Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (24 – 30 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 24-30 sierpnia 2021 roku 


Die Welt: Polska gospodarka szybko się rozwija i potrzebuje rąk do pracy, a imigracja z Europy Wschodniej nie zaspokoi tej potrzeby 

Gospodarka kraju nad Wisłą znajduje się w okresie dynamicznego wzrostu. Rozwój jednak może pokrzyżować brak rąk do pracy – ostrzega Philipp Fritz, autor materiału opublikowanego 28 sierpnia w internetowym wydaniu niemieckiego dziennika Die Welt. 

„Jeśli sytuacja będzie się nadal rozwijała w tym kierunku, Polska może pod koniec lat 20 znaleźć się w gronie 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych G20” – pisze dziennikarz, zaraz jednak podkreśla, że zgodnie z szacunkami, w najbliższych 20-30 latach w Polsce może brakować 5 mln pracowników, co już teraz odczuwalne jest w branży budowlanej i gastronomii.  

Choć Polska prowadzi liberalna politykę migracyjną wobec krajów ze Wschodu, imigracja z Europy Wschodniej może nie być skutecznym rozwiązaniem, gdyż na przykład Ukraińcy, zdaniem niemieckiego dziennikarza, coraz częściej wybierają Niemcy jako docelowy kraj migracji. 


Niemiecki rynek pracy zmaga się z deficytem pracowników i potrzebuje imigrantów 

Detlef Scheele, szef niemieckiej Federalnej Agencji Pracy bije na alarm. Rynek pracy naszego zachodniego sąsiada potrzebuje pracowników, ich braki zaś dotyczą różnych gałęzi gospodarki. O tym 24 sierpnia poinformował portal Business Insider powołując się na portal Deutsche Welle.  

Ekspert zauważa, że liczba potencjalnych pracowników w wieku produkcyjnym zmniejszy się już w tym roku o prawie 150 tys., zaś w następnych latach proces też będzie się tylko pogłębiać. Już teraz Niemcy zgłaszają zapotrzebowanie na 400 tys. imigrantów rocznie, co stanowi wynik większy niż w latach ubiegłych.  

Rozwiązaniami, które proponuje Scheele może być szkolenie niewykwalifikowanych pracowników, pozwolenie kobietom, które muszą pracować w niepełnym wymiarze godzin, na dłuższą pracę, lecz przede wszystkim sprowadzanie imigrantów do kraju. O rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników może świadczyć fakt, że niemieckie firmy reklamują się bonusami powitalnymi w wysokości 600 euro lub oferują ponadstandardowe wynagrodzenie.   


Prezes EWL o rozwiązaniach, które powinny znaleźć się w nowej polityce migracyjnej Polski 

System dostępu cudzoziemców do rynku pracy mamy jeden z lepszych w Europie, ale powinniśmy bardziej zadbać o pracowników z zagranicy, którzy u nas już są – podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL w wywiadzie dla portalu PulsHR.pl, który został opublikowany 26 sierpnia.  

“Nasze państwo i przedsiębiorcy tracą bardzo dużo w drugim kroku, jaki muszą wykonać cudzoziemcy. Chodzi o przedłużenie zatrudnienia w Polsce” – powiedział ekspert. 

Według Andrzeja Korkusa, przedłużenie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców w Polsce może odbywać się automatycznie. 

“Doświadczenia z pandemii, w czasie której pozwolenia zostały wydłużone bezterminowo i nie spowodowało to rewolucji na rynku pracy, utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto iść w tym kierunku. Jeżeli pracodawca nie zmienia się, a zaproponowane warunki zatrudnienia są korzystniejsze dla cudzoziemca, to uważam, że przedłużenie pozwoleń na pracę musi odbywać się automatycznie” – powiedział ekspert.  

Ponadto zaproponował, aby pozwolić obcokrajowcom na wykonywanie pracy już w trakcie oczekiwania na wpisanie oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcowi do ewidencji. Zdaniem prezesa EWL, jest to w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników zagranicznych. 

Prezes EWL o rozwiązaniach, które powinny znaleźć się w nowej polityce migracyjnej Polski

System dostępu cudzoziemców do rynku pracy mamy jeden z lepszych w Europie, ale powinniśmy bardziej zadbać o pracowników z zagranicy, którzy u nas już są – podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL w wywiadzie dla portalu PulsHR.pl, który został opublikowany 26 sierpnia.  

“Nasze państwo i przedsiębiorcy tracą bardzo dużo w drugim kroku, jaki muszą wykonać cudzoziemcy. Chodzi o przedłużenie zatrudnienia w Polsce” – powiedział ekspert. 

Według Andrzeja Korkusa, przedłużenie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców w Polsce może odbywać się automatycznie. 

“Doświadczenia z pandemii, w czasie której pozwolenia zostały wydłużone bezterminowo i nie spowodowało to rewolucji na rynku pracy, utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto iść w tym kierunku. Jeżeli pracodawca nie zmienia się, a zaproponowane warunki zatrudnienia są korzystniejsze dla cudzoziemca, to uważam, że przedłużenie pozwoleń na pracę musi odbywać się automatycznie”

– powiedział ekspert.  

Ponadto zaproponował, aby pozwolić obcokrajowcom na wykonywanie pracy już w trakcie oczekiwania na wpisanie oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcowi do ewidencji. Zdaniem prezesa EWL, jest to w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników zagranicznych. 

Zapraszamy do lektury artykułu na portalu PulsHR.pl.

EWL Group partnerem Święta Ukrainy w Warszawie

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Święto Ukrainy – 30 Lat Niepodległości”, które odbędzie się 29 sierpnia 2021 roku w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, w godz. 15.00 – 22.00.

Grupa EWL, tradycyjnie już, jest partnerem tego wydarzenia, organizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce, Fundację Nasz Wybór, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, przy współpracy z Festiwalem Filmowym Ukraina oraz Miastem Stołecznym Warszawa.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Ukraina30.pl.

W programie wydarzenia m.in:

Koncerty:

  • Ukraiński Chór Męski “Żurawli” (Polska)
  • Sestry Hala i Lesia Telniuk (Ukraina)
  • Lesia & Tom Horn (Ukraina / Polska)

Debata: Ukraina i jej społeczeństwo – trzy dekady niepodległości (Jan Krzysztof Bielecki, Ola Hnatiuk, Yosyf Zisels, moderator: Adam Balcer)

Wystawa fotograficzna

Pokaz filmów

Warsztaty dla dzieci

Szczegółowy program jest dostępny pod linkiem.

Świętujmy razem!

Opiekunka osoby starszej – z Ukrainy do Polski

W Polsce systematycznie rośnie liczbą pracowników zagranicznych. Najczęściej na pracę w naszym kraju decydują się obywatele Ukrainy. Wpływa na to bliskość kulturowa i językowa, a także niewielka odległość między państwami, co znacznie obniża koszty podróży. Pracownicy z Ukrainy zatrudniani są w produkcji, logistyce i obsłudze klienta, coraz częściej również w usługach opiekuńczych.

Opieka nad seniorem – zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Opieka domowa dla seniora – bez względu czy ma charakter całodobowy czy godzinowy jest rozwiązaniem, które zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa podopiecznemu. Nie tylko sprawia, że jesień życia staje się łatwiejsza – asystent osoby starszej wyręczy ją w zakupach czy gotowaniu – ale także niweluje poczucie samotności podopiecznych, zapewnia kontakt z drugim człowiekiem, rozmowy czy wspólne spacery.

Do najczęstszych zadań opiekuna osoby starszej należy:

  • Pomoc w sprawach życia codziennego (zakupy, gotowanie, sprzątanie)
  • Wsparcie w czynnościach higienicznych
  • Podawanie leków zgodnie z zaleceniami
  • Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

Oczywiście katalog zadań opiekuna jest uzależniony od stanu zdrowia seniora, jego sprawności ruchowej oraz umysłowej, a także od tego czy jest to opiekun medyczny czy asystent osoby starszej.

Usługi opiekuńcze – o czym trzeba pamiętać poszukując opiekunki dla seniora?

Zadaniem opiekunki osoby starszej jest wsparcie w zaspokajaniu potrzeb życia codziennego, pomoc w czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, a także dotrzymywanie towarzystwa i zwalczanie poczucia osamotnienia u podopiecznego.

Poszukując opiekunki dla seniora należy z wyprzedzeniem ustalić zakres zadań jakie chcemy jej powierzyć. Czy praca ma polegać jedynie na pomocy w sprzątaniu mieszkania, robieniu zakupów, gotowaniu i podawaniu posiłków? W jakiej kondycji fizycznej jest podopieczny? Jak dużego wsparcia wymaga?

Warto również spisać najważniejsze informacje o seniorze – jego zwyczajach, rutynach, ulubionych daniach czy miejscach, które lubi odwiedzać. To znacznie usprawni pracę opiekunki, a także ułatwi seniorowi przyzwyczajenie się do nowej osoby i sytuacji.

Opiekun osoby starszej – gdzie szukać sprawdzonych kandydatów?

Powierzenie osobie z zewnątrz opieki nad seniorem jest decyzją niezwykle trudną i stresującą dla rodziny. Szczególnie jeśli osoba starsza wymaga całodziennej opieki, a jej stan zdrowia nie pozwala na samodzielne wykonywanie nawet najłatwiejszych czynności życia codziennego. Jednak właśnie w takich sytuacjach najbardziej potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego opiekuna. Warto zaufać specjalistom i rozpocząć poszukiwania w sprawdzonej agencji opiekunek.

Agencje opiekunek posiadają nie tylko bazę doświadczonych kandydatek, ale też umiejętnie dobierają opiekunkę do potrzeb seniora. W przypadku rekrutacji opiekunek do osób starszych z Ukrainy agencja zweryfikuje poziom znajomości języka i zadba o pełną legalność zatrudnienia. Sprawdzi też predyspozycje i doświadczenie.

Co może zrobić dla Ciebie agencja opiekunek:

  • Dobrać odpowiednio przeszkoloną opiekunkę do potrzeb seniora,
  • Przejąć na siebie formalności związane z zatrudnieniem,
  • Zapewnić legalizację pobytu i pracy opiekunek osób starszych z Ukrainy.

Bardzo często w przypadku opiekunek do osób starszych na pracę decydują się pielęgniarki z Ukrainy. Ich empatia, doświadczenie i wiedza są nieocenione w codziennej pracy z seniorem.

Opiekunka z Ukrainy do osoby starszej – predyspozycje

Opieka nad seniorem wymaga dużej empatii, zrozumienia i wewnętrznego ciepła, a nierzadko także siły psychicznej i fizycznej. Bez względu na to czy opiekunka przychodzi do osoby starszej na kilka godzin dziennie czy niezbędna jest całodobowa opieka – komfort seniora zależy w dużej mierze od tego czy będzie ona miała niezbędne predyspozycje do wykonywania swojej pracy.

Opiekunki do osób starszych z Ukrainy cechuje opiekuńczość i wyrozumiałość. Mają doświadczenie w prowadzeniu domu i opiece. Dodatkowo świetnie gotują, są obowiązkowe i sumienne. Szybko nawiązują więź z podopiecznymi, dzięki czemu senior czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Agencja pracy EWL oferuje szerokie wsparcie z rekrutacji, selekcji i zatrudnianiu opiekunów oraz pielęgniarek, zarówno dla dużych placówek (domy opieki, szpitale) , jak i na potrzeby klientów prywatnych, którzy oczekują najlepiej dobranego personelu dla swoich bliskich. Zapraszamy do zapoznania się z pełna ofertą na usługi opiekuńcze oraz do kontaktu poprzez wygodny formularz.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (17 – 23 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 17-23 sierpnia 2021 roku  


Gospodarki Niemiec i strefy euro pozostają na ścieżce ożywienia po pandemii  

Zarówno odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego strefy euro jak i usługowego okazały się jednymi z najwyższych w historii tych badań. Poinformował o tym 23 sierpnia portal Bankier.pl. Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wyniósł w sierpniu 61,5 pkt., ale był nieco niższy niż w lipcu (62,8 pkt.). 

Aktywność gospodarcza strefy euro w sierpniu kontynuowała wzrost w tempie bliskim rekordowym wartościom z ostatnich dwóch dekad. Tempo ekspansji spowolniło tylko nieznacznie (względem lipca – przyp. red.) z powodu rozprzestrzeniania się opóźnień w łańcuchach dostaw

– czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit. 

Ponadto, wstępny indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w sierpniu 62,7 pkt. wobec 65,9 pkt. w lipcu – poinformowała agencja Euronews. Dodajmy, że wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. 


Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 9,8%  

W lipcu 2021 roku produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 9,8%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,9% – poinformował 19 sierpnia portal Businnes Insider powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Nieco poniżej prognoz, ale jesteśmy w dalszym ciągu lekko powyżej wieloletniego trendu. Ograniczenia podażowe ograniczeniami podażowymi, ale polski przemysł ewidentnie radzi sobie dobrze w tym otoczeniu

– komentują na Twitterze analitycy Banku Pekao. 

Jak wynika z danych GUS, wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła sprzedaż w dziale naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń. Zmniejszyła się jednak produkcja odzieży, mebli, wyrobów tytoniowych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, a najmocniejszy spadek odnotowano w produkcji skór i wyrobów skórzanych. 


Analiza PIE: Mimo pandemii Polska jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników z Ukrainy 

Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski. Mimo że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania. Recesja gospodarcza Ukrainy i rosnące bezrobocie przyciąga Ukraińców do Polski. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla to w swojej analizie na temat rynku pracy, cytowanej 19 sierpnia m.in. przez portal 300polityka.pl.  

Raport EWL o rynku pracy w czasie pandemii podaje, że wśród większości zagranicznych pracowników zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To się nie zmieniło od początku pandemii. Ponad 90% badanych nie żałuje pozostania w Polsce, a blisko 80% poleci pracę tutaj znajomym i rodzinie

– czytamy w opracowaniu. 

Autorzy analizy dodają, że polską politykę migracyjną czeka zaś zadanie wykorzystania tego trendu, zwłaszcza że mamy prognozy niedoboru pracowników, a polskie społeczeństwo się starzeje. 

Dodajmy, że cytowany przez Polski Instytut Ekonomiczny raport EWL można pobrać na naszej stronie.

Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat migracji zarobkowej

Pracownicy z Ukrainy są coraz częściej zatrudniani w firmach. Iu jest w Polsce cudzoziemców? Czy są zadowoleni z pracy tutaj? Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank gospodarczy, udzielił odpowiedzi na te pytania. Czytamy o tym m.in. na portalu 300gospodarka.pl.

Pod koniec kwietnia 2021 r. do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego i rentowego) było zgłoszonych rekordowo dużo cudzoziemców – aż 780 tys. Największy wzrost, o ponad 10 tys. (w stosunku do marca), dotyczył obywateli Ukrainy. Prezeska ZUS Gertruda Uścińska twierdzi, że gdyby nie pandemia COVID-19, liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyłaby milion. […]

Raport EWL o rynku pracy w czasie pandemii podaje, że wśród większości zagranicznych pracowników zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To się nie zmieniło od początku pandemii. Ponad 90 proc. badanych nie żałuje pozostania w Polsce, a blisko 80 proc. poleci pracę tutaj znajomym i rodzinie.
Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski. Mimo że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania. Recesja gospodarcza Ukrainy i rosnące bezrobocie przyciąga Ukraińców do Polski.

– czytamy w analizie Instytutu.

Polską politykę migracyjną czeka zaś zadanie wykorzystania tego trendu, zwłaszcza że mamy prognozy niedoboru pracowników, a polskie społeczeństwo się starzeje.

Obsługa kadrowa pracowników tymczasowych – kluczowe kwestie

Zatrudnienie pracowników wiąże się z koniecznością organizacji i zaplanowania w czasie procesów rekrutacyjnych oraz administracyjno – kadrowych. Prowadzenie kadr i płac wymaga od przedsiębiorstwa zaangażowania pracowników do działu HR, przeprowadzania dla nich cyklicznych szkoleń z zakresu prawa pracy czy legalizacji zatrudnienia obcokrajowców, a także zakupu profesjonalnych platform do zarządzania personelem i rozliczania czasu pracy

Firmy decydujące się na korzystanie z elastycznych form zatrudnienia, takich jak praca tymczasowa, mają znacznie mniej obowiązków związanych z obsługą kadrowo – płacową.

Obsługa kadrowa pracowników tymczasowych – zadania agencji pracy tymczasowej

Leasing pracowników pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z funkcjonowaniem działów administracyjnych wewnątrz firmy. Znaczną część obowiązków wynikających z zatrudnienia personelu tymczasowego przejmuje bowiem na siebie agencja pracy tymczasowej. Do zadań agencji należy m.in.:

  • Prowadzenie akt osobowych oraz ich późniejsza archiwizacja
  • Rozliczanie czasu pracy i wypłata wynagrodzeń
  • Odprowadzanie składek do ZUS oraz uiszczanie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego
  • Wystawianie wszelkiego rodzaju zaświadczeń oraz świadectw pracy
  • Nadzór nad terminowością badań lekarskich pracowników tymczasowych
  • Tworzenie raportów na potrzeby sprawozdawczości dla Klienta
  • Legalizacja pracy i pobytu obcokrajowców, a często także zapewnienie zakwaterowania oraz wsparcie w procesie integracji z lokalnym środowiskiem

Agencja pracy zatrudnia i systematycznie szkoli specjalistów odpowiedzialnych za sprawy administracyjno–kadrowe. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że proces zatrudnienia przebiega zgodnie z zasadami prawa, a rozliczenia pracowników dokonywane są z niezbędną starannością.

Obsługa kadrowa pracowników tymczasowych – na czym polegają zadania pracodawcy użytkownika

Zdecydowanie mniej obowiązków związanych z obsługą kadrową pracowników tymczasowych wynika dla pracodawcy korzystającego z elastycznych form zatrudnienia niż to ma miejsce w przypadku regularnej umowy o pracę. Zadania przedsiębiorcy korzystającego z usługi pracy tymczasowej, zgodnie z Ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, sprowadzają się głównie do kwestii związanych z BHP.

O ile umowa między podmiotami nie stanowi inaczej, to pracodawca użytkownik odpowiedzialny jest za dostarczenie pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, które są niezbędne do wykonywania pracy.

Po stronie pracodawcy jest także ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach, które ma zamiar powierzyć pracownikom tymczasowym, a także przeprowadzenie wstępnych i okresowych szkoleń BHP/

Ponadto pracodawca użytkownik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy dla pracowników tymczasowych oraz terminowego przekazywania jej do agencji, w celu rozliczenia wynagrodzenia należnego zatrudnionym.

Ile kosztuje obsługa kadrowa pracowników tymczasowych?

Obsługa kadrowa pracowników wiąże się z kosztami zatrudnienia nie tylko osób operacyjnych, pracowników produkcji czy logistyki, ale także członków zespołów administracyjnych i kadrowych. Ponadto osoby zatrudnione w dziale kadr i płac powinni przechodzić cykliczne szkolenia z zakresu prawa pracy oraz, w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających obcokrajowców, także z legalizacji zatrudnienia cudzoziemców.

Dodatkowym kosztem dla firmy są także specjalistyczne programy wspierające procesy rozliczania czasu pracy i prowadzenia akt osobowych, a także koszty archiwizacji dokumentów administracyjnych i rozliczeniowych. Obsługa kadrowo-płacowa pracowników tymczasowych spoczywa w głównej mierze na agencji pracy tymczasowej.

To po stronie agencji są zadania związane z rekrutacją pracowników, przygotowaniem umów, świadectw pracy i zaświadczeń o zarobkach, kontrolowanie aktualności badań lekarskich, czy przygotowywanie deklaracji podatkowych. To również agencja prowadzi akta osobowe, archiwizuje je, a także rozlicza czas pracy, wypłaca wynagrodzenia i opłaca należne składki społeczne.

Dla przedsiębiorstwa współpraca ze sprawdzoną agencją pośrednictwa pracy oznacza uwolnienie zasobów własnych, bezpieczeństwo prawne, znaczną oszczędność czasu oraz prostsze planowanie i kontrolę kosztów.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (10 – 16 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 10-16 sierpnia 2021 roku 


PKB Polski już urósł do poziomu sprzed pandemii

W drugim kwartale 2021 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) o 1,9% wyższy niż w poprzednim kwartale – poinformował portal Bankier.pl, powołując się na Główny Urząd Statystyczny.  

Według najnowszych danych GUS oznacza to wzrost aż o 10,9% względem analogicznego kwartału w 2020 roku (dane niewyrównane sezonowo). 

Analitycy zwracają uwagę, że wykazany rezultat okazał się nieco słabszy od większości prognoz. Eksperci jednocześnie podkreślają, że dzięki silnemu odbiciu w III kw. 2020 roku oraz dzięki pozytywnym wynikom w I i II kw. 2021 roku polski PKB zdołał już powrócić do poziomu sprzed lockdownu. 


Liczba miejsc pracy w Polsce zwiększa się

Z lipcowego odczytu Barometru Ofert Pracy, przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, że zapotrzebowanie na pracę w Polsce nie tylko wróciło do stanu sprzed pandemii, ale wręcz jest już wyższe. Według opisującej raport Gazety Wyborczej wskaźnik ten przekroczył poziom 300 punktów  pierwszy raz od 1999 roku.  

Liczba wakatów wzrosła w lipcu we wszystkich województwach oraz w każdej z analizowanych kategorii.  Jak wynika z badań, największy wzrost ofert pracy dotyczy pracowników fizycznych i branży usługowej. Natomiast najmniejszy jest w przypadku osób wykształconych w naukach technicznych i ścisłych.  

Za lokomotywę rynku pracy obecnie uważamy zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej

– piszą autorzy raportu, którzy od wielu lat śledzą internetowe ogłoszenia firm szukających osób do zatrudnienia. 

OECD: Liczba miejsc pracy w Polsce wróci do poziomu z 2019 roku za około 1,5 roku

Polska jest jednym z czterech wysoko rozwiniętych krajów, które mają największe szanse na szybki powrót do liczby miejsc pracy z 2019 roku, czyli sytuacji sprzed pandemii. Tak wynika z najnowszego raportu OECD cytowanego przez portal 300gospodarka.pl. 

Według najnowszego raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 37 wysoko rozwiniętych państw o demokratycznym ustroju) pt. „Employment Outlook” (perspektywy zatrudnienia) 4 kraje o największych szansach na szybki powrót do stanu rzeczy z 2019 roku to Australia, Japonia, Nowa Zelandia i Polska. Powinno to zająć Polsce około 1,5 roku. To dużo szybciej niż ogólna prognoza dla wszystkich krajów, z której wynika, że poziom zatrudnienia sprzed pandemii zostanie osiągnięty w 2023 roku. 

W raporcie także czytamy, że w wyniku pandemii, w krajach organizacji zniknęły aż 22 miliony miejsc pracy. 

„Będziemy mieli co robić”. Wywiad eksperta EWL dla portalu PulsHR.pl

– Wydaje się, że dziś nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Dzięki epizodowi z czerwca tego roku, wiemy, że potrafimy w ciągu kilku godzin zorganizować kwarantannę dla kilku tysięcy pracowników – o przygotowaniu się do wprowadzenia przez rząd możliwych obostrzeń mówi Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL.

  • Mimo że mają za sobą najtrudniejszy rok w historii, agencji pracy tymczasowej EWL udało się urosnąć o 50 proc. W ciągu ośmiu miesięcy pandemii sprowadzili do Polski kilkanaście tysięcy pracowników z zagranicy.
  • Podstawą dobrej współpracy z klientami była komunikacja. Sam proces rekrutacji nie był dłuższy, ale w związku z obowiązkową kwarantanną wydłużył się czas rozpoczęcia pracy przez pracowników.
  • O tym, jak poradzili sobie z wyzwaniami, jakie przyniósł im pandemiczny rok oraz o tym, co przyniesie przyszłość, rozmawiamy z Michałem Wierzchowskim, dyrektorem sprzedaży w EWL.

Zapraszamy do lektury!

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (3 – 9 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 3-9 sierpnia 2021 roku 


PKB państw strefy euro po lockdownach rośnie szybciej niż się spodziewano. A jak w Niemczech?  

Gospodarki strefy euro rosły w II kwartale 2021 roku szybciej niż oczekiwano, wychodząc z recesji wywołanej pandemią – ogłosił Eurostat. Pomogło przede wszystkim znoszenie obostrzeń, dzięki czemu najlepiej zareagowały gospodarki krajów turystycznych: gospodarka Portugalii wzrosła aż o 4,9%, a Włoch i Hiszpanii kolejno 2,7%. i 2,8%. Średni wzrost 19 krajów strefy euro to 2%. 

Analitycy cytowani przez portal Wnp.pl zauważają słabsze niż przypuszczano odbicie Niemiec. Największa gospodarka Europy wzrosła wprawdzie w II kwartale 2021 roku o 1,5%, jednak kraj zmagał się z problemami w łańcuchach dostaw, szczególnie w branży motoryzacyjnej. Z drugiej jednak strony ekonomiści uważają, że to Niemcy najszybciej wrócą do poziomu PKB sprzed pandemii. Ich zdaniem stanie się to jeszcze w drugiej połowie 2021 roku. Z kolei gospodarkom południowym ma to zająć więcej czasu – nawet do połowy 2022 roku. 


W Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Mnożą się oferty zatrudnienia

Wyszukiwarki ofert zatrudnienia odnotowały 25-45-procentowy wzrost liczby zamieszczanych ogłoszeń o pracę przez pracodawców w pierwszej połowie 2021 roku. Poinformował o tym 7 sierpnia portal Money.pl. 

Portal podaje, że od stycznia do czerwca 2021 roku w serwisie OLX zamieszczono ponad 541 tys. ofert pracy, zaś w tym samym okresie ubiegłego roku było ich blisko 430 tys. Trend ten zaobserwowano również na portalu Praca.pl, gdzie w pierwszym półroczu 2021 roku liczba ogłoszeń wyniosła 272 tys., zaś rok wcześniej – 205 tys. Ponad 440 tys. ogłoszeń zamieścili pracodawcy w pierwszym półroczu br. w serwisie Pracuj.pl – o 45% więcej niż w II połowie 2020 roku. 

Według danych serwisu Pracuj.pl w I półroczu 2021 roku firmy w Polsce najwięcej ofert dotyczyło kandydatów zajmujących się handlem i sprzedażą (29% wszystkich ogłoszeń), IT (20%) oraz obsługą klienta (15%). Zainteresowaniem pracodawców cieszyli się także pracownicy fizyczni (11%), inżynierowie (10%) i specjaliści ds. finansów (9%). 

Źródło: Money.pl

Pół miliona cudzoziemców posiada już zezwolenia na pobyt w Polsce 

W sierpniu osiągnięto próg 0,5 mln wydanych zezwoleń uprawniających cudzoziemców do długoterminowego pobytu w Polsce (tzw. kart pobytu). Informację tę podał 5 sierpnia Urząd do Spraw Cudzoziemców. 

Jak czytamy w komunikacie UdSC, największą grupę cudzoziemców, którym wydane zostały zezwolenia na pobyt stały lub czasowy stanowią obywatele Ukrainy (277 tys.), następnie Białorusi (34 tys.) oraz Niemiec (20 tys.). Zdecydowanie najwięcej cudzoziemców posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą być wydane na maksymalnie 3 lata. Tego typu dokumentami dysponuje obecnie 63 proc. osób. Grupa obcokrajowców uprawnionych do pobytu stałego i rezydenta długoterminowego stanowi 20 proc. 

Obcokrajowcy przebywający w kraju nad Wisłą na podstawie powyższych zezwoleń najchętniej wybierają województwo mazowieckie – 132 tys. osób, następnie małopolskie – 60 tys., wielkopolskie – 46,5 tys., dolnośląskie – 40,5 tys. oraz śląskie – 31 tys. 

Źródło: UdSC. Opracowanie: EWL

Niemcy poszukują specjalistów z zagranicy. “Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana” 

Jak raportuje portal pracy Indeed, który zebrał dane z 88 niemieckich miast, niemieccy pracodawcy oferują pracę wykwalifikowanym pracownikom z zagranicy, zaś znajomość języka niemieckiego przestaje być wymagana. O wnioskach z tego raportu informuje 8 sierpnia gazeta “Welt am Sonntag” cytowana przez portal Interia.pl. 

Miastem, które najmocniej stawia na specjalistów z językiem innym niż niemiecki jest Berlin, którego dotyczy blisko 14% ogłoszeń o pracę napisanych w języku angielskim. Następnie jest Monachium i Frankfurt nad Menem, z ogłoszeniami w języku angielskim na poziomie po ok. 11%. 

Jak podkreśla “Welt am Sontag”, znajomość języka niemieckiego coraz częściej nie jest wymagana do znalezienia pracy w kraju. „Sprawia to internacjonalizacja i cyfryzacja rynku pracy oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników” – wyjaśnia Indeed.