Opublikowano: 19.05.2021
Autor wpisu:Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
19.05.2021
Aktualności | Blog EWL

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – jak powinna wyglądać?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce

Braki kadrowe stanowią barierę dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Kiedy pracowników na lokalnym rynku brakuje, trzeba podjąć działania, które umożliwią zapełnienie wolnych wakatów i utrzymanie ciągłości procesów. Właśnie wtedy najczęściej zapada decyzja: zatrudnimy pracowników z Ukrainy. Jakie kroki należy podjąć dalej? Gdzie szukać kandydatów? Jak do nich trafić i zachęcić do podjęcia pracy w Polsce?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – gdzie szukać pracowników?

Portale internetowe, lokalne gazety, banery, ulotki i marketing szeptany – sposobów na rekrutację pracowników z Ukrainy jest wiele. Wybór optymalnej metody rekrutacji zależy w znacznej mierze od stopnia specjalizacji stanowiska, budżetu jaki chcemy przeznaczyć na działania rekrutacyjne oraz możliwości organizacyjnych. Najprostszą metodą pozyskania pracowników jest zamieszczenie ogłoszeń w popularnych serwisach internetowych oraz social mediach. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wybierając tę ścieżkę rekrutacji prawdopodobnie trafimy głównie do młodych osób, nie koniecznie posiadających wymagane kwalifikacje i umiejętności.

Z drugiej strony, dystrybucja ulotek czy postawienie banerów z ofertą pracy, wymaga od działu rekrutacji znacznie większego zaangażowania i nakładu pracy. Trzeba opracować projekt graficzny, ustalić w jakich godzinach najlepiej rozdawać ulotki, gdzie ustawić baner, aby był dobrze widoczny dla potencjalnych kandydatów do pracy oraz uzyskać niezbędne zgody i uiścić opłaty.

Gdzie znaleźć Ukraińców do pracy? Oczywiście najszybciej na Ukrainie. Ale nie tylko. Wielu kandydatów jest już w Polsce, posiada niezbędne dokumenty i jest gotowych do podjęcia pracy właściwie od zaraz. Dlatego rekrutując Ukraińców do pracy warto także skierować ofertę na polski rynek pracy – może o znacznie skrócić czas oczekiwania na pracownika.

Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników ze wschodu korzystają z wielu kanałów komunikacji i stosują zróżnicowane metody dotarcia do kandydatów. Wiele z nich posiada własne, lokalne biura na Ukrainie oraz rozbudowaną sieć partnerów biznesowych. Dlatego pozyskują pracowników z Ukrainy szybko i skutecznie. Zlecenie rekrutacji cudzoziemców agencji pracy tymczasowej jest sprawdzonym rozwiązaniem, z którego korzystają zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i mniejsi, lokalni przedsiębiorcy.

Pracownicy ze wschodu rekrutacja – o czym należy pamiętać?

Rekrutując pracowników zza granicy trzeba pamiętać o ważnych aspektach:

  • Ogłoszenie o pracy przygotowane w języku zrozumiałym dla kandydata
  • Zamieszczenie faktycznych warunków zatrudnienia
  • Rekrutacja to pierwszy krok – pracę cudzoziemca należy także zalegalizować
  • Znana i rozpoznawalna marka, to łatwiejszy proces pozyskania pracowników

Ogłoszenia kierowane do pracowników z Ukrainy powinny być przygotowane w języku ukraińskim. Prawidłowe przełożenie oferty pracy z języka polskiego wymaga zaangażowania wykwalifikowanego tłumacza – niestety nie sprawdzi nam się w tym przypadku żadne z dostępnych i bezpłatnych narzędzi internetowych. Dodatkowo, dobrze aby osoba prowadząca rekrutację posługiwała się językiem ukraińskim – dzięki temu w razie pytań, kandydaci będą mogli skontaktować się bezpośrednio z działem rekrutacji i szybko uzyskać odpowiedź.

Znacznie łatwiej przebiega rekrutacja pracowników z Ukrainy dla znanych marek, które cieszą się zaufaniem potencjalnych pracowników. Jeśli firma zamierza prowadzić pierwszą kampanię rekrutacyjną na Ukrainie i nie jest znanym brandem, to możliwe, że kandydatów do pracy będzie niewielu. Pracownicy znacznie chętniej decydują się na współpracę z przedsiębiorstwami, w których pracuje lub pracował ktoś z ich rodziny lub znajomych, a nazwa firmy jest znana na lokalnym rynku pracy i ma opinie rzetelnego pracodawcy.

Warto też pamiętać, że dla pracowników z Ukrainy decyzja o przyjeździe do Polski oznacza zazwyczaj wielogodzinną podróż oraz stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania – dlatego poszukując kandydatów do pracy w ogłoszeniu należy zawrzeć jak najwięcej informacji dotyczących warunków pracy. Poza zakresem obowiązków i wysokością wynagrodzenia kandydatom można przedstawić film pokazujący ich nowe miejsce pracy, a także informacje o warunkach zakwaterowania i sposobie dojazdu do pracy.

Pracownicy z Ukrainy – jak przygotować firmę do przyjęcia cudzoziemców?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy wymaga przygotowania nie tylko ogłoszeń o pracę, ale także znajomości przepisów i regulacji prawnych pozwalających na legalny pobyt i zatrudnienie cudzoziemców. Firma powinna przygotować umowy o pracę w języku zrozumiałym dla obcokrajowca, pomyśleć o zapewnieniu tłumacza na czas szkoleń wstępnych i stanowiskowych, a także zadbać o zakwaterowanie dla pracowników z zagranicy. Dobrze przygotowany proces rekrutacji oraz onboardingu pozwali na minimalizację ryzyka rotacji, szczególnie w początkowym okresie pracy.

Firma rekrutacyjna – sprawdzony sposób na pozyskanie i zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Agencja pracy tymczasowej specjalizująca się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy kompleksowo zajmie się procesem rekrutacji i zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Zapewni wsparcie merytoryczne, przygotuje niezbędne dokumenty legalizujące prace i pobyt cudzoziemców w Polsce. Zadba o zakwaterowania i odpowie na wszelkie pytania kandydatów. Rekrutacja pracowników z Ukrainy ze wsparciem specjalistów EWL, to sprawdzony sposób na szybkie i skuteczne zapełnienie luki kadrowej.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).