Opublikowano: 19.07.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
19.07.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 13-19 lipca 2021 roku 


The Washington Post: Światowa gospodarka powoli się budzi, ale największe problemy jeszcze przed nami  

Gospodarka świata powoli stabilizuje się po pandemii, jednak zwiększa się również poziom nierówności ekonomicznych – alarmuje The Washington Post w opublikowanym 13 lipca 2021 roku artykule.  

Opiniotwórczy amerykański dziennik zauważa, że w przeciwieństwie do kryzysu z lat 2008-2009, w którym kraje rozwijające się, pomimo światowych trudności, kontynuowały wzrost gospodarczy, tym razem jedynie USA, Chiny i kilka innych krajów znajdują się u progu postpandemicznego wzrostu, podczas gdy reszta państw ugrzęzła w recesji. 

Zdaniem amerykańskich publicystów, podczas odbudowy świata po pandemii COVID-19 wydają się być nieuniknione cztery tendencje: aktywny rozwój sfery technologicznej, przy jednoczesnej eskalacji nierówności społecznych, dalszym wzroście poziomu globalnego ocieplenia i naruszeniu równowagi politycznej.  


NBP: Zagraniczni pracownicy tymczasowi w Polsce zarabiają więcej niż w rok wcześniej 

W I kwartale 2021 roku środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 5,0 mld zł – czytamy w opublikowanym 13 lipca przez NBP bilansie płatniczym. Jak podaje portal Forsal.pl, była to kwota wyższa o 1,3 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.  

„W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 4,1 mld zł i stanowiły 81,7% wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,0 mld zł” – czytamy w publikacji banku centralnego. 

Z danych NBP wynika także, że w I kwartale br. wynagrodzenia cudzoziemców pracujących sezonowo w Polsce wyniosły 7,1 mld zł. 

„W odniesieniu do I kwartału 2020 roku oznacza to wzrost wartości dochodów cudzoziemców o 27,5%. Wyższa wartość wynagrodzeń (o 1,5 mld zł) wiązała się, przede wszystkim, z większą liczbą pracowników z Ukrainy” – napisano w raporcie NBP. 

Według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, rosnąca liczba obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce (zarejestrowani w ZUS) łączy się z wyższymi transferami imigrantów z Polski.


Trwają konsultacje rządowego projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców 

Polska gospodarka musi szeroko otwierać się na zasilający ją strumień pracowników zagranicznych. W kolejnych latach uzależnienie wzrostu gospodarczego od dostępności podaży pracowników z zagranicy będzie tylko wzrastać. Poinformowała o tym 15 lipca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Polski (MRPiT) Iwona Michałek podczas spotkania z przedstawicielami urzędów pracy na temat projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia i ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców. 

Według cytowanej przez portal Gov.pl wiceminister, jedną z istotniejszych rzeczy jest zmiana modelu migracji krótkoterminowych i cyrkulacyjnych na migracje o dłuższym charakterze czasowym.  

„Będzie to korzystne nie tylko dla pracodawców, dla których dziś procedura zatrudniania cudzoziemców nierzadko wiąże się z nieustannymi wizytami w urzędach, ale i dla cudzoziemców. Cudzoziemcy, mając bardziej stabilną i dłuższą podstawę do wykonywania pracy, będą mieli znacznie łatwiejszą drogę do integracji na polskim rynku pracy i w naszym społeczeństwie” – powiedziała Iwona Michałek. 

Z kolei dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiT Ewa Flaszyńska dodała, że istotnym usprawnieniem będzie zapewnienie, że cała procedura postępowania o wydanie zezwolenia na pracę – od złożenia wniosku, komunikacji między stronami, wnoszenia opłaty aż po wydanie zezwolenia, będzie przebiegała elektronicznie.  

„Pełna informatyzacja nie tylko przyśpieszy same procedury, ale również da zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o kwestie zarządzania danymi o migracjach zarobkowych” – dodała dyrektor.

Źródło: Gov.pl

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).