Opublikowano: 27.12.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.12.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 grudnia)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21 – 27 grudnia 2021 roku 


Bezrobocie wciąż spada. GUS podał dane za III kwartał i listopad 2021 roku 

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2021 roku 3,0% wobec 3,5% w II kwartale 2021 roku – o tym 20 grudnia poinformował portal Forsal.pl powołując się na najnowsze dane GUS 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując powyższe dane podkreślił, że nigdy do tej pory w Polsce nie pracowało tyle osób. Na koniec III kwartału liczba pracujących przekroczyła 16,8 mln osób. Ekspert zwrócił również uwagę na współczynnik aktywności zawodowej, który wyniósł w III kwartale 2021 roku 58,2% wobec 57,6% kwartał wcześniej. Wśród osób w wieku produkcyjnym wskaźnik ten osiągnął poziom 79,9%, co sprawia, że oba wskaźniki osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów.  

Oprócz statystyk kwartalnych GUS opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego wśród aktywnych zawodowo Polaków. W listopadzie 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 5,4% i był niższy niż w październiku 2021 roku (5,5%). 


Więcej ofert pracy, więcej cudzoziemców. Co czeka rynek pracy i pracowników w 2022 roku? 

Początek 2022 to czas podwyżek wynagrodzeń oraz poszukiwania nowych pracowników. Szczególnie w branży logistycznej, budowlanej oraz przemyśle – poinformował 23 grudnia portal Bankier.pl powołując się na opinie ekspertów rynku pracy.  

“Przyszły rok zapowiada się jako bardzo dobry dla rynku pracy – zwłaszcza patrząc od strony pracownika, ale też konsumpcji i wzrostu gospodarczego” – stwierdził Jacek Kowalczyk, dyrektor relacji biznesowych Grant Thornton. 

Ekspert zwrócił uwagę na niesłabnący popyt na pracowników wśród polskich pracodawców.  “Jak wynika z naszych badań, przez ostatnie siedem miesięcy liczba ofert pracy publikowanych w portalach rekrutacyjnych w Polsce przekraczała 300 tys. miesięcznie, co jest bardzo dobrym wynikiem – nie tylko znacznie lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale nawet lepszym niż w tych samych miesiącach roku 2019”. 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie ma wątpliwości, że w obsadzeniu wolnych stanowisk mogą pomóc cudzoziemcy, których z roku na rok przybywa w naszym kraju.  

“Przy narastającej liczbie wakatów należy spodziewać się dalszego napływu cudzoziemców na polski rynek pracy. Ich pula w ZUS niebawem przekroczy granicę 1 mln, co będzie oznaczało, że obcokrajowcy będą stanowili wówczas sześć procent naszego rynku pracy. Będą temu sprzyjać nowe przepisy przewidujące wydłużenie możliwości podejmowania pracy w Polsce w ramach oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia z 6 na 24 miesiące” – tłumaczy Andrzej Kubisiak. 


Obywatele Ukrainy coraz częściej otwierają własne firmy. Częściej także emigrują  

W 2021 roku rynek pracy na Ukrainie przeszedł rekordowe zmiany na kilku płaszczyznach jednocześnie – napisał 20 grudnia opiniotwórczy portal ZN.UA, powołując się na dane Narodowego Banku Ukrainy, Państwowej Służby Granicznej, platformy analitycznej Opendatabot oraz ekspertów. 

Zgodnie z danymi, przez 11 miesięcy 2021 roku Ukraina w ciągu ostatnich 5 lat odnotowała rekordowy wzrost liczby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Według danych Opendatabot od stycznia do listopada 2021 roku liczba indywidualnych przedsiębiorców wzrosła o 85 tys. sięgając tym samym niemal 2 mln osób. 

Jednocześnie, od stycznia do października 2021 roku ponad 600 tys. obywateli Ukrainy opuściło kraj i nie wróciło. To największa liczba w ciągu ostatnich 11 lat, informuje Opendatabot, powołując się na dane Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Łącznie, w latach 2011-2020 do kraju nie wróciło łącznie 2,6 mln osób. 

Źródło: zn.ua

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).