Opublikowano: 24.08.2021
Autor wpisu:Alina Necewicz
Alina Necewicz
24.08.2021
Aktualności | Blog EWL

Opiekunka osoby starszej – z Ukrainy do Polski

Opiekunka osoby starszej – z Ukrainy do Polski

W Polsce systematycznie rośnie liczbą pracowników zagranicznych. Najczęściej na pracę w naszym kraju decydują się obywatele Ukrainy. Wpływa na to bliskość kulturowa i językowa, a także niewielka odległość między państwami, co znacznie obniża koszty podróży. Pracownicy z Ukrainy zatrudniani są w produkcji, logistyce i obsłudze klienta, coraz częściej również w usługach opiekuńczych.

Opieka nad seniorem – zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Opieka domowa dla seniora – bez względu czy ma charakter całodobowy czy godzinowy jest rozwiązaniem, które zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa podopiecznemu. Nie tylko sprawia, że jesień życia staje się łatwiejsza – asystent osoby starszej wyręczy ją w zakupach czy gotowaniu – ale także niweluje poczucie samotności podopiecznych, zapewnia kontakt z drugim człowiekiem, rozmowy czy wspólne spacery.

Do najczęstszych zadań opiekuna osoby starszej należy:

  • Pomoc w sprawach życia codziennego (zakupy, gotowanie, sprzątanie)
  • Wsparcie w czynnościach higienicznych
  • Podawanie leków zgodnie z zaleceniami
  • Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

Oczywiście katalog zadań opiekuna jest uzależniony od stanu zdrowia seniora, jego sprawności ruchowej oraz umysłowej, a także od tego czy jest to opiekun medyczny czy asystent osoby starszej.

Usługi opiekuńcze – o czym trzeba pamiętać poszukując opiekunki dla seniora?

Zadaniem opiekunki osoby starszej jest wsparcie w zaspokajaniu potrzeb życia codziennego, pomoc w czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, a także dotrzymywanie towarzystwa i zwalczanie poczucia osamotnienia u podopiecznego.

Poszukując opiekunki dla seniora należy z wyprzedzeniem ustalić zakres zadań jakie chcemy jej powierzyć. Czy praca ma polegać jedynie na pomocy w sprzątaniu mieszkania, robieniu zakupów, gotowaniu i podawaniu posiłków? W jakiej kondycji fizycznej jest podopieczny? Jak dużego wsparcia wymaga?

Warto również spisać najważniejsze informacje o seniorze – jego zwyczajach, rutynach, ulubionych daniach czy miejscach, które lubi odwiedzać. To znacznie usprawni pracę opiekunki, a także ułatwi seniorowi przyzwyczajenie się do nowej osoby i sytuacji.

Opiekun osoby starszej – gdzie szukać sprawdzonych kandydatów?

Powierzenie osobie z zewnątrz opieki nad seniorem jest decyzją niezwykle trudną i stresującą dla rodziny. Szczególnie jeśli osoba starsza wymaga całodziennej opieki, a jej stan zdrowia nie pozwala na samodzielne wykonywanie nawet najłatwiejszych czynności życia codziennego. Jednak właśnie w takich sytuacjach najbardziej potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego opiekuna. Warto zaufać specjalistom i rozpocząć poszukiwania w sprawdzonej agencji opiekunek.

Agencje opiekunek posiadają nie tylko bazę doświadczonych kandydatek, ale też umiejętnie dobierają opiekunkę do potrzeb seniora. W przypadku rekrutacji opiekunek do osób starszych z Ukrainy agencja zweryfikuje poziom znajomości języka i zadba o pełną legalność zatrudnienia. Sprawdzi też predyspozycje i doświadczenie.

Co może zrobić dla Ciebie agencja opiekunek:

  • Dobrać odpowiednio przeszkoloną opiekunkę do potrzeb seniora,
  • Przejąć na siebie formalności związane z zatrudnieniem,
  • Zapewnić legalizację pobytu i pracy opiekunek osób starszych z Ukrainy.

Bardzo często w przypadku opiekunek do osób starszych na pracę decydują się pielęgniarki z Ukrainy. Ich empatia, doświadczenie i wiedza są nieocenione w codziennej pracy z seniorem.

Opiekunka z Ukrainy do osoby starszej – predyspozycje

Opieka nad seniorem wymaga dużej empatii, zrozumienia i wewnętrznego ciepła, a nierzadko także siły psychicznej i fizycznej. Bez względu na to czy opiekunka przychodzi do osoby starszej na kilka godzin dziennie czy niezbędna jest całodobowa opieka – komfort seniora zależy w dużej mierze od tego czy będzie ona miała niezbędne predyspozycje do wykonywania swojej pracy.

Opiekunki do osób starszych z Ukrainy cechuje opiekuńczość i wyrozumiałość. Mają doświadczenie w prowadzeniu domu i opiece. Dodatkowo świetnie gotują, są obowiązkowe i sumienne. Szybko nawiązują więź z podopiecznymi, dzięki czemu senior czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Agencja pracy EWL oferuje szerokie wsparcie z rekrutacji, selekcji i zatrudnianiu opiekunów oraz pielęgniarek, zarówno dla dużych placówek (domy opieki, szpitale) , jak i na potrzeby klientów prywatnych, którzy oczekują najlepiej dobranego personelu dla swoich bliskich. Zapraszamy do zapoznania się z pełna ofertą na usługi opiekuńcze oraz do kontaktu poprzez wygodny formularz.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).