Opublikowano: 31.05.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
31.05.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (25 – 31 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 25-31 maja 2021 roku 


Rząd: W Polsce brakuje pracowników, zachęcajmy cudzoziemców

Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy. O tym 30 maja poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, cytowana przez portal PulsHR.pl 

Według Iwony Michałek zapotrzebowanie biznesu na pracowników z zagranicy jest duże.

“W każdym tygodniu słyszę od przedsiębiorców, że mają mało rąk do pracy i to nie tylko w takich branżach jak handel, usługi budowlane, ale także w innych sferach, jak teleinformatyka” – powiedziała wiceminister. Zaznaczyła, że pracownicy z Ukrainy czy Białorusi są bardzo pozytywnie oceniani przez polskich pracodawców.  

Jak przekazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, szczegóły zmian w procedurach zatrudniania cudzoziemców są w trakcie opracowywania. Dodajmy, że w Krajowym Planie Odbudowy zapisano m.in. zwiększenie roli urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, skrócenie czasu na uzyskanie zezwolenia i ograniczenie formalności. Ponadto zapowiedziano pełną elektronizację procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. 

Źródło: PulsHR.pl

Ekspert: UE powinna otworzyć rynek pracy dla Białorusinów

Unia Europejska powinna otworzyć granice dla Białorusinów – podkreślił w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Die Zeit Alexander Clarkson, brytyjski historyk badający kwestię migracji. Dodał, że strategia polityki UE wobec reżimu Łukaszenki powinna opierać się na kwestii migracji.  

“Jeśli Unia Europejska rzeczywiście chce uderzyć w reżim Łukaszenki, powinna otworzyć swój rynek pracy na pracowników z Białorusi. Specjaliści z branży IT już teraz posiadają ten dostęp. UE powinna otworzyć swój rynek również dla innych specjalistów: fachowców w sferze rolnictwa, medycyny i produkcji” – zauważa naukowiec. 


Media: Nie ma zwiększonej migracji zarobkowej z Białorusi do Polski

Obywatele Białorusi stanowią niewielką część imigrantów zarobkowych w Polsce. O tym 25 maja poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Dziennik przytacza dane Urzędu do spraw Cudzoziemców, zgodnie z którymi blisko 32 tys. Białorusinów miało na koniec kwietnia br. zezwolenie na stały lub czasowy pobyt w Polsce. Wynik ten jest wyższy o ponad 3 tys. w stosunku do ubiegłego roku, jednak na tle posiadających takie same zezwolenia na pobyt migrantów z Ukrainy, których liczba w I kwartale br. zwiększyła się do 261 tys., Białorusini stanowią wciąż niewielką grupę. 

Z kolei, jak wynika z analiz dziennikarzy Gazety Wyborczej, głównymi zainteresowanymi emigracją do Polski pozostają białoruscy specjaliści z branży IT.  

Źródło: Rzeczpospolita

Pensje na Ukrainie w ciągu roku wzrosły o 1/5

W kwietniu 2021 roku realne płace na Ukrainie spadły o 1,2% w porównaniu do marca 2021 roku, ale w ciągu roku wzrosły o 19,7%Świadczą o tym opublikowane 28 maja dane Państwowej Służby Statystycznej, cytowane przez Ekonomiczną Prawdę. 

Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie nominalne pełnoetatowego pracownika przedsiębiorstw, instytucji czy organizacji wyniosło w kwietniu 13 543 UAH (około 1 800 PLN). W porównaniu z marcem br. przeciętne wynagrodzenie nominalne spadło o 0,5%, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy (w porównaniu do kwietnia 2020 roku) wzrosło o 29,8%. 

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie otrzymywali pracownicy z branży informatyki i telekomunikacji – 27 101 UAH (około 3 600 PLN), działalności finansowej i ubezpieczeniowej – 25 557 UAH (około 3 400 PLN), a najniższe – pracownicy z sektorów organizacji wyżywienia i zakwaterowania tymczasowego – 6 979 UAH (około 930 PLN). 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową