Opublikowano: 24.05.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
24.05.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 18-24 maja 2021 roku 


The Economist: W różnych częściach świata pracodawcy są zaniepokojeni brakiem pracowników 

Mimo tego, że wskutek pandemii koronawirusa miliony ludzi straciło swoje stanowiska, deficyt rąk do pracy wzrasta – informuje The Economist w opublikowanym 22 maja artykule “What to do about a labour crunch”. 

Według brytyjskiego tygodnika, zarówno w USA, jak i w Europie pojawiają się problemy w zapełnieniu wolnych miejsc pracy. W Stanach, wakaty, które pojawiły się po pandemii, pozostają nieobsadzone. W kraju jest ich obecnie ponad 8 mln. Z podobnym problemem zmaga się Europa: brytyjskie puby nie mogą znaleźć pracowników, a na kontynencie, od Szwajcarii po Niemcy, liczba wakatów po pandemii tylko się powiększyła. W walce o pracownika pracodawcy decydują się na zwiększenie wynagrodzeń lub obniżenie wymagań w stosunku do kandydatów. W USA łączny wzrost wynagrodzeń przewyższył już próg 3%.  

Tygodnik podkreśla, że jednym z powodem problemów z brakiem kadr mogą być pandemiczne ograniczenia wjazdowe dla migrantów. Jako przykład podaje Nową Zelandię, gdzie roczny wskaźnik migracji spadł z 92 tys. do 7 tys., oraz Australię i Wielką Brytanię. “Tymczasowe zaostrzenie kontroli granicznych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa ma sens, ale nie powinno być kontynuowane po pandemii” – czytamy w artykule.  


Przedsiębiorcy mówią o pandemicznych zmianach na rynku pracy 

Ograniczenie inwestycji i cięcie płac, ale też wprowadzanie nowości i cyfryzacja – taki jest biznesowy krajobraz po roku od wybuchu epidemii COVID-19 – tak dziennik Rzeczpospolita podsumowuje zmiany na rynku pracy związane z pandemią. 

Zapytani przez gazetę przedsiębiorcy jako pozytywną zmianę wskazali przede wszystkim wzrost znaczenia internetowych kanałów sprzedaży (42%), inwestycje w nowe maszyny i urządzenia (33%) oraz zwiększenie zatrudnienia (29%). Dodatkowo podkreślili, że zmiany takie jak upowszechnienie się elastycznej formy pracy zdalnej i elektronicznej formy komunikacji z klientami i własnym zespołem nie będą mieć jedynie tymczasowego charakteru. 

Firmy wskazały również na szereg trudności wynikających z pandemii. Są to między innymi: konieczność ograniczenia inwestycji (44%), tymczasowe obniżenie płac (26%), przestoje oraz zmiany w organizacji łańcucha dostaw (20%). Ponadto niektóre z nich zmuszone zostały do zamknięcia oddziałów (9%) lub stałego obniżenia wynagrodzeń (3%). 


W Polsce w 2020 roku wydano o 8,6% mniej zezwoleń na pracę cudzoziemców  

W 2020 roku w Polsce wydano 406,5 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemcówTo o 38,2 tys. mniej niż w roku 2019. Nadal najwięcej zezwoleń, bo aż 72,6%, wydanych zostało dla obywateli Ukrainy – czytamy w komunikacie GUS.  

Portal Bussines Insider cytujący raport GUS, podkreśla że spadek liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców dotyczy 11 województw, zaś w pięciu – odnotowano tendencję wzrostową.  Najwięcej, bo nieco ponad 68 tys. zezwoleń, wydano w województwie mazowieckim. 

Mniejsza ilość wydanych zezwoleń nie oznacza jednak zmniejszenia napływu pracowników zagranicznych. Przyczyn spadku w ilości wydawanych zezwoleń można upatrywać w automatycznym przedłużeniu pobytów i pozwoleń na pracę cudzoziemców wynikającym z przepisów tarczy antykryzysowej.  

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).