Opublikowano: 26.04.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
26.04.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20–26 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 2026 kwietnia 2021 roku


Pandemiczny rynek pracy w Polsce pozytywnie wyróżnia się na tle UE

Polska, mimo pandemii COVID-19, cały czas utrzymuje wzrostową tendencję w liczbie zatrudnianych pracowników. Jak podaje dziennik Rzeczpospolitaw IV kwartale 2020 roku liczba zatrudnionych w Polsce osiągnęła 16 mln 149 tys., co stanowi wynik większy o 48 tys. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku. 

Dobre wyniki to przede wszystkim zasługa przesunięć między sektorami krajowej gospodarki. Według analiz dziennika, najwięcej miejsc pracy ubyło w polskim sektorze handlu (spadek o blisko 130 tys. r/r), zakwaterowania i gastronomii (ok. 74 tys.), przetwórstwa przemysłowego (ok. 50 tys. r/r) a także budownictwie (ok. 30 tys. r/r). Z kolei wzrost zatrudnienia był zanotowany w ochronie zdrowia (95 tys.), rolnictwie (80,5 tys.), finansach, transporcie, logistyce i pozostałych branżach usługowych.  

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, uważa, że przyczyną w miarę dobrej sytuacji na polskim rynku pracy są nie tylko tzw. przesunięcia branżowe, ale też silne fundamenty polskiej gospodarki. 


Polska wciąż przyciąga cudzoziemców 

Cudzoziemcy nie zniechęcili się trudnościami związanymi z COVID-19 i wciąż traktują Polskę jako dobre miejsce do podjęcia pracy, a nawet osiedlenia się na dłużej. Serwis Pulshr.pl przytacza najnowsze dane Urzędu ds. Cudzoziemców mówiące o tym, że w I kwartale 2020 liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o blisko 5%, sięgając 478,5 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, z których ważne dokumenty pobytowe posiada blisko 261 tys. osób.  

Portal przypomina, że zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w 2020 roku aż 57,3% pracowników z Ukrainy chciało zamieszkać w Polsce na dłużej, a co trzeci deklarował chęć pozostania w Polsce na stałe, co w porównaniu do poprzednich lat wskazuje na tendencję wzrostową.  

 “Z naszych badań przeprowadzonych w trakcie pandemii, wynika, że pracownicy zagraniczni bardzo dobrze oceniają zarówno zachowanie polskich pracodawców, jak i kroki administracji państwowej. Ponadto podczas pandemii polska gospodarka ucierpiała stosunkowo najmniej wśród krajów Unii Europejskiej i zdecydowanie mniej niż gospodarka ukraińska. Tak więc nie dziwi nas wzrost zaufania wśród pracowników z Ukrainy do naszego kraju i naszych pracodawców oraz większa chęć pozostania w Polsce” 

– cytuje portal PulsHR.pl Andrzeja Korkusa, prezesa EWL.

Polski Rząd potwierdza: darmowe szczepienia również dla obcokrajowców 

Obcokrajowcy, przebywający w kraju nad Wisłą w oparciu o ważne dokumenty pobytowe lub świadczący pracę na podstawie odpowiednich zezwoleń, również będą mieli możliwość darmowego zaszczepienia się w Polsce przeciwko wirusowi COVID-19 – poinformowała o tym agencja Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Zdrowia RP. 

Jak przekazał polski resort zdrowia, cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie legalnych dokumentów pobytowych, ma prawo zwrócić się do lekarza POZ w celu otrzymania elektronicznego skierowania na szczepienie. Lekarz zobowiązany jest zarejestrować obcokrajowca na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, którym w przypadku cudzoziemca jest paszport zagraniczny.  

Polski rząd podkreśla również, że szczepienie obcokrajowców przebywających w Polsce legalnie są bezpłatne i będą się odbywać się zgodnie z aktualnym kalendarzem i harmonogramem szczepień przeciwko COVID-19 dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia.  

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).