Rzeczpospolita: Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców

W tym roku pracodawcom powinno być łatwiej o pracowników ze Wschodu. Według agencji zatrudnienia podaż tych kandydatów przewyższa obecnie popyt. (…)

– Mamy teraz rzadko występującą ostatnio sytuację na rynku, gdy podaż przewyższa popyt – twierdzi Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL. Według niego ta nadwyżka chętnych wynika zarówno z sezonowości (w drugiej połowie stycznia zwykle przybywa cudzoziemców gotowych podjąć pracę w Polsce), jak też z większej niż zazwyczaj liczby pracowników ze Wschodu, którzy tym razem nie wyjechali na święta do domów, m.in. aby uniknąć kwarantanny.

Przy zwiększonej liczbie chętnych do pracy gorzej jest z ofertami zatrudnienia w branżach, które wcześniej biły się o pracowników ze Wschodu. Restrykcje sanitarne zablokowały działalność hotelarstwa i gastronomii, a z kolei w przemyśle, na czele z motoryzacją, wprowadzane na świecie lockdowny utrudniają dostawy komponentów, ograniczając wzrost produkcji. (…)

Zarówno agencje, jak i imigranci zarobkowi bardzo liczą teraz na stopniowe odmrażanie gospodarki. Tym bardziej że – zdaniem rekruterów – zainteresowanie pracą w Polsce będzie wśród obcokrajowców rosło. Według Rafała Mroza dodatkową zachętą może być zapowiedź zwolnienia z kwarantanny osób przyjeżdżających do Polski i mających negatywny wynik testu na Covid-19.

– Dla polskich pracodawców oznacza to z kolei, że czas oczekiwania na pracownika z zagranicy zmniejszy się o połowę, co zapewne przełoży się na wzrost popytu na kadrę zagraniczną

– przewiduje dyrektor EWL.
Źródło: Rzeczpospolita

ABC zatrudnienia obcokrajowców w firmie – PESEL i PIT dla cudzoziemca

Zatrudnianie obcokrajowców w firmie jest dobrym rozwiązaniem na braki kadrowe. Wiąże się jednak z dopełnieniem różnych formalności. Czym jest PESEL dla cudzoziemca? Jak wystawić PIT dla obcokrajowca? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla obu zagadnień.

Spis treści

Czym jest PESEL? 

PESEL to numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Składa się on z 11 cyfr, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację osoby, która go posiada. Zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną. Od września 2011 roku numer PESEL jest również głównym identyfikatorem w kontaktach z administracją podatkową dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. 

Numer PESEL dla obcokrajowca – kiedy przysługuje? 

Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o ewidencji ludności z dnia 27 października 2017 roku nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi następuje automatycznie wraz z meldunkiem na pobyt czasowy przekraczający 30 dni. W związku ze znacznym ułatwieniem w uzyskaniu numeru PESEL dla obcokrajowców stał on się jednocześnie identyfikatorem podatkowym większości z nich. Jest to szczególnie istotne dla firm, które zatrudniają cudzoziemców i szykują się do sporządzania pracownikom informacji PIT – 11. 
Warto pamiętać, że jeśli pracownik, z różnych przyczyn, nie ma możliwości zameldowania się w Polsce na pobyt czasowy, może wystąpić z wnioskiem o nadanie numeru PESEL.

Nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi – jakie kroki należy podjąć?  

Najłatwiejszym sposobem na otrzymanie numeru PESEL przez cudzoziemca jest jego zameldowanie na terenie RP na okres przekraczający 30 dni. W takiej sytuacji PESEL przyzwany jest obcokrajowcowi z urzędu. Jeśli jednak cudzoziemiec nie może lub nie chce się zameldować, powinien złożyć wniosek o nadanie PESEL we właściwym urzędzie gminy. 

Dla obcokrajowców organem właściwym będzie: 

  • urząd gminy, w której zameldowany jest cudzoziemiec (jeśli posiada meldunek, ale nie posiada jeszcze numeru PESEL),
  • urząd gminy właściwy dla siedziby pracodawcy, jeśli cudzoziemiec nie może się zameldować, 
  • Urząd Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawa, jeśli cudzoziemiec jeszcze nie podjął zatrudnienia albo jego pracodawca ma siedzibę poza granicami RP.  

Z wnioskiem o nadanie numeru PESEL cudzoziemiec może wystąpić osobiście lub przez pełnomocnika. Usługa nadania numeru PESEL jest bezpłatna. 

Ważne: 

  • W przypadku starania się o nadanie numeru PESEL dla cudzoziemca bez meldunku we wniosku należy wskazać podstawę prawną, z której wynika obowiązek nadania numeru PESEL 

Jeśli jakiś urząd wymaga od obcokrajowca podania numeru PESEL w celu załatwienia sprawy powinien również wskazać podstawę prawną nadania PESEL dla cudzoziemca. W przypadku złożenia wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego PESEL bez podania podstawy prawnej urząd gminy wezwie cudzoziemca do jej uzupełniania. Jeśli braki nie zostaną właściwie uzupełnione wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.  

Dzięki wypracowaniu odpowiednich procedur i ścisłej współpracy z urzędami w całej Polsce agencja pośrednictwa pracy EWL S.A. szybko i sprawnie pomaga firmom w uzyskaniu numeru PESEL dla cudzoziemców, których planują zatrudnić, upraszczając w ten sposób komunikację z organami podatkowymi i innymi urzędami państwowymi.

PIT 11 dla cudzoziemca

Obcokrajowcy przebywający i osiągający dochody w Polsce podlegają przepisom polskiego prawa podatkowego. Na cudzoziemcach, podobnie jak na polskich pracownikach, spoczywa obowiązek złożenia rocznych zeznań podatkowych, mogą oni także korzystać z ulg i odpisów od podatków określonych w ustawie. Pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy, Białorusi, Indii czy Nepalu, ma obowiązek wystawić PIT dla obcokrajowca, tak samo jak dla pracownika z Polski.

Rozliczenie PIT obcokrajowca – rezydencja podatkowa

Rozliczenie PIT obcokrajowca w Polsce w znacznej mierze uzależnione jest od tego czy cudzoziemiec posiada status rezydenta podatkowego, a także od rodzaju umowy i źródeł dochodu.

Status rezydenta podatkowego przysługuje osobom, które przebywają w naszym kraju powyżej 183 dni lub oświadczą, że ich ośrodkiem interesów życiowych jest Polska. Rezydenci rozliczani są z fiskusem na zasadach ogólnych.

Jaki PIT dla Ukraińca?

Rozliczenie pracownika z Ukrainy, który posiada status rezydenta podatkowego w RP, jest analogiczne do tego, które stosujemy w przypadku pracowników z Polski. Pracodawca zobowiązany jest więc do wystawienia PIT-11 dla Ukraińca.

W przypadku cudzoziemca będącego nierezydentem i uzyskującego przychód z tytułu umowy zlecenia lub umowy o działo właściwym dokumentem będzie informacja IFT-1/IFT-1R.

Jak wypełnić PIT 11 dla obywatela Ukrainy?

Od 2018 roku osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a przebywają w Polsce w celu wykonywania pracy, powinny posiadać numer PESEL, który jest jedynym właściwym identyfikatorem podatkowym. Problem w tym, że nie każdy pracownik o numer PESEL się stara, a pracodawca nie ma wpływu na jego uzyskanie przez pracownika. Może jedynie wskazać cudzoziemcowi możliwe sposoby ubiegania się o numer PESEL:

  • meldunek w miejscu zamieszkania na pobyt czasowy
  • wniosek o nadanie numeru PESEL

Jeśli pracownik nie posiada numeru PESEL, dopuszczalne jest wpisanie w dokument rozliczeniowy numeru NIP. W rozliczeniu za rok 2020, podobnie jak w ubiegłym roku, w przypadku obcokrajowców nie posiadających numeru NIP lub PESEL, do dokumentu PIT-11 pracodawca może wpisać w miejsce numeru identyfikacji podatkowej 10 razy cyfrę „9”.

Gdzie złożyć PIT dla Ukraińca?

W przypadku pracowników będących rezydentami podatkowymi dokument PIT należy złożyć we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podatnika, urzędzie skarbowym.

W przypadku nierezydentów dokumenty należy złożyć w urzędzie właściwym ze względu na:

  • siedzibę płatnika,
  • miejsce pobytu podatnika (jeśli pobór podatku następuje bez udziału płatnika),
  • miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, jeżeli nie można ustalić siedziby płatnika lub miejsca pobytu podatnika.

Zatrudnianie obcokrajowców w firmie – skorzystaj z pomocy agencji

Zatrudniając pracowników z zagranicy warto wybrać rozwiązanie, które nie obciąży dodatkowo wewnętrznego działu HR. Leasing pracowniczy z bezpiecznym i doświadczonym partnerem biznesowym, to gwarancja oszczędności czasu i zasobów. EWL S.A., to sprawdzona agencja pośrednictwa pracy, która  zajmie się za Państwa kwestią rekrutacji pracowników, legalizacji zatrudnienia, a także rozliczeniem wynagrodzeń i właściwym wystawieniem dokumentów dla Urzędu Skarbowego, także PIT-11 dla obcokrajowców.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd (19-25 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 19-25 stycznia 2021 roku  


Negatywny wynik testu zwalnia pracowników przyjeżdżających do Polski z obowiązku kwarantanny   

Do listy zwolnionych z kwarantanny po przyjeździe do Polski zostały dodane m.in. osoby, które posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Wynik musi zostać pokazany funkcjonariuszowi Straży Granicznej i powinien być w języku polskim lub angielskim. Poinformowały o tym media, w tym Gazeta.pl, powołując się na rozporządzenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 22 stycznia b.r. Do tej pory osoby, które przyjeżdżały do Polski transportem zbiorowym, musiały przejść 10-dniową kwarantannę.  

Przypomnijmy, że eksperci EWL wielokrotnie apelowali o zniesienie kwarantanny dla pracowników z zagranicy, posiadających negatywny wynik testu na COVID-19. W rozmowie z portalem PulsHR.pl w grudniu 2020 roku Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL, podkreślił, że dużo lepszym rozwiązaniem niż 10-dniowa kwarantanna, które warto by było wprowadzić, są obowiązkowe testy dla pracowników z zagranicy.  “Takie rozwiązania z powodzeniem stosuje wiele państw, u nas również ten pomysł pojawiał się w opinii publicznej, jednak do tej pory nie został zaakceptowany przez rządzących” – dodał ekspert EWL. 


Prognoza: PKB Polski może wzrosnąć w 2021 roku o 3,8%   

„Przewidujemy 3,8% wzrostu PKB w 2021 roku. W III kw. br. osiągniemy poziom PKB z końca 2019 roku. Ważnym elementem cyklu będzie budowa zapasów – tzw. ‚re-stocking’, co będzie wsparciem dla gospodarki w 2021 roku” – powiedział 21 stycznia podczas konferencji prasowej główny ekonomista mBanku Marcin Mazurek, cytowany przez Inwestycje.pl.   

W przypadku procesów zachodzących na rynku pracy w 2021 r. ekonomiści banku nie prognozują, by statystyki pracujących wróciły szybko (już w 2021 roku) do poziomów sprzed pandemii. „Pierwsza połowa roku upłynie na ‚jobless recovery’ – duża w tym zasługa tarcz, dzięki, którym zatrudnienie jest utrzymywane” – powiedział Mazurek. 

Zdaniem banku, stopa bezrobocia na koniec 2021 roku uplasuje się na poziomie 5,9%.  


Obywatele Ukrainy zajmują trzecie miejsce w UE pod względem zezwoleń na pobyt (po Maroku i Turcji)

Mieszkańcy Ukrainy to trzecia co do wielkości grupa obywateli spoza UE, którzy pod koniec 2019 roku posiadali ważne zezwolenia na pobyt w krajach Unii Europejskiej. Poinformował o tym 21 stycznia tygodnik Zwierciadło Tygodnia powołując się na Eurostat

Pod koniec 2019 roku ważne zezwolenia na pobyt w UE posiadało łącznie 20,3 mln obywateli państw trzecich. Na pierwszym miejscu uplasowali się obywatele Maroka (2 mln zezwoleń), na drugim miejscu – Turcja (1,9 mln), na trzecim – Ukraina (1,3 mln), a na czwartym – Chiny (1 mln, w tym Hongkong). Dalej na liście są obywatele Syrii (974 tys.), Albanii (868 tys.), Algierii (700 tys.), Rosji (689 tys.), Indii (555 tys.) oraz Serbii (974 tys.). 

Najwięcej ważnych zezwoleń na pobyt dla obywateli państw trzecich wydano w Niemczech – 4,9 mln, czyli 24% ogółu. Na drugim miejscu są Włochy (3,6 mln), a na trzecim Francja (3,1 mln). Polska uplasowała się na 6. miejscu (650 tys).

Andrzej Korkus o cyfrowej transformacji w 2021 roku

Czy za 5, 10, 15 lat rynek pracy znacznie się skurczy przez digitalizację, robotyzację, cyfryzację? Jakie trendy będziemy obserwować w 2021 roku? O cyfrowej przyszłości portalowi PulsHR.pl odpowiedziało 15 menedżerów reprezentujących różne branże, w tym Andrzej Korkus, prezes EWL S.A.

Faktycznie możemy zaobserwować znaczną robotyzację i automatyzację pracy. Wiele firm unowocześnia produkcję, budując tym samym swoją przewagę konkurencyjną. Warto jednak zauważyć, że w krajach o wysokim stopniu automatyzacji stopa bezrobocia jest na niskim poziomie. Wynika to m.in. z tego, że w krajach bogatych, rozwiniętych gospodarczo, gdzie wprowadza się automatyzację produkcji, zwalnia tempo przyrostu populacji.

Poza tym, według analiz, tam gdzie człowieka zastępują roboty, pojawiają się nowe miejsca pracy, nowe stanowiska, związane z automatyzacją i przybywaniem miejsc pracy w sektorze usług. Automatyzacja, jeśli zmieni rynek pracy, to będzie to raczej zmiana jakościowa, a nie ilościowa. Być może zmieni się natężenie naszej pracy lub będziemy w znaczniej mierze wspierani przez narzędzia cyfrowe czy roboty, ale jestem w tej kwestii optymistą – sądzę, że rynek pracy się nie skurczy, ale się zmieni.

Źródło: PulsHR.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd (12-18 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikować będziemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12-18 stycznia 2021 roku  


Prognoza: Bezrobocie w Polsce może wzrosnąć o ponad 1 pkt proc. w 2021 roku 

Na koniec 2021 roku bezrobocie w Polsce może osiągnąć około 7,5%. Poinformowała o tym 15 stycznia Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, cytowania przez portal PulsHR.pl.  

„Sytuacja, w której stopa bezrobocia wzrośnie do wartości sprzed dekady jest mało prawdopodobna. Mamy coraz mniejsze zasoby pracowników z uwagi na trendy demograficzne, a około milionowa grupa cudzoziemców stanowi swoistego rodzaju bufor chroniący nasz rynek pracy” – podkreśla.  

Dodajmy, że od czerwca do listopada 2020 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce utrzymywała się na niezmienionym poziomie 6,1%. W grudniu, według szacunków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, wskaźnik wzrósł do 6,2%. 

Źródło: PulsHR.pl


Będą zmiany na rynku pracy? 31 dni urlopu, niższy klin podatkowy, łatwiej o pracowników ze Wschodu?  

Rząd we współpracy z biznesem i związkowcami szykuje umowę społeczną. Zmiany mają wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu, w który wpędziła ją epidemia koronawirusa. O tym 14 stycznia na łamach Rzeczpospolitej poinformował publicysta Mateusz Rzemek.  

Według dziennika, negocjacje rządu, pracodawców i związkowców już się rozpoczęły. „Pracodawcy chcą bowiem mieć łatwiejszy dostęp do siły roboczej ze Wschodu. Związkowcy zaznaczają jednak, że otwieranie naszego rynku pracy nie powinno odbić się na dostępie do zatrudnienia polskich obywateli” – czytamy w artykule.  Ponadto zespół prawa pracy omawiał niezbędne zmiany związane z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy, a także postulaty związkowców, którzy chcą wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni i rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy.  

Zdaniem ekspertów, projekt konkretnych zmian może powstać już do końca marca.  

Źródło:  Rzeczpospolita

MSWiA: Liczba cudzoziemców w Polsce może nieco zmaleć, ale zapotrzebowanie na kadry zagraniczne będzie nadal rosło  

W 2020 roku nastąpił spadek liczby cudzoziemców pracujących w Polsce o kilka-kilkanaście procent, jednak w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych może w Polsce rosnąć o kilka-kilkanaście procent rocznie – stwierdza MSWiA w raporcie „Polityka migracyjna Polski – diagnoza stanu wyjściowego”. O tym 18 stycznia poinformowała PAP.  

Według rządu, udział cudzoziemców w polskim rynku pracy wynosi obecnie ponad 5%, przy niecałym 1% w 2013 roku. Jednak, jak podkreśla MSWiA, należy oczekiwać, że rok 2020 będzie pierwszym od lat z możliwym spadkiem liczby cudzoziemców pracujących w Polsce. 

„W dłuższym terminie jednak wzrost zapotrzebowania na pracowników migracyjnych może – w związku z pogłębianiem się niekorzystnych trendów demograficznych oraz przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego i niskiego bezrobocia – wynosić nawet kilka-kilkanaście procent rocznie” – czytamy w raporcie. 

Źródło: PAP

Leasing pracowniczy – wynajem pracowników z korzyścią dla biznesu

Leasing pracowniczy – co to jest?

Leasing pracowniczy, czy inaczej wynajem pracowników to usługa, w ramach której jeden podmiot (często agencja pracy tymczasowej) wypożycza pracowników zatrudnionych u siebie do innego pracodawcy, na określony czas lub w celu realizacji konkretnego zadania. Podmiotem inicjującym wypożyczenie pracowników jest pracodawca, a do oddelegowania zatrudnionych niezbędna jest ich pisemna zgoda.

Praca tymczasowa jako rodzaj leasingu pracowniczego

Najczęściej o leasingu pracowników mówimy w kontekście agencji pracy. Pracownik zatrudniony przez APT zostaje skierowany do wykonywania pracy u konkretnego Pracodawcy Użytkownika na podstawie umowy o pracę tymczasową. W tym przypadku mamy do czynienia z trójstronnym stosunkiem pracy, którego stronami są: Agencja Pracy Tymczasowej, Pracodawca Użytkownik i Pracownik Tymczasowy.

W przypadku pracy tymczasowej, inaczej niż w przypadku leasingu pracowniczego między dwoma podmiotami bez udziału APT,. za proces rekrutacji i zatrudnienia kompleksowo odpowiada agencja pracy, z którą firma podpisała umowę leasingu pracowniczego.

Usługa leasingu pracowniczego doskonale sprawdza się w branżach cechujących się dużą sezonowością, a także w czasie niespodziewanych wzrostów zapotrzebowania, kiedy w krótkim czasie trzeba zrekrutować i zatrudnić duże ilości pracowników lub kryzysów, podczas których niezbędna jest szybka redukcja kosztów. Uelastycznienie struktury zatrudnienia pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się trendy w gospodarce.

Leasing pracowniczy – koszty

Z perspektywy Pracodawcy Użytkownika zatrudnienie pracowników tymczasowych pozwala na optymalizację budżetu i redukcję kosztów związanych z zatrudnieniem.

Przykładem może być zatrudnianie cudzoziemców w ramach umów cywilnoprawnych, gdzie koszty zatrudnienia są zdecydowanie niższe niż analogicznym przypadku zatrudnienia pracowników z Polski na umowę o pracę. Firma korzystająca z usługi leasingu pracowników rozlicza się  z agencją pracy za faktycznie przepracowane roboczogodziny po stałej stawce godzinowej. To agencja pracy ponosi wszelkie koszty związane z rekrutacją, zatrudnieniem i rozliczeniem pracowników, a pracodawca użytkownik dostaje jedną fakturę za usługę wypożyczenia pracowników.

Leasing pracowniczy – jakie są zalety wynajmu pracowników dla firm?

Do najczęściej wymienianych korzyści związanych z usługą wynajmu pracowników zalicza się:

  • Uelastycznienie struktury zatrudnienia – możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe
  • Brak obciążenia wewnętrznego działu kadr – wszelkie sprawy kadrowo – płacowe po stronie APT
  • Redukcja kosztów nadgodzin, składki PFRON i chorobowej
  • Prosty proces planowania i kontroli budżetu – w oparciu o stawkę godzinową ustaloną z APT

Zacznij czerpać korzyści z usługi leasingu pracowników. Oferta EWL to kompleksowe wsparcie procesu zatrudniania pracowników dla Twojej firmy.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Prezes EWL: Musimy stale upraszczać i przyspieszać procedury legalizacyjne dla pracowników zagranicznych

„Pandemia koronawirusa w Europie w 2020 roku ograniczyła odpływ pracowników zagranicznych z Polski. Dało to nam trochę oddechu, ale nie warto spoczywać na laurach, ponieważ migranci zarobkowi będą stopniowo odpływać z naszego kraju do bardziej atrakcyjnych rynków pracy” – ocenia prezes EWL Andrzej Korkus w rozmowie z Piotrem Pogorzelskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Kijowie, autorem podcastu „Po Prostu Wschód”.

„Przegrywamy z Niemcami wysokością płac, jednak te płace rosną w Polce szybciej niż w gospodarkach zachodnich, które gonimy. Z drugiej strony wygrywamy z tymi rynkami prostą i szybką ścieżką legalizacyjną. To jest nasz największy atut. Jednak musimy stale pracować nad dalszym uproszczeniem i przyspieszeniem procedury legalizacyjnej” – podkreśla ekspert. Dodaje że przyniesie to dużo korzyści zarówno firmom, zatrudniającym #cudzoziemcy w naszym kraju, jak i polskiej gospodarce.  

Całą rozmowę z Andrzejem Korkusem oraz inne podcasty redaktora Piotra Pogorzelskiego można posłuchać na stronie anchor.fm/pogorzelski

Zapytanie ofertowe na prace badawcze – 1/EWL/2021

Zapytanie nr 1/EWL/2021

Dotyczące wyboru Wykonawcy usługi polegającej na przeprowadzenia prac badawczych w zakresie uczenia reprezentacji z wykorzystaniem metod głębokich, rekomendacji w oparciu o reprezentacje oraz opracowania metod optymalizacji w zadaniu wielokryterialnego planowania projektów, realizowanej w ramach projektu „Platforma migracyjna wsparcia pracownika i pracodawcy z wykorzystaniem zaawansowanych metod optymalizacyjnych i rekomendacyjnych opartych o uczenie reprezentacji” w ramach konkursu nr 1/1.1.1/2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Szczegółowe dane zapytania

1. Nazwa i adres zamawiającego EWL Spółka Akcyjna,
woj.: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa, miejscowość: Warszawa,
ul. Aleje Jerozolimskie 142B,
kod pocztowy: 02-305 Warszawa,
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000080338, NIP 1132330806, REGON 017427248.
2. Tryb udzielenia zamówienia Zamówienie jest udzielane zgodnie z zasadą konkurencyjności, z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców, a także zgodnie z warunkami i procedurami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

Do niniejszego zapytania ofertowego nie mają zastosowania przepisy Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych.

Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany zapytania ofertowego przed upływem terminu do składania ofert oraz do unieważnienia postępowania w każdym czasie bez podania przyczyny. W przypadku unieważnienia postępowania, Wykonawcy nie przysługuje żadne roszczenie w stosunku do Zamawiającego.

Wynik postępowania zostanie upubliczniony w taki sam sposób w jaki upubliczniono zapytanie ofertowe.
3. Data i sposób upublicznienia zapytania ofertowegoZapytanie ofertowe zostało upublicznione na bazie konkurencyjności ( www.bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl ) w dniu 15.03.2021 r.
4. Termin składania ofertOferty należy składać nie później niż do dnia 23.03.2021 r. do godz. 24:00.

Ofertę należy:
– złożyć osobiście lub przesłać listem poleconym pocztą/kurierem na adres Zamawiającego: EWL S.A. ul. Aleje Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa
– przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected] w formie pliku PDF, zawierającego skan (kopię cyfrową) podpisanej oferty
– przesłać w formie elektronicznej złożonej za pośrednictwem Bazy konkurencyjności – pod warunkiem, że oferta zawierać będzie wszystkie załączniki wymagane niniejszym zapytaniem.

W każdym z przypadków doręczenie oferty musi być dokonane przed upływem terminu na składanie ofert, pod rygorem nieważności. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
5. Skrócony przedmiot i zakres prac, które winny być objęte zakresem oferty Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na przeprowadzeniu prac badawczych w zakresie uczenia
reprezentacji z wykorzystaniem metod głębokich, rekomendacji w oparciu o reprezentacje oraz opracowania metod optymalizacji w zadaniu wielokryterialnego planowania projektów.

Kod główny CPV:
73110000-6 – Usługi badawcze

Kody dodatkowe:
73300000-5 – Projekt i realizacja badań oraz rozwój
6. Szczegółowy opis zakresu prac przewidzianych do wykonania przez WykonawcęWykonawca wybrany w trybie zasady konkurencyjności będzie zobligowany zrealizować następujące usługi:

Etap 1. Opracowanie oraz zbadanie i ewaluacja metod uczenia reprezentacji dla pracowników, pracodawców oraz pośredników:
– Opracowanie koncepcji zbierania, integracji, przetwarzania i wersjonowania danych,
– Opracowanie metod uczenia reprezentacji w oparciu o podejścia faktoryzacyjne,
– Opracowanie metod uczenia reprezentacji w oparciu o podejścia głębokie.

Czas trwania etapu to 6 miesięcy.
Etap będzie realizowany i rozliczany poprzez poszczególne zadania:

Zadanie 1. Analiza danych uczących oraz przygotowanie środowiska badawczego.
Produkty:
• Raport z analizy danych uczących.
• Oprogramowanie – Środowisko badawcze dla zadania uczenia reprezentacji oparte o: mlflow, dvc, pytorch, gitlab.
• Raport dokumentujący przygotowane środowisko badawcze.

Czas realizacji: 1,5 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 2. Opracowanie metod bazowych dla zadania uczenia reprezentacji – pierwsza grupa metod
Produkty:
• Oprogramowanie – Kod metod uczenia reprezentacji bazowych pierwszej grupy.
• Raport z ewaluacji pierwszej grupy metod.

Czas realizacji: 1,5 do 2 miesięcy.

Zadanie 3. Opracowanie metod bazowych dla zadania uczenia reprezentacji – druga grupa metod oraz wybór metody finalnej
Produkty:
• Oprogramowanie – Kod metod uczenia reprezentacji bazowych drugiej grupy.
• Raport z ewaluacji drugiej grupy metod.
• Raport – Opracowanie i ewaluacja finalnej metody do uczenia reprezentacji.
• Oprogramowanie – Kod finalnej metody.

Czas realizacji: 2 do 3 miesięcy.

Etap 2. Opracowanie oraz zbadanie i ewaluacja metod rekomendacji w oparciu o reprezentacje wektorowe:
– Opracowanie koncepcji zbierania, integracji, przetwarzania i wersjonowania danych,
– Opracowanie metod rekomendacji z wykorzystaniem podejść learn-to-ran,
– Opracowanie metod rekomendacji z wykorzystaniem sieci trójkowych,
– Opracowanie metod heurystycznego przeszukiwania przestrzeni w celu przyspieszenia metod znajdowania przypadków podobnych.

Czas trwania etapu to 8 miesięcy.
Etap będzie realizowany i rozliczany poprzez poszczególne zadania:

Zadanie 1. Analiza danych uczących oraz przygotowanie środowiska badawczego.
Produkty:
• Dane – Zbiory danych uczących dla zadań rekomendacji: dla pracowników i dla pracodawców.
• Raport z analizy danych uczących.
• Oprogramowanie – Środowisko badawcze dla zadań rekomendacyjnych: mlflow, dvc, pytorch, gitlab.
• Raport dokumentujący przygotowane środowisko badawcze.

Czas realizacji: 1,5 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 2. Opracowanie metod rekomendacji opartych o learn-to-rank
Produkty:
• Oprogramowanie – Kod metod rekomendacji opartych o podejście learn-to-rank.
• Raport dokumentujący kod metody rekomendacji.

Czas realizacji: 1,5 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 3. Opracowanie metod rekomendacji opartych o sieci syjamskie
Produkty:
• Oprogramowanie – Kod metod rekomendacji opartych o sieci syjamskie.
• Raport dokumentujący kod metody rekomendacji.

Czas realizacji: 1,5 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 4. Opracowanie metod przeszukiwania przestrzeni wektorowej w oparciu o zadaną miarę odległości (LSH z wieloma metrykami).
Produkty:
• Oprogramowanie – Kod metod przeszukiwania przestrzeni wektorowej w oparciu o zadaną miarę odległości.
• Raport dokumentujący kod metody przeszukiwania.

Czas realizacji: 1 do 1,5 miesiąca.

Etap 3. Opracowanie oraz zbadanie i ewaluacja metod optymalizacji w zadaniu wielokryterialnego planowania projektów:
– Opracowanie koncepcji zbierania, integracji, przetwarzania i wersjonowania danych,
– Modelowanie rzeczywistości,
– Określenie ograniczeń oraz funkcji celu z punktu widzenia pracownika,
– Określenie ograniczeń oraz funkcji celu z punktu widzenia pracodawcy,
– Określenie ograniczeń oraz funkcji celu z punktu widzenia pośrednika,
– Określenie ograniczeń oraz funkcji celu z punktu widzenia systemu jako marketplace,
– Opracowanie metod optymalizacji z wykorzystaniem podejść opartych o algorytmy genetyczne oraz innych.

Czas trwania etapu to 12 miesięcy.

Zadanie 1. Przygotowanie środowiska badawczego dla zadań optymalizacji, reprezentacji dziedziny oraz zdefiniowanie problemów optymalizacyjnych.
Produkty:
• Oprogramowanie – Środowisko badawcze dla zadań optymalizacyjnych: mlflow, dvc, gitlab.
• Raport dokumentujący przygotowane środowisko badawcze.
• Oprogramowanie pozwalające na modelowanie dziedziny.
• Raport dokumentujący oprogramowanie modelowania dziedziny.
• Oprogramowanie reprezentujące rozwiązywane problemy.
• Raport dokumentujący oprogramowanie reprezentujące rozwiązywane problemy.

Czas realizacji: 1 do 1,5 miesiąca.

Zadanie 2. Opracowanie i ewaluacja metod opartych o podejścia ewolucyjne (pośrednik pracy i pracodawca).
Produkty:
• Oprogramowanie pozwalające na przypisywanie pracowników z wykorzystaniem zadanych metod.
• Raport dokumentujący oprogramowanie.

Czas realizacji: 2 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 3. Opracowanie i ewaluacja metod opartych o podejścia ewolucyjne (cały system).
Produkty:
• Oprogramowanie pozwalające na przypisywanie pracowników z wykorzystaniem zadanych metod.
• Raport dokumentujący oprogramowanie.

Czas realizacji: 2 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 4. Opracowanie i ewaluacja metod opartych o przeszukiwanie tabu (pośrednik pracy i pracodawca).
Produkty:
• Oprogramowanie pozwalające na przypisywanie pracowników z wykorzystaniem zadanych metod.
• Raport dokumentujący oprogramowanie.

Czas realizacji: 2 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 5. Opracowanie i ewaluacja metod opartych o inteligencję roju (pośrednik i pracodawca).
Produkty:
• Oprogramowanie pozwalające na przypisywanie pracowników z wykorzystaniem zadanych metod.
• Raport dokumentujący oprogramowanie.

Czas realizacji: 2 do 2,5 miesięcy.

Zadanie 6. Opracowanie i ewaluacja metod opartych o inteligencję roju (cały system).
Produkty:
• Oprogramowanie pozwalające na przypisywanie pracowników z wykorzystaniem zadanych metod.
• Raport dokumentujący oprogramowanie.
Czas realizacji: 2 do 2,5 miesięcy.

Zamawiający nie wymaga realizacji Zadań w ramach Etapu w sposób sekwencyjny. Możliwe jest rozpoczęcie kolejnego zadania, zanim zadanie poprzednie zostanie zakończone. Docelowy sposób realizacji Zadań będzie wynikał z przebiegu procesu badawczego i zostanie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą.
Okres realizacji całego przedmiotu zapytania wynosi maksymalnie 18 miesięcy licząc od dnia podpisania umowy.
Etapy nakładają się na siebie.

Ze względu na badawczy charakter prac objętych zamówieniem, szczegółowy zakres prac zleconych do wykonania będzie precyzowany na początku każdego okresu wytwórczego, określonego na etapie podpisywania umowy i sprzężonego z cyklem iteracji projektowych Zamawiającego.

Czas realizacji każdego Etapu i Zadania określony powyżej jest jedynie wartością przybliżoną i wynika z wiedzy Zamawiającego na moment ogłaszania postępowania. Czas ten może ulec zmianie na skutek wyników przebiegu poszczególnych elementów prac badawczych. Każdorazowo taka zmiana będzie uzgadniana pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą. W związku z powyższym, przedmiotem niniejszego zamówienia jest zapewnienie stałego wsparcia w trakcie realizacji projektu, rozumianego jako praca dla Zamawiającego, która rozliczana będzie na podstawie oferty i wykazu ceny poszczególnych etapów i zadań według oferty wykonawcy.

Płatność dokonana będzie na podstawie protokołu odbioru po zakończeni prac poszczególnych etapów i zadań zgodnie z ofertą na podstawie wytworzonych Produktów.
7. Warunki udziału w postępowaniuO udzielenie zamówienia mogą się ubiegać Wykonawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

1. Posiadają wiedzę i udokumentowane doświadczenie umożliwiające wykonanie zamówienia.

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku:
Zamawiający uzna za spełniony warunek wiedzy i doświadczenia w przypadku, gdy Wykonawca wykaże, iż w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności przez Wykonawcę jest krótszy to w tym okresie, zrealizował co najmniej 1 usługę (zamówienie) w zakresie: przetwarzania danych oraz eksperymentów naukowych, budowania skalowalnych aplikacji internetowych opartych o architekturę mikroserwisową, opracowywania oraz ewaluacji metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji oraz opracowywania metod rozumienia języka naturalnego.

Zamawiający dokona oceny spełniania przez Wykonawcę wyżej wskazanego warunku udziału w postępowaniu według formuły spełnia/nie spełnia, na podstawie analizy przedstawionego przez Wykonawcę wykazu usług (zgodnie z Załącznikiem nr 2).

Powyższe cechy oceniane będą przez komisję wewnętrzną powołaną przez Zamawiającego, mającą potwierdzić zgodność doświadczenia i potencjału badawczo-rozwojowego Wykonawcy z oczekiwaniami specyficznymi dla projektu

2. Dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku:
Zamawiający uzna za spełniony warunek potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia w przypadku, gdy Wykonawca:
1. Wykaże posiadanie co najmniej dwóch akceleratorów graficznych wspierających CUDA 10.1 pozwalających na szybką walidację i debugowanie problemów związanych z uruchamianiem eksperymentów z ich wykorzystaniem oraz umiejętności i praktyczną wiedzę z zakresu technologii:
– Kubernetes
– Docker
– Helm
– gRPC
– pyTorch
– Python
– MLFlow
– GraphQL
– TypeScript
– AWS (S3, EC2)
– MinIO
– MongoDB

2. Wykaże posiadanie Zespołu składającego się minimum z 2 osób posiadających:
– wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinie przetwarzania danych oraz eksperymentów naukowych,
– wiedzę na temat metod wersjonowania eksperymentów, danych oraz parametrów,
– doświadczenie z zakresu budowania skalowalnych aplikacji internetowych opartych o architekturę mikroserwisową,
– umiejętności z zakresu przetwarzania dużych zbiorów danych oraz ich przechowywania,
– znajomość zagadnień z zakresu systemów rozproszonych oraz ich utrzymania,
– doświadczenie z zakresu opracowywania oraz ewaluacji metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji,
– doświadczenie oraz wiedzę z zakresu badań przemysłowych oraz prac rozwojowych,
– doświadczenie w opracowywaniu metod rozumienia języka naturalnego (w tym metod opartych o głębokie sieci neuronowe)
– doświadczenie w opracowywaniu metod widzenia maszynowego (w tym metod opartych o głębokie sieci neuronowe)
– umiejętności z zakresu optymalizacji wydajnościowej metod uczenia maszynowego.

Minimum dwie osoby z zespołu realizującego projekt powinny posiadać tytuł naukowy doktora oraz dorobek naukowy – co najmniej 4 publikacje na liście filadelfijskiej (w dziedzinie uczenia maszynowego oraz przetwarzania danych)

Zamawiający dokona oceny spełniania przez Wykonawcę wyżej wskazanego warunku udziału w postępowaniu według formuły spełnia/nie spełnia, na podstawie analizy przedstawionego przez Wykonawcę wykazu potencjału technicznego i kadr (zgodnie z Załącznikiem nr 2).

Powyższe zasoby oceniane będą przez komisję wewnętrzną powołaną przez Zamawiającego, mającą potwierdzić zgodność doświadczenia i potencjału badawczo-rozwojowego Wykonawcy z oczekiwaniami specyficznymi dla projektu.

3. Znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia

Zamawiający nie precyzuje w tym zakresie wymagań, których spełnienie Wykonawca jest zobowiązany wykazać w sposób szczególny. Wykonawca złoży oświadczenie o spełnieniu w/w warunku poprzez oświadczenie, które stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego zapytania ofertowego.

Zamawiający dokona oceny spełniania przez Wykonawcę wyżej wskazanego warunku udziału w postępowaniu według formuły spełnia/nie spełnia – na podstawie złożonego przez Wykonawcę oświadczenia.

4. Brak powiązań kapitałowych lub osobowych pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym – informacje na temat zakresu wykluczenia Wykonawcy z udziału w postępowaniu.

Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w mieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzaniem procedury wyboru Wykonawcy, a Wykonawcą, polegające w szczególności na:
1) uczestniczeniu w spółce, jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
2) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
3) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
4) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku:
Zamawiający dokona oceny spełniania przez Wykonawcę wyżej wskazanego warunku udziału w postępowaniu według formuły spełnia/nie spełnia – na podstawie złożonego przez Wykonawcę oświadczenia. Wykonawca złoży oświadczenie o braku powiązań kapitałowych lub osobowych pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym poprzez oświadczenie, o którym mowa w Załączniku nr 1.

Nie spełnienie któregokolwiek z ww. warunków skutkować będzie wykluczeniem Wykonawcy z postępowania.
8. Wymagany termin realizacji przedmiotu ofertyOkres realizacji przedmiotu zapytania wynosi maksymalnie 18 miesięcy licząc od dnia podpisania umowy.
9. Opis kryteriów, którymi Zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów oraz sposobu oceny ofert1. Cena oferty powinna zawierać kwotę brutto.
2. Cenę oferty należy podać w złotych polskich z dokładnością do setnych części złotego (do jednego grosza).
3. Wykonawca może podać tylko jedną cenę w formularzu oferty stanowiącym Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego.

Kryteria oceny ofert, ich waga i opis sposobu przyznawania punktacji:
Zamawiający dokona wyboru najkorzystniejszej oferty w oparciu o następujące kryteria:
1. Nazwa kryterium: Cena (C)
2. Waga kryterium (wyrażona w %): 100%

Sposób wyliczenia punktów oferty:
Ad. 1. Wartość punktowa ceny = Pcen=Cmin/Cn x 100, gdzie:
Pcen – ilość punktów badanej oferty za kryterium ceny
Cmin – cena minimalna brutto
Cn – cena oferowana brutto badanej oferty

Zamawiający dokona obliczeń ilości punktów z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.

Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta odpowiada wszystkim wymaganiom przedstawionym w zapytaniu ofertowym oraz jest najkorzystniejsza, tj. otrzyma największą liczbę punktów (max. 100 pkt.).
10. Wymagana zawartość oferty1) Oferta powinna zostać przygotowana w języku polskim na załączonym formularzu.

2) Oferta powinna być podpisana przez upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy, a wszystkie jej strony parafowane.

3) Oferta musi zawierać pełne dane adresowe Wykonawcy:
– kontakt telefoniczny i mailowy, adres strony WWW
– kontakt do osoby wyznaczonej do dalszych prac z Zamawiającym podając jego telefon i adres e-mail

4) W przypadku złożenia Oferty w wersji papierowej, należy dostarczyć Ofertę w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Zapytanie ofertowe nr 1/EWL/2021” lub na adres e-mail podany w pkt. 4.

5) Wszelkie poprawki lub zmiany treści któregokolwiek dokumentu wchodzącego w skład oferty muszą być parafowane własnoręcznie przez osobę upoważnioną do reprezentowania Wykonawcy.

6) Wykonawcy ponoszą wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty.

7) Każdy Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę.

8) Zamawiający nie przewiduje możliwości składania przez Wykonawców ofert częściowych.

9) W toku badania i oceny ofert Zamawiający może żądać od Wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.

10) Do oferty należy załączyć wypełnione dokument/wzory dokumentów, wskazane w pkt. 14 niniejszego zapytania.
11. Informacja o sposobie
porozumiewania się
Zmawiającego z
Wykonawcami
Zamawiający udzieli wszelkich wyjaśnień dotyczących zapytania ofertowego, pod warunkiem, że zapytanie zostanie skierowane i doręczone Zamawiającemu najpóźniej na 4 dni przed upływem wyznaczonego terminu na składanie ofert.

Zapytania mogą być przesłane do Zamawiającego na
następujący adres e-mail: [email protected]
W szczególnie uzasadnionych przypadkach,
Zamawiający może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść zapytania ofertowego. O każdej takiej zmianie Zamawiający poinformuje niezwłocznie na bazie konkurencyjności pod adresem www.bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.govpl oraz zawiadomi Wykonawców, którzy zgłosili swoje zainteresowanie postępowaniem.
12. Zmiana umowy1. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmiany postanowień właściwej umowy w sytuacji, gdy konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy – np. zmiany obowiązującego prawa, istotna zmiana warunków świadczenia usługi.

2. Szczegółowe warunki i tryb dokonywania zmian zostaną określone w umowie.
13. Pozostałe informacje1. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli:
– nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu, – – wystąpiły okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie zamówienia, czego nie można było wcześniej przewidzieć

2. W uzasadnionych przypadkach, Zamawiający zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia negocjacji z Oferentami.

3. Wykonawca pozostaje związany ofertą przez okres 30 dni. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.

4. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), dalej „RODO”, Zamawiający informuje, że:

Administratorem danych osobowych jest EWL Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Aleje Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000080338, NIP 1132330806, REGON 017427248.

Dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w celu związanym z postępowaniem o udzielenie zamówienia na realizację badań objętych Zapytaniem ofertowym nr 1/EWL/2021.

Odbiorcami danych osobowych będą osoby lub podmioty, którym udostępniona zostanie dokumentacja z postępowania;

Dane osobowe będą przechowywane przez okres 10 lat od dnia przyznania ostatniej pomocy w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020;

Obowiązek podania przez Wykonawcę danych osobowych wynika z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia objętego Zapytaniem ofertowym nr 1/EWL/2021;

W odniesieniu do otrzymanych danych osobowych decyzje nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany, stosowanie do art. 22 RODO;
Wykonawca posiada:
– na podstawie art. 15 RODO prawo dostępu do danych osobowych go dotyczących;
– na podstawie art. 16 RODO prawo do sprostowania jego danych osobowych;
– na podstawie art. 18 RODO prawo żądania od administratora ograniczenia przetwarzania danych osobowych z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w art. 18 ust. 2 RODO;
– prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy Wykonawca uzna, że przetwarzanie danych osobowych go dotyczących narusza przepisy RODO;

Nie przysługuje Wykonawcy:
– w związku z art. 17 ust. 3 lit. b, d lub e RODO prawo do usunięcia danych osobowych;
– prawo do przenoszenia danych osobowych, o którym mowa w art. 20 RODO;
– na podstawie art. 21 RODO prawo sprzeciwu, wobec przetwarzania danych osobowych, gdyż podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

Powyższe informacje Wykonawca ma obowiązek przekazania wszystkim osobom, których dane osobowe przekazane zostaną Zamawiającemu w związku ze złożeniem oferty w odpowiedzi na Zapytanie Ofertowe nr 1/EWL/2021 i realizacją zamówienia, co Wykonawca potwierdza stosownym oświadczeniem o wypełnieniu przez niego obowiązków informacyjnych przewidzianych w art. 13 lub art. 14 RODO zawartym w Formularzu oferty, stanowiącym Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego.
14. ZałącznikiDo niniejszego zapytania ofertowego załączono następujące dokumenty/wzory dokumentów:
1. Formularz Oferty – Załącznik nr 1.
2. Wykaz kluczowych członków zespołu badawczego oraz zasobów Wykonawcy zaangażowanych do realizacji prac – Załącznik nr 2.

Dokumenty do pobrania

Zezwolenie na pracę typu A – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Decydując się na zatrudnienie pracowników zza granicy niezbędna jest znajomość przepisów prawa i procedur pozwalających na legalne zatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Warto pamiętać, że każdy obcokrajowiec, który na mocy obowiązujących przepisów nie jest zwolniony z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę w Polsce, chcąc podjąć zatrudnienie musi posiadać odpowiedni dokument. Jednym ze sposobów zalegalizowania pracy pracownika zza granicy na terenie RP są zezwolenia na pracę typu A. Czym jest zezwolenie na pracę typu A i jakie możliwości daje?

Spis treści

Czym jest zezwolenie na pracę typu A i jakie daje możliwości?

Zezwolenie na pracę typu A jest dokumentem wydawanym przez Urząd Wojewódzki (właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy), na mocy którego obcokrajowiec może starać się o wydanie wizy lub przedłużyć legalną pracę w Polsce. Wniosek o wydanie zezwolenia składa pracodawca, który ma zamiar zatrudnić pracownika zza granicy. To pracodawca jest także zobowiązany do poniesienia opłaty za zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Zezwolenie na pracę typu A wydawane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata i może być po tym czasie przedłużone.

Zezwolenie na pracę typu A – procedura

Test rynku pracy

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać pracodawca decydujący się na zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia typu A jest uzyskanie informacji starosty (właściwego ze względu na przyszłe miejsce wykonywania pracy przez obcokrajowca) o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Innymi słowy, aby uzyskać zezwolenie, niezbędna jest weryfikacja lokalnego rynku pracy pod kątem dostępności kandydatów na oferowane stanowisko. Opinia starosty ważna jest przez 6 miesięcy.  Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik jest zwolniony z takiego obowiązku i posiada już stosowne oświadczenie wydane przez starostę.

Opłata za zezwolenie typu A na pracę dla cudzoziemca

W zależności od planowanej długości zatrudnienia cudzoziemca pracodawca, przed złożeniem wniosku, powinien uiścić opłatę za zezwolenie dla obcokrajowca, na konto wskazane przez Urząd Wojewódzki. W zależności od planowanej długości zatrudnienia opłata ta wynosi: 50 PLN – dla zezwoleń wydawanych na okres do 3 miesięcy i 100 PLN – dla zezwoleń wydawanych na okres dłuższy niż 3 miesiące.

Zezwolenie na pracę – wymagane dokumenty

Pracodawca, który posiada już opinię starosty oraz dokonał niezbędnej opłaty, na co posiada dowód wpłaty musi także skompletować inne dokumenty, niezbędne do wydania pozwolenia na pracę w Polsce dla cudzoziemca. W celu uniknięcia braków formalnych i związanego z tym przedłużenia procedury rozpatrywania wniosku warto załączyć także:

  • kopie wszystkich zapisanych stron w paszporcie obcokrajowca,
  • oświadczenie o niekaralności pracodawcy,
  • umowa spółki albo akty notarialne o zawiązaniu spółki,
  • oryginał pełnomocnictwa lub upoważnienia, jeśli pracodawca nie składa dokumentów osobiście.

Złożenie wniosku w Urzędzie Wojewódzkim

Wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, wraz ze wszystkimi załącznikami, składa w Urzędzie Wojewódzkim pracodawca. Wniosek musi być podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentowania firmy. Warto pamiętać, że zezwolenie na pracę wydawane jest dla konkretnego pracodawcy, konkretnego cudzoziemca oraz wyłącznie na pracę wykonywaną w konkretnym miejscu i na konkretnym stanowisku. Zmiana pracodawcy lub warunków zatrudnienia (szczególnie stanowiska pracy) wymaga rozpoczęcia procedury od początku.

Przeczytaj również: Najczęstsze błędy związane z zezwoleniem na pracę cudzoziemca

Kiedy składać wniosek o zezwolenie na pracę typu A?

Co do zasady urząd wojewódzki ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Należy jednak wziąć pod uwagę czas niezbędny na przekazanie otrzymanego pozwolenia cudzoziemcowi (często jest to kwestia wysyłki dokumentu za granicę) oraz dodatkowo na złożenie przez pracownika wniosku o wydanie wizy. Ze względu na skomplikowaną procedurę, często warto skorzystać z usług doświadczonych ekspertów z agencji pracy. Zespół EWL Group wspiera biznes swoim know-how, ale także uważnie śledzi zmiany w prawodawstwie, czuwając nad terminowością załatwiania sprawy oraz dbając o stały kontakt z urzędami i pracownikami oczekującymi na dokumenty. Zapraszamy do współpracy!

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.