Opublikowano: 21.07.2021
Autor wpisu:Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
21.07.2021
Aktualności | Blog EWL

Pomoc w zatrudnieniu cudzoziemca – dlaczego warto z niej skorzystać?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy w zatrudnieniu cudzoziemca

Pracownicy zza granicy, głównie z Ukrainy, są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. Na lokalnym rynku rąk do pracy brakuje, a budząca się po pandemii gospodarka wymaga szybkiego wzrostu zasobów kadrowych. Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej prowadzą rekrutacje poza granicami naszego kraju.

Efektywne przeprowadzenie procesu zatrudnienia, minimalizacja ryzyka rotacji pracowników, a także zadbanie o pełną legalność pobytu i pracy wymaga nie tylko odpowiedniego zaplanowania zadań w czasie, ale także znajomości przepisów prawa i śledzenia zmieniających się regulacji dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Aby uniknąć błędów warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów.

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca – co może zrobić dla Ciebie agencja pracy tymczasowej

Rekrutacja pracowników zza granicy to pierwszy krok do ich zatrudnienia. Agencje pracy tymczasowej, które specjalizują się w poszukiwaniu obcokrajowców do pracy w Polsce, zazwyczaj posiadają sieć zagranicznych oddziałów, dzięki którym szybko i efektywnie mogą pozyskiwać nawet duże wolumeny pracowników.

Bezpośredni kontakt z kandydatami, jeszcze przed ich przyjazdem do pracy, pozwala na dokładną weryfikację umiejętności oraz doświadczenia potencjalnych pracowników. Ponad to znacznie ułatwia komunikację, buduje zaufanie, a przede wszystkim daje możliwość szybszego przekazania dokumentów niezbędnych do legalnego przekroczenia granicy przez obcokrajowca.

Proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemca zaczyna się jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę. W pierwszej kolejności pracodawca musi wybrać procedurę, na podstawie której będzie zatrudniał pracownika zza granicy. Od okresu na jaki przedsiębiorca zamierza powierzyć pracę cudzoziemcowi, branży w jakiej planuje go zatrudnić czy narodowości przyszłego pracownika zależeć będzie wybór drogi legalizującej zatrudnienie obcokrajowca.

Wypełnienie i złożenie dokumentów wraz z wymaganymi załącznikami w odpowiednim urzędzie, wniesienie opłaty za ich wydanie, prawidłowe wyliczenie terminów i określenie możliwego okresu pracy, stały kontakt z wydziałem spraw cudzoziemców – w tym wszystkim może odciążyć pracodawcę sprawdzona agencja zatrudnienia.

Dzięki doświadczeniu, wykwalifikowanym specjalistom, którzy na co dzień zajmują się rekrutacją i zatrudnieniem pracowników zza granicy agencje pracy tymczasowej są doskonałymi partnerami w biznesie, który stawia na wielokulturową załogę.

Pomoc w zatrudnieniu cudzoziemca – nie tylko dokumenty legalizacyjne

Cudzoziemcy przyjeżdzający do pracy w Polsce, szczególnie Ci, dla których jest to pierwszy zagraniczny wyjazd, potrzebują wsparcia i specjalnej opieki. To ułatwia proces aklimatyzacji w naszym kraju i wspiera integrację pracowników ze wschodu z pozostałą częścią zespołu. Najlepsze agencje pracy tymczasowej świadczą kompleksowe usługi zapewniając, poza rekrutacja pracowników zza granicy, także odpowiednie zakwaterowania oraz opiekę w początkowym okresie zatrudnienia.

Ponadto w wyspecjalizowanych agencjach pracy sprawnie działa sieć tłumaczy oraz koordynatorów, którzy towarzyszą pracownikom w pierwszych dniach pracy – wspierając pracodawcę w przedstawianiu przedsiębiorstwa, zasad w nim panujących czy tłumaczeniu szkoleń.

Obsługa prawna cudzoziemców – wsparcie na każdym etapie współpracy

Pracownicy zza granicy potrzebują czasu, aby zrozumieć system prawny obowiązujący w Polsce. Często mają pytania dotyczące wynagrodzenia, odprowadzanych składek, zasad udzielania urlopów czy zwolnień lekarskich. Chcąc uwolnić zasoby ludzkie we własnym dziale kadr warto zdecydować się na współpracę z agencja pośrednictwa pracy.

Konsultanci w niej zatrudnieni zajmują się kompleksowo obsługą prawną obcokrajowców. Nie tylko wytłumaczą kwestie związane z zatrudnieniem, ale także wypełnią wniosek o pozwolenie na pracę dla cudzoziemca, pomogą w uzyskaniu karty pobytu, a w razie konieczności będą w stałym kontakcie z urzędem do spraw cudzoziemców.

Chcąc zaoszczędzić czas, zniwelować ryzyko błędu oraz efektywnie budować strukturę kadrową przedsiębiorstwa warto zdecydować się na współpracę ze sprawdzoną agencją pracy. Wsparcie, jakiego może udzielić doświadczony zespół, zarówno w kwestii rekrutacji, jak i zatrudniania oraz późniejszej obsługi prawnej cudzoziemców, pozwala skupić się pracodawcy na tym co najważniejsze – dalszym rozwoju przedsiębiorstwa.

Marcin Kołodziejczyk

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową