Maria Kuzenko Opublikowano: 10.07.2020
Autor wpisu:Maria Kuzenko
Maria Kuzenko
Maria Kuzenko
10.07.2020
Blog EWL

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 3 krokach

Jak zatrudnić Ukraińca? Pracownicy ze wschodu

Pracownicy z Ukrainy, Białorusi i Rosji stali się w krótkim czasie niezbędni dla zachowania ciągłości pracy oraz rozwoju wielu przedsiębiorstw. Silna motywacja, sumienność, chęć do podejmowania pracy w nadgodzinach, elastyczność i mobilność oraz bliskość kulturowa i językowa sprawiły, że pracownicy ze wschodu są cenieni w różnych branżach i chętnie zatrudniani zarówno przy prostych pracach produkcyjnych, jak i obsłudze maszyn czy wózków widłowych.

Ułatwieniem jest też polskie prawodawstwo, które umożliwia legalizację pracy pracowników z sześciu państw – Ukrainy, Armenii, Rosji, Białorusi, Gruzji i Mołdawii – w oparciu o uproszczoną procedurę. Jak w takim razie przygotować się do zatrudnienia cudzoziemca? Jakie kroki podjąć, aby cały proces przebiegł sprawnie i stosunkowo szybko?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? – 3 kroki

Krok 1: Selekcja i rekrutacja pracowników

Proces zatrudnienia pracowników z Ukrainy warto zacząć odpowiednio wcześniej. Jeśli wiemy już, że w okresie wakacji, ze względu na sezon urlopowy, mamy większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych lub analizując obroty z poprzedniego roku widzimy, że w okresie przedświątecznym musimy znacząco zwiększyć zatrudnienie – nie czekajmy z rekrutacją na ostatnią chwilę.

Bez sieci kontaktów na Ukrainie, sprawnie prowadzonej kampanii informacyjnej i zaplanowanej rekrutacji trudno samodzielnie dotrzeć do potencjalnych pracowników, zainteresować ich ofertą i przekonać do przyjazdu do Polski. Jeśli więc postanowiłeś sam zająć się pozyskiwaniem kandydatów zza wschodniej granicy lub zleciłeś to zadanie wewnętrznemu działowi HR koniecznie zacznij działać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Krok 2: Wysłanie „zaproszeń”, czyli pierwszy etap legalizacji pracy i pobytu

Mamy już wybranych odpowiednich, zmotywowanych i chętnych do przyjazdu kandydatów – czas rozpocząć proces legalizacji ich pracy i pobytu. Pracownicy z Ukrainy mogą przyjechać do Polski na podstawie ruchu bezwizowego na okres 90 dni lub na podstawie ważnej wizy. Dla osób, które chcą podjąć zatrudnienie w Polsce wydawana jest wiza typu D, czyli tzw. pracownicza, uprawniająca do pracy i pobytu w Polsce przez 180 dni w ciągu roku.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby pracownik taką wizę otrzymał? Konieczna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożenie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i uiszczenie 30 PLN opłaty za dokument. Po wpisaniu przez PUP oświadczenia do ewidencji zostaje ono przekazane pracodawcy, który z kolei wysyła je do kandydata (w oryginale). Na podstawie otrzymanego oświadczenia cudzoziemiec występuje o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce – czyli o wspomnianą wyżej wizę typu D.

Krok 3: Podpisanie umowy – kolejny etap legalizacji pracy

Nasz Kandydat otrzymał wizę i przyjechał do Polski. Jesteśmy już o krok od sukcesu! Teraz czas na podpisanie umowy. Warto pamiętać, że powinna być ona stworzona w języku zrozumiałym dla pracownika – zwykle pracownicy ze wschodu podpisują umowy dwujęzyczne – polsko – ukraińskie. Dzięki temu nie tylko zabezpieczamy się na wypadek kontroli PIP, ale też zwiększamy zaufanie do siebie, jako rzetelnego, wiarygodnego i bezpiecznego pracodawcy. Koniecznie trzeba pamiętać, aby warunki zawarte w umowie były takie same jak te w zarejestrowanym przez PUP oświadczeniu.

Jednocześnie z podpisaniem umowy przedsiębiorca, który chce zalegalizować pracę pracowników z Ukrainy w Polsce, musi poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez cudzoziemca pracy – ma obowiązek zgłosić ten fakt najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Kolejna wizyta w urzędzie będzie konieczna w przypadku zmiany stawki, stanowiska pracy lub miejsca jej wykonywania.

Szukam pracownika z Ukrainy – o czym muszę pamiętać?

Decydując się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy trzeba pamiętać o ważnych kwestiach bytowych – osoby przyjeżdżające do Polski po raz pierwszy często nie potrafią same zadbać o swoje zakwaterowanie, nie wiedzą gdzie udać się na niezbędne badania lekarskie, jak dojechać do miejsca pracy – w tych wszystkich kwestiach niezbędna jest pomoc pracodawcy, szczególnie jeśli zależy nam na stabilnej i zmotywowanej załodze, której praca przełoży się na sukces przedsiębiorstwa.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zlecenie całości procesów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem pracowników z Ukrainy wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Usługi leasingu pracowniczego czy outsourcingu pracowników zapewniają nie tylko bezpieczeństwo prawne. Agencje pracy zajmujące się profesjonalnie obsługą podmiotów zatrudniających pracowników z Ukrainy na bieżąco śledzą zmiany prawne, dostosowują swoje działania do nowych przepisów, dbają o przestrzeganie terminów – ale też pozwala na zaoszczędzenie czasu, uwolnienie zasobów i optymalizację budżetu.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).