Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (25 – 31 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 25-31 maja 2021 roku 


Rząd: W Polsce brakuje pracowników, zachęcajmy cudzoziemców   

Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy. O tym 30 maja poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, cytowana przez portal PulsHR.pl 

Według Iwony Michałek zapotrzebowanie biznesu na pracowników z zagranicy jest duże.

“W każdym tygodniu słyszę od przedsiębiorców, że mają mało rąk do pracy i to nie tylko w takich branżach jak handel, usługi budowlane, ale także w innych sferach, jak teleinformatyka” – powiedziała wiceminister. Zaznaczyła, że pracownicy z Ukrainy czy Białorusi są bardzo pozytywnie oceniani przez polskich pracodawców.  

Jak przekazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, szczegóły zmian w procedurach zatrudniania cudzoziemców są w trakcie opracowywania. Dodajmy, że w Krajowym Planie Odbudowy zapisano m.in. zwiększenie roli urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, skrócenie czasu na uzyskanie zezwolenia i ograniczenie formalności. Ponadto zapowiedziano pełną elektronizację procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. 

Źródło: PulsHR.pl

Ekspert: UE powinna otworzyć rynek pracy dla Białorusinów 

Unia Europejska powinna otworzyć granice dla Białorusinów – podkreślił w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Die Zeit Alexander Clarkson, brytyjski historyk badający kwestię migracji. Dodał, że strategia polityki UE wobec reżimu Łukaszenki powinna opierać się na kwestii migracji.  

“Jeśli Unia Europejska rzeczywiście chce uderzyć w reżim Łukaszenki, powinna otworzyć swój rynek pracy na pracowników z Białorusi. Specjaliści z branży IT już teraz posiadają ten dostęp. UE powinna otworzyć swój rynek również dla innych specjalistów: fachowców w sferze rolnictwa, medycyny i produkcji” – zauważa naukowiec. 


Media: Nie ma zwiększonej migracji zarobkowej z Białorusi do Polski 

Obywatele Białorusi stanowią niewielką część imigrantów zarobkowych w Polsce. O tym 25 maja poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Dziennik przytacza dane Urzędu do spraw Cudzoziemców, zgodnie z którymi blisko 32 tys. Białorusinów miało na koniec kwietnia br. zezwolenie na stały lub czasowy pobyt w Polsce. Wynik ten jest wyższy o ponad 3 tys. w stosunku do ubiegłego roku, jednak na tle posiadających takie same zezwolenia na pobyt migrantów z Ukrainy, których liczba w I kwartale br. zwiększyła się do 261 tys., Białorusini stanowią wciąż niewielką grupę. 

Z kolei, jak wynika z analiz dziennikarzy Gazety Wyborczej, głównymi zainteresowanymi emigracją do Polski pozostają białoruscy specjaliści z branży IT.  

Źródło: Rzeczpospolita

Pensje na Ukrainie w ciągu roku wzrosły o 1/5  

W kwietniu 2021 roku realne płace na Ukrainie spadły o 1,2% w porównaniu do marca 2021 roku, ale w ciągu roku wzrosły o 19,7%Świadczą o tym opublikowane 28 maja dane Państwowej Służby Statystycznej, cytowane przez Ekonomiczną Prawdę. 

Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie nominalne pełnoetatowego pracownika przedsiębiorstw, instytucji czy organizacji wyniosło w kwietniu 13 543 UAH (około 1 800 PLN). W porównaniu z marcem br. przeciętne wynagrodzenie nominalne spadło o 0,5%, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy (w porównaniu do kwietnia 2020 roku) wzrosło o 29,8%. 

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie otrzymywali pracownicy z branży informatyki i telekomunikacji – 27 101 UAH (około 3 600 PLN), działalności finansowej i ubezpieczeniowej – 25 557 UAH (około 3 400 PLN), a najniższe – pracownicy z sektorów organizacji wyżywienia i zakwaterowania tymczasowego – 6 979 UAH (około 930 PLN). 

Oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca 2021 – co warto wiedzieć?

Polski rynek pracy jest jednym z najbardziej otwartych w Europie na przyjmowanie migrantów zarobkowych, szczególnie z Europy Wschodniej. Liberalne prawodawstwo pozwala na stosunkowo szybkie i proste zatrudnienie cudzoziemców, najczęściej w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy. Czym jest ten dokument? Komu może zostać wydany i jak się o niego starać?

Zatrudnienie cudzoziemca na postawie oświadczenia

Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia, zwane inaczej procedurą uproszczoną, dotyczy obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Uprawnia ono cudzoziemców do legalnego świadczenia pracy w Polsce przez okres 180 dni w ciągu roku.

Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi powinno być złożone przed rozpoczęciem przez niego pracy. Bez wpisu do rejestru oświadczeń pracownik zagraniczny nie może świadczyć pracy.

Oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca – gdzie i jak składać?

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi składa przedsiębiorca, który planuje zatrudnić obcokrajowca. Organem właściwym w tej sprawie jest powiatowy urząd pracy. Dokument można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl

Po złożeniu przez pracodawcę kompletnego oświadczenia wraz z wymaganymi załącznikami urząd pracy ma 7 dni roboczych na dokonanie wpisu oświadczenia do rejestru oświadczeń. Termin ten może ulec wydłużenia w sprawach wymagających przeprowadzania postępowania wyjaśniającego.

Koszt oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w całości pokrywa podmiot, który zamierza zatrudnić obcokrajowca. Opłata wynosi 30 zł.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – dokumenty

Lista załączników, które należy dołączyć do oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi może się różnić w zależności od urzędu pracy, w którym dokument ten jest składany. Najczęściej podmiot powierzający pracę proszony jest o:

  • Dokument potwierdzający tożsamość pracodawcy (np. odpis z KRS dla osób prawnych lub kopię dowodu osobistego w przypadku osób fizycznych)
  • Kopię wszystkich wypełnionych stron z dokumentu podróży obcokrajowca, dla którego składany jest wniosek
  • Oświadczenie o niekaralności pracodawcy w związku z okolicznościami wymienionymi w art. 88 ust. 5 pkt 1-6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
  • Dowód uiszczenia opłaty za złożenie oświadczenia

Pracodawca, który zatrudnia cudzoziemca na podstawie oświadczenia musi również pamiętać o ciążącym na nim obowiązku informacyjnym względem urzędu. Po podjęciu pracy przez obcokrajowca, najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego pracy, przedsiębiorca powinien poinformować o tym powiatowy urząd pracy.

Również w przypadku kiedy cudzoziemiec nie podejmie zatrudnienia w terminie wskazanym w oświadczeniu – podmiot powierzający wykonywanie pracy musi poinformować o tym urząd. Brak spełnienia obowiązku informacyjnego zagrożony jest karą grzywny.

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie – o czym powinien pamiętać pracodawca?

Rosnące potrzeby kadrowe i brak pracowników na lokalnym rynku pracy powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na poszukiwanie pracowników poza granicami naszego kraju. Podejmując decyzję o zatrudnieniu cudzoziemca i powierzeniu mu pracy na podstawie oświadczenia pracodawca powinien pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy mogą zostać zatrudnieni wyłącznie obywatele sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
  • Maksymalny czas zatrudnienia na podstawie oświadczenia wynosi 6 miesięcy w ciągu roku
  • Oświadczenie składa się we właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy powiatowym urzędzie pracy, jego koszt to 30 zł
  • Podmiot powierzający pracę obcokrajowcowi może zatrudnić pracownika zagranicznego wyłącznie na warunkach wskazanych w oświadczeniu – zmiana pracodawcy lub warunków pracy wymaga złożenia nowego oświadczenia
  • Na pracodawcy powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia ciąży obowiązek informacyjny

Powierzenie pracy cudzoziemcowi – zezwolenia na pracę i praca sezonowa

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie jest stosunkowo prostym procesem, jednak nie każdą pracę można powierzyć pracownikowi zagranicznemu na podstawie tego dokumentu. Dla części pracodawców, szczególnie z branży rolniczej czy związanej ze świadczeniem usług turystycznych, które cechują się sezonowością zatrudnienia, konieczne może się okazać wystąpienie o zezwolenie sezonowe dla obcokrajowca.

Pracownik sezonowy może wykonywać swoją pracę przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Dotyczy zatrudnienia w sektorach takich jak: rolnictwo, ogrodnictwo czy turystyka, w ramach prac uznanych za sezonowe, określonych w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

Innym rozwiązaniem, które pozwala na przedłużenie okresu pracy cudzoziemca, a także umożliwia zatrudnienie pracowników zagranicznych spoza sześciu krajów objętych procedurą uproszczoną, jest wystąpienie z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego o wydanie zezwolenie na pracę dla obcokrajowca. Procedura uzyskania tego dokumentu jest nieco bardziej skomplikowana, a przede wszystkim dłuższa, ale zezwolenia na pracę wydawane są na okres nawet do 3 lat.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Paszport biometryczny a zatrudnianie Ukraińców w Polsce

Od 11 czerwca 2017 roku obywatele Ukrainy mają możliwość wjazdu do Polski oraz pozostałych krajów strefy Schengen w ramach tzw. ruchu bezwizowego. Przekroczenie granicy bez posiadania ważnej wizy umożliwia cudzoziemcom posiadanie paszportu biometrycznego.

Co to jest paszport biometryczny?

Paszport biometryczny to dokument, który potwierdza tożsamość posiadacza oraz uprawnia go do przekraczania granic państw. W odróżnieniu od zwykłego paszportu, poza danymi właściciela, takimi jak imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia czy seria i numer paszportu, w okładce paszportu biometrycznego znajduje się mikroprocesor, zawierający dane biometryczne w formie cyfrowej, m.in. odciski palców i wzór siatkówki oka.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala na precyzyjne sprawdzenie tożsamości osoby legitymującej się paszportem biometrycznym, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa publicznego oraz utrudniając fałszowanie i minimalizując ryzyko kradzieży dokumentów.

Jak odróżnić paszport biometryczny od zwykłego dokumentu podróży?

Paszport biometryczny znacznie ułatwia pracę służb granicznych. Dzięki wbudowanemu w okładkę mikroprocesorowi kontrola na granicy polega na zeskanowaniu danych specjalnym czytnikiem. Nie ma konieczności każdorazowego wpisywania ich i ręcznej weryfikacji w systemach. Na okładce paszportu umieszczony jest specjalny, międzynarodowy symbol paszportu biometrycznego.

Paszport biometryczny obywateli Ukrainy:

  • zawiera mikroprocesor z zamieszonymi na nim danymi biometrycznymi (wzór siatkówki oka, linie papilarne i cyfrowe zdjęcie owalu twarzy)
  • upoważnia do wielokrotnego przekraczania granicy bez posiadania aktualnej wizy
  • pozwala na pobyt na terytorium państw obszaru Schengen przez okres 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni

Paszport biometryczny a praca w Polsce

Cudzoziemcy wjeżdżający do Polski w ramach ruchu bezwizowego mogą przekroczyć granicę legitymując się paszportem biometrycznym – bez konieczności posiadania ważnej wizy. Nadal jednak muszę uzasadnić cel podróży, przedstawić warunki planowanego pobytu (np. rezerwację miejsca w hotelu, jeśli podróżują w celach turystycznych lub oświadczenia o powierzeniu pracy, jeśli planują podjąć zatrudnienie) oraz posiadać wymagane środki finansowe. Maksymalny okres pobytu w naszym kraju dla Ukraińców wjeżdżających do Polski wyłącznie na podstawie paszportu biometrycznego wynosi 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Paszport biometryczny upoważnia Ukraińca do przekroczenia granicy bez konieczności posiadania wizy, nie zwalnia on jednak z obowiązku zalegalizowania zatrudnienia, a wiec uzyskania niezbędnego do pracy zezwolenia. Zatrudniając pracownika z Ukrainy, który przekroczył granicę w ramach ruchu bezwizowego, należy pamiętać, że w celu legalizacji jego pracy konieczna jest rejestracja oświadczenia o powierzeniu pracy w powiatowym urzędzie pracy lub uzyskania zezwolenia na pracę.

Warto pamiętać, że okres 90 dni pobytu liczony jest od momentu wjazdu cudzoziemca do Polski, a samo oświadczenie o powierzeniu pracy nie wydłuża możliwości legalnego pobytu w Polsce.

Zatrudnienie Ukraińca z paszportem biometrycznym

Pracownicy z Ukrainy, którzy wjechali do Polski w ramach ruchu bezwizowego w celu legalnego podjęcia pracy muszą posiadać ważne zezwolenie na pracę lub wpisane do ewidencji oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. O oba dokumenty występuje pracodawca.

Wniosek o zezwolenie na pracę przedsiębiorca składa w odpowiednim urzędzie wojewódzkim lub, w przypadku zezwolenia na pracę sezonową, w starostwie powiatowym. Koszt uzyskania zezwolenia jest uzależniony od rodzaju dokumentu oraz czasu, na jaki ma zostać wydany. W całości pokrywa go pracodawca.

W przypadku oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o rejestrację dokumentu we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Maksymalny czas, na jaki można powierzyć obcokrajowcowi pracę w oparciu o oświadczenie wynosi 180 dni w ciągu kolejnych 360 dni, ale ze względu na ograniczenie legalnego pobytu w Polsce w ramach ruchu bezwizowego, faktyczny okres pracy wynosi 90 dni. Warto jednak pamiętać, że jeśli obcokrajowiec złoży odpowiednio wcześniej dokumenty na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, pracodawca ma możliwość przedłużenia zatrudnienia na kolejny okres.

Ważne!

Obliczając możliwą długość zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi podróżującemu w ramach ruchu bezwizowego należy wziąć pod uwagę faktyczną datę wjazdu obcokrajowca do Polski – umieszczoną na stemplu. Od tej daty zaczyna biec 90 dniowy okres legalnego pobytu w kraju.

Legalne zatrudnienie i przedłużenie zgodnego z prawem pobytu cudzoziemca w Polsce wymaga od pracodawcy znajomości przepisów prawa, dbania o terminowość składanych dokumentów i stałego monitorowania zmian zachodzących w prawie. Specjaliści agencji zatrudnienia EWL wspierają partnerów biznesowych w procesie rekrutacji i zatrudnienia obcokrajowców, zapewniając efektywne pozyskiwanie pracowników z Ukrainy oraz dbając o bezpieczeństwo prawne prowadzonych procesów.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Badanie EWL na stronie Komisji Europejskiej

Częściowe wyniki badania EWL zostały zacytowane na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej. Jest to kolejny dowód na to, że badania, które przeprowadzamy, dostarczają bardzo istotną wiedzę dla zrozumienia zagadnień procesów migracyjnych w Europie.

Dodajmy, że Cytowane przez Komisję Europejską wyniki, to tylko fragment szerszego badania, które przeprowadziliśmy wspólnie ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w kwietniu i maju.

Źródło: European Commission (europa.eu)

Przypomnijmy, że badanie pokazało, że 36,1% pracowników zagranicznych jest gotowych zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w Polsce, gdyby istniała taka możliwość. Nie wyraża gotowości do zaszczepienia się w naszym kraju 31,1% ankietowanych. Niemal co trzeci (32%) migrant zarobkowy nie jest zdecydowany w kwestii szczepienia się w Polsce. Ponadto zaledwie blisko jeden procent badanych (0,8%) zadeklarowało, że jest już po szczepieniu przeciwko COVID-19 lub w jego trakcie.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 18-24 maja 2021 roku 


The Economist: W różnych częściach świata pracodawcy są zaniepokojeni brakiem pracowników 

Mimo tego, że wskutek pandemii koronawirusa miliony ludzi straciło swoje stanowiska, deficyt rąk do pracy wzrasta – informuje The Economist w opublikowanym 22 maja artykule “What to do about a labour crunch”. 

Według brytyjskiego tygodnika, zarówno w USA, jak i w Europie pojawiają się problemy w zapełnieniu wolnych miejsc pracy. W Stanach, wakaty, które pojawiły się po pandemii, pozostają nieobsadzone. W kraju jest ich obecnie ponad 8 mln. Z podobnym problemem zmaga się Europa: brytyjskie puby nie mogą znaleźć pracowników, a na kontynencie, od Szwajcarii po Niemcy, liczba wakatów po pandemii tylko się powiększyła. W walce o pracownika pracodawcy decydują się na zwiększenie wynagrodzeń lub obniżenie wymagań w stosunku do kandydatów. W USA łączny wzrost wynagrodzeń przewyższył już próg 3%.  

Tygodnik podkreśla, że jednym z powodem problemów z brakiem kadr mogą być pandemiczne ograniczenia wjazdowe dla migrantów. Jako przykład podaje Nową Zelandię, gdzie roczny wskaźnik migracji spadł z 92 tys. do 7 tys., oraz Australię i Wielką Brytanię. “Tymczasowe zaostrzenie kontroli granicznych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa ma sens, ale nie powinno być kontynuowane po pandemii” – czytamy w artykule.  


Przedsiębiorcy mówią o pandemicznych zmianach na rynku pracy 

Ograniczenie inwestycji i cięcie płac, ale też wprowadzanie nowości i cyfryzacja – taki jest biznesowy krajobraz po roku od wybuchu epidemii COVID-19 – tak dziennik Rzeczpospolita podsumowuje zmiany na rynku pracy związane z pandemią. 

Zapytani przez gazetę przedsiębiorcy jako pozytywną zmianę wskazali przede wszystkim wzrost znaczenia internetowych kanałów sprzedaży (42%), inwestycje w nowe maszyny i urządzenia (33%) oraz zwiększenie zatrudnienia (29%). Dodatkowo podkreślili, że zmiany takie jak upowszechnienie się elastycznej formy pracy zdalnej i elektronicznej formy komunikacji z klientami i własnym zespołem nie będą mieć jedynie tymczasowego charakteru. 

Firmy wskazały również na szereg trudności wynikających z pandemii. Są to między innymi: konieczność ograniczenia inwestycji (44%), tymczasowe obniżenie płac (26%), przestoje oraz zmiany w organizacji łańcucha dostaw (20%). Ponadto niektóre z nich zmuszone zostały do zamknięcia oddziałów (9%) lub stałego obniżenia wynagrodzeń (3%). 


W Polsce w 2020 roku wydano o 8,6% mniej zezwoleń na pracę cudzoziemców  

W 2020 roku w Polsce wydano 406,5 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemcówTo o 38,2 tys. mniej niż w roku 2019. Nadal najwięcej zezwoleń, bo aż 72,6%, wydanych zostało dla obywateli Ukrainy – czytamy w komunikacie GUS.  

Portal Bussines Insider cytujący raport GUS, podkreśla że spadek liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców dotyczy 11 województw, zaś w pięciu – odnotowano tendencję wzrostową.  Najwięcej, bo nieco ponad 68 tys. zezwoleń, wydano w województwie mazowieckim. 

Mniejsza ilość wydanych zezwoleń nie oznacza jednak zmniejszenia napływu pracowników zagranicznych. Przyczyn spadku w ilości wydawanych zezwoleń można upatrywać w automatycznym przedłużeniu pobytów i pozwoleń na pracę cudzoziemców wynikającym z przepisów tarczy antykryzysowej.  

Pracownicy sezonowi z Ukrainy – jak legalnie zatrudniać?

Rolnictwo, turystyka, gastronomia – w okresie letnim te branże najdotkliwiej odczuwają braki kadrowe. Wynika to z jednej strony z sezonowości zatrudnienia, a więc z perspektywy pracownika – braku stabilizacji zawodowej, z drugiej z ograniczonych zasobów na lokalnym rynku pracy.  Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie sezonowych pracowników z Ukrainy. Tym bardziej, że przepisy wprowadzone 1 stycznia 2018 roku znacznie ułatwiły proces legalizacji zatrudnienia pracowników sezonowych.

Pracownicy sezonowi – zatrudnienie Ukraińców do pracy przy zbiorach?

Praca sezonowa, to taka, którą powierza się pracownikom sezonowym do wykonania przez określoną część roku – w związku z konkretnym sezonem, porą roku czy warunkami atmosferycznymi. Pracodawca, który planuje zatrudnić pracowników sezonowych z Ukrainy musi pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami:

  • Pracownicy sezonowi mogą być zatrudnieni przez okres nieprzekraczający 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego
  • Pracownicy sezonowi mogą świadczyć pracę w ogrodnictwie, turystyce lub rolnictwie, w ramach działalności określonych jako sezonowe w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Dla pracowników sezonowych z zagranicy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pracę typu S

Ustawodawca w sposób zamknięty definiuje zakres działalności, które mogą starać się o pozyskanie pracowników sezonowych z Ukrainy i innych krajów Europy wschodniej. Szczegółowy wykaz znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 roku w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

Pracownicy sezonowi z Ukrainy – zezwolenie typu S

Praca sezonowa może być świadczona przez cudzoziemca wyłącznie w oparciu o wydane przez starostę powiatowego zezwolenia na pracę sezonową, tzw. zezwolenie typu S. Wniosek o jego wydanie składa, przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca, pracodawca. Może zrobić to elektronicznie -używając formularza on-line, osobiście – w trakcie wizyty w urzędzie lub listownie – za pośrednictwem poczty polskiej. Najczęściej o wydanie zezwolenia typu S ubiegają się podmioty planujące zatrudnić Ukraińców do pracy przy zbiorach, a także właściciele hoteli i gastronomii w miejscowościach turystycznych, którzy dzięki pracownikom sezonowym z Ukrainy mogą uzupełnić braki kadrowe.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową składa pracodawca dla konkretnego, określonego w dokumencie pracownika sezonowego. We wniosku należy zawrzeć informacje dotyczące formy zatrudnienia, stawki wynagrodzenia, a także przewidywanego okresu, na jaki przedsiębiorca zamierza powierzyć pracownikowi pracę. Urząd pracy wydaje decyzję w sprawie zezwolenia typu S w ciągu 7 dni roboczych. Koszt postępowania wynosi 30 zł i w całości jest pokrywany przez pracodawcę.

Ważne!

Planując zatrudnić w charakterze pracowników sezonowych obywateli krajów objętych procedurą uproszczoną, a wiec Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, pracodawca nie musi dostarczać do urzędu pracy informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.

Ukraińcy do pracy przy zbiorach – jak ich legalnie zatrudnić?

Zatrudniając pracowników sezonowych z Ukrainy w rolnictwie, przy żniwach czy zbiorach, należy pamiętać, że ścieżka postępowania urzędowego uzależniona jest od tego czy cudzoziemiec przebywa w Polsce czy dopiero ma zamiar przyjechać do naszego kraju. Miejsce pobytu pracownika sezonowego wpływa na późniejsze obowiązki pracodawcy względem urzędu.

Dla obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce pracodawca składa w starostwie powiatowym wniosek o zezwolenie typu S, a starosta wydaje decyzję oraz zezwolenie w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku spraw wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego termin ten może ulec wydłużeniu do 30 dni.

Jeśli natomiast cudzoziemiec dopiero zamierza przyjechać do Polski, wniosek pracodawcy rejestrowany jest w ewidencji zezwoleń, a podmiot powierzający pracownikowi sezonowemu pracę otrzymuje zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Zaświadczenie to jest dla cudzoziemca podstawą do wystąpienia o wizę lub, jeśli obcokrajowiec przekracza granicę w ramach ruchu bezwizowego, stanowi potwierdzenie celu podróży. Po przyjeździe pracownika sezonowego do Polski pracodawca zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie starosty. Musi także podać adres zamieszkania cudzoziemca na terenie RP. Na tej podstawie starosta wydaje decyzje w sprawie zezwolenia na prace sezonową.

Warto pamiętać, że na przyjazd do Polski w związku ze wpisem do ewidencji obcokrajowiec ma 120 dni. Jeśli do tego czasu pracodawca nie poinformuje urzędu o przyjeździe pracownika sezonowego lub o późniejszym podjęciu pracy – postępowanie w sprawie zezwolenia sezonowego zostanie umorzone.

W okresie po złożeniu przez pracodawcę wniosku o wydanie zezwolenia typu S do czasu wydania decyzji pracownik sezonowy może legalnie świadczyć pracę na warunkach wskazanych w dokumencie.

Ważne!

W przeciwieństwie do zezwolenia typu A, pracownicy sezonowi z Ukrainy zatrudnieni w oparciu o zezwolenie na pracę typu S mogą wykonywać każdą pracę sezonową (w ramach działalności określonych jako sezonowe).

W pozyskiwaniu pracowników sezonowych pomagają wyspecjalizowane agencje pracy tymczasowej. Dzięki ich doświadczeniu i znajomości przepisów prawa zatrudnienie Ukraińców do pracy przy zbiorach jest szybkie i efektywne. Jeśli poszukujesz pracowników z Ukrainy skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy zrobić dla Twojego biznesu.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – jak powinna wyglądać?

Braki kadrowe stanowią barierę dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Kiedy pracowników na lokalnym rynku brakuje, trzeba podjąć działania, które umożliwią zapełnienie wolnych wakatów i utrzymanie ciągłości procesów. Właśnie wtedy najczęściej zapada decyzja: zatrudnimy pracowników z Ukrainy. Jakie kroki należy podjąć dalej? Gdzie szukać kandydatów? Jak do nich trafić i zachęcić do podjęcia pracy w Polsce?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – gdzie szukać pracowników?

Portale internetowe, lokalne gazety, banery, ulotki i marketing szeptany – sposobów na rekrutację pracowników z Ukrainy jest wiele. Wybór optymalnej metody rekrutacji zależy w znacznej mierze od stopnia specjalizacji stanowiska, budżetu jaki chcemy przeznaczyć na działania rekrutacyjne oraz możliwości organizacyjnych. Najprostszą metodą pozyskania pracowników jest zamieszczenie ogłoszeń w popularnych serwisach internetowych oraz social mediach. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wybierając tę ścieżkę rekrutacji prawdopodobnie trafimy głównie do młodych osób, nie koniecznie posiadających wymagane kwalifikacje i umiejętności.

Z drugiej strony, dystrybucja ulotek czy postawienie banerów z ofertą pracy, wymaga od działu rekrutacji znacznie większego zaangażowania i nakładu pracy. Trzeba opracować projekt graficzny, ustalić w jakich godzinach najlepiej rozdawać ulotki, gdzie ustawić baner, aby był dobrze widoczny dla potencjalnych kandydatów do pracy oraz uzyskać niezbędne zgody i uiścić opłaty.

Gdzie znaleźć Ukraińców do pracy? Oczywiście najszybciej na Ukrainie. Ale nie tylko. Wielu kandydatów jest już w Polsce, posiada niezbędne dokumenty i jest gotowych do podjęcia pracy właściwie od zaraz. Dlatego rekrutując Ukraińców do pracy warto także skierować ofertę na polski rynek pracy – może o znacznie skrócić czas oczekiwania na pracownika.

Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników ze wschodu korzystają z wielu kanałów komunikacji i stosują zróżnicowane metody dotarcia do kandydatów. Wiele z nich posiada własne, lokalne biura na Ukrainie oraz rozbudowaną sieć partnerów biznesowych. Dlatego pozyskują pracowników z Ukrainy szybko i skutecznie. Zlecenie rekrutacji cudzoziemców agencji pracy tymczasowej jest sprawdzonym rozwiązaniem, z którego korzystają zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i mniejsi, lokalni przedsiębiorcy.

Pracownicy ze wschodu rekrutacja – o czym należy pamiętać?

Rekrutując pracowników zza granicy trzeba pamiętać o ważnych aspektach:

  • Ogłoszenie o pracy przygotowane w języku zrozumiałym dla kandydata
  • Zamieszczenie faktycznych warunków zatrudnienia
  • Rekrutacja to pierwszy krok – pracę cudzoziemca należy także zalegalizować
  • Znana i rozpoznawalna marka, to łatwiejszy proces pozyskania pracowników

Ogłoszenia kierowane do pracowników z Ukrainy powinny być przygotowane w języku ukraińskim. Prawidłowe przełożenie oferty pracy z języka polskiego wymaga zaangażowania wykwalifikowanego tłumacza – niestety nie sprawdzi nam się w tym przypadku żadne z dostępnych i bezpłatnych narzędzi internetowych. Dodatkowo, dobrze aby osoba prowadząca rekrutację posługiwała się językiem ukraińskim – dzięki temu w razie pytań, kandydaci będą mogli skontaktować się bezpośrednio z działem rekrutacji i szybko uzyskać odpowiedź.

Znacznie łatwiej przebiega rekrutacja pracowników z Ukrainy dla znanych marek, które cieszą się zaufaniem potencjalnych pracowników. Jeśli firma zamierza prowadzić pierwszą kampanię rekrutacyjną na Ukrainie i nie jest znanym brandem, to możliwe, że kandydatów do pracy będzie niewielu. Pracownicy znacznie chętniej decydują się na współpracę z przedsiębiorstwami, w których pracuje lub pracował ktoś z ich rodziny lub znajomych, a nazwa firmy jest znana na lokalnym rynku pracy i ma opinie rzetelnego pracodawcy.

Warto też pamiętać, że dla pracowników z Ukrainy decyzja o przyjeździe do Polski oznacza zazwyczaj wielogodzinną podróż oraz stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania – dlatego poszukując kandydatów do pracy w ogłoszeniu należy zawrzeć jak najwięcej informacji dotyczących warunków pracy. Poza zakresem obowiązków i wysokością wynagrodzenia kandydatom można przedstawić film pokazujący ich nowe miejsce pracy, a także informacje o warunkach zakwaterowania i sposobie dojazdu do pracy.

Pracownicy z Ukrainy – jak przygotować firmę do przyjęcia cudzoziemców?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy wymaga przygotowania nie tylko ogłoszeń o pracę, ale także znajomości przepisów i regulacji prawnych pozwalających na legalny pobyt i zatrudnienie cudzoziemców. Firma powinna przygotować umowy o pracę w języku zrozumiałym dla obcokrajowca, pomyśleć o zapewnieniu tłumacza na czas szkoleń wstępnych i stanowiskowych, a także zadbać o zakwaterowanie dla pracowników z zagranicy. Dobrze przygotowany proces rekrutacji oraz onboardingu pozwali na minimalizację ryzyka rotacji, szczególnie w początkowym okresie pracy.

Firma rekrutacyjna – sprawdzony sposób na pozyskanie i zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Agencja pracy tymczasowej specjalizująca się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy kompleksowo zajmie się procesem rekrutacji i zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Zapewni wsparcie merytoryczne, przygotuje niezbędne dokumenty legalizujące prace i pobyt cudzoziemców w Polsce. Zadba o zakwaterowania i odpowie na wszelkie pytania kandydatów. Rekrutacja pracowników z Ukrainy ze wsparciem specjalistów EWL, to sprawdzony sposób na szybkie i skuteczne zapełnienie luki kadrowej.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 11-17 maja 2021 roku 


Firmy chcą szczepić zagranicznych pracowników, ale czekają na rządowe wytyczne 

Wraz ze zwiększonym napływem pracowników z Ukrainy pracodawcy coraz częściej pytają o możliwość ich zaszczepienia. Nie dostają jednak jasnej odpowiedzi, o czym 11 maja napisał dziennik Rzeczpospolita.  

Podjęliśmy już decyzję o zorganizowaniu szczepień dla naszych pracowników. Jesteśmy teraz na etapie rozmów z naszymi klientami, w jaki sposób przeprowadzić tę akcję jak najbardziej efektywnie, ale dostajemy sprzeczne informacje dotyczące zasad szczepienia cudzoziemców

– poinformował na łamach gazety Michał Wierzchowskidyrektor sprzedaży agencji EWL Group

Jak podkreślił ekspert EWL, zaszczepienie miliona pracowników z zagranicy pozwoli Polsce szybciej osiągnąć odporność zbiorową. Jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to wyzwanie. “Zatrudniające ich (pracowników zagranicznych – red.) firmy liczą na rządowy program – zgodnie z ogłoszoną pod koniec kwietnia informacją, że wszyscy obcokrajowcy legalnie przebywający w naszym kraju mogą się zarejestrować na szczepienie. Jednak według infolinii Ministerstwa Zdrowia zaszczepić mogą się jedynie cudzoziemcy z tzw. kartą pobytu” – napisała gazeta. 


Badanie EWL: Co trzeci cudzoziemiec pracujący w Polsce chciałby się u nas zaszczepić 

36% cudzoziemców, którzy wzięli udział w badaniu socjologicznym “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zadeklarowało chęć zaszczepienia się w Polsce przeciwko COVID-19 – poinformował 14 maja portal Money.pl, powołując się na badanie przeprowadzone przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Prawie drugie tyle, bo aż 31,1%, nie wyraża zainteresowania możliwością zaszczepienia się w Polsce. Niemal tyle samo respondentów (32%) przyznało, że jeszcze się waha. Zaledwie blisko jeden procent badanych (0,8%) zadeklarowało, że jest już po szczepieniu przeciwko COID-19 lub w jego trakcie. 

Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group, przewiduje, że liczba pracowników zagranicznych chętnych by zaszczepić się w Polsce będzie rosła. “Wynika to z faktu, że część migrantów zaszczepi się w naszym kraju indywidualnie, a z drugiej strony istotna jest również świadomość, że w Polsce będą mogli zaszczepić się szybciej niż w swoim kraju” – cytują eksperta polskie media.  

Źródło: Money.pl

Prognoza: Polska z najniższym bezrobociem w UE 

Zgodnie z wiosennymi prognozami ekonomicznymi dla państw Unii Europejskiej, Polskie PKB w 2021 roku ma wzrosnąć o 4%, zaś bezrobocie spaść do 3,3% w 2022 roku – poinformował 12 maja portal Business Insider.  

Komisja Europejska w opublikowanym raporcie przewiduje, że wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, gospodarki krajów członkowskich powinny przyśpieszyć. To w przypadku Polski może skutkować wzrostem PKB aż o 5,4% w 2022 roku. A bezrobocie zarówno w tym (szacunek na 3,5%), jak i przyszłym roku (3,3%) ma nad Wisłą osiągnąć najniższy wynik wśród krajów UE. 

„Oczekuje się, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane w 2021 roku, a po zniesieniu ograniczeń i poprawie warunków gospodarczych popyt na siłę roboczą będzie stopniowo wzrastał” – poinformowała KE. 


The Economist: Światowa gospodarka po COVID-19 musi uważać na “niespodzianki”  

Nagły popandemiczny wzrost gospodarczy może mieć nie tylko pozytywne strony, ale i nieprzyjemne niespodzianki dla całej światowej gospodarki – przestrzega z kolei The Economist w opublikowanym 15 maja artykule “The coming global economic boom could have a sting in the tail”. 

Jak podkreśla dziennik, światowa gospodarka będzie musiała zmierzyć się z nowymi problemami. Pierwszy z nich związany jest z łańcuchami dostaw, które zmieniły się w trakcie pandemii. Na rynku brakuje materiałów, zaś ceny transportu z USA do Chin wzrosły trzykrotnie, co może prowadzić do deficytu podaży usługi i towarów. 

Drugim niebezpieczeństwem jest zbyt mała liczba miejsc pracy, ale także trudności w zapełnieniu już powstałych. W USA, w kwietniu powstało zaledwie 266 tys. miejsc pracy zamiast prognozowanego miliona. Jednak nie wszyscy Amerykanie są gotowi wrócić do pracy. “Ekonomiści spierają się, czy hojne zasiłki dla bezrobotnych dają ludziom powód, by nie szukać pracy” – czytamy w artykule. Ponadto, potrzebny jest również czas, by ludzie mogli się przebranżowić.  

„Kosztowna rotacja kadr”. Badanie EWL cytowane przez Puls Biznesu

Firmy na nowo planują zatrudnienie cudzoziemców. To wymaga ich przeszkolenia z zakresu BHP – czytamy w gazecie Puls Biznesu.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że w firmach zatrudniających obcokrajowców ich rotacja jest częstsza niż przed epidemią. Po jej wybuchu czterech na 10 cudzoziemców musiało zmienić miejsce pracy, 30 proc. miejsce zamieszkania, a jedna trzecia branżę – wynika z badania „Pracownik zagraniczny w czasie pandemii” przeprowadzonego przez EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego” – czytamy w artykule.

Zdaniem cytowanej przez gazetę Magdaleny Włastowskiej, dyrektor ds. rozwoju biznesu W&W Consulting, po dostosowaniu się do panującej na rynku sytuacji i kierując się aktualnym zapotrzebowaniem na usługi i produkty, przedsiębiorcy na nowo zaczęli planować zatrudnienie, a to jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jak wyjaśnia, firmy muszą wdrażać i budować kulturę bezpieczeństwa i higieny pracy od podstaw, szczególnie jeśli pracownicy pochodzą z kraju, w którym panują odmienne warunki czy normy. Przypomina o obowiązku zapewnienia nowym pracownikom szkoleń BHP.

Źródło: Puls Biznesu

Badanie EWL: Zaszczepić się w Polsce przeciwko COVID-19 chce ponad 36% imigrantów zarobkowych

36% cudzoziemców pracujących w Polsce chciałoby się zaszczepić w naszym kraju przeciwko COVID-19. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 przez agencję EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że 36,1% pracowników zagranicznych jest gotowych zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w Polsce, gdyby istniała taka możliwość. Nie wyraża gotowości do zaszczepienia się w naszym kraju 31,1% ankietowanych. Niemal co trzeci (32%) migrant zarobkowy nie jest zdecydowany w kwestii szczepienia się w Polsce. Ponadto zaledwie blisko jeden procent badanych (0,8%) zadeklarowało, że jest już po szczepieniu przeciwko COVID-19 lub w jego trakcie.

“Przewidujemy, że liczba pracowników zagranicznych chętnych by zaszczepić się w Polsce będzie rosła. Wynika to z faktu, że część migrantów zaszczepi się w naszym kraju indywidualnie, a z drugiej strony istotna jest również świadomość, że w Polsce będą mogli zaszczepić się szybciej niż w swoim kraju”

– podkreśla Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group.

Michał Wierzchowski dodaje, że agencja podjęła już decyzję o zorganizowaniu szczepień dla swoich pracowników zagranicznych, którzy chcą się zaszczepić oraz ma też kilka pomysłów, które pomogą przekonać niezdecydowanych. 

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami płynącymi z resortu zdrowia, obcokrajowcy posiadający legalny pobyt na terenie Polski mogą bezpłatnie skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19.