Praca tymczasowa – definicja, regulacje, wady i zalety

Praca tymczasowa, to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wsparcie agencji pracy w realizowaniu polityki zatrudnienia doceniają zarówno duże koncerny międzynarodowe, jak i mniejsze lokalne przedsiębiorstwa. Czym jest praca tymczasowa, jakie ma wady i zalety i jakie regulacje się z nią wiążą? Wyjaśniamy.

Spis treści

Praca tymczasowa – co to jest?

Pojęcie pracy tymczasowej zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Artykuł 2 niniejszej ustawy definiuje ją jako:

„wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
a) o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
b) których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
c) których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika”

O czym należy pamiętać zatrudniając pracowników tymczasowych? Jakie regulacje w zakresie pracy tymczasowej obowiązują w polskim prawodawstwie? Czy i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa, to korzystne rozwiązanie dla firm, które charakteryzują się sezonowością produkcji lub stoją przed wyzwaniem szybkiego i efektywnego zwiększenia zatrudnienia. Do głównych zalet pracy tymczasowej zalicza się:

  • Elastyczność zatrudnienia – praca tymczasowa, dzięki krótszym, niż w przypadku umów kodeksowych, okresom wypowiedzenia, daje możliwość szybkiego dopasowania stanu zatrudnienia do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa

  • Optymalizacja kosztów związanych z rekrutacją – po stronie agencji pracy tymczasowej są wszelkie koszty związane z marketingiem rekrutacyjnym oraz procesem rekrutacji i selekcji

  • Odciążenie wewnętrznego działu HR – agencja pracy tymczasowej nie tylko rekrutuje, ale także zatrudnia pracowników tymczasowych. Do jej obowiązków należy rozliczanie czasu pracy, wypłata wynagrodzeń, terminowe odprowadzanie niezbędnych składek na ubezpieczenia społeczne, a także prowadzenie akt osobowych i wystawiania świadectw pracy

  • Dostępność kandydatów – dzięki stale poszerzanym i aktualizowanym bazom kandydatów agencja pracy tymczasowej ma możliwość rekrutacji i zatrudnienia dużych wolumenów pracowników potrzebnych ad hoc

  • Możliwość sprawdzenia kandydata w środowisku firmowym – praca tymczasowa nie dotyczy wyłącznie stanowisk niższego szczebla. Coraz częściej stosowana jest w celu weryfikacji umiejętności kandydatów na stanowiska specjalistów przed podjęciem decyzji o ich stałym zatrudnieniu

  • Jasna struktura kosztów i możliwość planowania budżetu – jasny system rozliczeń z agencją, w oparciu o stawkę godzinową lub miesięczną, pozwala na proste obliczanie i planowanie kosztów zatrudnienia

Umowa o pracę tymczasową – trójstronny stosunek pracy

Agencja pracy tymczasowej kierując pracownika do wykonywania pracy u klienta podpisuje z nim umowę o pracę tymczasową. Dokument ten reguluje nie tylko kwestię wynagrodzenia, wymiaru etatu, zakresu obowiązków i odpowiedzialności, ale także wskazuje na rzecz jakiego podmiotu pracownik tymczasowy będzie świadczył pracę. Podmiot ten określany jest mianem Pracodawcy Użytkownika.

Praca tymczasowa charakteryzuje się trójstronną relacją zatrudnienia, w której udział biorą:

  • agencja pracy tymczasowej
  • pracownik tymczasowy
  • pracodawca użytkownik

Mimo iż, formalnie pomiędzy pracodawcą użytkownikiem a pracownikiem tymczasowym nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy, to właśnie na jego rzecz i pod jego kierownictwem pracownik tymczasowy wykonuje swoją pracę. Zakres obowiązków i odpowiedzialności pracodawcy użytkownika względem pracownika tymczasowego określa umowa o świadczeniu usług pracy tymczasowej zawarta z agencją zatrudnienia.

Istotną regulacją, zawartą w ustawie o pracy tymczasowej jest zapis mówiący o tym, iż pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych zasadach w zakresie warunków pracy i wynagrodzenia, niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika na tym samym lub podobnym stanowisku pracy. 

Leasing pracowniczy a umowa – co powinna zawierać umowa pracownika tymczasowego?

Leasing pracowniczy, rozumiany jako wynajem pracownika z agencji pracy tymczasowej, wiąże się z nawiązaniem trójstronnego stosunku pracy – pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracodawcą użytkownikiem i pracownikiem tymczasowym. W celu skierowania pracownika tymczasowego do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika niezbędne jest podpisanie umowy o pracę tymczasową, która powinna zawierać:

  • Określenie stron umowy – nazwę agencji pracy oraz dane pracownika tymczasowego
  • Datę zawarcia umowy
  • Wskazanie pracodawcy użytkownika
  • Okres wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika
  • Warunki zatrudnienia, a więc rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, wysokość wynagrodzenia oraz termin i sposób jego wypłacenia przez agencję pracy tymczasowej

Praca tymczasowa – na jaki okres można zatrudnić pracownika tymczasowego?

Maksymalny okres pracy pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika za pośrednictwem konkretnej agencji pracy tymczasowej nie może przekroczyć 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Forma zatrudnienia, a więc to czy pracownik tymczasowy świadczył pracę na podstawie umowy o pracę tymczasową czy umowy cywilnoprawnej jest bez znaczenia. W praktyce oznacza to, że dany pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencję pracy przez maksymalnie 1,5 roku w ciągu kolejnych 3 lat. Dodatkowo, nie może on podjąć zatrudnienia przez inną agencję pracy u tego samego pracodawcy użytkownika.

W przypadku zatrudnienia pracownika tymczasowego w ramach zastępstwa za nieobecnego pracownika, np. w wyniku urlopu wychowawczego czy długotrwałego zwolnienia chorobowego, maksymalny okres zatrudnienia nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Zobowiązania względem pracownika – o czym powinien pamiętać pracodawca?

Decydując się na leasing pracowniczy należy pamiętać, że nie każdy rodzaj pracy może zostać powierzony pracownikowi tymczasowemu. Zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej, pracownikom, zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę tymczasową nie można powierzyć wykonywania pracy:

  • szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy;
  • na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik, który akurat uczestniczy w strajku;
  • tego samego rodzaju, co praca wykonywana przez pracownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, jeżeli taka praca miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się lub znajdowała się jednostka organizacyjna, w której był zatrudniony zwolniony pracownik;
  • wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia.

 Dodatkowo pracodawca użytkownik zobowiązany jest do równego traktowania pracowników tymczasowych i etatowych. Pracownik zatrudniany w oparciu o umowę o pracę tymczasową nie może być traktowany mniej korzystnie niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika na takich samych lub podobnych stanowiskach, w zakresie warunków pracy. Oznacza to m.in., że wynagrodzenie pracownika tymczasowego nie powinno różnić się od ogólnie obowiązujących w firmie stawek płacowych.

Praca tymczasowa, a kodeks pracy

W zakresie nieuregulowanym przepisami ustawy o zatrudnieniu pracowników stosuje się zasady zawarte w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy i innych przepisach regulujących stosunki między pracownikami a pracodawcami. Warto pamiętać, że do pracy tymczasowej nie mają zastosowania przepisy prawa pracy zawarte w ustawie z dnia 13 marca 2003 roku dotyczące szczególnych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a więc m.in. zasady przeprowadzania zwolnień grupowych

Grupa EWL wspiera biznes w rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej. Możliwość elastycznego kształtowania struktury zatrudnienia czy utrzymanie ciągłości kluczowych procesów w sytuacji braków kadrowych, to tylko część korzyści, które możemy zaproponować Twoje firmie.

8 sytuacji, w których warto skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej

Agencja pracy tymczasowej specjalizuje się w obszarze szeroko pojętego HR, wspierając swoich partnerów biznesowych w realizacji strategii personalnej i rozwoju przedsiębiorstwa. W zakres usług świadczonych przez agencje pracy wchodzą między innymi usługi pracy tymczasowej, rekrutacji i selekcji specjalistów oraz outsourcingu.

To, w jakim stopniu przedsiębiorstwo zaangażuje agencję w realizację polityki zatrudnienia w dużej mierze zależy od jego aktualnych potrzeb i własnych zasobów kadrowych. Warto jednak pamiętać, że agencja pracy tymczasowej, to nie tylko pośrednik w procesie zatrudnienia, ale także możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów oraz dostęp do kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu Human Resources. 

Jak działa agencja pracy tymczasowej? 

Agencja pracy tymczasowej poszukuje, weryfikuje i zatrudnia pracowników dla swoich partnerów biznesowych. W przypadku pracy tymczasowej po stronie agencji są wszelkie formalności związane z zatrudnieniem i pracą pracownika tymczasowego. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza niezbędne składki na ubezpieczenia społeczne, a także prowadzi akta osobowe i wystawia świadectwa pracy.

Umowa o pracę tymczasową, podpisywana pomiędzy pracownikiem a agencją pracy, zawiera dane osobowe pracownika tymczasowego, dane agencji, a także przedsiębiorstwa, do którego pracownik tymczasowy zostaje skierowany, by świadczyć pracę, czyli tzw. Pracodawcy Użytkownika. Między pracownikiem tymczasowym, agencją pracy a pracodawcą użytkownikiem wraz z podpisaniem umowy o pracę tymczasową nawiązuje się trójstronny stosunek pracy.

W celu realizacji usług agencja pracy tymczasowej podpisuje z klientem kontrakt. Umowa z agencją pracy tymczasowej określa prawa, obowiązki oraz zakres odpowiedzialności obu stron. Zawiera także informacje na temat kwalifikacji, jakie powinien mieć pracownik, opis stanowiska pracy oraz oferowaną stawkę wynagrodzenia dla pracownika i dla agencji. Bazy kandydatów, którymi dysponuje agencja pracy tymczasowej, a także know – how w zakresie rekrutacji pozwalają na szybkie i skuteczne pozyskiwanie pracowników.

Kiedy warto skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej? 

Kompleksowe rozwiązania, wiedza i doświadczenie ekspertów oraz sprawdzone i na bieżąco aktualizowane bazy kandydatów powodują, że agencja pracy tymczasowej jest atrakcyjnym partnerem w rozwoju biznesu dla przedsiębiorstw. Kiedy warto nawiązać współpracę z agencją? Przedstawiamy 8 sytuacji:

1. Sezonowość produkcji  

Dla firm, w których popyt cechuje się wysoką sezonowością, praca tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem pomagającym zoptymalizować budżet i dopasować strukturę zatrudnienia do bieżących potrzeb.

2. Rekrutacje ad-hoc

Nowy projekt, wygrany przetarg czy podpisany kontrakt często powoduje, że firma staje przed wyzwaniem szybkiej i skutecznej rekrutacji dużych wolumenów pracowników. Agencja pracy tymczasowej, dzięki szerokiej bazie kandydatów, a także eksperckiemu know – how w zakresie metod rekrutacji pracowników może wesprzeć biznes, pozyskać i zatrudnić pracowników w krótkim czasie.

3. Uelastycznienie struktury zatrudnienia 

Kryzysy w gospodarce, okresy prosperity i niestabilność popytu – przedsiębiorstwa niejednokrotnie stają przed wyzwaniem dopasowania struktury zatrudnienia do aktualnych potrzeb, wynikających z sytuacji rynkowej. Praca tymczasowa daje możliwość efektywnego zarządzania stanem zatrudnienia. Agencja pracy tymczasowej może w krótkim czasie zarówno zredukować, jak i zwiększyć ilość pracowników tymczasowych. Możliwość elastycznego kształtowania struktury zatrudnienia, to główna zaleta współpracy z agencją pracy tymczasowej.

4. Rekrutacje specjalistów  

Znajomość metod i technik rekrutacji, stałe poszerzanie bazy kontaktów oraz doświadczenie pozwala agencji pracy tymczasowej efektywnie realizować procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne. Koszty związane z marketingiem rekrutacyjnym oraz przeprowadzeniem procesu rekrutacji i selekcji ponosi agencja pracy tymczasowej.

5. Try&Hire 

Try&Hire, to rozwiązanie łączące w sobie zalety pracy tymczasowej i rekrutacji specjalistów. Agencja pracy tymczasowej rekrutuje i zatrudnia wykwalifikowanego pracownika, którego klient może przejąć bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, po okresie próbnym trwającym nawet 6 czy 9 miesięcy. Try&Hire daje możliwość odsunięcia w czasie decyzji o utworzeniu etatu, jednocześnie umożliwiając lepsze poznanie kandydata i jego odpowiednie przeszkolenie.

6. Pracownik na zastępstwo 

Agencja pracy tymczasowej może zapewnić zastępstwo za pracownika, który np. został oddelegowany do innych zadań lub w wyniku choroby przez dłuższy okres nie może pełnić swoich obowiązków. Umowa o pracę tymczasową charakteryzuje się krótszym, w porównaniu do umowy kodeksowej, okresem wypowiedzenia, co zapewnia wysoką elastyczność takiego rozwiązania.

7. Focus na rozwój – outsourcing procesów 

Świadczone przez agencję pracy tymczasowej usługi outsourcingowe, takie jak np. etykietowanie, załadunek i rozładunek towarów czy co-packing, pozwalają przedsiębiorstwu skupić się na rozwoju core business’u. Agencja pracy tymczasowej, której powierzona została część procesu, odpowiada za jego efektywną realizację, zgodnie ze standardami jakości ustalonymi w kontrakcie.

8. Zatrudnienie cudzoziemców  

Pracownicy spoza UE, szczególnie z Ukrainy i Białorusi, są doceniani na polskim rynku pracy. Jednak z zatrudnieniem cudzoziemca wiąże się wiele formalności, których musi dopełnić pracodawca, aby praca świadczona przez obcokrajowca była legalna. Agencja pracy tymczasowej, specjalizująca się w zatrudnieniu cudzoziemców, zadba o wszelkie niezbędne dokumenty i dopilnuje urzędowych terminów minimalizując ilość obowiązków po stronie klienta.

Decydując się na współpracę z agencją pracy tymczasowej warto postawić na sprawdzonego partnera biznesowego, który kompleksowo zadba o potrzeby przedsiębiorstwa. EWL, to agencja pracy tymczasowej, która dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. 

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20–26 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 2026 kwietnia 2021 roku


Pandemiczny rynek pracy w Polsce pozytywnie wyróżnia się na tle UE

Polska, mimo pandemii COVID-19, cały czas utrzymuje wzrostową tendencję w liczbie zatrudnianych pracowników. Jak podaje dziennik Rzeczpospolitaw IV kwartale 2020 roku liczba zatrudnionych w Polsce osiągnęła 16 mln 149 tys., co stanowi wynik większy o 48 tys. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku. 

Dobre wyniki to przede wszystkim zasługa przesunięć między sektorami krajowej gospodarki. Według analiz dziennika, najwięcej miejsc pracy ubyło w polskim sektorze handlu (spadek o blisko 130 tys. r/r), zakwaterowania i gastronomii (ok. 74 tys.), przetwórstwa przemysłowego (ok. 50 tys. r/r) a także budownictwie (ok. 30 tys. r/r). Z kolei wzrost zatrudnienia był zanotowany w ochronie zdrowia (95 tys.), rolnictwie (80,5 tys.), finansach, transporcie, logistyce i pozostałych branżach usługowych.  

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, uważa, że przyczyną w miarę dobrej sytuacji na polskim rynku pracy są nie tylko tzw. przesunięcia branżowe, ale też silne fundamenty polskiej gospodarki. 


Polska wciąż przyciąga cudzoziemców 

Cudzoziemcy nie zniechęcili się trudnościami związanymi z COVID-19 i wciąż traktują Polskę jako dobre miejsce do podjęcia pracy, a nawet osiedlenia się na dłużej. Serwis Pulshr.pl przytacza najnowsze dane Urzędu ds. Cudzoziemców mówiące o tym, że w I kwartale 2020 liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o blisko 5%, sięgając 478,5 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, z których ważne dokumenty pobytowe posiada blisko 261 tys. osób.  

Portal przypomina, że zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w 2020 roku aż 57,3% pracowników z Ukrainy chciało zamieszkać w Polsce na dłużej, a co trzeci deklarował chęć pozostania w Polsce na stałe, co w porównaniu do poprzednich lat wskazuje na tendencję wzrostową.  

 “Z naszych badań przeprowadzonych w trakcie pandemii, wynika, że pracownicy zagraniczni bardzo dobrze oceniają zarówno zachowanie polskich pracodawców, jak i kroki administracji państwowej. Ponadto podczas pandemii polska gospodarka ucierpiała stosunkowo najmniej wśród krajów Unii Europejskiej i zdecydowanie mniej niż gospodarka ukraińska. Tak więc nie dziwi nas wzrost zaufania wśród pracowników z Ukrainy do naszego kraju i naszych pracodawców oraz większa chęć pozostania w Polsce” 

– cytuje portal PulsHR.pl Andrzeja Korkusa, prezesa EWL.

Polski Rząd potwierdza: darmowe szczepienia również dla obcokrajowców 

Obcokrajowcy, przebywający w kraju nad Wisłą w oparciu o ważne dokumenty pobytowe lub świadczący pracę na podstawie odpowiednich zezwoleń, również będą mieli możliwość darmowego zaszczepienia się w Polsce przeciwko wirusowi COVID-19 – poinformowała o tym agencja Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Zdrowia RP. 

Jak przekazał polski resort zdrowia, cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie legalnych dokumentów pobytowych, ma prawo zwrócić się do lekarza POZ w celu otrzymania elektronicznego skierowania na szczepienie. Lekarz zobowiązany jest zarejestrować obcokrajowca na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, którym w przypadku cudzoziemca jest paszport zagraniczny.  

Polski rząd podkreśla również, że szczepienie obcokrajowców przebywających w Polsce legalnie są bezpłatne i będą się odbywać się zgodnie z aktualnym kalendarzem i harmonogramem szczepień przeciwko COVID-19 dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia.  

Jak zazwyczaj wygląda zatrudnianie cudzoziemca? Analiza formalności

Pracownicy z zagranicy, szczególnie z Ukrainy i Białorusi, są coraz chętniej zatrudniani przez polskich przedsiębiorców. Liczba cudzoziemców, którzy znaleźli zatrudnienie w naszym kraju systematycznie rośnie. Według danych ZUS, pod koniec 2020 roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było ponad 700 tysięcy obcokrajowców, najwięcej z Ukrainy. Jak przygotować się do zatrudnienia pracownika zza granicy? Jakich formalności należy dopełnić, aby zatrudnienie cudzoziemca było zgodne z prawem? W artykule przybliżamy procedurę związaną z powierzeniem pracy obcokrajowcom.

Jak zatrudnić obcokrajowca – zatrudnienie cudzoziemca w 3 krokach 

Zatrudnienie cudzoziemca jest procesem czasochłonnym, szczególnie wtedy, kiedy nie korzystamy z usług wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej. Całą procedurę można opisać w 3 podstawowych krokach:

  1. Rekrutacja cudzoziemców
    Pozyskanie pracowników w kraju ich pochodzenia wymaga nie tylko znajomości języka, ale także najlepszych kanałów dotarcia do kandydatów. Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji obcokrajowców posiadają zwykle sieć oddziałów zagranicznych oraz partnerów biznesowych, dzięki którym mogą w krótkim czasie pozyskiwać nawet bardzo duże wolumeny pracowników.

  2. Regulacja kwestii pobytowych i przyjazd do Polski
    Pracownicy zza granicy mogą przekroczyć granicę Polski w oparciu o wizę lub w ramach ruchu bezwizowego (tylko niektóre kraje). W ramach ruchu bezwizowego obcokrajowiec może przebywać w naszym kraju przez maksymalny okres 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni. W przypadku krajowej wizy typu D okres pobytu każdorazowo wskazany jest na wizie i zależy od podstawy prawnej jej wydania. Warto pamiętać, że aby obcokrajowiec mógł starać się o wydanie wizy pracowniczej musi posiadać aktualne oświadczenie o powierzeniu pracy lub zezwolenie na pracę.

    Ważne! 
    Nie każdy rodzaj wizy umożliwia cudzoziemcowi dostęp do rynku pracy w Polsce. Obcokrajowiec przebywający w naszym kraju na podstawie wizy turystycznej nie może podjąć zatrudnienia.

  3. Zatrudnienie i legalizacja pracy 
    Zatrudnienie cudzoziemca możliwe jest jedynie w oparciu o aktualne oświadczenie lub zezwolenie. Jeśli dokument jest już wydany z obcokrajowcem możemy podpisać umowę. Należy pamiętać, że umowa z pracownikiem z zagranicy powinna być zawarta w języku dla niego zrozumiałym. Poza tym, w przypadku cudzoziemców pracujących w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy, należy zgłosić fakt podjęcia zatrudnienia przez obcokrajowca w powiatowym urzędzie pracy najpóźniej w pierwszym dniu pracy. 

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca 

Pracownicy spoza UE najczęściej zatrudniani są w Polsce w oparciu o jedna z dwóch procedur:  

  • Zatrudnienie w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (tzw. procedura oświadczeniowa
  • Zatrudnienie cudzoziemca w oparciu o zezwolenie na pracę (tzw. procedura zezwoleniowa) 

Pierwsza z nich jest krótsza, ale dotyczy wyłącznie obywateli sześciu, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, państw – Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Pracodawca składa wniosek o zarejestrowanie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w urzędzie pracy, właściwym ze względu na jego siedzibę, a urząd w ciągu 7 dni rejestruje oświadczenie i wydaje dokument legalizujący pracę obcokrajowca.

Na tej podstawie może on świadczyć pracę na rzecz konkretnego pracodawcy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.  

Procedura zezwoleniowa jest nieco dłuższa i wymaga większego nakładu czasu od pracodawcy. Przed złożeniem wniosku do Urzędu Wojewódzkiego, który jest organem decyzyjnym w procesie wydawania zezwoleń, należy zweryfikować dostępność pracowników na lokalnym rynku pracy (tzw. test rynku pracy). Pracodawca zgłasza ofertę pracy do właściwego urzędu pracy, a w przypadku braku kandydatów starosta wydaje informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przedsiębiorstwa. Dokument ten jest niezbędny do uruchomienia procedury zezwoleniowej.

Czas oczekiwania na opinię starosty waha się od 2 do 4 tygodni, natomiast wniosek o zezwolenie należy złożyć na minimum 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia cudzoziemca. Na podstawie zezwolenia na pracę obcokrajowiec może świadczyć pracę u konkretnego pracodawcy przez maksymalny okres 3 lat.

Koszt zatrudnienia obcokrajowca 

Koszty zatrudnienia obcokrajowców są niewiele wyższe, niż w przypadku pracowników z Polski. Podobnie jak w przypadku poszukiwania kadry na lokalnym rynku należy liczyć się z kosztami marketingu rekrutacyjnego, a więc zamieszczenia ogłoszeń o pracę, ulotek czy banerów.

Zatrudnienie cudzoziemca, to także wydatki związane z procedurą legalizacji pracy. Po stronie pracodawcy są koszty związane z wydaniem oświadczenia o powierzeniu pracy czy zezwolenia. Koszt pierwszego dokumentu to 30 zł. Natomiast zezwolenie, to wydatek od 50 zł (dla zezwoleń na pracę na okres do 3-miesiecy) i 100 zł (w przypadku zezwoleń na pracę na okres powyżej 3 miesięcy). 

Dodatkowo należy pamiętać o zapewnieniu zakwaterowania dla pracowników przyjeżdżających z zagranicy. Zwykle jego koszt również pokrywa pracodawca, szczególnie w pierwszych miesiącach pracy obcokrajowca. 

Warto skorzystać z pomocy specjalistów 

Decydując się na zatrudnienie cudzoziemca warto skorzystać z pomocy profesjonalnej i doświadczonej agencji pracy tymczasowej. Specjaliści nie tylko zajmą się rekrutacją pracowników dopasowanych do potrzeb stanowiska pracy, ale także przejmą na siebie obowiązki związane z legalizacją pobytu i pracy, a także zorganizują zakwaterowanie dla obcokrajowców i otoczą ich opieką w czasie pracy w Polsce. Po stronie pracodawcy jest, w tym przypadku, jedynie określenie potrzeb kadrowych z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Jakie korzyści daje współpraca z agencją pracy tymczasowej?

Agencje pracy specjalizują się w poszczególnych lub złożonych obszarach Human Resources. Wspierają biznes w realizacji strategii personalnej i jej rozwoju. W Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia jest zarejestrowanych 898 agencji pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego.

Jakie zadania można powierzyć agencji pracy tymczasowej?
Co zyskują pracodawcy we współpracy z profesjonalną firmą doradztwa personalnego? 

W artykule wskazujemy główne zalety współpracy z agencją pośrednictwa pracy. 

Zakres usług agencji pracy tymczasowej 

Zakres zadań, jakie można powierzyć agencji pracy jest bardzo szeroki i może dotyczyć wielu obszarów zatrudnienia (blue/black/white collars). Główne usługi, jakie realizują Agencje pracy to: 

Praca tymczasowa – odpowiedź na potrzebę elastycznych form zatrudnienia 

Elastyczność zatrudnienia jest szczególnie ważna w branżach cechujących się sezonowością, dynamicznymi/nieregularnymi potrzebami personalnymi, intensywnym rozwojem. Niepewne otoczenie gospodarcze, kryzysy światowe i lokalne, wahania popytu sprawiają, że możliwość dostosowania wolumenu zatrudnienia do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa staje się kluczem w planowaniu strategii personalnej i rozwoju przedsiębiorstw.  

Praca tymczasowa zapewnia elastyczność w kształtowaniu struktury zatrudnienia. Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej przedsiębiorstwo nie tylko ma możliwość zredukowania załogi w czasie recesji, ale także rekrutowania i zatrudnienia dużych wolumenów pracowniczych w krótkim czasie.

Agencje pracy budują, aktualizują i zarządzają bazą potencjalnych kandydatów. Posiadają szerokie możliwości operacyjne w zakresie rekrutacji lokalnych jak i zagranicznych. Usługa pracy tymczasowej jest skierowania zarówno dla dużych-międzynarodowych jak i lokalnych-rodzinnych przedsiębiorstw, które tak samo mierzą się z powyższymi wyzwaniami.

Zatrudnienie pracowników bez obciążania wewnętrznego działu HR/menedżerów liniowych/Zarządu? Współpraca z agencją pracy tymczasowej się opłaca! 

Proces rekrutacji, selekcji i zatrudnienia pracowników jest czasochłonny i kosztowny, szczególnie w przypadku projektów masowych lub nagłych a dynamika Rynku Pracy i konkurencyjność ofert determinuje niedobór kandydatów. Celem agencji pracy tymczasowej jest także optymalizacja czasu jak i kosztu twardych procesów HR (administracja kadrowa, payroll).

Utrzymujące się niskie bezrobocie wpływa nadal wysokie zatrudnienie obcokrajowców w Polsce – agencje pracy świadczą również usługi legalizacji pobytu i zatrudnienia oraz pośrednictwo w organizacji zakwaterowania i transportu.

Praca tymczasowa – podsumowując, dlaczego warto skorzystać?

  • Możliwość elastycznego dopasowania struktury zatrudnienia do bieżących potrzeb
  • Rekrutacja dużych wolumenów pracowników ad-hoc
  • Optymalizacja kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem
  • Brak obciążenia wewnętrznego działu HR/menedżerów/Zarządu

Szukasz specjalisty? Agencja pracy znajdzie najlepszego kandydata dla Ciebie

Rekrutacja pracownika posiadającego konkretne i/lub unikatowe kompetencje to proces nie tylko kosztowny i czasochłonny a przede wszystkim wymagający. Dlatego też warto zaufać i powierzyć dany projekt wyspecjalizowanemu headhunterowi, który na bieżąco buduję bazę i utrzymuje relacje z wartościowymi kandydatami oraz posiada niezbędne narzędzia do poszukiwania i weryfikowania danych kompetencji. Dzięki metodzie „Direct Search” skraca się czas rekrutacji (agencja rekomenduje już wyselekcjonowane osoby), ogranicza ryzyko nietrafionej kandydatury i rotacji w pierwszych etapach zatrudnienia.

Agencje doradztwa personalnego stosują różne formy rozliczenia za realizację usług, choć nadal najpopularniejszą i oczekiwaną przed klientów jest „success fee” (płatność należna po zaakceptowaniu kandydata, podpisaniu listu intencyjnego/umowy, rozpoczęciu pracy). Koszt usługi zazwyczaj wynosi % miesięcznego/rocznego wynagrodzenia brutto pracownika, choć agencje są otwarte również na stała kwotę „fixed fee”.

Warto dodać, że w cenie usługi klientowi przysługuje gwarancja, liczona zazwyczaj od momentu rozpoczęcia pracy pracownika. Jej okres i czego dotyczy są ustalane w drodze indywidualnych negocjacji.

Delegowanie pracowników do innych krajów – agencje pracy wspierają biznes także za granicą

Agencje pracy specjalizujące się w transgranicznym delegowaniu pracowników kompleksowo zajmują się procesem rekrutacji i delegowaniem do pracy na terenie Unii Europejskiej. Szerokie możliwości operacyjne, doświadczenie i znajomość regulacji prawnych pozwala agencjom na delegowanie do pracy pracowników nie tylko z Polaków ale także cudzoziemców z Europy Wschodniej i innych kontynentów. Klient może liczyć nie tylko znaczną dostępność zasobów ludzkich ale przede wszystkim bezpieczeństwo i doradztwo ze strony agencji.

Współpraca ze sprawdzoną i godną zaufania agencją pracy tymczasowej pomaga zaplanować, dostosować i rozwijać strategię HR przedsiębiorstwa, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo i ciągłość prowadzonego biznesu.

Zatrudnianie cudzoziemców - leasing pracowniczy EWL Group

Rozważasz skorzystanie z usługi transgranicznego delegowania pracowników?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety transgranicznego delegowania

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 13 – 19 kwietnia 2021 roku  


Polska liderem w zatrudnianiu na tle państw UE 

Poziom zatrudnienia w Polsce w 2020 roku nie tylko nie spadł, ale odnotowano jego wzrost – poinformował 14 kwietnia portal Money.pl. Przytaczane przez serwis dane pochodzą z ostatnich analiz Eurostatu i stawiają nasz kraj na pozycji lidera w UE pod względem zatrudnienia w pandemicznym 2020 roku.  

Według najnowszych danych łączne zatrudnienie w Polsce w 2020 roku wzrosło o 44 tys. osób w stosunku do roku 2019, co stanowi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z zaprezentowanych informacji, zatrudnienie w Polsce w kryzysowym 2020 roku łącznie wzrosło o 0,8 pkt. proc., co obok Luksemburga (0,6 pkt. proc. r/r) stawia nas w gronie państw, w których wskaźnik ten jest wzrostowy. Należy zauważyć, że w grupie osób młodych, poniżej 25. roku życia, zatrudnienie w Polsce spadło o ponad 200 tys., co jest z kolei najgorszym wynikiem. 

Warto odnotować również, że według wcześniejszych doniesień Eurostatu, stopa bezrobocia w styczniu i lutym 2021 w Polsce pozostała na poziomie 3,1%, co stanowiło najlepszy wynik wśród państw Unii. Udało nam się wyprzedzić Czechy (3,2%), Holandię (3,6%) oraz Niemcy (4,5%). 

Źródło: Money.pl

Rząd Polski chce współpracować z biznesem w kwestii szczepień pracowników

Rząd ogłosił wstępne zasady, na jakich miałby odbywać się szczepienia pracowników w firmach. Szczepienie kadry ma się odbywać bez ograniczenia ze względu na wiek, w tym także cudzoziemców mających legalne zatrudnienie w Polsce. „Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek” – zapewnił 12 kwietnia minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany przez portal Gov.pl.  

Zgodnie z deklaracjami ministra, akcja szczepień w miejscach pracy mogłaby rozpocząć się już od połowy maja. Rząd stawia jednak przedsiębiorcom warunki – przystępujące do akcji firmy powinny zgromadzić minimum 500 pracowników oraz zawierałby one umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. 

Jak podkreśla cytowany przez portal PulsHR.pl prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, przedsiębiorcom zależy, by akcja szczepień w firmach rozpoczęła się najszybciej jak to możliwe i objęła jak największe grono pracowników.  


Niemcy negocjują z Ukrainą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Niemiecki rząd prowadzrozmowy ze stroną ukraińską na temat ułatwienia procedur zatrudniania pracowników z Ukrainy do prac sezonowych, szczególnie rolnictwie. Poinformowała o tym 15 kwietnia agencja Ukrinform

Prowadzone rozmowy związane są z faktem, iż Niemcy zmagają się z brakiem rąk do pracy, szczególnie w rolnictwie. Jak alarmował Die Welt, koronawirus i związane z nim obostrzenia, były przyczyną szeregu utrudnień, które uderzyły w dostępność pracowników tymczasowych, co z kolei przełożyło się na ceny warzyw i owoców. Już w zeszłym roku rząd niemiecki zmuszony był otworzyć się na pracowników ze Wschodu, by móc ratować wiosenne plony. Poskutkowało to przyjazdem blisko 80 tys. pracowników zagranicznych, przede wszystkim z Polski i Rumunii. 

Jak podkreśla cytowane przez dziennikarzy niemieckie ministerstwo pracy, na ten moment zatrudnienie na prace sezonowe obywateli spoza UE możliwe jest przede wszystkim w ramach stażu studenckiego lub urlopu.  

Źródło: Ukrinform

Ukrinform: Mimo lockdownu, pracownicy z Ukrainy są pożądani w Polsce

Polski biznes wciąż liczy na wsparcie ze strony pracowników zagranicznych. Ukraińskie media donoszą, że Ukraińcy pracujący w Polsce, mimo pandemii i obostrzeń, nie zamierzają rezygnować z pracy w kraju nad Wisłą. Polscy przedsiębiorcy, będący zmuszeni by zaadaptować się do nowych warunków, również oczekują przyjazdów pracowników ze Wschodu. 

Ukraińska agencja Ukrinform odnotowała, że w pierwszym kwartale tego roku, polscy przedsiębiorcy nie mieli powodów by narzekać na brak chętnych pracowników tymczasowych do pracy. Dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL Group, Marcin Kołodziejczyk wyjaśnia przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Po pierwsze, zwraca on uwagę na fakt, że w związku z koronawirusem polski rząd postanowił, na mocy tarczy antykryzysowej, dać możliwość przedłużenia pobytu i pracy cudzoziemcom. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników w systemie rotacyjnym, związanym z długością wizy lub pobytu w ramach ruchu bezwizowego, nie byli zmuszeni do poszukiwań nowych rąk do pracy. Mogli opierać się na tych cudzoziemcach, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości przedłużenia legalnego pobytu i pozostać w Polsce. 

Kolejną wartą odnotowania kwestię stanowi fakt, że w I kwartale 2020 roku, polski przemysł nie mógł funkcjonować w pełni, gdyż pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje spowodowały problemy w dostawach komponentów. Jak podkreśla Marcin Kołodziejczyk, niedogodności te szczególnie uderzyły w branże automotive i produkcji elektronicznej. Zauważa także, że fakt ten pozostaje nie bez związku z sytuacją Ukraińców w Polsce, gdyż wpłynął on na obniżenie zapotrzebowania na pracowników tymczasowych.  

Sytuacja jednak ulega poprawie. W drugim kwartale bieżącego roku, oczekujemy znacznego wzrostu zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w Polsce

– uspokaja Marcin Kołodziejczyk. 

Zapowiada również, że klienci EWL, w szczególności związani z branżą automotive i produkcji elektronicznej, już teraz sygnalizują nadchodzące zwiększenie zapotrzebowania rąk do pracy, które przewidują na kwiecień lub maj. Związane jest to ze wspominanym już oczekiwaniem zwiększenia się ilości dostarczanych komponentów niezbędnych do produkcji. Nie bez znaczenia pozostaje również nadchodzący sezon prac rolniczych i budowlanych, z którym każdego roku związany jest zintensyfikowany popyt na pracowników z Ukrainy.  

Marcin Kołodziejczyk zwraca uwagę na ciekawy i nowy element polskiego rynku pracy, jakim jest poszerzenie się udziału pracowników zagranicznych w branży handlu detalicznego. Jest to niewątpliwie jeden z objawów przemian polskiego rynku pracy, wynikających z kolejnych lockdownów spowodowanych pandemią COVID. Specjaliści EWL Group zauważają, że w porównaniu do ubiegłego roku, o 10% zwiększył się udział pracowników-cudzoziemców w branży e-commerce i logistyki, które w ostatnim czasie stały się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki.  

Źródło: Ukrinform

Jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE? Proces krok po kroku

Zmotywowani, elastyczni, mobili – pracownicy zza granicy są doceniani i chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. Tam, gdzie brakuje pracowników na lokalnym rynku pracę znajdują obywatele Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii. Zatrudnienie obcokrajowców wiąże się jednak pewnymi obowiązkami i regulacjami prawnymi, o których należy pamiętać.

Jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE?

Od kilku lat Polska jest popularnym kierunkiem migracji zarobkowej dla pracowników ze wschodu. Wynika to m.in. ze stosunkowo liberalnych przepisów prawa, które umożliwiają zatrudnienie cudzoziemców z sześciu krajów (Armenii, Gruzji, Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy) w ramach procedury uproszczonej, zwanej też procedurą oświadczeniową. Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców, dzięki tym regulacjom, jest możliwa już w ciągu siedmiu dni roboczych. W przypadku obywateli innych państw, nieobjętych procedurą, proces legalizacji trwa, zgodnie z ustawą, 30 dni. Oznacza to, że to jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE, zależy w znacznej mierze od narodowości kandydata do pracy. Inne procedury są przewidziane dla obywateli Ukrainy, a inne dokumenty do zatrudnienia obcokrajowca należy złożyć dla kandydatów z Azerbejdżanu.

Jak zatrudnić obcokrajowca krok po kroku. Procedura oświadczeniowa

Procedura uproszczona umożliwia legalizację pracy w Polsce, na maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, obywatelom sześciu państwa – Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Dzięki oświadczeniu o powierzeniu pracy obcokrajowiec może starać się także o wydanie wizy wjazdowej do naszego kraju. Jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE? Poznaj schemat krok po kroku.

Krok 1

Zarejestrowanie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy

Proces legalizacji pracy obcokrajowca w Polsce należy zacząć od złożenia we właściwym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. W dokumencie pracodawca wskazuje stanowisko, miejsce wykonywania pracy oraz wynagrodzenie, które otrzyma pracownik. Ważne są także daty rozpoczęcia i zakończenia pracy – mogą obejmować one maksymalnie okres sześciu miesięcy. Koszt rejestracji oświadczenia to 30 złotych. Procedura trwa około 7 dni roboczych.

Krok 2

Wniosek o wizę oraz przyjazd do Polski

Pracodawca, po otrzymaniu zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, powinien przekazać oryginał kandydatowi. Jeśli pracownik czeka na zatrudnienie w swoim kraju – dzięki oświadczeniu będzie miał możliwość złożyć wniosek o wydanie wizy pracowniczej. W przypadku kandydatów, którzy już przebywają w Polsce na podstawie innych tytułów pobytowych– oświadczenie jest dokumentem pozwalającym na legalne rozpoczęcie pracy.

Krok 3

Podpisanie umowy o pracę oraz zgłoszenie rozpoczęcia zatrudnienia do PUP

Podpisanie umowy o pracę nie kończy procedury legalizującej pobyt i pracę cudzoziemca. Fakt rozpoczęcia pracy przez obcokrajowca należy zgłosić do PUP. Również o niepodjęciu pracy czy jej zakończeniu, bez względu na przyczynę, należy poinformować urząd.

Jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE? Procedura zezwoleniowa

Planując zatrudnienie cudzoziemców z krajów nie objętych procedurą uproszczoną pracodawca powinien przygotować się na nieco dłuższy proces legalizacji zatrudnienia.

Krok 1

Badania rynku pracy

W pierwszej kolejności należy zgłosić ofertę pracy do właściwego urzędu pracy oraz przeprowadzić test rynku pracy. Jeśli na lokalnym rynku pracy nie ma kandydatów gotowych do podjęcia zatrudnienia starosta wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych Twojej firmy. Procedura trwa zwykle od 14 do 21 dni i jest bezpłatna.

Krok 2

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę

Po uzyskaniu informacji starosty pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla konkretnego obcokrajowca we właściwym urzędzie wojewódzkim. We wniosku wskazuje się m.in.  rodzaj pracy, typ umowy oraz wynagrodzenie cudzoziemca. Maksymalny czas zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pracę wynosi 3 lata. Koszt zezwolenia to 100 złotych. Wniosek należy złożyć minimum 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia.

Krok 3

Wiza oraz przyjazd do Polski

Oryginał otrzymanego zezwolenia należy przekazać cudzoziemcowi, który na jego podstawie stara się o wydanie wizy pracowniczej umożliwiającej przyjazd do Polski. W zależności od kraju oraz obłożenia konsulatów proces wizowy może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni.

Krok 4

Podpisanie umowy z obcokrajowcem

W przypadku zatrudnienia cudzoziemca spoza UE w oparciu o zezwolenie nie ma konieczności informowania wojewody o podjęciu przez kandydata zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji gdy obcokrajowiec nie podejmie pracy w terminie 3 miesięcy od daty wskazanej na zezwoleniu lub zakończy pracę wcześniej niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności dokumentu należy o tym fakcie poinformować urząd.

Zatrudnienie cudzoziemców jest procesem czasochłonnym. Wymaga znajomości przepisów prawa oraz systematycznego śledzenia zmian w regulacjach. Warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia ekspertów, wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej, która nie tylko zajmie się całością spraw kadrowo – administracyjnych, ale także zrekrutuje zmotywowanych pracowników na stanowiska każdego szczebla.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

„Leasing pracowniczy – korzyści dla biznesu”. Badanie EWL cytowane przez Money.pl

Duże firmy mają trudność z obsadzeniem miejsc pracy nowymi kandydatami. Jak podaje raport PARP, w 2020 roku aż 85 proc. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników miało problem ze znalezieniem dodatkowych rąk do pracy (…).

Zatrudnianie obcokrajowców cieszy się coraz większym powodzeniem w naszym kraju. Leasing pracowników ze Wschodu to obecnie najskuteczniejszy i najszybszy sposób na uzupełnienie braków pracowniczych przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności.

Rośnie również liczba osób szukających pracy poprzez agencję pracy tymczasowej. Według raportu EWL S.A. „Pracownik z Ukrainy — zarobki w Polsce” w 2019 w ten sposób aktywnie poszukiwało pracę 36 proc. obywateli Ukrainy, a dzięki dobrej organizacji i współpracy z agencją, aż 60 proc. migrantów znajduje pracę w mniej niż dwa tygodnie.

Źródło: Money.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 6 – 12 kwietnia 2021 roku  


Bezrobocie maleje w Polsce, USA oraz krajach OECD

Stopa bezrobocia w krajach OECD w lutym 2021 roku spadła do 6,7% (z 6,8% w styczniu). Poinformowała o tym 12 kwietnia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w specjalnym komunikacie. Według analityków tej organizacji, stopa bezrobocia w państwach OECD jest obecnie o 1,4 pkt. proc. wyższa od poziomu obserwowanego w lutym 2020 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19.  

Bezrobocie w lutym 2021 roku zmalało m.in. w USA – do 6,2% (z 6,3% w styczniu), zaś najnowsze dane pokazują, że w marcu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła o 0,2 pkt. proc., sięgając 6,0%. Z kolei bezrobocie w strefie euro w lutym 2021 roku utrzymywało się na stałym poziomie 8,3% (1,0 pkt. proc. powyżej poziomu sprzed pandemii). 

Jeżeli chodzi o nasz kraj, to według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia w Polsce w marcu wyniosła 6,4%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła ona o 0,1 pkt. proc. Jak poinformował PAP, liczba bezrobotnych w marcu w naszym kraju wyniosła 1 079,8 tys. osób i w stosunku do końca lutego spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8%. 


The Economist prognozuje “świetlaną przyszłość” rynkowi pracy po pandemii

Pomimo, że pandemia COVID-19 spowodowała zwiększenie bezrobocia oraz pogorszyła sytuację pracowników, może stanowić ona przyczynek do rozwoju rynku pracy oraz naszego społeczeństwa. Przeczytaliśmy o tym 9 kwietnia w The Economist.  

Brytyjski tygodnik opiniotwórczy, powołując się na głosy analityków, prognozuje, że pandemia pomoże przyśpieszyć pozytywne przemiany rynku pracy, które zaczęły się jeszcze przed marcem 2020 roku. Jednym z elementów wspomnianych przemian jest zwiększony nacisk na pracę zdalną, która została niejako wymuszona przez sytuację pandemiczną. 

Kolejną przytaczaną przez The Economist pozytywną zmianą, którą wymusił COVID-19, jest czynny udział rządów w poszukiwaniu drogi do wsparcia zatrudnienia. Również zwiększoną orientację na automatyzację tygodnik wymienia jako pozytywna zmianę, podkreślając jednoczenie, że pracownicy nie powinni obawiać się automatyzacji procesów przemysłowych, która ma przyspieszyć wskutek pandemii. 


Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – już na początku 2022 roku? 

Polski rząd jest już na finiszu opracowywania projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, mającej wejść w życie 1 stycznia 2022 roku – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Dziennik przypomina, że nowy dokument regulować będzie m.in. trzy główne kwestie:

  • rezygnacja z oświadczeń,
  • przeniesienie zezwoleń o pracę do starostw,
  • digitalizacja. 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zastąpić oświadczenia i zezwolenia wojewódzkie nowym typem dokumentu – zezwoleniem o pracę. Na jego podstawie będzie można pracować dłużej (np. nawet do trzech lat). Ponadto nie trzeba będzie wnioskować w ich przypadku o test rynku pracy, zaś wszystkie sprawy dotyczące zgód na pracę w Polsce w pierwszej kolejności wylądują na biurku starosty.  

Eksperci podkreślają, że rządowe pomysły niosą za sobą zarówno ułatwienia dla biznesu (zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz digitalizacja procesu uzyskiwania zezwoleń), jak i ryzyko związane m.in. z pozbawieniem firm szybkiej możliwości zatrudnienia cudzoziemców. Rząd z kolei uspokaja, że będzie szybciej i łatwiej dzięki m.in. digitalizacji procesu i przeniesieniu zadań do PUP-ów.