Opublikowano: 30.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
30.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (24 – 30 sierpnia)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 24-30 sierpnia 2021 roku 


Die Welt: Polska gospodarka szybko się rozwija i potrzebuje rąk do pracy, a imigracja z Europy Wschodniej nie zaspokoi tej potrzeby 

Gospodarka kraju nad Wisłą znajduje się w okresie dynamicznego wzrostu. Rozwój jednak może pokrzyżować brak rąk do pracy – ostrzega Philipp Fritz, autor materiału opublikowanego 28 sierpnia w internetowym wydaniu niemieckiego dziennika Die Welt. 

„Jeśli sytuacja będzie się nadal rozwijała w tym kierunku, Polska może pod koniec lat 20 znaleźć się w gronie 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych G20” – pisze dziennikarz, zaraz jednak podkreśla, że zgodnie z szacunkami, w najbliższych 20-30 latach w Polsce może brakować 5 mln pracowników, co już teraz odczuwalne jest w branży budowlanej i gastronomii.  

Choć Polska prowadzi liberalna politykę migracyjną wobec krajów ze Wschodu, imigracja z Europy Wschodniej może nie być skutecznym rozwiązaniem, gdyż na przykład Ukraińcy, zdaniem niemieckiego dziennikarza, coraz częściej wybierają Niemcy jako docelowy kraj migracji. 


Niemiecki rynek pracy zmaga się z deficytem pracowników i potrzebuje imigrantów 

Detlef Scheele, szef niemieckiej Federalnej Agencji Pracy bije na alarm. Rynek pracy naszego zachodniego sąsiada potrzebuje pracowników, ich braki zaś dotyczą różnych gałęzi gospodarki. O tym 24 sierpnia poinformował portal Business Insider powołując się na portal Deutsche Welle.  

Ekspert zauważa, że liczba potencjalnych pracowników w wieku produkcyjnym zmniejszy się już w tym roku o prawie 150 tys., zaś w następnych latach proces też będzie się tylko pogłębiać. Już teraz Niemcy zgłaszają zapotrzebowanie na 400 tys. imigrantów rocznie, co stanowi wynik większy niż w latach ubiegłych.  

Rozwiązaniami, które proponuje Scheele może być szkolenie niewykwalifikowanych pracowników, pozwolenie kobietom, które muszą pracować w niepełnym wymiarze godzin, na dłuższą pracę, lecz przede wszystkim sprowadzanie imigrantów do kraju. O rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników może świadczyć fakt, że niemieckie firmy reklamują się bonusami powitalnymi w wysokości 600 euro lub oferują ponadstandardowe wynagrodzenie.   


Prezes EWL o rozwiązaniach, które powinny znaleźć się w nowej polityce migracyjnej Polski 

System dostępu cudzoziemców do rynku pracy mamy jeden z lepszych w Europie, ale powinniśmy bardziej zadbać o pracowników z zagranicy, którzy u nas już są – podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL w wywiadzie dla portalu PulsHR.pl, który został opublikowany 26 sierpnia.  

“Nasze państwo i przedsiębiorcy tracą bardzo dużo w drugim kroku, jaki muszą wykonać cudzoziemcy. Chodzi o przedłużenie zatrudnienia w Polsce” – powiedział ekspert. 

Według Andrzeja Korkusa, przedłużenie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców w Polsce może odbywać się automatycznie. 

“Doświadczenia z pandemii, w czasie której pozwolenia zostały wydłużone bezterminowo i nie spowodowało to rewolucji na rynku pracy, utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto iść w tym kierunku. Jeżeli pracodawca nie zmienia się, a zaproponowane warunki zatrudnienia są korzystniejsze dla cudzoziemca, to uważam, że przedłużenie pozwoleń na pracę musi odbywać się automatycznie” – powiedział ekspert.  

Ponadto zaproponował, aby pozwolić obcokrajowcom na wykonywanie pracy już w trakcie oczekiwania na wpisanie oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcowi do ewidencji. Zdaniem prezesa EWL, jest to w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników zagranicznych. 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).