Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21 – 27 grudnia 2021 roku 


Bezrobocie wciąż spada. GUS podał dane za III kwartał i listopad 2021 roku 

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2021 roku 3,0% wobec 3,5% w II kwartale 2021 roku – o tym 20 grudnia poinformował portal Forsal.pl powołując się na najnowsze dane GUS 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując powyższe dane podkreślił, że nigdy do tej pory w Polsce nie pracowało tyle osób. Na koniec III kwartału liczba pracujących przekroczyła 16,8 mln osób. Ekspert zwrócił również uwagę na współczynnik aktywności zawodowej, który wyniósł w III kwartale 2021 roku 58,2% wobec 57,6% kwartał wcześniej. Wśród osób w wieku produkcyjnym wskaźnik ten osiągnął poziom 79,9%, co sprawia, że oba wskaźniki osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów.  

Oprócz statystyk kwartalnych GUS opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego wśród aktywnych zawodowo Polaków. W listopadzie 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 5,4% i był niższy niż w październiku 2021 roku (5,5%). 


Więcej ofert pracy, więcej cudzoziemców. Co czeka rynek pracy i pracowników w 2022 roku? 

Początek 2022 to czas podwyżek wynagrodzeń oraz poszukiwania nowych pracowników. Szczególnie w branży logistycznej, budowlanej oraz przemyśle – poinformował 23 grudnia portal Bankier.pl powołując się na opinie ekspertów rynku pracy.  

“Przyszły rok zapowiada się jako bardzo dobry dla rynku pracy – zwłaszcza patrząc od strony pracownika, ale też konsumpcji i wzrostu gospodarczego” – stwierdził Jacek Kowalczyk, dyrektor relacji biznesowych Grant Thornton. 

Ekspert zwrócił uwagę na niesłabnący popyt na pracowników wśród polskich pracodawców.  “Jak wynika z naszych badań, przez ostatnie siedem miesięcy liczba ofert pracy publikowanych w portalach rekrutacyjnych w Polsce przekraczała 300 tys. miesięcznie, co jest bardzo dobrym wynikiem – nie tylko znacznie lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale nawet lepszym niż w tych samych miesiącach roku 2019”. 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie ma wątpliwości, że w obsadzeniu wolnych stanowisk mogą pomóc cudzoziemcy, których z roku na rok przybywa w naszym kraju.  

“Przy narastającej liczbie wakatów należy spodziewać się dalszego napływu cudzoziemców na polski rynek pracy. Ich pula w ZUS niebawem przekroczy granicę 1 mln, co będzie oznaczało, że obcokrajowcy będą stanowili wówczas sześć procent naszego rynku pracy. Będą temu sprzyjać nowe przepisy przewidujące wydłużenie możliwości podejmowania pracy w Polsce w ramach oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia z 6 na 24 miesiące” – tłumaczy Andrzej Kubisiak. 


Obywatele Ukrainy coraz częściej otwierają własne firmy. Częściej także emigrują  

W 2021 roku rynek pracy na Ukrainie przeszedł rekordowe zmiany na kilku płaszczyznach jednocześnie – napisał 20 grudnia opiniotwórczy portal ZN.UA, powołując się na dane Narodowego Banku Ukrainy, Państwowej Służby Granicznej, platformy analitycznej Opendatabot oraz ekspertów. 

Zgodnie z danymi, przez 11 miesięcy 2021 roku Ukraina w ciągu ostatnich 5 lat odnotowała rekordowy wzrost liczby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Według danych Opendatabot od stycznia do listopada 2021 roku liczba indywidualnych przedsiębiorców wzrosła o 85 tys. sięgając tym samym niemal 2 mln osób. 

Jednocześnie, od stycznia do października 2021 roku ponad 600 tys. obywateli Ukrainy opuściło kraj i nie wróciło. To największa liczba w ciągu ostatnich 11 lat, informuje Opendatabot, powołując się na dane Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Łącznie, w latach 2011-2020 do kraju nie wróciło łącznie 2,6 mln osób. 

Źródło: zn.ua

Radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
i nadchodzącego Nowego Roku
pragniemy złożyć Państwu
najserdeczniejsze życzenia
zdrowia, radości i pomyślności!

Zachęcamy do wspracia świątecznej zbiórki dla dzieci z Ukrainy

Tradycyjnie od kilku lat zwracamy się do naszych Klientów, Partnerów i Przyjaciół z prośbą o wsparcie akcji „Święta bez taty”, w ramach której już po raz ósmy są zbierany słodycze oraz środki na prezenty dla dzieci, osieroconych wskutek wojny na wschodzie Ukrainy.

Na wschodzie Ukrainy od ośmiu lat trwa wojna, wraz z liczbą ofiar rośnie liczba osieroconych dzieci. W tym roku blisko 4 tys. ukraińskich dzieci święta Bożego Narodzenia spędzi bez ojca, który oddał swoje życie w obronie ojczyzny. Wolontariusze z Polski i Ukrainy starają się zrobić wszystko możliwe, aby te dzieci choć na chwilę poczuły magię Świąt i zapomniały o swojej tragedii.

Świąteczna zbiórka, która od 2014 roku jest organizowana przez Fundację UNITERS (dawniej Inicjatywa Bohaterom Majdanu), przyciąga setki dobrych serc.

Zbiórka nie jest akcją humanitarną. To symboliczne prezenty świąteczne, których celem jest pokazanie dzieciom, że pamiętamy o tym, że ich ojcowie oddali to co najcenniejsze, swoje życie, w walce o lepsze jutro dla nas wszystkich.

Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia i do tego dnia można pomóc na kilka sposobów:

– wpłacając datek online na www.zrzutka.pl/swietabeztaty, lub na rachunek fundacji: 55 1090 1841 0000 0001 4887 5552,

– biorąc udział w aukcji charytatywnej na Facebooku, czy chociażby rozpowszechniając informację o zbiórce.

Akcja charytatywna „Święta bez taty” posiada patronat honorowy Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci wraz z małżonką Iryną. Również w tym roku do grona partnerów dołączył Europejski Kongres Ukraińców oraz organizacje charytatywne z Danii, Luksemburga, Niemiec i Łotwy.

Od 2014 roku w ramach akcji wręczono ponad 20 000 indywidualnych prezentów. Więcej na temat samej akcji można przeczytać na www.swietabeztaty.pl.

Jako jeden z pierwszych partnerów tej akcji zachęcamy do wsparcia tej szczególnej inicjatywy, dzięki której dzieci, które ucierpiały na skutek wojny na Ukrainie, zaznają nieco więcej radości.

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny informuje o wzroście zatrudnienia w III kwartale

Federalny Urząd Statystyczny informuje, że zatrudnienie w Niemczech w III kwartale 2021 roku wzrosło o 0,4% w stosunku do poprzedniego kwartału (przy wyrównaniu sezonowym) i o 0,6% w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku.

W III kwartale 2021 roku w Niemczech było około 45,1 miliona zatrudnionych. Liczba ta wzrosła o 169 tys. (+0,4%) w stosunku do poprzedniego kwartału. W II kwartale 2021 wzrost wyniósł 93 tys. osób.

Pozytywne wieści z niemieckiego rynku pracy

Bez korekty sezonowej wzrost w III kwartale 2021 roku był jeszcze większy i wyniósł 327 tys. osób (+0,7%). Wzrost ten był wyższy w 2021 roku niż średnia z trzech przedkryzysowych lat 2017-2019 (+223 tys. osób; +0,5%).

Kolejną pozytywną informacją jest to, że w III kwartale 2021 roku liczba zatrudnionych wzrosła o 267 tys. (+0,6%) w porównaniu do III kwartału 2020 roku. Niewielki wzrost nastąpił w II kwartale (+22 tys.), przy czym w I kwartale tego roku zatrudnienie spadło o 1,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Taki rozwój sytuacji można tłumaczyć załamaniem zatrudnienia w 2020 roku, kiedy to działania mające na celu opanowanie pandemii koronawirusa negatywnie wpłynęły na rynek pracy. Jednak obecnie mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym. W porównaniu z rokiem poprzednim zatrudnienie w III kwartale 2021 roku wzrosło nawet bardziej niż w IV kwartale 2019 roku (ostatni kwartał przed kryzysem), tj. o 0,7% (+314 tys. osób).

Federalny Urząd Statystyczny podkreśla, że wysiłki zmierzające do opanowania pandemii koronawirusa prowadzą również do zwiększonej niepewności przy szacowaniu liczby pracujących. Znacznie zwiększona liczba miejsc pracy przy zmniejszonym wymiarze godzin nie ma wpływu na liczbę osób zatrudnionych, ponieważ praca w skróconym wymiarze godzin jest nadal liczona jako zatrudnienie niezależnie od jej wymiaru.

Wzrost zatrudnionych w usługach, spadek w handlu, transporcie i hotelarstwie

Patrząc na III kwartał 2021 roku, za wzrost liczby zatrudnionych w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego odpowiadają przede wszystkim branże usługowe. Największy wzrost odnotowano w usługach publicznych, edukacji i ochronie zdrowia (261 tys., 2,3%), a następnie w usługach biznesowych (115 tys., 1,9%), takich jak agencje zatrudnienia i leasingu. Z kolei najwięcej miejsc pracy ubyło w sektorze handlu, transportu i hotelarstwa (106 tys., 0,7 proc.).

Liczba pracujących w przemyśle wytwórczym (poza budownictwem) zmniejszyła się w III kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim (46 tys., 0,6%). Wzrost odnotowano natomiast w budownictwie (32 tys., 1,2%). W rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie liczba pracujących zmniejszyła się o 22 tys. (3,7%).

Według danych Eurostatu z 17 sierpnia 2021 roku, zatrudnienie (wg europejskich zharmonizowanych metod) średnio wzrosło bardziej w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i strefy euro niż w Niemczech, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wzrost ten wyniósł 0,6% w UE i 0,5% w strefie euro.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 14 – 20 grudnia 2021 roku 


GUS: Średnie zatrudnienie i wynagrodzenie przekroczyły oczekiwania analityków 

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 9,8% r/r i w listopadzie 2021 roku wyniosło 6022,49 zł, zaś średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,7% r/r. Tak wynika z najnowszych danych GUS, o których 17 grudnia poinformowało Polskie Radio. 

Podane dane przekroczyły wcześniejsze oczekiwania ekonomistów. Zamiast zapowiadanego przez analityków GUS wzrostu przeciętnych wynagrodzeń brutto do poziomu 8,9%, osiągnięty w listopadzie wynik wyniósł 9,8% r/r. Podobna sytuacja dotyczy poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – zamiast oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,5%, wzrost poziomu średniego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniósł 0,7% r/r.  

Zgodnie z analizami Polskiego Instytutu Ekonomicznego konsekwencją wysokiego popytu na pracę jest szybki wzrost wynagrodzeń. Analitycy PIE oceniają, że wzrost wynagrodzeń w skali całego 2022 roku może przekroczyć 8%.


Senat przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach  

Senat jednogłośnie przyjął, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw – poinformował o tym 16 grudnia portal Dziennik Gazeta Prawna 

Nowelizacja ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesu udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy, zwłaszcza zezwoleń na pobyt i pracę. Przypomnijmy, że do rozwiązań wprowadzonych przez nowelę należy m.in.: wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z 6 do 24 miesięcy, rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu w przypadku składania wniosku o pobyt, a także szereg innych ułatwień, między innymi przy wnioskowaniu o Kartę Polaka.  

“Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ułatwi pozyskiwanie pracowników, przede wszystkim z Ukrainy” – podkreślił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jarosław Szajner, cytowany przez portal Bankier.pl. Dodał również, że zaproponowane procedury pozwolą na szybszy i łatwiejszy sposób pozyskiwania pracowników, przede wszystkim z Ukrainy. 


 
Możemy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce 

Z ankiet przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że 40% Powiatowych Urzędów Pracy spodziewa się dalszego wzrostu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce – podał 14 grudnia portal Bankier.pl. 

Ministerstwo w przeprowadzonych przez siebie w październiku i listopadzie badaniach zwróciło się do 332 Powiatowych Urzędów Pracy z pytaniem o wpływ zatrudnienia cudzoziemców na lokalne rynki pracy. Jak wynika z danych resortu 70% badanych stwierdziło, że cudzoziemcy mają pozytywny wpływ na lokalny rynek pracy. W 2016 roku na podobne pytanie podobnej odpowiedzi udzieliło tylko 27,5% badanych.  

Zgodnie z badaniem, główną przyczyną zatrudniania cudzoziemców jest brak polskich kandydatów na oferowane stanowisko (78,4% urzędów całkowicie lub raczej zgadza się z tym twierdzeniem). Badanie pokazuje również, że zatrudnienie cudzoziemców nie ma wpływu na likwidację stanowisk pracy Polaków (74,8%). Nie wpływa również na obniżkę wynagrodzeń (72%).  

Źródło: Bankier.pl

Urząd do Spraw Cudzoziemców – kompetencje, informacje, pomoc

Urząd do Spraw Cudzoziemców to organizacja, która zajmuje się przede wszystkim sprawami związanymi z wjazdem cudzoziemców na terytorium Polski. Ma więc ona kluczowe znaczenie w przypadku zatrudniania w Polsce pracowników z zagranicy. Z artykułu dowiesz się, jakie są kompetencje urzędu i jakie dokumenty zezwalają cudzoziemcom na pracę w Polsce.

Obcokrajowiec, który chce legalnie pracować w Polsce, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, np. na pobyt czasowy i pracę. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie takiego zezwolenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, w którym pobyt i praca obcokrajowca nie są zalegalizowane, popełnia on wykroczenie.

Czym zajmuje się Urząd do Spraw Cudzoziemców?

Urząd do Spraw Cudzoziemców jest instytucją, która została powołana do życia w roku 2007. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest natomiast centralnym organem administracji rządowej, właściwym także w sprawach związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce. Poza tym, do kompetencji Szefa urzędu należy również udzielanie ochrony międzynarodowej oraz udzielanie cudzoziemcom azylu. Jak widać, zakres działalności wydziału spraw cudzoziemców jest bardzo szeroki.

Podstawowym celem Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby migracja była nie tylko bezpieczna, ale też profesjonalnie zarządzana. Między innymi z tego powodu, urząd dba o zagwarantowanie cudzoziemcom wysokiej jakości procedur, które wiążą się z legalizacją pobytu w Polsce.

Kompetencje Szefa Urzędu a kompetencje Wojewody

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Wojewoda to dwa organy, które mają duże znaczenie w procesie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemca. Każdy z nich ma jednak nieco inne kompetencje.

Do Wojewody składa się wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę. Wojewoda weryfikuje, czy złożone dokumenty są poprawne oraz kompletne. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, Urząd Wojewódzki wzywa cudzoziemca do wprowadzenia poprawek w dokumentach lub uzupełnienia potrzebnych formularzy. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to w terminie 7 dni. Jeśli dokumenty przejdą weryfikację, wówczas Wojewoda wydaje stosowne zezwolenie.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest organem II instancji w przypadku wydawania zezwoleń na pracę czasową i pobyt. Jeśli Wojewoda nie wyda stosownego zezwolenia, to cudzoziemiec ma prawo odwołać się do Szefa Urzędu w terminie 30 dni od otrzymania decyzji odmownej. Jak widać, Szef Urzędu w dużej mierze sprawuje funkcję kontrolną – to do niego można składać zażalenia również w przypadku opieszałości urzędników.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca

Jak już wiesz, jednym ze sposobów na legalizację pobytu i pracy cudzoziemca, jest uzyskanie jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt. Taki wniosek można złożyć w przypadku, w którym cudzoziemiec ma zamiar przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i chce w tym czasie podjąć pracę zarobkową.

Wniosek o zezwolenie na pobyt i pracę należy złożyć osobiście do wojewody właściwego względem miejsca pobytu cudzoziemca. Jeśli złożył on komplet wymaganych dokumentów i zostały one wypełnione bezbłędnie, wówczas możliwe jest uzyskanie takiego zezwolenia. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie zezwolenia, jest karta pobytu wydawana przez wojewodę.

Co w sytuacji, w której wniosek cudzoziemca spotka się z odmową wojewody i nie będzie on mógł się ubiegać o legalizację pobytu i pracy?

To właśnie w tym miejscu zaczyna się rola Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Bowiem to szef wydziału spraw cudzoziemców, będący centralnym organem administracji rządowej, realizuje szereg zadań związanych z przebywaniem obcokrajowców na terytorium Polski. Jednym z zadań szefa urzędu jest rozpatrywanie odwołań od decyzji wojewodów w sprawach legalizacji pobytu. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców zajmuje się także kontrolowaniem wojewodów w zakresie podejmowanych przez nich decyzji.

Czy agencja pracy może pomóc w legalizacji pobytu?

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca w Polsce jest dość skomplikowanym procesem, wymagającym starannego wypełnienia wszelkich formalności. Eksperci EWL od lat pomagają swoim klientom, zajmując się procedurami legalizacyjnymi pracowników z zagranicy.

Wsparcie agencji pracy EWL ułatwia otwarcie się na rynek zagraniczny i pozwala na zatrudnienie w swojej firmie specjalistów, którym zależy na pracy i rozwoju w naszym kraju. Przekazując cały proces legalizacji pobytu i zatrudnienia pracowników w ręce naszej agencji pracy, zyskujesz pewność, że wszystkie formalności zostaną starannie dopełnione, a Ty pozyskasz wartościowych pracowników do swojej firmy.

Podsumowując, Urząd do Spraw Cudzoziemców jest instytucją nadzorującą wojewodów w zakresie wydawanych przez nich zezwoleń na pobyt i pracę. W przypadku, w którym wniosek o legalizację pobytu zostaje odrzucony, należy odwołać się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który może tę decyzję zmienić. Jednak aby uniknąć problemów związanych z procesem legalizacji, warto powierzyć go specjalistom, którzy na co dzień zajmują się pozyskiwaniem zezwoleń na pobyt czasowy i pracę dla pracowników z zagranicy.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Wiadomości Handlowe: Białorusini w Polsce. Przyjazd do pracy w sklepach i magazynach staje się bardziej kosztowny

Handel detaliczny, logistyka i sektor spożywczy – to branże, w których najczęściej można spotkać pracowników z Białorusi. Nasz rynek pracy potrzebuje obcokrajowców. – Jednak obostrzenia covidove, jak i sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie ułatwiają obywatelom tego kraju przyjazdu do Polski. Stosowane u naszych sąsiadów szczepionki nie są akceptowane na terytorium Unii Europejskiej, co zmusza do ponoszenia, już na starcie, dodatkowych kosztów – mówi nam Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że pandemia nie miała większego wpływu na zatrudnienie cudzoziemców w blisko połowie ankietowanych powiatów, a zdaniem ponad 41 proc. respondentów zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jeszcze wzrosło. To punkt widzenia urzędników. Inaczej na sytuację patrzy Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.

– Nie da się ukryć, że zarówno obostrzenia covidove, jak i sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie ułatwiają obywatelom Białorusi przyjazdu do Polski. Stosowane u naszych białoruskich sąsiadów szczepionki nie są akceptowane na terytorium Unii Europejskiej, co zmusza potencjalnych pracowników do ponoszenia, już na starcie, dodatkowych kosztów związanych z koniecznością odbycia kwarantanny na terytorium Polski. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, z powodu której część przejść granicznych została zamknięta – zauważa nasz rozmówca.  

Czy teraz jest trudniej przekroczyć polsko-białoruską granicę? – Zdecydowanie tak. Główne utrudnienia stanowią napięcia na granicy oraz niestabilna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi. Nie bez konsekwencji pozostaje również zamknięcie transportu powietrznego między Polską a Białorusią. Ponadto docierają do nas informacje o narastających trudnościach w uzyskaniu wizy do Polski. Wszystko to sprawia, że Białorusinom coraz trudniej jest się dostać do Polski – opowiada Rafał Mróz. 

Dodaje jedak, że jeżeli chodzi o firmę EWL Group, to w ciągu bieżącego roku volumen pracowników z Białorusi się nie zmienił. 

– Mimo tej sytuacji cały czas obserwujemy wśród cudzoziemców niegasnące zainteresowanie pracą w Polsce. Potwierdzają to również dane dotyczące obcokrajowców w Polsce publikowane przez GUS i ZUS. Największy wzrost, tradycyjnie, odnotowujemy w przypadku cudzoziemców objętych tzw. procedurą uproszczoną. Spodziewamy się, że od nowego roku sytuacja polskich pracodawców ulegnie jeszcze poprawie, ze względu na przyjęte przez Sejm zmiany w ustawie dotyczącej zatrudniania cudzoziemców – zaznacza. 

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Obowiązki agencji pracy tymczasowej, czyli czego możesz wymagać jako zatrudniający

Dobra agencja pracy powinna pomóc Ci nie tylko w zatrudnieniu pracowników tymczasowych, ale też stanowić wsparcie na innych etapach współpracy, takich jak, chociażby, przeszkolenie załogi. Z artykułu dowiesz się, jakie są obowiązki agencji pracy tymczasowej i czego możesz od niej wymagać jako zatrudniający. Przybliżymy też, na czym polega działalność agencji pracy tymczasowej.

Skorzystanie z agencji pracy tymczasowej to świetne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących firmy produkcyjne. Specyfika wielu branż sprawia, że czasami konieczne jest zatrudnienie wielu pracowników w tym samym czasie.

Jednocześnie zazwyczaj mają to być pracownicy tymczasowi lub sezonowi, stanowiący wsparcie w okresach zwiększonej produkcji. W takiej sytuacji pomoc agencji pracy może być nieoceniona. Jednak przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej agencji pracy, warto wiedzieć, jaki jest zakres jej usług i czego się spodziewać.

Działalność agencji pracy tymczasowej

Podstawowa rola każdej agencji pracy tymczasowej to oczywiście delegowanie pracowników do wykonywania pracy u klientów. Oznacza to, że pracownicy są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie „wysyłani” do pracy w jakiejś firmie.

To tak zwany leasing pracowniczy. Agencja pracy tymczasowej zajmuje się również dopełnieniem wszelkich formalności. W przypadku zatrudniania cudzoziemców, to właśnie agencja zatrudnienia powinna zadbać o legalizację dokumentów i uzyskanie zezwoleń, takich jak np. zezwolenie na pracę i pobyt.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej to dla klienta przede wszystkim ogromne ułatwienie. Decydując się na pomoc agencji pracy w zatrudnieniu pracowników, zyskujesz czas, który poświęciłbyś na przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych (bez gwarancji, że zakończą się one powodzeniem).

Rekrutacja przeprowadzana przez doświadczonych ekspertów HR pozwala agencji pracy tymczasowej na znalezienie i zatrudnienie pracowników, którzy idealnie spełniają oczekiwania jej klientów.

Szukając odpowiedniego partnera rekrutacyjnego, należy kierować się przede wszystkim zakresem jego działalności. Największe agencje zatrudnienia w Polsce oferują swoim klientom nie tylko usługi rekrutacyjne, ale też np. outsourcing procesów i funkcji HR.

Obowiązki agencji pracy tymczasowej

Podpisując umowę z agencją pracy tymczasowej, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy agencja zajmie się za Ciebie legalizacją dokumentów. Profesjonalne agencje pracy dbają o dopełnienie wszelkich formalności i legalizację pobytu pracowników. Współpracując z kompetentną agencją pracy tymczasowej, nie powinieneś zaprzątać sobie głowy żadnymi formalnościami.

Jednym z obowiązków agencji pracy tymczasowej jest też zapewnienie noclegu dla pracowników tymczasowych. Niestety, wiele agencji nie przywiązuje większej wagi do warunków mieszkaniowych pracowników z zagranicy.

Podpisując umowę, powinieneś zwrócić uwagę na warunki, jakie dana agencja zapewnia swoim pracownikom. Agencja pracy EWL dysponuje w tej chwili ponad 4 000 miejsc noclegowych, a nasza baza noclegowa nieustannie się powiększa. Nasze kwatery pracownicze nie tylko spełniają niezbędne standardy bezpieczeństwa, ale zapewniają też odpowiedni poziom życia.

Profesjonalna agencja pracy tymczasowej dba również o to, aby współpraca przebiegała w sposób bezproblemowy. Troszczy się ona nie tylko o swojego klienta, ale również o pracowników tymczasowych, których zatrudnia.

Jakie są cechy dobrej agencji pracy tymczasowej?

Wybierając agencję pracy tymczasowej, każdy przedsiębiorca będzie kierował się nieco innymi kryteriami. Postanowiliśmy jednak wyróżnić szereg cech, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na współpracę z taką agencją.

Cechą mającą duże znaczenie dla jakości współpracy, jest wielkość agencji oraz jej zasięg. Największe agencje pracy tymczasowej mają swoje oddziały w wielu miastach w Polsce, co znacznie ułatwia współpracę oraz kontakt z agencją. Dzięki temu istnieje możliwość m.in. umówienia spotkania na żywo bez konieczności pokonywania kilkuset kilometrów. Przyczynia się to też do lepszej znajomości rynku lokalnego.

Dobra agencja pracy jest w pełni zaangażowana we współpracę z klientem. Podpisując umowę z agencją, powinieneś spodziewać się szybkiej i sprawnej komunikacji oraz szybkiego reagowania na pojawiające się kwestie (np. gwałtowne spadki lub wzrosty produkcji). Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej powinno mieć też znaczący wpływ na usprawnienie procesów firmowych w Twojej firmie.

Podsumowanie: jak wybrać agencję pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą duże zakłady produkcyjne i mają potrzebę zatrudnienia wielu pracowników w tym samym czasie. Profesjonalna agencja pracy będzie w stanie w krótkim czasie znaleźć i przeszkolić kadrę do Twojej firmy.

Wybierając agencję zatrudnienia, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie warunki zapewnia swoim pracownikom oraz dokładnie omówić zasady współpracy.

A jeśli aktualnie szukasz takiej agencji dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu z EWL. Jesteśmy liderem branży zatrudniania cudzoziemców. Jako profesjonalna agencja oferujemy pełną pomoc i wsparcie w procesie zatrudnienia pracowników (stałych i tymczasowych) do Twojej firmy. Skorzystanie z naszych usług to gwarancja owocnej współpracy i szansa na rozwój Twojej firmy.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 7 – 13 grudnia 2021 roku 


Już ponad 900 tys. obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS 

W Polsce jest 918 tys. ubezpieczonych cudzoziemców  poinformowała 8 grudnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas audycji na antenie radia TOK FM. 

Jak przekazała szefowa ZUS obecnie ubezpieczeniem społecznym objętych jest ok. 872 tys. cudzoziemców, a ubezpieczeniem zdrowotnym – 918 tys. Prezes ZUS podkreśliła, że nic nie zapowiada by liczba ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców miała w najbliższym czasie zahamować lub drastycznie się obniżyć. 

„Myślę, że milion osiągniemy gdzieś w styczniu, chociaż musimy się liczyć z tym, że w tym okresie zimowym, ta dynamika trochę będzie na pewno mniejsza” – powiedziała Gertruda Uścińska. 


UdSC: Obywatele Ukrainy coraz częściej decydują się na długoterminowy pobyt w Polsce 

Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. osób –poinformował 12 grudnia rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak cytowany przez Polskie Radio 

Komentując powyższe liczby Urząd podkreślił, że ukraińska migracja do Polski od początku ma podłoże przede wszystkim ekonomiczne. Powoli jednak zaczyna być widoczny stopniowa zmiana jej trwałości. Obywatele Ukrainy coraz częściej wybierają długoterminowy pobyt w kraju nad Wisłą zamiast migracji tymczasowych. 

Według danych UdSC, spośród obywateli Ukrainy (prawie 57% ogółu osiedlających się w kraju cudzoziemców), prawie 84% posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie 3 lata. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – 77% spraw.  

Urząd podkreślił, że powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. 


 
UE bardziej się otwiera na wykwalifikowanych pracowników z zagranicy  

Rada Unii Europejskiej w dniu 7 grudnia przyjęła nowe przepisy mające przyciągać i zatrzymywać wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich, zwłaszcza w tych sektorach, które borykają się z niedoborem pracowników o wysokich kwalifikacjach – podał 9 grudnia portal Rady Unii Europejskiej. 

Zmiany związane są przede wszystkim z „niebieską kartą” – dokumentem pozwalającym wykwalifikowanym pracownikom niebędących obywatelami Unii Europejskiej na pobyt i pracę na terytorium większości państw członkowskich UE. 

Nowe dyrektywy usprawniają dotychczasowe warunki wjazdu i pobytu dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi ustanowienie bardziej inkluzywnych kryteriów przyjmowania obcokrajowców, ułatwienia mobilności wewnątrz UE, ułatwienia łączenia rodzin oraz uproszczenia procedur dla zatwierdzonych pracodawców. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL ( 30 listopada – 6 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 30 listopada – 6 grudnia 2021 roku 


W Polsce trwa przedświąteczna walka o pracowników

Trzy ostatnie miesiące roku to dla firm związanych z e-commerce czas zintensyfikowanych prób poszukiwania pracowników. Ręce do pracy potrzebne są w logistyce, branży e-commerce oraz na produkcji. Firmy zaciekle walczą o pracowników, już od września poszukując ich na IV kwartał – podał 2 grudnia portal PulsHR.pl 

Przedstawiciele firm związanych z branżą logistyczną i e-commerce podkreślają, że okres intensywnej walki o pracownika przypada dwa razy w roku. Najpierw w III kwartale, kiedy klienci przygotowują świąteczny asortyment, który następnie pakowany jest w zestawy świąteczne mające w IV kwartale trafić do sprzedaży. Następnie, po raz drugi, w okresie grudniowym, kiedy rosną obroty sieci handlowych oraz firm e-commercowych. 

“W tych okresach, zapotrzebowanie na pracowników, w zależności od jednostki potrafi wzrosnąć od 10% do nawet 50%” – powiedział Dawid Strzyżak, recruitment & employer branding manager Central Europe w FM Logistic. 

Spory wzrost zapotrzebowania na pracowników widać również w statystykach agencji pracy EWL Group, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu. Tylko w dwóch branżach – logistyce i e-commerce – w IV kwartale, w porównaniu z III kwartałem, firma notuje ponad 30-procentowy wzrost zapotrzebowania na pracowników. 

“Śmiało mogę powiedzieć, że od kilku miesięcy jesteśmy w permanentnym piku, ale braki kadrowe, rosnąca inflacja oraz mnogość ofert pracy spowodowały, że ostatni kwartał roku to czas wyjątkowego konkurowania firm o pracowników” – przyznał Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group. 


Ukraina: 31% obywateli Ukrainy podaje Polskę jako kierunek potencjalnej migracji 

W 2021 roku poza granicami Ukrainy mieszkało i pracowało blisko 1,167 mln obywateli Ukrainy, czyli o 11% więcej niż w 2019 roku. Ponadto 31% ankietowanych jako kierunek migracji wybrałoby Polskę – tak wynika z badań Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji na Ukrainie, o których 2 grudnia poinformowała agencja informacyjna UNIAN. 

Badanie zlecone przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji na Ukrainie wykazało, że 66% ukraińskich migrantów decyduje się na wyjazd z kraju, by zdobyć środki pieniężne, które następnie wydadzą już w ojczyźnie. 37% ankietowanych opuszcza kraj, ponieważ nie może znaleźć pracy z satysfakcjonującą pensją, zaś 25% z powodu trudności w znalezieniu pracy w określonej branży z odpowiednim wynagrodzeniem. Tylko 22% uczestników sondażu jako czynnik motywujący migrację podało chęć rozwoju i zdobycie nowych doświadczeń. Równocześnie zaledwie 9% badanych deklaruje, że nie zamierza wracać do swojego kraju. 

Ankietowani obywatele Ukrainy wskazali także trzy głównie kierunki migracji. Są to przede wszystkim Niemcy (37%), Polska (31%) oraz Czechy (20%). Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się Włochy (16%), Kanada (11%), Wielka Brytania (10%), USA (9%), Hiszpania (7%) oraz Izrael i Rosja (oba kraje 6%).  


Obywatele Gruzji są jedną z najdynamiczniej rosnących grup cudzoziemców osiedlających się w Polsce 

Liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 10 tys. osób. To dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata temu – poinformował 3 grudnia Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dodał, że wzrost liczby obywateli tego kraju osiedlających się w Polsce zauważalny jest od wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2017 roku.  

„Niemal wszyscy Gruzini – 96% osób, posiadają zezwolenia na pobyt czasowy. Mogą być one wydane na maksymalnie 3 lata. Najczęstszym celem pobytu w Polsce jest podejmowanie pracy – 96% spraw. W dalszej kolejności są kwestie rodzinne – 2% oraz edukacja – 1%” – czytamy w komunikacie. 

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.