Opublikowano: 19.05.2021
Autor wpisu:Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
19.05.2021
Aktualności | Blog EWL

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – jak powinna wyglądać?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce

Braki kadrowe stanowią barierę dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Kiedy pracowników na lokalnym rynku brakuje, trzeba podjąć działania, które umożliwią zapełnienie wolnych wakatów i utrzymanie ciągłości procesów. Właśnie wtedy najczęściej zapada decyzja: zatrudnimy pracowników z Ukrainy. Jakie kroki należy podjąć dalej? Gdzie szukać kandydatów? Jak do nich trafić i zachęcić do podjęcia pracy w Polsce?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – gdzie szukać pracowników?

Portale internetowe, lokalne gazety, banery, ulotki i marketing szeptany – sposobów na rekrutację pracowników z Ukrainy jest wiele. Wybór optymalnej metody rekrutacji zależy w znacznej mierze od stopnia specjalizacji stanowiska, budżetu jaki chcemy przeznaczyć na działania rekrutacyjne oraz możliwości organizacyjnych. Najprostszą metodą pozyskania pracowników jest zamieszczenie ogłoszeń w popularnych serwisach internetowych oraz social mediach. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wybierając tę ścieżkę rekrutacji prawdopodobnie trafimy głównie do młodych osób, nie koniecznie posiadających wymagane kwalifikacje i umiejętności.

Z drugiej strony, dystrybucja ulotek czy postawienie banerów z ofertą pracy, wymaga od działu rekrutacji znacznie większego zaangażowania i nakładu pracy. Trzeba opracować projekt graficzny, ustalić w jakich godzinach najlepiej rozdawać ulotki, gdzie ustawić baner, aby był dobrze widoczny dla potencjalnych kandydatów do pracy oraz uzyskać niezbędne zgody i uiścić opłaty.

Gdzie znaleźć Ukraińców do pracy? Oczywiście najszybciej na Ukrainie. Ale nie tylko. Wielu kandydatów jest już w Polsce, posiada niezbędne dokumenty i jest gotowych do podjęcia pracy właściwie od zaraz. Dlatego rekrutując Ukraińców do pracy warto także skierować ofertę na polski rynek pracy – może o znacznie skrócić czas oczekiwania na pracownika.

Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników ze wschodu korzystają z wielu kanałów komunikacji i stosują zróżnicowane metody dotarcia do kandydatów. Wiele z nich posiada własne, lokalne biura na Ukrainie oraz rozbudowaną sieć partnerów biznesowych. Dlatego pozyskują pracowników z Ukrainy szybko i skutecznie. Zlecenie rekrutacji cudzoziemców agencji pracy tymczasowej jest sprawdzonym rozwiązaniem, z którego korzystają zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i mniejsi, lokalni przedsiębiorcy.

Pracownicy ze wschodu rekrutacja – o czym należy pamiętać?

Rekrutując pracowników zza granicy trzeba pamiętać o ważnych aspektach:

  • Ogłoszenie o pracy przygotowane w języku zrozumiałym dla kandydata
  • Zamieszczenie faktycznych warunków zatrudnienia
  • Rekrutacja to pierwszy krok – pracę cudzoziemca należy także zalegalizować
  • Znana i rozpoznawalna marka, to łatwiejszy proces pozyskania pracowników

Ogłoszenia kierowane do pracowników z Ukrainy powinny być przygotowane w języku ukraińskim. Prawidłowe przełożenie oferty pracy z języka polskiego wymaga zaangażowania wykwalifikowanego tłumacza – niestety nie sprawdzi nam się w tym przypadku żadne z dostępnych i bezpłatnych narzędzi internetowych. Dodatkowo, dobrze aby osoba prowadząca rekrutację posługiwała się językiem ukraińskim – dzięki temu w razie pytań, kandydaci będą mogli skontaktować się bezpośrednio z działem rekrutacji i szybko uzyskać odpowiedź.

Znacznie łatwiej przebiega rekrutacja pracowników z Ukrainy dla znanych marek, które cieszą się zaufaniem potencjalnych pracowników. Jeśli firma zamierza prowadzić pierwszą kampanię rekrutacyjną na Ukrainie i nie jest znanym brandem, to możliwe, że kandydatów do pracy będzie niewielu. Pracownicy znacznie chętniej decydują się na współpracę z przedsiębiorstwami, w których pracuje lub pracował ktoś z ich rodziny lub znajomych, a nazwa firmy jest znana na lokalnym rynku pracy i ma opinie rzetelnego pracodawcy.

Warto też pamiętać, że dla pracowników z Ukrainy decyzja o przyjeździe do Polski oznacza zazwyczaj wielogodzinną podróż oraz stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania – dlatego poszukując kandydatów do pracy w ogłoszeniu należy zawrzeć jak najwięcej informacji dotyczących warunków pracy. Poza zakresem obowiązków i wysokością wynagrodzenia kandydatom można przedstawić film pokazujący ich nowe miejsce pracy, a także informacje o warunkach zakwaterowania i sposobie dojazdu do pracy.

Pracownicy z Ukrainy – jak przygotować firmę do przyjęcia cudzoziemców?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy wymaga przygotowania nie tylko ogłoszeń o pracę, ale także znajomości przepisów i regulacji prawnych pozwalających na legalny pobyt i zatrudnienie cudzoziemców. Firma powinna przygotować umowy o pracę w języku zrozumiałym dla obcokrajowca, pomyśleć o zapewnieniu tłumacza na czas szkoleń wstępnych i stanowiskowych, a także zadbać o zakwaterowanie dla pracowników z zagranicy. Dobrze przygotowany proces rekrutacji oraz onboardingu pozwali na minimalizację ryzyka rotacji, szczególnie w początkowym okresie pracy.

Firma rekrutacyjna – sprawdzony sposób na pozyskanie i zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Agencja pracy tymczasowej specjalizująca się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy kompleksowo zajmie się procesem rekrutacji i zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Zapewni wsparcie merytoryczne, przygotuje niezbędne dokumenty legalizujące prace i pobyt cudzoziemców w Polsce. Zadba o zakwaterowania i odpowie na wszelkie pytania kandydatów. Rekrutacja pracowników z Ukrainy ze wsparciem specjalistów EWL, to sprawdzony sposób na szybkie i skuteczne zapełnienie luki kadrowej.

Marcin Kołodziejczyk

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową