Opublikowano: 28.06.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
28.06.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (22 – 28 czerwca)

Pracownik transgraniczny dla firm – łatwiej przez agencję pracy tymczasowej

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 22-28 czerwca 2021 roku 


The Guardian: W bogatych krajach ludzie w rekordowej ilości porzucają pracę 

Deficyty siły roboczej już teraz staje się powodem problemów w zamożnych krajach Zachodu – alarmował 23 czerwca brytyjski dziennik The Guardian.  

Brytyjska gazeta podkreśliła, że wskutek pandemii koronawirusa równowaga sił na światowym rynku pracy zaczyna się zmieniać. Zwróciła uwagę na fakt, że już teraz, przede wszystkim w USA, ludzie zwalniają się z pracy w rekordowych ilościach. W kwietniu ponad 4 miliony Amerykanów zrezygnowało z pracy.  

Ponadto, jak pokazał przytoczony przez gazetę sondaż, w Wielkiej Brytanii 38% pracowników zamierza w następnym roku zmienić pracę. Niektórzy dobrze opłacani pracownicy rezygnują z pracy, gdyż pandemia zmieniła ich priorytety lub z powodu wypalenia zawodowego. Inni zaś zwalniają się, ponieważ rządowa pomoc wprowadzona w czasie pandemii pozwala im na rezygnację z niestabilnej pracy, niosącej ryzyka dla ich zdrowia. 


Polski rząd nieoczekiwanie przywrócił obowiązek kwarantanny dla pracowników zagranicznych  

Wydana z dnia na dzień decyzja polskiego rządu wprowadzająca od 24 czerwca dziesięciodniową kwarantannę dla podróżnych spoza Unii Europejskiej zaskoczyła polskich pracodawców oraz agencje pracy.  

EWL Group zareagowała natychmiastowo, by zadbać o zrekrutowanych pracowników zagranicznych, zapewniając im możliwość odbycia obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski – poinformował w rozmowie z agencją Ukrinform Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL

Agencje pracy zostały zaskoczone tą decyzją, nie byliśmy na to gotowi. W firmie (EWL Group – red.) od razu powołano zespół kryzysowy, by móc rozwiązać kwestię organizacji dziesięciodniowej kwarantanny dla kilkuset pracowników, którzy w następnych dniach mieli przyjechać z Ukrainy

– podkreślił Rafał Mróz.  

Zarówno agencje pracy, jak i zagraniczni pracownicy tymczasowi liczyli na możliwość uniknięcia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy dzięki wykonaniu szybkiego testu na COVID-19. “Zamiast tego pracownicy będą musieli oczekiwać 10 dni na kwarantannie. Zapewnimy im miejsca do odbycia obserwacji, dowieziemy produkty spożywcze i wszystko, co będzie niezbędne” – oświadczył dyrektor operacyjny EWL. 


Padł kolejny rekord. Niemal 800 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS 

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż rośnie i zbliża się do niemal 800 tys., z czego pół miliona – to obywatele Ukrainy – poinformował 23 czerwca portal BusinessInsider. 

Z przekazanych przez ZUS danych wynika, że liczba ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców osiągnęła na koniec maja pułap 796,8 tys. Wynik ten oznacza wzrost o ponad 16 tys. w stosunku do kwietnia 2020 i ponad 70 tys. w stosunku do końca grudnia 2020 roku.  

Największą grupę wśród zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. W maju 2021 zarejestrowanych było 586 tys., zaś przed rokiem było ich 433,6 tys. 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).