Zmiany w kwarantannie dla pracowników spoza UE, w tym dla obywateli Ukrainy

Informacja o nagłym przywróceniu obowiązku kwarantanny dla podróżnych spoza strefy Schengen stała się sporym kłopotem dla polskich przedsiębiorców, migrantów zarobkowych oraz agencji pracy, które codziennie sprowadzają do kraju od kilku do kilkunastu tysięcy pracowników zagranicznych. 

Kwarantanna dla cudzoziemców – zmiany od 24 czerwca

“W Polsce przybywa nowych mutacji koronawirusa w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen” – poinformował popołudniem 23 czerwca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na konferencji prasowej. Dodał, że kwarantannie nie będą podlegały osoby w pełni zaszczepione. Odpowiednie rozporządzenie zostało opublikowane wieczorem tego samego dnia.

Decyzja ta zaskoczyła nie tylko podróżnych z krajów spoza UE, ale również polskich pracodawców oraz agencje pracy, ponieważ nowe restrykcje obejmują także pracowników ze Wschodu, w tym z Ukrainy, przybywających codziennie do Polski. 

Kwarantanna dla pracowników z Ukrainy i Wschodu

Kolejna w 2021 roku nagła zmiana zasad kwarantanny najbardziej uderza w stanowiących silny filar polskiego rynku pracy pracowników ze Ukrainy i Wschodu, z których część zmierzała już do Polski, nie spodziewając się obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny – poinformował Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji EWL Group. Podkreślił, że tempo szczepień na Ukrainie jest znacznie wolniejsze niż w Polsce, a więc należy przyjąć, że niewielu pracowników przyjedzie do nas już zaszczepionych. 

“Informację o decyzji rządu przyjęliśmy z zaskoczeniem. Wymusiła ona na nas szybką reakcję, gdyż musieliśmy w ciągu dosłownie kilku godzin organizować kwarantannę dla kilkuset pracowników, mających przybyć do nas w następnych dniach. Część z nich była już w drodze, więc to na nas spoczywał ciężar objaśnienia im, dlaczego kierujemy ich na kwarantannę, a nie na szybki test antygenowy. Pracownicy nie kryli oburzenia, a część z nich po prostu zrezygnowała z przyjazdu do Polski” – poinformował dyrektor operacyjny EWL.

Dodał, że dzięki błyskawicznej reakcji udało się znaleźć właściwie przystosowane kwatery dla pracowników tymczasowych oraz przygotować się do zabezpieczenia wszystkich niezbędnych potrzeb cudzoziemców, przybywających spoza strefy Schengen. 

Polscy pracodawcy muszą poczekać na pracowników z zagranicy

Ponadto dyrektor sprzedaży EWL Michał Wierzchowski zwrócił uwagę na kłopoty, w których znaleźli się polscy pracodawcy oczekujący na pracowników ze Wschodu. Dla nich wprowadzona ponownie kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski oznacza dłuższy okres oczekiwania na nowy personel.

“Natychmiast poinformowaliśmy naszych klientów o tym, że pracownicy będą mogli podjąć zatrudnienie z dziesięciodniowym opóźnieniem. Spotkało się to z ich zrozumieniem, ale też wiemy, że wielu z naszych klientów ma teraz duże kłopoty. Ogłoszenie tak istotnych zmian dosłownie kilka godzin przed wprowadzeniem ich w życie spowodowało, że wiele firm zostało bez rąk do pracy w najważniejszym okresie ich sezonu produkcyjnego, gdzie ludzie są potrzebni “na teraz”, szczególnie w rolnictwie, sektorze spożywczym, logistyce czy HoReCa – wytłumaczył dyrektor sprzedaży EWL. – Klienci podkreślali, że zebrane ogórki czy truskawki nie poczekają dwóch tygodni na przetworzenie. Szczególny kłopot mają ci, którzy na kilka tygodni potrzebują setek pracowników sezonowych, których nie mogą pozyskać z rynku polskiego. Dziesięć dni opóźnienia to często milionowe straty”. 

Zdaniem ekspertów agencji pracy EWL, polscy przedsiębiorcy rozumieją sens wprowadzenia dodatkowych restrykcji w Polsce oraz wagę bezpieczeństwa w obliczu ewentualnej kolejnej fali pandemii koronawirusa, tym niemniej tak istotne dla rynku pracy zmiany powinny być ogłoszone przynajmniej kilka dni wcześniej, aby można było się do nich przystosować.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (22 – 28 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 22-28 czerwca 2021 roku 


The Guardian: W bogatych krajach ludzie w rekordowej ilości porzucają pracę 

Deficyty siły roboczej już teraz staje się powodem problemów w zamożnych krajach Zachodu – alarmował 23 czerwca brytyjski dziennik The Guardian.  

Brytyjska gazeta podkreśliła, że wskutek pandemii koronawirusa równowaga sił na światowym rynku pracy zaczyna się zmieniać. Zwróciła uwagę na fakt, że już teraz, przede wszystkim w USA, ludzie zwalniają się z pracy w rekordowych ilościach. W kwietniu ponad 4 miliony Amerykanów zrezygnowało z pracy.  

Ponadto, jak pokazał przytoczony przez gazetę sondaż, w Wielkiej Brytanii 38% pracowników zamierza w następnym roku zmienić pracę. Niektórzy dobrze opłacani pracownicy rezygnują z pracy, gdyż pandemia zmieniła ich priorytety lub z powodu wypalenia zawodowego. Inni zaś zwalniają się, ponieważ rządowa pomoc wprowadzona w czasie pandemii pozwala im na rezygnację z niestabilnej pracy, niosącej ryzyka dla ich zdrowia. 


Polski rząd nieoczekiwanie przywrócił obowiązek kwarantanny dla pracowników zagranicznych  

Wydana z dnia na dzień decyzja polskiego rządu wprowadzająca od 24 czerwca dziesięciodniową kwarantannę dla podróżnych spoza Unii Europejskiej zaskoczyła polskich pracodawców oraz agencje pracy.  

EWL Group zareagowała natychmiastowo, by zadbać o zrekrutowanych pracowników zagranicznych, zapewniając im możliwość odbycia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski – poinformował w rozmowie z agencją Ukrinform Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL

Agencje pracy zostały zaskoczone tą decyzją, nie byliśmy na to gotowi. W firmie (EWL Group – red.) od razu powołano zespół kryzysowy, by móc rozwiązać kwestię organizacji dziesięciodniowej kwarantanny dla kilkuset pracowników, którzy w następnych dniach mieli przyjechać z Ukrainy

– podkreślił Rafał Mróz.  

Zarówno agencje pracy, jak i zagraniczni pracownicy tymczasowi liczyli na możliwość uniknięcia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy dzięki wykonaniu szybkiego testu na COVID-19. “Zamiast tego pracownicy będą musieli oczekiwać 10 dni na kwarantannie. Zapewnimy im miejsca do odbycia obserwacji, dowieziemy produkty spożywcze i wszystko, co będzie niezbędne” – oświadczył dyrektor operacyjny EWL. 


Padł kolejny rekord. Niemal 800 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS 

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż rośnie i zbliża się do niemal 800 tys., z czego pół miliona – to obywatele Ukrainy – poinformował 23 czerwca portal BusinessInsider. 

Z przekazanych przez ZUS danych wynika, że liczba ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców osiągnęła na koniec maja pułap 796,8 tys. Wynik ten oznacza wzrost o ponad 16 tys. w stosunku do kwietnia 2020 i ponad 70 tys. w stosunku do końca grudnia 2020 roku.  

Największą grupę wśród zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. W maju 2021 zarejestrowanych było 586 tys., zaś przed rokiem było ich 433,6 tys. 

Porzucenie pracy przez cudzoziemca – konsekwencje i obowiązki

Coraz większa liczba ofert pracy, rosnące wynagrodzenia i konkurencja na rynku pracy powoduje, że pracodawcy, częściej niż dotychczas, spotykają się z sytuacjami, kiedy pracownik porzuca pracę. Nagła, nieusprawiedliwiona i przedłużająca się nieobecność członka załogi wpływa negatywnie nie tylko na ciągłość procesów, ale stanowi także problem dla działu HR.

Jakie są konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika? W jaki sposób zakończyć stosunek pracy? I do jakich organów należy zgłosić ten fakt w przypadku obcokrajowców?

Porzucenie pracy przez pracownika – konsekwencje dla pracodawcy

Okres wypowiedzenia określony w umowie zatrudnienia ma za zadanie ochronę praw podmiotów ją zawierających. Z jednej strony daje on pracownikowi czas na znalezienie nowego źródła dochodów w przypadku gdy pracodawca zdecydował się na zakończenie współpracy, z drugiej zaś zapewnia przedsiębiorstwu możliwość zalezienia zastępstwa czy przeorganizowania procesu, gdy pracownik decyduje się odejść z firmy.

Porzucenie pracy, a więc nagłe, nieprzewidziane, stałe i nieusprawiedliwiona zaprzestanie przez pracownika pracy, stanowi ciężkie naruszenia obowiązków pracowniczych. Jest też podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego, a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jednak, aby pracodawca mógł zakończyć stosunek pracy z pracownikiem, który pracę porzucił musi spełnić szereg wymogów formalnych. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia musi spełniać określone kryteria.

Należą do nich:

  • forma pisemna,
  • określenie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie,
  • zawarcie w piśmie pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy,
  • „dyscyplinarkę” należy wręczyć nie później niż w ciągu 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy,
  • skuteczne złożenie, a więc dotarcie do pracownika.

Najczęstszym problemem, szczególnie w przypadku porzucenia pracy przez cudzoziemca, jest skuteczne dostarczenie wypowiedzenia do pracownika. Zwolnienie dyscyplinarne powinno być wysłane listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu pracodawca ma pewność, że pracownik, który porzucił pracę, otrzymał pismo i miał możliwość zapoznania się z jego treścią.

Jeśli jednak pracownik nie odebrał przesyłki, należy ją wysłać ponownie – w przypadku dwukrotnego nieodebrania przez pracownika awizowanej przesyłki zachodzi domniemanie, że miał on faktyczną możliwość zapoznania się z treścią dokumentu, a doręczenie uważa się za skuteczne.

Tryb ten stosowany jest także w przypadku cudzoziemców, którzy porzucili pracę. Pracodawca wysyła wypowiedzenie na ostatni znany adres do korespondencji wskazany przez pracownika zagranicznego. Należy przy tym zaznaczyć, że obowiązek poinformowania o zmianie tego adresu ciąży na pracowniku.

Porzucenie pracy przez cudzoziemca – obowiązek informacyjny

Porzucenie pracy przez obcokrajowca wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy. Pracownik zagraniczny zatrudniony w Polsce w oparciu o zezwolenie na pracę może być zatrudniony wyłącznie u pracodawcy oraz na warunkach wskazanych w tym dokumencie.

Obcokrajowiec, który porzuci pracę z zamiarem podjęcia jej u innego podmiotu, musi być świadomy, że do legalizacji zatrudnienia niezbędne będzie wystąpienia o nowe zezwolenie lub, jeśli jest taka możliwość, o oświadczenie o powierzeniu pracy.

Co więcej, przedsiębiorca, który dotychczas zatrudniał cudzoziemca, ma obowiązek poinformowania Urzędu Wojewódzkiego o zakończeniu współpracy z obcokrajowcem – jeśli do porzucenia pracy doszło wcześniej niż 3 miesiące przed upływem ważności zezwolenia.

Jeśli pracownik zagraniczny zatrudniony był w oparciu o procedurę uproszczoną, a więc zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu pracy, warto poinformować właściwy urząd pracy o zakończeniu przez cudzoziemca pracy. Można także zgłosić ten fakt Straży Granicznej.

Porzucenie pracy a wynagrodzenie

Porzucenie pracy przez pracownika pozbawia go prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowane i nieusprawiedliwione dni. Pracodawca ma jednak obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie proporcjonalne do przepracowanych dni, a także rozliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Należy także pamiętać, że niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy pracodawca musi wystawić i wysłać pracownikowi świadectwo pracy. Nierozliczenie się z mienia firmowego nie może być podstawą do wstrzymania wypłaty wynagrodzenia ani wydania świadectwa pracy.

Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

Konsekwencje porzucenia pracy dla pracownika mogą być dotkliwe. Przede wszystkim wpis o zwolnieniu dyscyplinarnym zostaje zamieszczony w świadectwie pracy i może być przeszkodą w rozwoju dalszej kariery zawodowej. Co więcej, zwolnienie z art. 52 Kodeksu Pracy (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika) blokuje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez okres 6 miesięcy od daty zdarzenia.

Czasami pracodawcy decydują się także ubiegać o odszkodowanie od pracownika za wyrządzone szkody lub/i utracone korzyści w związku z porzuceniem przez niego pracy. W takim przypadku kieruje się postępowanie na drogę sądową, a kwoty odszkodowań, mogą być naprawdę wysokie.

„Studentów z zagranicy łowią i uczelnie, i firmy”. Komentarz EWL na pierwszej stronie Rzeczpospolitej

Pod koniec 2020 r. na polskich uczelniach studiowało prawie 85 tys. obcokrajowców, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość z nich stanowili studenci długoterminowi, którzy przyjechali do Polski nie na programy wymiany, ale na studia I czy II stopnia albo jednolite magisterskie. (…)

Na pierwszej stronie dziennika Rzeczpospolita Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w agencji zatrudnienia EWL Group, twierdzi, że większość studiujących u nas cudzoziemców chce też pracować. Szukają najczęściej dorywczych zajęć. Coraz chętniej sięgają też po nich centra usług biznesowych i polskie firmy rozwijające biznes zagranicą, szczególnie na Wschodzie. (…)

Źródło: Rzeczpospolita

STUDENT UŁATWI BIZNES

Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w agencji zatrudnienia EWL Group, przewiduje, że liczba studentów ze Wschodu, w tym zwłaszcza z Ukrainy, będzie rosła. Wskazuje na to niedawne badanie socjologiczne EWL; według niego do Polski przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi w wieku 18–25 lat, już studiujących lub rozważających podjęcie studiów. Ich udział wśród imigrantów wzrósł w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy z 21,5 proc. do prawie 30 proc.

Spora część obcokrajowców chce po studiach zostać w Polsce, tym bardziej że zagraniczni absolwenci studiów stacjonarnych (ci spoza Unii) nie muszą starać się o zezwolenie na pracę.

Kirył Sałata twierdzi, że większość studiujących w Polsce cudzoziemców chce pracować. Zazwyczaj na ostatnich latach studiów szukają pracy w swoim zawodzie, ale coraz więcej studentów z zagranicy stara się podjąć zatrudnienie od razu po przyjeździe do Polski, aby móc samodzielnie utrzymywać się i opłacać naukę, która dla większości z nich jest płatna.

Potwierdza to rzeczniczka Akademii WSB – trzy czwarte studiujących na uczelni cudzoziemców podejmuje pracę, zwłaszcza na wyższych latach studiów. Część pracuje dorywczo, w gastronomii i handlu, ale spora grupa znajduje zatrudnienie w korporacjach.

– Studentów, którzy dobrze znają rosyjski i angielski, chętnie zatrudniają firmy prowadzące współpracę ze Wschodem – dodaje Paulina Polko. Również ekspert EWL Group ocenia, że polskie firmy prowadzące międzynarodową działalność są bardzo zainteresowane zatrudnianiem studiujących w Polsce cudzoziemców. Podobnie zresztą, jak centra usług biznesowych.

Prócz doskonałej znajomości języka obcego student zagraniczny często posiada także cenną wiedzę na temat funkcjonowania rynków zagranicznych, panujących tam reguł i zasad

– dodaje Sałata.
Źródło: Rzeczpospolita

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (15 – 21 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 15-21 czerwca 2021 roku 


Rząd proponuje podwyższenie minimalnego wynagrodzenia  

15 czerwca Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku – podał portal Infor.pl.

Zgodnie z rządową propozycją najniższa pensja od 1 stycznia 2022 roku wynosiłaby 3 000 zł brutto, zaś najniższą stawką godzinową dla umów cywilnoprawnych byłoby 19,60 zł brutto. Tym samym proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do obecnej kwoty (2 800 brutto), natomiast minimalna stawka godzinowa wzrosłaby o 1,30 zł. 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podkreśla, że proponowane kwoty będą jeszcze negocjowane z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji. 


Koncerny zagraniczne zwiększają inwestycje w polski przemysł motoryzacyjny 

Inwestorzy działający w globalnym przemyśle motoryzacyjnym będą rozbudowywać swoje zakłady w Polsce dla zwiększenia zdolności produkcyjnych. Chodzi przede wszystkim o produkcję baterii do samochodów elektrycznych oraz komponentów do produkcji ogniw. Dzięki nowym inwestycjom Polska stanie się najważniejszym europejskim graczem w tym sektorze. Poinformował o tym 20 czerwca portal rp.pl. 

Jednym z planów jest rozbudowanie znajdującej się pod Wrocławiem fabryki LG Energy Solutions, będącej największym producentem baterii do e-aut w Europie. Również inne firmy idą w ślad za LG Energy Solutions – kolejne dwie linie produkcyjne już w tym roku zostały uruchomione w fabryce Daimlera w Jaworznie. Ponadto, większą niż wcześniej planowano, rozbudowę zapowiedziała koreańska firma SK IE TechnologyBlisko 200 mln dolarów będzie warta inwestycja szwedzkiej firmy Northvolt w Gdańsku.  Jeszcze w tym półroczu ma ruszyć produkcja w zakładach belgijskiej firmy Umicore, które w Radzikowicach na Opolszczyźnie będą produkować materiały katodowe do akumulatorów. 

Według branżowej firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl, eksport baterii i komponentów do ich produkcji w 2020 roku sięgnął rekordowej wartości prawie 4 miliardów euro. To blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.  


Studentów z zagranicy przybywa. Korzystają z tego polskie uczelnie i firmy  

Pandemia nie zmniejszyła napływu obcokrajowców na polskie uczelnie. Wręcz przeciwnie, w roku akademickim 2020/21 ich liczba była największa od lat. Według statystyk GUS, pod koniec 2020 roku na polskich uczelniach studiowało prawie 85 tys. obcokrajowców, o 3% więcej niż rok wcześniej. Pisze o tym 21 czerwca Rzeczpospolita 

Cytowany na pierwszej stronie gazety Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w EWL Group, twierdzi, że większość studiujących u nas cudzoziemców chce też pracować. Szukają najczęściej dorywczych zajęć, ale coraz chętniej sięgają też po nich centra usług biznesowych i polskie firmy rozwijające biznes za granicą, szczególnie na Wschodzie. 

“Prócz doskonałej znajomości języka obcego student zagraniczny często posiada także cenną wiedzę na temat funkcjonowania rynków zagranicznych, panujących tam reguł i zasad”

– oświadcza Kirył Sałata.

Ekspert EWL dodaje, że liczba studentów ze Wschodu, w tym zwłaszcza z Ukrainy, będzie rosła. Wskazuje na to niedawne badanie socjologiczne EWL; według niego do Polski przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi w wieku 18–25 lat, już studiujących lub rozważających podjęcie studiów. Ich udział wśród imigrantów wzrósł w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy z 21,5% do prawie 30%.  

Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca – kluczowe informacje

Zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest cudzoziemcom, których okoliczności pobytu w Polsce uzasadniają przebywanie w naszym kraju przez okres dłuższy niż 3 miesiące, z wyjątkiem zezwolenia na pracę sezonową oraz innych zezwoleń krótkookresowych.

Z wnioskiem o udzielenie zgody na pobyt czasowy występuje obcokrajowiec. Gdzie powinien się zgłosić? Jakie dokumenty przygotować? Czy każdy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy pozwala na podjęcie zatrudnienia?

Zezwolenie na pobyt czasowy – definicja i regulacje prawne

Kwestie zezwoleń na pobyt czasowy wydawanych obcokrajowcom reguluje Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach wraz z aktami wykonawczymi. Zgodnie z zapisami, zezwolenia na pobyt czasowy można udzielić, jeśli okoliczności, które są podstawą do ubiegania się o to zezwolenie, uzasadniają pobyt obcokrajowca na terenie RP przez okres przekraczający 3 miesiące. Maksymalny czas, na jaki może zostać wydana zgoda na pobyt czasowy, wynosi 3 lata.

Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Najczęstszą przesłanką uzasadniającą ubieganie się o pobyt czasowy przez obcokrajowca jest posiadanie pracy w Polsce. Ponad 76% wszystkich wniosków na pobyt czasowy opiera się na przesłankach ekonomicznych, na chęci uzyskania lub utrzymania stałego i stabilnego źródła dochodu oraz kontynuacji pracy w Polsce.

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę składa pracownik zagraniczny we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, Urzędzie Wojewódzkim. Ze względu na konieczność złożenia odcisku linii papilarnych wniosek powinien być złożony osobiście – w innym wypadku Urząd będzie wzywał do uzupełniania braków, co może przedłużyć czas oczekiwania na wydanie decyzji.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – najważniejsze informacje

  • Wniosek powinien być złożony osobiście przez ubiegającego się o zezwolenie
  • Koszt postępowania to 440 zł płatne przy złożeniu wniosku oraz 50 zł opłaty za wydanie karty pobytu czasowego
  • Maksymalny okres, na jaki może wyć wydane zezwolenie, wynosi 3 lata
  • Wniosek należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce
  • Od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna, pobyt obcokrajowca na terenie RP uważa się za legalny

Wniosek o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy – jakie dokumenty dołączyć?

Pracownicy zagraniczni, którzy starają się o przedłużenie legalnego pobytu ze względu na zatrudnienie w Polsce, powinni dołączyć do dokumentacji załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, wypełniony i podpisany przez podmiot powierzający obcokrajowcowi pracę. W dokumencie tym zawarte są informacje dotyczące m.in.:

  • pracodawcy
  • stanowiska pracy
  • wynagrodzenia
  • formy zatrudnienia
  • wymiaru etatu

Istotną kwestią jest, aby po otrzymaniu zgody na pobyt czasowy cudzoziemiec świadczył pracę na zasadach zgodnych z tymi, które zawarte zostały w zezwoleniu. Zmiana pracodawcy, ale także stanowiska pracy, wymiaru etatu czy obniżenie wynagrodzenia wymaga korekty obecnego lub wystąpienia o nowe zezwolenie na pobyt czasowy.

Kolejnym dokumentem, o którym należy pamiętać przy składaniu wniosku o zgodę na pobyt czasowy i pracę dla obcokrajowca jest Informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych przedsiębiorcy na lokalnym rynku pracy. W celu otrzymania tego dokumentu pracodawca zgłasza ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy i prosi o wykonanie testu rynku pracy, a więc weryfikacji czy na lokalnym rynku pracy są dostępni kandydaci spełniający wymagania stawiane pracownikom na tym stanowisku.

Decyzję w tej sprawie wydaje starosta właściwy ze względu na główne miejsce wykonywania pracy, w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub wyniki rekrutacji przeprowadzonej dla pracodawcy.

Cofnięcie zezwolenia na pobyt czasowy

W wyjątkowych sytuacjach organ wydający zezwolenie na pobyt czasowy ma prawo do jego cofnięcia. Może to nastąpić, jeśli np.:

  • ustał cel pobytu, który stanowił okoliczność udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (np. obcokrajowiec stracił pracę i nie poinformował o tym urzędu w ciągu wymaganych 15 dni roboczych)
  • świadczył nieprawdę w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
  • zalega z uiszczaniem podatków

W przypadku cofnięcia, odmowie lub umorzeniu postępowania w sprawie udzielenia zgody na pobyt czasowy cudzoziemiec ma obowiązek opuścić terytorium RP w ciągu 30 dni, licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Polski system prawny nie przewiduje możliwości przedłużenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Obcokrajowcy, którzy chcą kontynuować zatrudnienie w Polsce po upływie czasu, na jaki zostało wydane pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy, zobowiązani są do złożenia kolejnego wniosku o zezwolenie, na takich samych zasadach i wg tych samych kryteriów co pierwotnie. Dopiero po 5 latach legalnego i nieprzerwanego pobytu w Polsce cudzoziemce może się starać o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (8 – 14 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.


Najciekawsze informacje: 8-14 czerwca 2021 roku 


Badanie EWL: Polska pozostaje atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych, ale konkurencja o pracowników ze Wschodu rośnie wraz z odmrażaniem europejskich gospodarek  

Ponad dziewięciu na dziesięciu pracowników z zagranicy nie żałuje decyzji o przyjeździe lub pozostaniu w naszym kraju, choć coraz częściej rozważa także inne kierunki migracji. O tym na pierwszej stronie 9 czerwca pisze gazeta Rzeczpospolita cytując najnowsze badanie EWL Group. 

W artykule prezes EWL Group Andrzej Korkus zwraca uwagę, że pomimo wzrostu bezrobocia w krajach zagranicznych pracowników nasz rynek nie został „zalany” przez cudzoziemców. 

“To pokazuje, że liberalne przepisy dotyczące migracji ekonomicznej wcale nie prowadzą do niekontrolowanego wzrostu liczebności imigrantów z krajów o znacznie wyższej stopie bezrobocia niż w Polsce”

 – podkreśla.  

Z kolei Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group, oświadcza na łamach dziennika, że choć część firm nie wróciła jeszcze do pełni swoich możliwości, to zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu stale rośnie.

“Jeżeli unikniemy czwartej fali pandemii, to w III i IV kwartale 2021 roku, kiedy fabryki zaczną działać w 100%, zapotrzebowanie na pracowników, także tych zagranicznych, będzie rekordowe”  

– prognozuje.

W artykule czytamy również, że odmrażanie gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu, dla których Polska nadal jest atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych. Jednak widoczny w całej Europie rosnący popyt na pracowników oznacza większą rywalizację o nich.  

Źródło: Rzeczpospolita

EWL: Musimy zapobiec masowemu odpływowi pracowników zagranicznych po zakończeniu pandemii 

Okres obowiązywania ułatwień dla pracowników zagranicznych w Polsce należy wydłużyć z obecnych 30 dni do 6 miesięcy od zakończenia pandemii – oświadcza Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group, cytowana 11 czerwca przez portal Pulshr.pl. Zdaniem ekspertki, pozwoli to zapobiec masowemu odpływowi migrantów zarobkowych po zakończeniu pandemii. 

Zgodnie z sondażem liberalne przepisy dotyczące migrantów ekonomicznych oraz wprowadzone na czas pandemii szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pozwoliły po wybuchu epidemii zatrzymać w kraju wielu zagranicznych pracowników. Badanie pokazało, że 37% pracujących w Polsce obcokrajowców już skorzystało z automatycznego przedłużenia pobytu i pracy w naszym kraju, a ponad 17% planuje z niego skorzystać. 

Jednak warto pamiętać, że regulacje zawarte w tzw. „ustawach covidowych” są czasowe, a przeszło co trzeci imigrant ekonomiczny wiąże swój pobyt i pracę w Polsce właśnie z terminem zakończenia epidemii i funkcjonujących w związku z nią rozwiązań

podkreśla Mariya Kuzenko.

Ilość wolnych miejsc pracy w Polsce wzrosła do 110 tys

Niedobór rąk do pracy w gospodarce jest coraz bardziej dotkliwy – wynika z opublikowanych 10 czerwca danych GUS, cytowanych przez portal Business Insider. W pierwszym kwartale 2021 roku ilość zajętych miejsc pracy spadała, za to szybko przybywało wakatów. 

Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku ilość zajętych miejsc pracy była o 2,9% niższa niż rok wcześniej. Jednocześnie ilość wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej zatrudniających co najmniej 1 osobę, wynosiła 110,2 tys. i była aż o 30,6% wyższa niż na koniec czwartego kwartału 2020 roku. 

Najnowsze badanie EWL na pierwszej stronie Rzeczpospolitej

Ponad dziewięciu na dziesięciu pracowników z zagranicy nie żałuje decyzji o przyjeździe lub pozostaniu w naszym kraju, choć częściej rozważa także inne kierunki migracji.

Połowa pracowników ze Wschodu, którzy w chwili wybuchu pandemii przebywali w Polsce, zdecydowała się pozostać w naszym kraju, rośnie też liczba cudzoziemców przyjeżdżających tu po raz pierwszy – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” badania agencji zatrudnienia EWL. Sondaż, który wiosną tego roku objął 620 imigrantów zarobkowych ze Wschodu, głównie z Ukrainy i Białorusi, potwierdza, że pandemia nie zmniejszyła atrakcyjności Polski w oczach pracowników zza wschodniej granicy.

Głównym powodem ich przyjazdów, podawanym przez ponad połowę badanych, są wyższe zarobki niż w rodzinnym kraju. Ale co trzeci imigrant wskazuje też na złą sytuację polityczną i gospodarczą w swojej ojczyźnie, gdzie co czwarty z nich nie mógł znaleźć pracy.

Nic dziwnego, że 37 proc. z uczestników badania, którzy wyjechali w czasie pandemii do domu, potem do nas wróciło. Tym, którzy zostali, pomogła tarcza antykryzysowa, która wprowadziła automatyczne przedłużanie pobytu i pracy obcokrajowcom zaskoczonym przez wybuch pandemii. Aż 44 proc. imigrantów z badania EWL przyjechało do nas po raz pierwszy w czasie pandemii. – Pracownicy ze Wschodu wjeżdżali do Polski, kiedy pojawiało się zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych, i wyjeżdżali, kiedy praca się kończyła – komentuje Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Potwierdzają to statystyki ZUS i Urzędu ds. Cudzoziemców (UDSC). Po gwałtownym spadku liczby obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS wiosną 2020 r. (do 605 tys.) latem znów ich zaczęło przybywać i w kwietniu 2021 r. w rejestrach ZUS było już 780,5 tys. cudzoziemców, najwięcej w historii i o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobny trend pokazują dane UDSC; na początku kwietnia ważne zezwolenia na pobyt w Polsce miało 478,5 tys. obcokrajowców, o jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej. (…)

Pomimo wzrostu bezrobocia w krajach zagranicznych pracowników nasz rynek nie został „zalany” przez cudzoziemców. To pokazuje, że liberalne przepisy dotyczące migracji ekonomicznej wcale nie prowadzą do niekontrolowanego wzrostu liczebności imigrantów z krajów o znacznie wyższej stopie bezrobocia niż w Polsce

– podkreśla Andrzej Korkus.

(…) Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group, mówi, że choć część firm nie wróciła jeszcze do pełni swoich możliwości, to zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu stale rośnie. Widać to szczególnie w branżach, które już w trakcie pandemii odnotowały spore zwyżki: w logistyce, przemyśle spożywczym czy elektronicznym, a ostatnio także w branży HoReCa (hotelarsko-gastronomicznej), która po poluzowaniu obostrzeń poszukuje pracowników gotowych podjąć pracę od zaraz.

Jeżeli unikniemy czwartej fali pandemii, to w III i IV kwartale 2021 r., kiedy fabryki zaczną działać w 100 proc., zapotrzebowanie na pracowników, także tych zagranicznych, będzie rekordowe

– uważa Wierzchowski.

Widoczny w całej Europie rosnący popyt na pracowników oznacza większą rywalizację o nich. Jak przypomina Andrzej Korkus, rządy kolejnych krajów zastanawiają się nad stopniowym otwieraniem granic dla migrantów ekonomicznych z Europy Wschodniej. (…)

Źródło: Rzeczpospolita

Pełen raport z badania można pobrać tutaj.

Raport EWL „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii – III edycja” [PDF]

Prezentujemy Państwu najnowsze badanie dotyczące nastrojów na rynku pracy w czasie pandemii COVID-19, przeprowadzone przez EWL wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Już po raz trzeci od wybuchu epidemii zapytaliśmy pracowników zagranicznych o ich sytuację ekonomiczną, poczucie bezpieczeństwa, ocenę polskiej gospodarki i polskich pracodawców oraz plany na przyszłość.

Cudzoziemcy w Polsce – ponad rok w pandemii

W tej edycji badań udział wzięło 620 obcokrajowców, głównie z Ukrainy, pracujących i przebywających w Polsce w kwietniu i maju 2021 roku.

Pandemia koronawirusa postawiła przed nami szereg wyzwań, z którymi społeczeństwo, pracownicy, przedsiębiorcy, a także rządzący muszą się mierzyć każdego dnia. Dla cudzoziemców, podobnie jak dla obywateli Polski, ograniczenia w życiu społecznym są coraz bardziej uciążliwe.

Jednak pozytywnie oceniają oni działania podejmowane przez pracodawców i polski rząd. Wielu pracowników zagranicznych decyduje się na skorzystanie z możliwości, jakie wprowadziły tzw. „ustawy covidowe”, jednak warto pamiętać, że te regulacje są czasowe.

Praca w Polsce dla obcokrajowców wciąż atrakcyjna, ale…

Zdecydowana większość badanych nadal uważa nasz kraj za atrakcyjny pod względem ekonomicznym – zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się niezmiennie od początku pandemii, na bardzo wysokim poziomie. Niepokoić może jednak, że mimo liberalnych przepisów migracyjnych, ożywienia gospodarczego i większej ilości ofert pracy, pracownicy zagraniczni coraz częściej poszukują zatrudnienia u naszych sąsiadów. Szczególnie, biorąc pod uwagę rosnącą otwartość na migrantów z Europy Wschodniej w Niemczech i Czechach, a także w Finlandii i krajach bałtyckich.

Pracownicy zagraniczni w Polsce – pobierz raport wraz z komentarzem

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań oraz prognozami naszych ekspertów na temat rozwoju rynku pracy w najbliższych miesiącach. Wierzymy, że przedstawiona analiza wyników badań pozwoli nie tylko na trafną diagnozę zagrożeń, ale także na wyciągniecie celnych wniosków oraz podjęcie kroków, dzięki którym nasz rynek pracy pozostanie atrakcyjny dla pracowników zagranicznych.


Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu

*pola wymagane
Zapoznaj się z klauzulą informacyjną

Odpowiedzialność pracodawcy przy zatrudnianiu cudzoziemca

Pracownicy zza granicy są coraz chętniej zatrudniani przez polskich pracodawców. Brak kandydatów na lokalnym rynku pracy, ale też wysoka motywacja do pracy, elastyczność i gotowość do pracy zmianowej cudzoziemców sprawia, że wiele firm decyduje się na rekrutację i zatrudnienie obcokrajowców.

O czym trzeba pamiętać zatrudniając pracowników zagranicznych? Jaka obowiązki ciążą na pracodawcy, który powierza pracę cudzoziemcowi?

Legalne zatrudnienie cudzoziemca

Głównym aktem pranym regulującym zasady zatrudniania cudzoziemców jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Każdy pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie pracownika zza granicy zobowiązany jest do weryfikacji legalności pobytu obcokrajowca na terenie Polski. W przypadku pracowników będących obywatelami krajów Unii Europejskiej, państw EOG lub Szwajcarii wystarczy ważny dokument tożsamości, np. paszport.

Dla cudzoziemców pochodzących z państw trzecich, poza dokumentem tożsamości, konieczne jest posiadanie wizy lub weryfikacja czy obcokrajowiec może przebywać w naszym kraju w ramach ruchu bezwizowego.

Ważne:

Pracodawca powinien zweryfikować czy dokument podróży daje możliwość zatrudnienia obcokrajowca. Nie każdy rodzaj wizy pozwala cudzoziemcowi na podjęcie pracy.

Co więcej, przed powierzeniem pracy kandydatowi zza granicy, należy zadbać o legalizację jej wykonywania. O ile pracownicy pochodzący z krajów UE i EOG mogą podejmować zatrudnienie bez dodatkowych zezwoleń, o tyle w przypadku kandydatów z innych krajów niezbędne jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie pozwalającego na zalegalizowanie pracy cudzoziemca.

Pracodawca ma także obowiązek przedstawić cudzoziemcowi umowę w formie pisemnej w języku dla niego zrozumiałym. Oznacza to, że jeśli kandydat nie posługuje się językiem polskim, konieczne jest tłumaczenie jej np. na język ukraiński.

Obowiązki pracodawcy związane z zatrudnieniem cudzoziemca

Odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca jest odpowiedzialny za legalne zatrudnienie cudzoziemca. Ciąży na nim obowiązek weryfikacji czy cudzoziemiec ma ważny tytuł pobytowy oraz, czy pozwala on na wykonywanie pracy (np. wiza turystyczna wyklucza możliwość zatrudnienia). Dodatkowo to podmiot zatrudniający cudzoziemca występuje do właściwego urzędu o wydanie zezwolenia na pracę dla obcokrajowca i zobowiązany jest do zapewnienia warunków pracy i płacy takich samych jak w zezwoleniu.

Kary za nielegalne powierzenie pracy obcokrajowcowi są wysokie i wynoszą od 1 000 do nawet 30 000 zł. Ponadto, niezgodne z prawem zatrudnienie pracownika zagranicznego może skutkować odmową wydania zezwoleń na pracę dla innych obcokrajowców w przyszłości.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Zatrudnienie cudzoziemca wymaga od pracodawcy spełnienia szeregu obowiązków. Proces legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców uzależniony jest m.in. od kraju ich pochodzenia, rodzaju posiadanej wizy, a także charakteru powierzanej pracy czy okresu jej wykonywania – dlatego warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Agencje pracy tymczasowej, które zajmują się rekrutacją i zatrudnianiem pracowników zagranicznych posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwala na szybkie, sprawne, a przede wszystkim w pełni legalne powierzanie pracy obcokrajowcom.

Wybierając sprawdzoną agencję pracy przedsiębiorca ceduje na nią ryzyko prawne związane z nielegalnym zatrudnieniem pracowników zza granicy. To bowiem na agencji spoczywa obowiązek zadbania o legalność pracy cudzoziemca.

Zatrudnienie obcokrajowców w ramach umowy o pracę tymczasową pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić czas, zoptymalizować budżet, uelastycznić strukturę kadrową ,a także przenieść znaczną część obowiązków, takich jak np. rozliczenie czasu pracy, odprowadzanie niezbędnych składek na ubezpieczenia społeczne czy prowadzenie spraw administracyjno-kadrowych, na agencję pracy tymczasowej.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.