Opublikowano: 19.04.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
19.04.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 13 – 19 kwietnia 2021 roku  


Polska liderem w zatrudnianiu na tle państw UE 

Poziom zatrudnienia w Polsce w 2020 roku nie tylko nie spadł, ale odnotowano jego wzrost – poinformował 14 kwietnia portal Money.pl. Przytaczane przez serwis dane pochodzą z ostatnich analiz Eurostatu i stawiają nasz kraj na pozycji lidera w UE pod względem zatrudnienia w pandemicznym 2020 roku.  

Według najnowszych danych łączne zatrudnienie w Polsce w 2020 roku wzrosło o 44 tys. osób w stosunku do roku 2019, co stanowi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z zaprezentowanych informacji, zatrudnienie w Polsce w kryzysowym 2020 roku łącznie wzrosło o 0,8 pkt. proc., co obok Luksemburga (0,6 pkt. proc. r/r) stawia nas w gronie państw, w których wskaźnik ten jest wzrostowy. Należy zauważyć, że w grupie osób młodych, poniżej 25. roku życia, zatrudnienie w Polsce spadło o ponad 200 tys., co jest z kolei najgorszym wynikiem. 

Warto odnotować również, że według wcześniejszych doniesień Eurostatu, stopa bezrobocia w styczniu i lutym 2021 w Polsce pozostała na poziomie 3,1%, co stanowiło najlepszy wynik wśród państw Unii. Udało nam się wyprzedzić Czechy (3,2%), Holandię (3,6%) oraz Niemcy (4,5%). 

Źródło: Money.pl

Rząd Polski chce współpracować z biznesem w kwestii szczepień pracowników

Rząd ogłosił wstępne zasady, na jakich miałby odbywać się szczepienia pracowników w firmach. Szczepienie kadry ma się odbywać bez ograniczenia ze względu na wiek, w tym także cudzoziemców mających legalne zatrudnienie w Polsce. „Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek” – zapewnił 12 kwietnia minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany przez portal Gov.pl.  

Zgodnie z deklaracjami ministra, akcja szczepień w miejscach pracy mogłaby rozpocząć się już od połowy maja. Rząd stawia jednak przedsiębiorcom warunki – przystępujące do akcji firmy powinny zgromadzić minimum 500 pracowników oraz zawierałby one umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. 

Jak podkreśla cytowany przez portal PulsHR.pl prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, przedsiębiorcom zależy, by akcja szczepień w firmach rozpoczęła się najszybciej jak to możliwe i objęła jak największe grono pracowników.  


Niemcy negocjują z Ukrainą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Niemiecki rząd prowadzrozmowy ze stroną ukraińską na temat ułatwienia procedur zatrudniania pracowników z Ukrainy do prac sezonowych, szczególnie rolnictwie. Poinformowała o tym 15 kwietnia agencja Ukrinform

Prowadzone rozmowy związane są z faktem, iż Niemcy zmagają się z brakiem rąk do pracy, szczególnie w rolnictwie. Jak alarmował Die Welt, koronawirus i związane z nim obostrzenia, były przyczyną szeregu utrudnień, które uderzyły w dostępność pracowników tymczasowych, co z kolei przełożyło się na ceny warzyw i owoców. Już w zeszłym roku rząd niemiecki zmuszony był otworzyć się na pracowników ze Wschodu, by móc ratować wiosenne plony. Poskutkowało to przyjazdem blisko 80 tys. pracowników zagranicznych, przede wszystkim z Polski i Rumunii. 

Jak podkreśla cytowane przez dziennikarzy niemieckie ministerstwo pracy, na ten moment zatrudnienie na prace sezonowe obywateli spoza UE możliwe jest przede wszystkim w ramach stażu studenckiego lub urlopu.  

Źródło: Ukrinform

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).