Opublikowano: 25.01.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
25.01.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd (19-25 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 19-25 stycznia 2021 roku  


Negatywny wynik testu zwalnia pracowników przyjeżdżających do Polski z obowiązku kwarantanny

Do listy zwolnionych z kwarantanny po przyjeździe do Polski zostały dodane m.in. osoby, które posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Wynik musi zostać pokazany funkcjonariuszowi Straży Granicznej i powinien być w języku polskim lub angielskim. Poinformowały o tym media, w tym Gazeta.pl, powołując się na rozporządzenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 22 stycznia b.r. Do tej pory osoby, które przyjeżdżały do Polski transportem zbiorowym, musiały przejść 10-dniową kwarantannę.  

Przypomnijmy, że eksperci EWL wielokrotnie apelowali o zniesienie kwarantanny dla pracowników z zagranicy, posiadających negatywny wynik testu na COVID-19. W rozmowie z portalem PulsHR.pl w grudniu 2020 roku Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL, podkreślił, że dużo lepszym rozwiązaniem niż 10-dniowa kwarantanna, które warto by było wprowadzić, są obowiązkowe testy dla pracowników z zagranicy.  “Takie rozwiązania z powodzeniem stosuje wiele państw, u nas również ten pomysł pojawiał się w opinii publicznej, jednak do tej pory nie został zaakceptowany przez rządzących” – dodał ekspert EWL. 


Prognoza: PKB Polski może wzrosnąć w 2021 roku o 3,8%

„Przewidujemy 3,8% wzrostu PKB w 2021 roku. W III kw. br. osiągniemy poziom PKB z końca 2019 roku. Ważnym elementem cyklu będzie budowa zapasów – tzw. ‚re-stocking’, co będzie wsparciem dla gospodarki w 2021 roku” – powiedział 21 stycznia podczas konferencji prasowej główny ekonomista mBanku Marcin Mazurek, cytowany przez Inwestycje.pl.   

W przypadku procesów zachodzących na rynku pracy w 2021 r. ekonomiści banku nie prognozują, by statystyki pracujących wróciły szybko (już w 2021 roku) do poziomów sprzed pandemii. „Pierwsza połowa roku upłynie na ‚jobless recovery’ – duża w tym zasługa tarcz, dzięki, którym zatrudnienie jest utrzymywane” – powiedział Mazurek. 

Zdaniem banku, stopa bezrobocia na koniec 2021 roku uplasuje się na poziomie 5,9%.  


Obywatele Ukrainy zajmują trzecie miejsce w UE pod względem zezwoleń na pobyt (po Maroku i Turcji)

Mieszkańcy Ukrainy to trzecia co do wielkości grupa obywateli spoza UE, którzy pod koniec 2019 roku posiadali ważne zezwolenia na pobyt w krajach Unii Europejskiej. Poinformował o tym 21 stycznia tygodnik Zwierciadło Tygodnia powołując się na Eurostat

Pod koniec 2019 roku ważne zezwolenia na pobyt w UE posiadało łącznie 20,3 mln obywateli państw trzecich. Na pierwszym miejscu uplasowali się obywatele Maroka (2 mln zezwoleń), na drugim miejscu – Turcja (1,9 mln), na trzecim – Ukraina (1,3 mln), a na czwartym – Chiny (1 mln, w tym Hongkong). Dalej na liście są obywatele Syrii (974 tys.), Albanii (868 tys.), Algierii (700 tys.), Rosji (689 tys.), Indii (555 tys.) oraz Serbii (974 tys.). 

Najwięcej ważnych zezwoleń na pobyt dla obywateli państw trzecich wydano w Niemczech – 4,9 mln, czyli 24% ogółu. Na drugim miejscu są Włochy (3,6 mln), a na trzecim Francja (3,1 mln). Polska uplasowała się na 6. miejscu (650 tys).

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową