Opublikowano: 26.07.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
26.07.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 20-26 lipca 2021 roku 


Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej miliona

Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku wyniosła 5,9% wobec 6,1% w maju – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędy Statystycznego, cytowanych przez portal PulsHR.pl.  

Jak podaje GUS, liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych wyniosła w czerwcu 993,4 tys., zaś jeszcze w maju liczba ta wynosiła 1026,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Dane wskazują również, że w żadnym z polskich województw wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10%. Najwyższe, bo aż 9,2% bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, zaś najniższy, zaledwie 3,5% wynik, odnotowany został w Wielkopolsce.  

Andrzej Kubisiak, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że kluczowym dla wskaźnika bezrobocia będzie okres jesienny i skala ewentualnie wprowadzanych obostrzeń związanych z kolejną falą zachorowań. 

Jeśli uda nam się utrzymać aktualny stan, to z perspektywy rynku pracy jest to bardzo ważna informacja. Może być sygnałem, że wskaźniki związane z rynkiem pracy w 2022 roku znajdą się na poziomach przedpandemicznych

– wyjaśnia ekspert. 

Komisja Europejska sporządziła listę najbardziej poszukiwanych zawodów w krajach UE

Istnieją zawody, w których jest praca, niezależnie od kraju. Są to tzw. zawody deficytowe, gdzie zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów przewyższa liczbę dostępnych osób – podał portal Stefa Biznesu, powołując się na raport Komisji Europejskiej.  

Zgodnie z raportem do najbardziej deficytowych zawodów należą m.in: pielęgniarki, hydraulicy, spawacze, elektrycy, ale również deweloperzy oprogramowania i programiści aplikacji. Osoby wykonujące powyższe zawody mogą szukać zatrudnienia w różnych częściach świata.  

Badania na temat zawodów deficytowych i nadwyżkowych na rynkach pracy w państwach członkowskich UE/EFTA zweryfikowały jakich specjalistów najtrudniej było znaleźć w latach 2019-2020. Uwzględniono czynniki takie jak płeć, sytuacja życiowa, region i możliwość dopasowania pracowników deficytowych i nadwyżkowych w regionach i UE.  

Strefa Biznesu

Co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje na czarno, ale szara strefa na ukraińskim rynku pracy maleje

Obecnie co piąty zatrudniony na Ukrainie pracuje w szarej strefie, jednak liczba zatrudnionych na czarno nad Dnieprem maleje – powiedział Ihor Dehera, wiceprzewodniczący Państwowej Służby ds. Pracy Ukrainy cytowany przez portal Ekonomiczna Prawda 

Jeśli przenalizowalibyśmy 2019 rok to w ciągu roku nieformalne zatrudnienie zmniejszyło się zaledwie o 15 tys. miejsc pracy. […] Jeżeli dodamy sumę z początku 2020 roku do 1 kwietnia 2021 roku to okazuje się, że szarą strefę zatrudnienia udało się zredukować o 495 tys. niezarejestrowanych miejsc pracy

– powiedział Ihor Dehera. 

Urzędnik poinformował także o planowanych przez Państwową Służbę ds. Pracy Ukrainy krokach mających przeciwdziałać rozwojowi szarej strefie na ukraińskim rynku pracy, w tym szeregu kontroli prywatnych przedsiębiorstw. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową