Uproszczona procedura zatrudnienia cudzoziemca – kogo dotyczy i na czym polega?

Szybki rozwój gospodarczy i braki kadrowe na lokalnych rynkach pracy powodują, że coraz więcej firm poszukuje pracowników za granicą. Zatrudnienie obcokrajowców wiąże się z szeregiem obowiązków dla pracodawcy. Trzeba dotrzeć do kandydatów z ofertą pracy, zweryfikować ich umiejętności i oczekiwania, pamiętać o urzędowych terminach i niezbędnych dokumentach.

Szacuje się, że w Polsce najliczniejszą grupę emigrantów zarobkowych stanowią Ukraińcy. Wynika to, nie tylko z bliskości kulturowej i językowej, ale także z wysokiego poziomu motywacji do pracy, elastyczności pracowników z Ukrainy i … uproszczonej procedury zatrudnienia obywateli tego kraju.

Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym

Podejmując decyzję o zatrudnieniu cudzoziemców spoza UE należy pamiętać o niezbędnych do legalnego pobytu i pracy dokumentach. Pracowników z zagranicy możemy zatrudnić w dwóch trybach – w oparciu o zezwolenie na pracę lub na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy. Te dwa dokumenty są także podstawą do uzyskania przez obcokrajowca wizy, niezbędnej do wjazdu do Polski i legalnego w niej pobytu.

Zakładając, że zdecydowaliśmy się zatrudnić  pracownika z jednego z krajów objętych uproszczoną procedurą zatrudniania – Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Rosji – pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego, ze względu na siedzibę naszej firmy, Urzędu Pracy.

Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia?

Procedura uproszczona pozwala na zatrudnienie obcokrajowców z określonych krajów bez koniczności uzyskania zezwolenia na pracę. Legalizacja zatrudnienia w procedurze uproszczonej polega na zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP. Dokument ten uprawnia pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym jest zdecydowanie szybszym sposobem na pozyskanie pracowników za granicy.

Procedura oświadczeniowa krok po kroku:

  • Rekrutacja obcokrajowca
  • Wypełnienie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę
  • Rejestracja oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy
  • Przekazanie dokumentu cudzoziemcowi
  • Uzyskanie przez obcokrajowca wizy na podstawie oświadczenia
  • Przyjazd do Polski
  • Podpisanie umowy z cudzoziemcem
  • Zgłoszenie podjęcia pracy przez obcokrajowca

Procedura uproszczona wydawania cudzoziemcom zezwoleń na pracę

Procedura uproszczona zatrudnienia cudzoziemca dotyczy tylko sytuacji, w której umowa z pracownikiem będzie zawarta na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Jeśli obcokrajowiec wykorzystał już cały możliwy okres pracy na oświadczeniu (6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy), musimy postarać się o informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. W tym celu należy wykonać test rynku pracy i złożyć dokumenty do Urzędu Wojewódzkiego w celu wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16-22 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 16 – 22 lutego 2021 roku 


Rząd zapowiada uproszczenie procedury zatrudniania cudzoziemców. Ekspert EWL: To bardzo dobra wiadomość dla polskiego biznesu 

Wydłużenie czasu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, wprowadzenie nowego typu dokumentu pozwalającego na uproszczony dostęp obcokrajowców do polskiego rynku pracy na okres nawet do trzech lat, przyspieszenie wszystkich postępowań legalizacyjnych oraz wyeliminowanie nadużyć w kwestii zatrudniania obcokrajowców – to propozycje rządu, o których w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, opublikowanym 18 lutego, poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.  

Ponadto rząd chce, aby wszystkie niezbędne formalności można było uregulować w jednym urzędzie, co nie tylko zmniejszyłoby liczbę wymaganych dokumentów, ale również pozwoliłoby znacząco przyśpieszyć ten proces. 

Według Michała Wierzchowskiego, dyrektora sprzedaży EWL, zapowiedź rządu jest bardzo dobrym sygnałem dla polskiego biznesu. 

“Umożliwiłoby to zmniejszenie rotacji pracowników, a także obniżyłoby koszty prowadzenia biznesu” – podkreśla ekspert w komentarzu dla portalu PulsHR.pl.  


Białoruscy informatycy wyjeżdżają do Polski i Ukrainy 

Od sierpnia 2020 roku z Białorusi wyemigrowało ok. 15% specjalistów IT. Poinformował o tym 19 lutego wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk, powołując się na badanie Dev.by.  Sondaż pokazał, że najwięcej białoruskich informatyków przeprowadziło się do Polski (42,6%) oraz na Ukrainę (14,8%). Do najważniejszych kierunków migracji także należą: Litwa (9,9%), Niemcy (6,8%) oraz Rosja (3,7%).  

Ponadto 63,9% z tych, którzy zamierzają wyjechać z Białorusi, chce wybrać Polskę, Litwę – 34,1%, Niemcy – 32,3%, a Ukrainę – 31,5%.  


Niemcy zachęcają obywateli Ukrainy do przyjazdów na prace sezonowe   

Ukraina i Niemcy aktywnie współpracują w zakresie uproszczenia warunków legalnego pobytu i zatrudnienia ukraińskich migrantów. O tym 17 lutego poinformowała ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.  

„Wszyscy jesteśmy bardzo zależni od dalszego przebiegu pandemii. Moi koledzy tutaj (na Ukrainie – red.) oraz w Niemczech intensywnie pracują nad tym, aby migranci zarobkowi mogli przyjeżdżać do Niemiec, na przykład do pracy na farmach, zbierać owoce, truskawki” – cytuje Feldhuzen agencja Ukrinform. Jednocześnie ambasador przypomniała, że dla takich migrantów zarobkowych obowiązują specjalne zasady, m.in. odbywanie stażu w Niemczech w ramach nauki w zakresie rolnictwa na Ukrainie. 

Przypomnijmy, że według FT, w Niemczech w branży rolniczej co roku jest zatrudnionych nawet 300 tys. pracowników sezonowych z Europy Wschodniej.  

Źródło: Ukrinform

PulsHR.pl: Uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców. „To dobra wiadomość dla polskiego biznesu”

Wydłużenie czasu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, wprowadzenie nowego typu dokumentu pozwalającego na uproszczony dostęp obcokrajowców do polskiego rynku pracy na okres nawet do trzech lat, przyspieszenie wszystkich postępowań legalizacyjnych oraz wyeliminowanie nadużyć w kwestii zatrudniania obcokrajowców – to propozycje rządu, o których w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Według Iwony Michałek, planowane zmiany pozwolą uprościć obecną procedurę związaną z zatrudnianiem imigrantów. Ponadto rząd chce, aby wszystkie niezbędne formalności można było uregulować w jednym urzędzie, co nie tylko zmniejszyłoby liczbę wymaganych dokumentów, ale również pozwoliłoby znacząco przyśpieszyć ten proces.

Ułatwienia dla polskich pracodawców

Zdaniem ekspertów rynku pracy, zapowiedź rządu to bardzo optymistyczna informacja dla pracodawców w Polsce, ponieważ polskie firmy potrzebują pracowników, którzy zatrzymają się u nich na dłużej.

– Obecne procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce są proste jedynie na pierwszym etapie. Natomiast, jeśli chodzi o przedłużanie dokumentów pobytowych oraz umożliwiających zatrudnienie obcokrajowców, którzy już rozpoczęli pracę w Polsce, pracodawcy napotykają szereg trudności

– komentuje zapowiadane propozycje zmian Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży agencji pracy EWL Group.

Zdaniem eksperta, dużym problemem polskich firm jest rotacja personelu.

– Często proces wdrożenia nowego pracownika w takim zakładzie trwa 2-3 miesiące a czasem i pół roku. Niestety po tym okresie pracownik, na przykład z Ukrainy, często musi już wracać do swojego kraju albo starać się o wyrobienie karty pobytu, co z kolei wiąże się z długim okresem oczekiwania

– podkreśla przedstawiciel agencji pracy.

Według Michała Wierzchowskiego zapowiedź rządu dotycząca wprowadzenia w Polsce jednolitego uproszczonego rozwiązania, umożliwiającego cudzoziemcom pobyt i pracę w Polsce nawet do 3 lat bez konieczności ubiegania się o zezwolenie, jest bardzo dobrym sygnałem dla polskiego biznesu.

– Umożliwiłoby to zmniejszenie rotacji pracowników, a także obniżyłoby koszty prowadzenia biznesu – przekonuje ekspert. – Cieszymy się, że postulaty polskich firm zostały wysłuchane, ponieważ zapotrzebowanie na kadrę zagraniczną w naszym kraju będzie nadal rosnąć i jest to proces nieunikniony, jeśli zależy nam na rozwoju polskiej gospodarki

– dodaje.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek podkreśliła, iż zmiany, będące odpowiedzią rządu na apele pracodawców, zapowiadane są na początek 2022 roku. Dodała, że mimo pandemii, liczba pracowników zagranicznych w naszym kraju średnio rocznie utrzymuje się na poziomie ok.1 mln osób.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9-15 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 9 – 15 lutego 2021 roku 


Polska będzie ekspresowo wydawać wizy pracownikom z zagranicy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza ekspresowo wydawać wizy krajowe dla osób, które mają pracować w Polsce. Z nowego rozwiązania skorzystają głównie pracodawcy. Poinformowała o tym 12 lutego Rzeczpospolita.  

Będzie to możliwe dzięki zmianom w ustawie o cudzoziemcach, które weszły w życie 9 lutego. Nowe przepisy umożliwiają utworzenie w MSZ RP specjalnego wydziału zajmującego się rozpatrywaniem wniosków wizowych. Urzędnicy w Warszawie będą dysponować identycznymi instrumentami do podejmowania decyzji wizowych, jak konsulowie, co pozwoli usprawnić proces. Będzie to dotyczyło zarówno wiz turystycznych, jak i pracowniczych.  W pierwszej kolejności z nowej procedury mają skorzystać obywatele Białorusi. 


Polska uplasowała się w środku europejskiej stawki w zakresie przystępności regulacji kadrowo-płacowych dla biznesu 

Polska znalazła się na 15. miejscu w Europie pod względem przyjazności przepisów regulujących zatrudnienie i płace, wynika z raportu „HR & Payroll” przygotowanego przez TMF Group. „Nasz kraj spełnia podstawowe standardy w tym zakresie, ale jednocześnie pozostaje daleko za liderami – zarówno europejskimi, jak i światowymi” – powiedział lider praktyki kadr i płac w TMF Group w Polsce Jakub Erenyi, cytowany przez portale Money.pl i Outsourcingportal.eu. 

Według autorów raportu, na złożoność przepisów kadrowo-płacowych coraz częściej mają wpływ regulacje określające zasady zatrudniania cudzoziemców. Przykładem nowoczesnych regulacji dotyczących zatrudniania obcokrajowców są programy mające zachęcić do przyjazdu kandydatów najlepszych w swoich specjalizacjach lub osoby z pożądanych w danym kraju branż. 


Rekruterzy: Ukraiński rynek pracy “wystrzelił” po lockdownie. O 20% więcej ofert

Liczba wakatów na ukraińskim rynku pracy wzrosła o 1/5 od początku 2021 roku. Liderami pod względem liczby nowych ofert pracy były firmy z branży produkcyjnej, budowlanej oraz logistycznej i handlowej. O tym, 13 lutego, poinformował portal OBOZREVATEL, powołując się na managera Jooble, Olenę Kiriljewniną.  

„Od nowego roku liczba wakatów wzrosła o 20%. Rynek pracy ożywił się po zeszłorocznej kwarantannie, przerwie świątecznej i styczniowym lockdownie” – powiedziała ekspertka. Dodała, że po styczniowym zamknięciu następuje ożywienie także sektora hotelowo-restauracyjnego, co przekłada się na zwiększenie liczby ofert.  

Źródło: Obozrevatel

PIT-y dla pracowników z Ukrainy – ABC zatrudniania cudzoziemców

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy. Część z nich wybiera współpracę z wyspecjalizowaną agencją pośrednictwa pracy, inne zatrudniają cudzoziemców bezpośrednio. Bez względu na formę zatrudnienia, rodzaj umowy czy okres pracy, obcokrajowców należy prawidłowo rozliczyć oraz wystawić dokument PIT.

PIT 11 dla cudzoziemca

Obcokrajowcy przebywający i osiągający dochody w Polsce podlegają przepisom polskiego prawa podatkowego. Na cudzoziemcach, podobnie jak na polskich pracownikach, spoczywa obowiązek złożenia rocznych zeznań podatkowych, mogą oni także korzystać z ulg i odpisów od podatków określonych w ustawie. Pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy, Białorusi, Indii czy Nepalu, ma obowiązek wystawić PIT dla obcokrajowca, tak samo jak dla pracownika z Polski.

Rozliczenie PIT obcokrajowca – rezydencja podatkowa

Rozliczenie PIT obcokrajowca w Polsce w znacznej mierze uzależnione jest od tego czy cudzoziemiec posiada status rezydenta podatkowego, a także od rodzaju umowy i źródeł dochodu.

Status rezydenta podatkowego przysługuje osobom, które przebywają w naszym kraju powyżej 183 dni lub oświadczą, że ich ośrodkiem interesów życiowych jest Polska. Rezydenci rozliczani są z fiskusem na zasadach ogólnych.

Jaki PIT dla Ukraińca?

Rozliczenie pracownika z Ukrainy, który posiada status rezydenta podatkowego w RP, jest analogiczne do tego, które stosujemy w przypadku pracowników z Polski. Pracodawca zobowiązany jest więc do wystawienia PIT-11 dla Ukraińca.

W przypadku cudzoziemca będącego nierezydentem i uzyskującego przychód z tytułu umowy zlecenia lub umowy o działo właściwym dokumentem będzie informacja IFT-1/IFT-1R.

Jak wypełnić PIT 11 dla obywatela Ukrainy?

Od 2018 roku osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a przebywają w Polsce w celu wykonywania pracy, powinny posiadać numer PESEL, który jest jedynym właściwym identyfikatorem podatkowym. Problem w tym, że nie każdy pracownik o numer PESEL się stara, a pracodawca nie ma wpływu na jego uzyskanie przez pracownika. Może jedynie wskazać cudzoziemcowi możliwe sposoby ubiegania się o numer PESEL:

  • meldunek w miejscu zamieszkania na pobyt czasowy
  • wniosek o nadanie numeru PESEL

Jeśli pracownik nie posiada numeru PESEL, dopuszczalne jest wpisanie w dokument rozliczeniowy numeru NIP. W rozliczeniu za rok 2020, podobnie jak w ubiegłym roku, w przypadku obcokrajowców nie posiadających numeru NIP lub PESEL, do dokumentu PIT-11 pracodawca może wpisać w miejsce numeru identyfikacji podatkowej 10 razy cyfrę „9”.

Gdzie złożyć PIT dla Ukraińca?

W przypadku pracowników będących rezydentami podatkowymi dokument PIT należy złożyć we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podatnika, urzędzie skarbowym.

W przypadku nierezydentów dokumenty należy złożyć w urzędzie właściwym ze względu na:

  • siedzibę płatnika,
  • miejsce pobytu podatnika (jeśli pobór podatku następuje bez udziału płatnika)
  • miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, jeżeli nie można ustalić siedziby płatnika lub miejsca pobytu podatnika

Zatrudniając pracowników z zagranicy warto wybrać rozwiązanie, które nie obciąży dodatkowo wewnętrznego działu HR. Leasing pracowniczy z bezpiecznym i doświadczonym partnerem biznesowym, to gwarancja oszczędności czasu i zasobów. EWL S.A., to sprawdzona agencja pośrednictwa pracy, która  zajmie się za Państwa kwestią rekrutacji pracowników, legalizacji zatrudnienia, a także rozliczeniem wynagrodzeń i właściwym wystawieniem dokumentów dla Urzędu Skarbowego, także PIT-11 dla obcokrajowców.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2-8 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 2 – 8 lutego 2021 roku  


Bezrobocie w Polsce wzrosło w styczniu o 0,3 pkt proc., podobnie jak w poprzednich latach

W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce wzrosła o 0,3 pkt proc. (w porównaniu z grudniem 2020) i sięgnęła 6,5%. Poinformował o tym portal Money.pl, powołując się na szacunki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wzrost rok do roku wyniósł 1 pkt proc. W styczniu 2018 i 2019 roku wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 pkt proc.  

„Wzrost bezrobocia w styczniu jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu na jaki zawarte były umowy czasowe, czy zakończeniem udziału w działaniach aktywizacyjnych” – tłumaczy resort.


Płaca minimalna w Unii Europejskiej i na Ukrainie. Jak wypada Polska? 

Najniższa płaca minimalna w UE odnotowana w styczniu 2021 roku w Bułgarii (332 euro), a najwyższa w Luksemburgu (2 202 euro). W Polsce ten wskaźnik uplasował się na poziomie 614 euro, w Czechach – 579 euro, a w Niemczech – 1 614 euro. Poinformował o tym Eurostat, porównując dane z 21 państw członkowskich, które wprowadziły płacę minimalną.  

„Płaca minimalna w Polsce jest ponad 3,5 razy większa niż na Ukrainie” – podkreśla na stronach portalu INFOR.PL Anna Michałowska, dyrektor Płac i Administracji EWL Group. 


Nieco mniej oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom w 2020 roku. Tłumaczymy, dlaczego

Liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w 2020 roku wyniosła 1,519 mln – poinformowała 3 lutego PAP powołując się na Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W 2019 roku liczba ta wynosiła 1,640 mln. Warto dodać, że zdecydowana większość cudzoziemców, pracujących w Polsce na podstawie oświadczeń, to obywatele Ukrainy – 1,395 mln (wobec 1,550 mln w 2019 roku). 

„Lekki spadek liczby zarejestrowanych oświadczeń w 2020 roku to efekt automatycznego wydłużenia ważności tych dokumentów, zaproponowanego przez polski rząd na czas pandemii COVID-19. Ten spadek absolutnie nie świadczy o zmniejszeniu zainteresowania podjęciem zatrudnienia w Polsce wśród cudzoziemców” – tłumaczy Mariya Kuzenko, kierownik Działu Legalizacji EWL Group.  


Imigranci zarobkowi wysłali z Polski o 1/6 mniej pieniędzy – dane NBP za III kw. 2020 roku 

Transfery pieniężne z Polski od pracujących imigrantów w III kw. 2020 roku opiewały na 3,6 mld zł oraz były o 0,6 mld zł mniejsze niż w tym samym okresie 2019 roku – podał 8 lutego NBP cytowany przez portal Interia. Według banku centralnego, zanotowany spadek wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w III kwartale 2020 roku wyniosły 2,9 mld zł wobec 3,6 mld zł w III kwartale 2019 roku.  

Na Ukrainę trafiło 84,4% całości transferów – 3,1 mld zł. W samym 2019 roku pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,6 mld zł. 

Źródło: Interia

Leasing a outsourcing – różnice i korzyści dla firm

Agencja pośrednictwa pracy EWL świadczy szereg usług związany z szeroko pojmowanym HR. Do core businessu naszej agencji zalicza się zatrudnienie cudzoziemców na zasadzie leasingu pracowniczego oraz outsourcingu. Usługa wynajmu pracowników, czyli leasing, często błędnie utożsamiana jest z outsourcingiem. Jednak różnice między nimi są znaczące i  warto o nich pamiętać. 

Leasing pracowników – najem pracowników z agencji pracy tymczasowej 

Leasing pracowniczy, zgodnie z definicją Kodeksu Pracy polega na oddelegowaniu pracownika, za jego zgodą, do wykonywania pracy u innego pracodawcy (zwanego Pracodawcą Użytkownikiem) na mocy porozumienia zawartego między pracodawcami.  

W przypadku agencji pośrednictwa pracy usługę wynajmu pracowników (leasingu pracowników) utożsamia się z usługą pracy tymczasowej. Jej zasady i status pracowników tymczasowych reguluje Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Do najważniejszych zapisów ustawy zalicza się: 

  • Trójstronny stosunek pracy, uwzględniający pracownika tymczasowego, agencję pracy oraz klienta, zwanego pracodawcą użytkownikiem 
  • Maksymalny okres zatrudnienia nieprzekraczający 18 miesięcy – u konkretnego pracodawcy użytkownika 
  • Pracownik tymczasowy nie może być traktowany inaczej niż pracownicy zatrudnieni   
  • bezpośrednio u pracodawcy użytkownika – obowiązują go tożsame warunki pracy i płacy  

Outsourcing usług – na czym polega i czym różni się od leasingu? 

Outsourcing usług (procesów) polega na zleceniu podwykonawcy konkretnej usługi do realizacji, np. co-packingu lub etykietowania towaru. Dzięki temu podmiot zlecający może skupić się na rozwoju biznesu i wykonywaniu głównych zadań, powierzając realizację procesów pobocznych zewnętrznej firmie. W tym przypadku stronami umowy są dwa podmioty: firma zlecająca wykonania zadania (insourcer) oraz podmiot podejmujący się jego wykonania (outsoucer).  

Agencja, przyjmując do realizacji konkretną usługę bierze pełną odpowiedzialność za jakość i terminować jej wykonania. To agencja, jako outsourcer, decyduje o ilości osób niezbędnych do wykonania zlecenia, szkoli ich, nadzoruje, a także ustala grafik pracy i czuwa nad efektywnością pracy. W odróżnieniu od pracy tymczasowej, w przypadku outsourcingu pomiędzy klientem a pracownikami zatrudnionymi, w celu realizacji usługi, nie zachodzi żaden stosunek pracy. Rozliczenie pomiędzy insourcerem a outsourcerem obliczane jest na podstawie finalnego efektu pracy, czyli np. ilości zapakowanego towaru.

Podstawowe różnice między usługą outsourcingu oraz leasingu przedstawia poniższa tabela: 

  Leasing Outsourcing
Podmioty umowy   Agencja Pracy Tymczasowej – Pracodawca Użytkownik  Zleceniodawca (Zlecający) – Zleceniobiorca (wykonawca usługi) 
Podstawa prawna  Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych  Kodeks cywilny 
Strony stosunku pracy  Pracodawca Użytkownik – Agencja pracy tymczasowej – Pracownik Tymczasowy  Agencja pracy tymczasowej – Pracownik 
Maksymalny okres zatrudnienia  18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy  Brak regulacji 
Wynagrodzenie za pracę  Równe wynagrodzeniu pracowników zatrudnionych bezpośrednio u pracodawcy użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy  Ustala wykonawca usługi 
Kierownictwo  Pracownik tymczasowy świadczy pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika Po stronie outsourcera 
Koszty  Rozliczenie w oparciu o faktycznie przepracowane godziny   Rozliczenie w oparciu o wykonanie usługi 

Outsourcing procesów i usług 

Decydując się na usługę outsourcingu lub pracy tymczasowej warto wybrać rzetelnego partnera biznesowego. Dzięki doświadczeniu i eksperckiemu know–how agencja pracy EWL może przyczynić się do wzrostu efektywności prowadzonych przez Państwa projektów i optymalizacji budżetu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo prawne i ciągłość procesów. Chętnie odpowiemy też na kolejne pytania o różnice między usługami outsourcingu i leasingu.  

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd (26 stycznia – 1 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 26 stycznia – 1 lutego 2021 roku  


W Polsce przybywa pracowników zagranicznych

Na koniec 2020 r. liczba zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców sięgnęła 725,2 tys., czyli była o ponad 11% większa niż rok wcześniej. Prawie 75% z nich to obywatele Ukrainy. „Na koniec grudnia zeszłego roku cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS było o 55 tysięcy więcej niż w lutym, a straty pandemiczne zostały nadrobione z nawiązką już we wrześniu” – podkreśla Polsat

Ponadto ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie prawie 460 tys. cudzoziemców. W ubiegłym roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 34 tys. osób – poinformował Urząd ds. Cudzoziemców. „Z 457 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 244,2 tys. osób oraz Białorusi – 28,8 tys.” – czytamy w komunikacie urzędu. 


Ekspert EWL: zainteresowanie pracą w Polsce wśród obcokrajowców będzie rosło 

Zapowiedź zwolnienia z kwarantanny osób przyjeżdżających do Polski i mających negatywny wynik testu na Covid-19 może być dodatkową zachętą dla zagranicznych kandydatów do podjęcia zatrudnienia w naszym kraju – uważa Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group, cytowany przez Rzeczpospolitą

„Dla polskich pracodawców oznacza to z kolei, że czas oczekiwania na pracownika z zagranicy zmniejszy się o połowę, co zapewne przełoży się na wzrost popytu na kadrę zagraniczną”

– przewiduje ekspert EWL. 

Ponadto, zdaniem ekonomistów banku Pekao SA w tym roku należy się spodziewać dalszego napływu imigrantów, którzy obecnie stanowią ok. 7-8% wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce. 


Pierwszy spadek polskiego PKB od 1991 roku, ale prognoza na 2021 rok jest optymistyczna  

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8%, po wzroście o 4,5% w 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spadek ten w 2020 r. był znacznie poniżej średniej dla Unii Europejskiej – powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut, cytowany przez Forsal.pl.  

Z kolei Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej ocenił, że spadek PKB o 2,8% jest wynikiem powyżej oczekiwań. „Mieliśmy prognozy na poziomie ok. – 3%, co już wtedy stawiało nas na poziomie liderów w Europie” – cytuje wiceministra Interia.  

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) szacuje, że wzrost PKB w Polsce w 2021 r. powinien być zbliżony do 4%. Poinformował o tym wiceszef resortu Robert Tomanek, cytowany przez Money.pl.  Zaś oceny ekspertów są jeszcze bardziej optymistyczne. „Prognozujemy, że polska gospodarka zakończy rok 2021 wzrostem o 4,2%” – oświadczył analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, cytowany przez Bankier.pl.  

Płaca minimalna w 2021 roku dla pracowników tymczasowych

Od 1 stycznia 2021 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, obowiązują nowe stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna wzrosła o 200 zł w stosunku do ubiegłego roku i wynosi obecnie 2800 zł brutto z tytułu umowy o pracę. W rozporządzeniu wskazano także minimalną stawkę godzinową wynagrodzenia w 2021 roku. Wzrosła ona do 18,30 zł w stosunku do 17,00 zł w roku ubiegłym. 

Wzrost płacy minimalnej – co oznacza dla pracowników? 

Obecnie wynagrodzenie minimalne otrzymuje w Polsce około 1,7 miliona pracowników. Zmiana wprowadzona przez Radę Ministrów oznacza, że osoba zatrudniona za najniższą krajową otrzyma netto (do ręki) 2061,67 złotych. W ubiegłym roku kwota minimalnego wynagrodzenia netto wynosiła 1920 zł. W portfelach pracowników będzie więc blisko 150 złotych więcej. Ponadto, wraz ze wzrostem najniższej krajowej, wzrosły również dodatki za pracę w nadgodzinach i porze nocnej.  

Płaca minimalna stanowi obecnie 53,2% prognozowanego na 2021 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.   

Minimalne wynagrodzenie a praca tymczasowa – czy rozporządzenie dotyczy też pracowników tymczasowych? 

Agencja pracy tymczasowej kierując pracowników do wykonywania pracy w innej firmie (u tzw. Pracodawcy Użytkownika) związana jest zarówno Rozporządzeniem RM o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak i Ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Oznacza to, że jeśli pensja pracownika tymczasowego wynosiła w 2020 roku 2600 zł, to w 2021 roku musi ona zostać podniesiona zgodnie z wytycznymi dotyczącymi najniższego wynagrodzenia minimalnego.  

Zatrudniając pracowników tymczasowych warto także pamiętać o regulacjach zawartych w ustawie o pracownikach tymczasowych. W artykule 15 tej ustawy wskazano, że „pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy”. 

Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy należy więc pracownikom tymczasowym zapewnić wynagrodzenie tożsame z tym, jakie wypłacane jest pracownikom własnym. Dotyczy to również sytuacji, gdy w ramach umowy agencyjnej, ma miejsce zatrudnienie cudzoziemców.  

Wzrost płacy minimalnej nie tylko w Polsce 

Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi w Polsce, zgodnie z rozporządzeniem RM, 2800 zł brutto miesięcznie. Zmianie uległa także minimalna kwota godzinowego wynagrodzenia za pracę – z 17,00 zł do 18,30 zł brutto. Również na Ukrainie i w Niemczech płaca minimalna wzrosła wraz z nadejściem nowego roku. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech 

Pojęcie płacy minimalnej wprowadzono w Niemczech stosunkowo niedawno, bo dopiero 1 stycznia 2015 roku.  Od tego czasu kwota minimalnego wynagrodzenia stale rośnie. W Niemczech poziom płacy minimalnej określa się kwotą wynagrodzenia za roboczogodzinę. Jaka jest najniższa krajowa w Niemczech? W 2020 roku stawka ta wynosiła 9,35 euro. Od 1 stycznia 2021 roku osoby zatrudnione w Niemczech zarobią  minimum 9,50 euro, czyli około 43,14 zł za godzinę pracy. Kolejny wzrost płacy minimalnej planowany jest na 01.07.2021 roku – wtedy pensja pracowników zarabiających najmniej ma wzrosnąć o kolejne 10 eurocentów i wynosić 9,60 euro. 

Płaca minimalna na Ukrainie  

Również za naszą wschodnią granicą pracownicy mogą liczyć na podwyżkę płacy minimalnej. Od stycznia 2021 roku najniższe wynagrodzenie za pracę na Ukrainie wzrosło do 6000 UAH miesięcznie, czyli o 1000 UAH w stosunku do 2020 roku. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na Ukrainie za najniższe możliwe wynagrodzenie otrzyma, w przeliczeniu na złotówki, około 790 zł – o 130 zł więcej niż w ubiegłym roku. Kolejny wzrost płacy na Ukrainie planowany jest na grudzień 2021 roku. Wraz z końcem roku płaca minimalna ma wzrosnąć o 500 UAH i wynosić 6500 UAH.