Opublikowano: 09.04.2021
Autor wpisu:Michał Kłosowski
Michał Kłosowski
09.04.2021
Aktualności | Blog EWL

Leasing Pracowniczy – 5 podstawowych zalet

Zalety leasingu pracowniczego

Korzystanie z alternatywnych form zatrudnienia jest w Polsce coraz popularniejsze. Na współpracę z agencjami pracy tymczasowej decydują się nie tylko duże, międzynarodowe koncerny produkcyjne czy firmy logistyczne. Coraz częściej z usługi leasingu pracowniczego korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa związane z handlem czy usługami.

Leasing pracowniczy – co to jest?

Leasing pracowników (wynajem personelu), polega na oddelegowaniu pracowników z jednego przedsiębiorstwa do świadczenia konkretnie określonej pracy u innego pracodawcy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem na polskim rynku w tym zakresie jest usługa pracy tymczasowej, a więc wypożyczenia pracowników z agencji pośrednictwa pracy. To rozwiązanie, które zapewnia wiele korzyści dla biznesu – zaczynając przede wszystkim od elastyczności, przez optymalizację kosztów, aż do możliwości skorzystania z profesjonalnego know-how.

Leasing pracowniczy z agencją pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej, wspierając swoich partnerów biznesowych, rekrutują i zatrudniają pracowników na stanowiska różnego szczebla. Dzięki współpracy z doświadczoną agencją pracy możliwe jest obsadzenie wielu wakatów ad-hoc, a także znalezienie specjalistów czy pracowników technicznycho unikatowych kompetencjach. Decydując się na sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy klient ma możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Umowa leasingu pracowniczego – dokument o współpracy z agencją pracy tymczasowej

Do współpracy pomiędzy przedsiębiorstwem wynajmującym pracowników (. Pracodawcą Użytkownikiem) a Agencją Pracy Tymczasowej niezbędne jest podpisanie umowy leasingu pracowniczego. W kontrakcie tym określa się zasady współpracy, prawa i obowiązki obu stron, a także niezbędne kompetencje wynajmowanych pracowników, ich wynagrodzenie oraz rodzaj powierzonej pracy. Umowa leasingu pracowniczego może także zawierać zapisy o dodatkowych usługach agencji świadczonych na rzecz klienta, jak np. Serwis On-Site.

Zalety leasingu pracowniczego

Do najczęściej wymienianych korzyści płynących z wynajmu pracowników tymczasowych zalicza się:

 • Uelastycznienie struktury zatrudnienia
  Wiele firm decyduje się na usługę leasingu pracowniczego ze względu na sezonowość produkcji czy niestabilność zamówień. Praca tymczasowa daje możliwość elastycznego zarządzania strukturą zatrudnienia i dopasowywania jej do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów związanych np. ze zwolnieniami grupowymi
 • Optymalizację kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem pracowników
  Agencje pracy tymczasowej kompleksowo zajmują się obsługą projektów. Marketing rekrutacyjny, weryfikacja kandydatów pod kątem ich dopasowania do stanowiska pracy, a także całość spraw administracyjnokadrowych związanych z zatrudnieniem pracowników tymczasowych leży po stronie agencji pracy. Klient nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
 • Możliwość szybkiego pozyskania dużych wolumenów pracowników
  Dzięki rozbudowanym bazom kandydatów i znajomości technik rekrutacyjnych agencje pracy tymczasowej mogą w krótkim czasie zapewnić obsadę kilkudziesięciu, a nawet kilkuset wakatów. Współpraca z agencją pracy, to gwarancja utrzymania ciągłości procesów, nawet w sytuacji nagłego wzrostu np. ilości zamówień.
 • Uwolnienie własnych zasobów
  Agencje pracy tymczasowej nie tylko rekrutują i zatrudniają pracowników. Zajmują się także naliczaniem i wypłacaniem wynagrodzeń, odprowadzaniem niezbędnych składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku zatrudnienia cudzoziemców dbają dodatkowo o całą dokumentację związaną z legalnością pracy i pobytu.
 • Try & Hire – prosty sposób na sprawdzenie kwalifikacji pracownika
  Try & Hire to usługa łącząca w sobie zalety pracy tymczasowej oraz rekrutacji pracowników. To rozwiązanie, dzięki któremu klient może zweryfikować umiejętności wybranego kandydata w  środowisku firmowym, odsuwając jednocześnie w czasie decyzję o obsadzeniu lub utworzeniu nowego etatu. Dodatkowo zyskuje on sprawdzonego pracownika nie ponosząc kosztów związanych z rekrutacją. Try & Hire daje możliwość wdrożenia pracownika i sprawdzenia jego umiejętności przez okres dłuższy niż w przypadku 3-miesięcznego okresu próbnego. Co więcej, przejęcie pracownika z agencji pracy tymczasowej po uzgodnionym z Klientem okresie jest całkowicie bezkosztowe.

Pracownicy tymczasowi – leasing pracowników z zagranicy

W sytuacji rosnących potrzeb kadrowych i braku pracowników na lokalnym rynku pracy, kluczowe znaczenie ma możliwość szybkiej rekrutacji zmotywowanych i gotowych do podjęcia zatrudnienia obcokrajowców. Wyspecjalizowana w tym agencja oferująca leasing pracowniczy kompleksowo zajmie się rekrutacją, zatrudnieniem i legalizacją pracy oraz pobytu pracowników z zagranicy. Zadba o transport, zakwaterowanie oraz wsparcie Klienta w tłumaczeniu niezbędnych dokumentów.

Po stronie klienta leży jedynie zaplanowanie pracy dla nowych osób w organizacji. Nawet jeśli klient nigdy nie korzystał z usług pracowników z zagranicy, to wybierając do współpracy wyspecjalizowaną agencję może mieć pewność, że wprowadzenie pracowników będzie odbywało się w jak największym stopniu bezproblemowo.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).