Opublikowano: 21.06.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
21.06.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (15 – 21 czerwca)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 15-21 czerwca 2021 roku 


Rząd proponuje podwyższenie minimalnego wynagrodzenia  

15 czerwca Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku – podał portal Infor.pl.

Zgodnie z rządową propozycją najniższa pensja od 1 stycznia 2022 roku wynosiłaby 3 000 zł brutto, zaś najniższą stawką godzinową dla umów cywilnoprawnych byłoby 19,60 zł brutto. Tym samym proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do obecnej kwoty (2 800 brutto), natomiast minimalna stawka godzinowa wzrosłaby o 1,30 zł. 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podkreśla, że proponowane kwoty będą jeszcze negocjowane z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji. 


Koncerny zagraniczne zwiększają inwestycje w polski przemysł motoryzacyjny 

Inwestorzy działający w globalnym przemyśle motoryzacyjnym będą rozbudowywać swoje zakłady w Polsce dla zwiększenia zdolności produkcyjnych. Chodzi przede wszystkim o produkcję baterii do samochodów elektrycznych oraz komponentów do produkcji ogniw. Dzięki nowym inwestycjom Polska stanie się najważniejszym europejskim graczem w tym sektorze. Poinformował o tym 20 czerwca portal rp.pl. 

Jednym z planów jest rozbudowanie znajdującej się pod Wrocławiem fabryki LG Energy Solutions, będącej największym producentem baterii do e-aut w Europie. Również inne firmy idą w ślad za LG Energy Solutions – kolejne dwie linie produkcyjne już w tym roku zostały uruchomione w fabryce Daimlera w Jaworznie. Ponadto, większą niż wcześniej planowano, rozbudowę zapowiedziała koreańska firma SK IE TechnologyBlisko 200 mln dolarów będzie warta inwestycja szwedzkiej firmy Northvolt w Gdańsku.  Jeszcze w tym półroczu ma ruszyć produkcja w zakładach belgijskiej firmy Umicore, które w Radzikowicach na Opolszczyźnie będą produkować materiały katodowe do akumulatorów. 

Według branżowej firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl, eksport baterii i komponentów do ich produkcji w 2020 roku sięgnął rekordowej wartości prawie 4 miliardów euro. To blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.  


Studentów z zagranicy przybywa. Korzystają z tego polskie uczelnie i firmy  

Pandemia nie zmniejszyła napływu obcokrajowców na polskie uczelnie. Wręcz przeciwnie, w roku akademickim 2020/21 ich liczba była największa od lat. Według statystyk GUS, pod koniec 2020 roku na polskich uczelniach studiowało prawie 85 tys. obcokrajowców, o 3% więcej niż rok wcześniej. Pisze o tym 21 czerwca Rzeczpospolita 

Cytowany na pierwszej stronie gazety Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w EWL Group, twierdzi, że większość studiujących u nas cudzoziemców chce też pracować. Szukają najczęściej dorywczych zajęć, ale coraz chętniej sięgają też po nich centra usług biznesowych i polskie firmy rozwijające biznes za granicą, szczególnie na Wschodzie. 

“Prócz doskonałej znajomości języka obcego student zagraniczny często posiada także cenną wiedzę na temat funkcjonowania rynków zagranicznych, panujących tam reguł i zasad”

– oświadcza Kirył Sałata.

Ekspert EWL dodaje, że liczba studentów ze Wschodu, w tym zwłaszcza z Ukrainy, będzie rosła. Wskazuje na to niedawne badanie socjologiczne EWL; według niego do Polski przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi w wieku 18–25 lat, już studiujących lub rozważających podjęcie studiów. Ich udział wśród imigrantów wzrósł w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy z 21,5% do prawie 30%.  

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).