, zasad udzielania urlopów czy zwolnień lekarskich. Chcąc uwolnić zasoby ludzkie we własnym dziale kadr warto zdecydować się na współpracę z agencja pośrednictwa pracy.

Konsultanci w niej zatrudnieni zajmują się kompleksowo obsługą prawną obcokrajowców. Nie tylko wytłumaczą kwestie związane z zatrudnieniem, ale także wypełnią wniosek o pozwolenie na pracę dla cudzoziemca, pomogą w uzyskaniu karty pobytu, a w razie konieczności będą w stałym kontakcie z urzędem do spraw cudzoziemców.

Chcąc zaoszczędzić czas, zniwelować ryzyko błędu oraz efektywnie budować strukturę kadrową przedsiębiorstwa warto zdecydować się na współpracę ze sprawdzoną agencją pracy. Wsparcie, jakiego może udzielić doświadczony zespół, zarówno w kwestii rekrutacji, jak i zatrudniania oraz późniejszej obsługi prawnej cudzoziemców, pozwala skupić się pracodawcy na tym co najważniejsze – dalszym rozwoju przedsiębiorstwa.

Rzeczpospolita: Imigranci lepiej wykształceni niż Polacy

O ile wśród Polaków w sile wieku niespełna czterech na dziesięciu ukończyło studia, to wśród przyjezdnych z zagranicy jest to ponad 60 proc. Czytamy o tym w gazecie Rzeczpospolita.

Prawie 68 proc. przebywających w Polsce migrantów z innych krajów Unii może się pochwalić dyplomem wyższej uczelni. To rekord wśród państw Wspólnoty, gdzie ten odsetek wśród osób w wieku 25–54 lat nie przekracza 36 proc. – wynika z danych Eurostatu. Przewyższamy pod tym względem Szwecję czy Niemcy, gdzie zaledwie co trzeci przyjezdny z innych krajów Unii jest po studiach.

Tyle tylko, że w przeciwieństwie do bogatszych państw Wspólnoty Polska nie przyciąga z Unii typowych migrantów zarobkowych; jeśli już to pracują u nas najczęściej specjaliści i menedżerowie zatrudniani w spółkach międzynarodowych korporacji. Nieco inaczej jest w przypadku przyjezdnych spoza Unii, gdzie jesteśmy również w ścisłej czołówce pod względem wykształcenia imigrantów. W tej grupie, w której przeważają pracownicy z Ukrainy i Białorusi, niemal sześciu na dziesięciu przybyszów ma za sobą studia.

Wyższym udziałem tak dobrze wykształconych imigrantów z krajów trzecich mogą się pochwalić w Europie tylko Rumunia (prawie 73 proc.) i Irlandia (65 proc.). Tam podobnie jak w Polsce odsetek absolwentów uczelni wśród imigrantów jest wyższy niż wśród rodzimych mieszkańców. Można to uznać za pozytywny przejaw skutecznego przyciągania talentów z zagranicy, czemu przeczą jednak badania agencji zatrudnienia i niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli. […]

[…] O niewykorzystaniu pełnego potencjału cudzoziemców z wyższym wykształceniem mówi Marcin Kołodziejczyk, dyrektor Rekrutacji Międzynarodowej w EWL Group. Według niego wynika to głównie z określonych potrzeb polskiego rynku pracy, na którym brakuje przede wszystkim pracowników niewykwalifikowanych oraz fachowców, np. spawaczy czy ślusarzy.

Osoby z wykształceniem nietechnicznym, przyjeżdżające do Polski, a takich jest większość, znajdują wprawdzie prace na stanowiskach „poniżej kwalifikacji”, ale zarabiają kilkukrotnie więcej niż na stanowisku zgodnym ze swoim profilem wykształcenia na Ukrainie

– przypomina Kołodziejczyk. […]
Źródło: Rzeczpospolita

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 13-19 lipca 2021 roku 


The Washington Post: Światowa gospodarka powoli się budzi, ale największe problemy jeszcze przed nami  

Gospodarka świata powoli stabilizuje się po pandemii, jednak zwiększa się również poziom nierówności ekonomicznych – alarmuje The Washington Post w opublikowanym 13 lipca 2021 roku artykule.  

Opiniotwórczy amerykański dziennik zauważa, że w przeciwieństwie do kryzysu z lat 2008-2009, w którym kraje rozwijające się, pomimo światowych trudności, kontynuowały wzrost gospodarczy, tym razem jedynie USA, Chiny i kilka innych krajów znajdują się u progu postpandemicznego wzrostu, podczas gdy reszta państw ugrzęzła w recesji. 

Zdaniem amerykańskich publicystów, podczas odbudowy świata po pandemii COVID-19 wydają się być nieuniknione cztery tendencje: aktywny rozwój sfery technologicznej, przy jednoczesnej eskalacji nierówności społecznych, dalszym wzroście poziomu globalnego ocieplenia i naruszeniu równowagi politycznej.  


NBP: Zagraniczni pracownicy tymczasowi w Polsce zarabiają więcej niż w rok wcześniej 

W I kwartale 2021 roku środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 5,0 mld zł – czytamy w opublikowanym 13 lipca przez NBP bilansie płatniczym. Jak podaje portal Forsal.pl, była to kwota wyższa o 1,3 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.  

„W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 4,1 mld zł i stanowiły 81,7% wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,0 mld zł” – czytamy w publikacji banku centralnego. 

Z danych NBP wynika także, że w I kwartale br. wynagrodzenia cudzoziemców pracujących sezonowo w Polsce wyniosły 7,1 mld zł. 

„W odniesieniu do I kwartału 2020 roku oznacza to wzrost wartości dochodów cudzoziemców o 27,5%. Wyższa wartość wynagrodzeń (o 1,5 mld zł) wiązała się, przede wszystkim, z większą liczbą pracowników z Ukrainy” – napisano w raporcie NBP. 

Według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, rosnąca liczba obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce (zarejestrowani w ZUS) łączy się z wyższymi transferami imigrantów z Polski.


Trwają konsultacje rządowego projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców 

Polska gospodarka musi szeroko otwierać się na zasilający ją strumień pracowników zagranicznych. W kolejnych latach uzależnienie wzrostu gospodarczego od dostępności podaży pracowników z zagranicy będzie tylko wzrastać. Poinformowała o tym 15 lipca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Polski (MRPiT) Iwona Michałek podczas spotkania z przedstawicielami urzędów pracy na temat projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia i ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców. 

Według cytowanej przez portal Gov.pl wiceminister, jedną z istotniejszych rzeczy jest zmiana modelu migracji krótkoterminowych i cyrkulacyjnych na migracje o dłuższym charakterze czasowym.  

„Będzie to korzystne nie tylko dla pracodawców, dla których dziś procedura zatrudniania cudzoziemców nierzadko wiąże się z nieustannymi wizytami w urzędach, ale i dla cudzoziemców. Cudzoziemcy, mając bardziej stabilną i dłuższą podstawę do wykonywania pracy, będą mieli znacznie łatwiejszą drogę do integracji na polskim rynku pracy i w naszym społeczeństwie” – powiedziała Iwona Michałek. 

Z kolei dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiT Ewa Flaszyńska dodała, że istotnym usprawnieniem będzie zapewnienie, że cała procedura postępowania o wydanie zezwolenia na pracę – od złożenia wniosku, komunikacji między stronami, wnoszenia opłaty aż po wydanie zezwolenia, będzie przebiegała elektronicznie.  

„Pełna informatyzacja nie tylko przyśpieszy same procedury, ale również da zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o kwestie zarządzania danymi o migracjach zarobkowych” – dodała dyrektor.

Źródło: Gov.pl

Najczęstsze trudności związane z zatrudnianiem cudzoziemców

Cudzoziemcy w Polsce stanowią coraz liczniejszą grupę pracowników. Najczęściej znajdują zatrudnienie w przemyśle, logistyce czy usługach. Pracodawcy cenią ich za zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, wysoką motywację do pracy i gotowość do podjęcia zatrudnienia w systemie zmianowym. Jednak powierzenie pracy obcokrajowcowi wiąże się z wieloma obowiązkami. Wymaga także znajomości i stałego śledzenia zmieniających się regulacji prawnych. Z jakimi trudnościami najczęściej mierzą się pracodawcy zatrudniający pracowników zza granicy?

Cudzoziemcy w Polsce – pozyskanie pracownika z zagranicy

Proces zatrudnienia cudzoziemców rozpoczyna się, podobnie jak w przypadku pracowników z Polski, od pozyskania potencjalnych kandydatów do pracy. W przypadku pracowników zza granicy często niezbędne jest przeprowadzenie rekrutacji w kraju ich pochodzenia, a także w języku dla nich zrozumiałym. Wymaga to nie tylko znajomości lokalnego rynku pracy, z którego przedsiębiorca planuje pozyskać pracowników, bywa, że konieczne jest zatrudnienie tłumacza lub wynajęcie biura, jeśli pracodawca planuje przeprowadzić np. testy manualne. Odpowiednie planowanie kampanii rekrutacyjnej, poszukiwanie kandydatów za pośrednictwem najbardziej efektywnych źródeł oraz zadawanie odpowiednich pytań, pomagających zweryfikować kandydatów pod kątem posiadania odpowiednich umiejętności, znacznie przyspiesza proces rekrutacji oraz nie drenuje budżetu firmy.

Zatrudnienie cudzoziemca – druki i dokumenty

Znalezienie kandydatów do pracy to początek drogi do zatrudnienia obcokrajowca. W zależności od tego z jakiego kraju pochodzą potencjalni pracownicy, na jaki okres chcemy ich zatrudnić oraz jaką pracę planujemy im powierzyć, różne będą ścieżki do legalizacji ich zatrudnienia. Zgodnie z polskim prawodawstwem pracownikom zagranicznym, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej i krajów OEG, możemy powierzyć pracę w oparciu o kilka procedur. Najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są w oparciu o dokumenty takie jak:

  • oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (tzw. procedura uproszczona, dotyczy wyłącznie 6 krajów: Armenii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji)
  • zezwolenia na pracę (procedura nieco bardziej skomplikowana od oświadczeniowej. Najbardziej popularnym typem zezwolenia jest zezwolenie typu A. W większości przypadków wymaga ono od pracodawcy przeprowadzenia testu rynku pracy)
  • zezwolenia na pracę sezonową (dotyczy cudzoziemców zatrudnianych do pracy w rolnictwie, hodowli zwierząt oraz branży turystycznej)

Wybór procedury niesie za sobą konieczność wypełnienia różnych dokumentów, odwiedzenia właściwych urzędów, poniesienia odmiennych opłat, wypełnienia szeregu druków oraz zaplanowania całego procesu w czasie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że uzyskanie dokumentu z urzędu nie oznacza, że kandydat od razu rozpocznie zatrudnienie. Oryginał oświadczenia czy zezwolenia jest bowiem niezbędny dla obcokrajowca, który chce przekroczyć granicę Polski, a to oznacza, że w pracodawca w pierwszej kolejności musi ten dokument przyszłemu pracownikowi przekazać.

Legalizacja pracy pracownika zza granicy – zezwolenia na pracę

W przeciwieństwie do oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, które upoważnia do pracy na terenie Polski przez maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, zezwolenie na pracę daje możliwość zatrudnienia pracownika zza granicy na okres do 3 lat. Jest to procedura nieco bardziej skomplikowana i dłuższa, jednak pozwala na długofalowe planowanie i bardziej efektywne zarządzanie zasobami kadrowymi.

O zezwolenie na pracę dla obcokrajowca bardzo często starają się przedsiębiorcy, których pracownicy wykorzystali już przysługujący im limit pracy na podstawie oświadczenia. W tej sytuacji zezwolenie staje się dokumentem, który pozwala na przedłużenie legalności zatrudnienia. Jednak warto pamiętać, że cudzoziemiec, który nie posiada prawa do pobytu na terenie RP będzie musiał z zezwoleniem udać się do kraju pochodzenia w celu wyrobienia nowego dokumentu pozwalającego mu na przebywanie w naszym kraju.

Ważne!

W celu sprawnego rozliczenia podatkowego z Urzędem Skarbowym obcokrajowiec powinien postarać się o pesel dla cudzoziemca. Po nowelizacji ustawy o ewidencji ludności numer PESEL jest nadawany automatycznie cudzoziemcowi, który wystąpił w z wnioskiem o meldunek na pobyt czasowy przekraczający 30 dni.

Koszty dodatkowe – opłaty za zatrudnienie cudzoziemca

W przypadku zatrudniania obcokrajowców, poza standardowymi kosztami związanymi z procesem rekrutacji i zatrudnienia, należy także w zaplanować w budżecie środki na opłaty związane z legalizacją zatrudnienia. Zarówno w przypadku oświadczeń, jak i zezwoleń całościowy koszt wydania dokumentu spoczywa bowiem na pracodawcy. Wysokość opłaty zależy od dokumentu, na podstawie której planujemy zatrudnić pracownika zza granicy. W powiatowych urzędach pracy za rejestrację w ewidencji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi należy wnieść opłatę 30 PLN, podobnie za zezwolenie sezonowe wydawane przez ten sam urząd. Koszt zezwolenia na pracę uzależniony jest od jego typu oraz długości trwania. Wydział do spraw cudzoziemców właściwego ze względu na siedzibę firmy Urzędu Wojewódzkiego udzieli wszelkich informacji o wysokości opłat, drukach do wypełnienia oraz dokumentach, które należy dostarczyć ubiegając się o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Badanie EWL “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zostało zaprezentowane w Kijowie

Polski rynek pracy wciąż pozostaje najbardziej dostępnym spośród wszystkich krajów Europy dla obywateli Ukrainy. Pandemia koronawirusa nie zniechęciła masowo pozostających w Polsce podczas lockdownu, migrantów z Ukrainy. Wzrasta także liczba tych, którzy pierwszy raz przyjechali do pracy w Polsce. Powyższe tematy zostały omówione podczas prezentacji raportu EWL Group “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii„, która miała miejsce 8 lipca w centrum prasowym narodowej agencji informacyjnej “Ukrinform” w Kijowie. 

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu i maju bieżącego roku przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wśród migrantów zagranicznych pracujących w Polsce, spośród których ponad 90% to obywatele Ukrainy. 

Jak zauważył podczas prezentacji raport PR manager EWL Anatoliy Zymnin migracja zarobkowa do Polski w czasie pandemii nie zatrzymała się. Podkreślił, że w pierwszych tygodniach lockdownu w Polsce odnotowano odpływ pracowników, lecz już miesiąc później, bez względu na ograniczenia związane z pandemią, obcokrajowcy, a przede wszystkim Ukraińcy, zaczęli masowo powracać do Polski.  

Ponadto według eksperta większość obywateli Ukrainy zdecydowała się pozostać w Polsce na czas pandemii, mimo faktu, że część migrantów była zmuszona do zmiany miejsca zatrudnienia lub branży. 

Dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL Marcin Kołodziejczyk podkreślił w Kijowie, że rezultaty badania pokazały, iż w ostatnim czasie rynek pracy w Polsce się ustabilizował. Podkreślił, że głównym powodem migracji Ukraińców do Polski są przyczyny ekonomiczne. (…) 

“Świadczy to o tym, że Polska staje się krajem pierwszego wyboru, najbardziej priorytetowym, interesującymi dostępnym dla migrantów zarobkowych” – podkreślił Kołodziejczyk. 

Kierownik Działu Legalizacji EWL Mariya Kuzenko zaznaczyła, że duży wpływ na decyzję pracowników tymczasowych o pozostaniu w Polsce miało automatyczne przedłużenie pozwolenia na pobyt i zatrudnienie w Polsce. 

Jak podkreśliła podczas prezentacji ekspertka, ponad 90% Ukraińców nie żałuje, że zdecydowało się pozostać w Polsce lub przyjechać do naszego kraju w czasie pandemii. Jednocześnie blisko 80% zarekomendowałoby pracę w Polsce swoim znajomym. 

Z kolei dyrektor operacyjny EWL Ukraina Stanislav Dombrovskyy zwrócił uwagę, że zgodnie z badaniem, ponad 1/3 ukraińskich migrantów nie zamierza wracać do ojczyzny aż do samego zakończenia pandemii.  

Dodał, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy z 19% do 30% wzrosła liczba imigrantów zarobkowych szukających zatrudnienia w innych krajach niż Polska. 

Badanie socjologiczne „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Przebadanych zostało 620 cudzoziemców (przede wszystkim – obywateli Ukrainy), zatrudnionych w Polsce. 

Zdjęcia: Agencja Ukrinform

Pracownicy zagraniczni w Polsce – pobierz raport wraz z komentarzem

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań oraz prognozami naszych ekspertów na temat rozwoju rynku pracy w najbliższych miesiącach. Wierzymy, że przedstawiona analiza wyników badań pozwoli nie tylko na trafną diagnozę zagrożeń, ale także na wyciągniecie celnych wniosków oraz podjęcie kroków, dzięki którym nasz rynek pracy pozostanie atrakcyjny dla pracowników zagranicznych.


Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu