Opublikowano: 26.07.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
26.07.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 20-26 lipca 2021 roku 


Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej miliona 

Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku wyniosła 5,9% wobec 6,1% w maju – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędy Statystycznego, cytowanych przez portal PulsHR.pl.  

Jak podaje GUS, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych wyniosła w czerwcu 993,4 tys., zaś jeszcze w maju liczba ta wynosiła 1026,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Dane wskazują również, że w żadnym z polskich województw wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10%. Najwyższe, bo aż 9,2% bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, zaś najniższy, zaledwie 3,5% wynik, odnotowany został w Wielkopolsce.  

Andrzej Kubisiak, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że kluczowym dla wskaźnika bezrobocia będzie okres jesienny i skala ewentualnie wprowadzanych obostrzeń związanych z kolejną falą zachorowań. 

Jeśli uda nam się utrzymać aktualny stan, to z perspektywy rynku pracy jest to bardzo ważna informacja. Może być sygnałem, że wskaźniki związane z rynkiem pracy w 2022 roku znajdą się na poziomach przedpandemicznych

– wyjaśnia ekspert. 

Komisja Europejska sporządziła listę najbardziej poszukiwanych zawodów w krajach UE 

Istnieją zawody, w których jest praca, niezależnie od kraju. Są to tzw. zawody deficytowe, gdzie zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów przewyższa liczbę dostępnych osób – podał portal Stefa Biznesu, powołując się na raport Komisji Europejskiej.  

Zgodnie z raportem do najbardziej deficytowych zawodów należą m.in: pielęgniarki, hydraulicy, spawacze, elektrycy, ale również deweloperzy oprogramowania i programiści aplikacji. Osoby wykonujące powyższe zawody mogą szukać zatrudnienia w różnych częściach świata.  

Badania na temat zawodów deficytowych i nadwyżkowych na rynkach pracy w państwach członkowskich UE/EFTA zweryfikowały jakich specjalistów najtrudniej było znaleźć w latach 2019-2020. Uwzględniono czynniki takie jak płeć, sytuacja życiowa, region i możliwość dopasowania pracowników deficytowych i nadwyżkowych w regionach i UE.  

Strefa Biznesu

Co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje na czarno, ale szara strefa na ukraińskim rynku pracy maleje 

Obecnie co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje w szarej strefie, jednak liczba zatrudnionych na czarno nad Dnieprem maleje – powiedział Ihor Dehera, wiceprzewodniczący Państwowej Służby ds. Pracy Ukrainy cytowany przez portal Ekonomiczna Prawda 

Jeśli przenalizowalibyśmy 2019 rok to w ciągu roku nieformalne zatrudnienie zmniejszyło się zaledwie o 15 tys. miejsc pracy. […] Jeżeli dodamy sumę z początku 2020 roku do 1 kwietnia 2021 roku to okazuje się, że szarą strefę zatrudnienia udało się zredukować o 495 tys. niezarejestrowanych miejsc pracy

– powiedział Ihor Dehera. 

Urzędnik poinformował także o planowanych przez Państwową Służbę ds. Pracy Ukrainy krokach mających przeciwdziałać rozwojowi szarej strefie na ukraińskim rynku pracy, w tym szeregu kontroli prywatnych przedsiębiorstw. 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).