Opublikowano: 09.06.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
09.06.2021
Aktualności | Raporty

Raport EWL „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii – III edycja” [PDF]

Pracownicy zagraniczni z Polsce - raport EWL

Prezentujemy Państwu najnowsze badanie dotyczące nastrojów na rynku pracy w czasie pandemii COVID-19, przeprowadzone przez EWL wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Już po raz trzeci od wybuchu epidemii zapytaliśmy pracowników zagranicznych o ich sytuację ekonomiczną, poczucie bezpieczeństwa, ocenę polskiej gospodarki i polskich pracodawców oraz plany na przyszłość.

Cudzoziemcy w Polsce – ponad rok w pandemii

W tej edycji badań udział wzięło 620 obcokrajowców, głównie z Ukrainy, pracujących i przebywających w Polsce w kwietniu i maju 2021 roku.

Pandemia koronawirusa postawiła przed nami szereg wyzwań, z którymi społeczeństwo, pracownicy, przedsiębiorcy, a także rządzący muszą się mierzyć każdego dnia. Dla cudzoziemców, podobnie jak dla obywateli Polski, ograniczenia w życiu społecznym są coraz bardziej uciążliwe.

Jednak pozytywnie oceniają oni działania podejmowane przez pracodawców i polski rząd. Wielu pracowników zagranicznych decyduje się na skorzystanie z możliwości, jakie wprowadziły tzw. „ustawy covidowe”, jednak warto pamiętać, że te regulacje są czasowe.

Praca w Polsce dla obcokrajowców wciąż atrakcyjna, ale…

Zdecydowana większość badanych nadal uważa nasz kraj za atrakcyjny pod względem ekonomicznym – zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się niezmiennie od początku pandemii, na bardzo wysokim poziomie. Niepokoić może jednak, że mimo liberalnych przepisów migracyjnych, ożywienia gospodarczego i większej ilości ofert pracy, pracownicy zagraniczni coraz częściej poszukują zatrudnienia u naszych sąsiadów. Szczególnie, biorąc pod uwagę rosnącą otwartość na migrantów z Europy Wschodniej w Niemczech i Czechach, a także w Finlandii i krajach bałtyckich.

Pracownicy zagraniczni w Polsce – pobierz raport wraz z komentarzem

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań oraz prognozami naszych ekspertów na temat rozwoju rynku pracy w najbliższych miesiącach. Wierzymy, że przedstawiona analiza wyników badań pozwoli nie tylko na trafną diagnozę zagrożeń, ale także na wyciągniecie celnych wniosków oraz podjęcie kroków, dzięki którym nasz rynek pracy pozostanie atrakcyjny dla pracowników zagranicznych.


Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu

*pola wymagane
Zapoznaj się z klauzulą informacyjną

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową