Opublikowano: 24.08.2021
Autor wpisu:Alina Necewicz
Alina Necewicz
24.08.2021
Aktualności | Blog EWL

Opiekunka osoby starszej – z Ukrainy do Polski

Opiekunka osoby starszej – z Ukrainy do Polski

W Polsce systematycznie rośnie liczbą pracowników zagranicznych. Najczęściej na pracę w naszym kraju decydują się obywatele Ukrainy. Wpływa na to bliskość kulturowa i językowa, a także niewielka odległość między państwami, co znacznie obniża koszty podróży. Pracownicy z Ukrainy zatrudniani są w produkcji, logistyce i obsłudze klienta, coraz częściej również w usługach opiekuńczych.

Opieka nad seniorem – zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Opieka domowa dla seniora – bez względu czy ma charakter całodobowy czy godzinowy jest rozwiązaniem, które zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa podopiecznemu. Nie tylko sprawia, że jesień życia staje się łatwiejsza – asystent osoby starszej wyręczy ją w zakupach czy gotowaniu – ale także niweluje poczucie samotności podopiecznych, zapewnia kontakt z drugim człowiekiem, rozmowy czy wspólne spacery.

Do najczęstszych zadań opiekuna osoby starszej należy:

  • Pomoc w sprawach życia codziennego (zakupy, gotowanie, sprzątanie)
  • Wsparcie w czynnościach higienicznych
  • Podawanie leków zgodnie z zaleceniami
  • Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

Oczywiście katalog zadań opiekuna jest uzależniony od stanu zdrowia seniora, jego sprawności ruchowej oraz umysłowej, a także od tego czy jest to opiekun medyczny czy asystent osoby starszej.

Usługi opiekuńcze – o czym trzeba pamiętać poszukując opiekunki dla seniora?

Zadaniem opiekunki osoby starszej jest wsparcie w zaspokajaniu potrzeb życia codziennego, pomoc w czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, a także dotrzymywanie towarzystwa i zwalczanie poczucia osamotnienia u podopiecznego.

Poszukując opiekunki dla seniora należy z wyprzedzeniem ustalić zakres zadań jakie chcemy jej powierzyć. Czy praca ma polegać jedynie na pomocy w sprzątaniu mieszkania, robieniu zakupów, gotowaniu i podawaniu posiłków? W jakiej kondycji fizycznej jest podopieczny? Jak dużego wsparcia wymaga?

Warto również spisać najważniejsze informacje o seniorze – jego zwyczajach, rutynach, ulubionych daniach czy miejscach, które lubi odwiedzać. To znacznie usprawni pracę opiekunki, a także ułatwi seniorowi przyzwyczajenie się do nowej osoby i sytuacji.

Opiekun osoby starszej – gdzie szukać sprawdzonych kandydatów?

Powierzenie osobie z zewnątrz opieki nad seniorem jest decyzją niezwykle trudną i stresującą dla rodziny. Szczególnie jeśli osoba starsza wymaga całodziennej opieki, a jej stan zdrowia nie pozwala na samodzielne wykonywanie nawet najłatwiejszych czynności życia codziennego. Jednak właśnie w takich sytuacjach najbardziej potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego opiekuna. Warto zaufać specjalistom i rozpocząć poszukiwania w sprawdzonej agencji opiekunek.

Agencje opiekunek posiadają nie tylko bazę doświadczonych kandydatek, ale też umiejętnie dobierają opiekunkę do potrzeb seniora. W przypadku rekrutacji opiekunek do osób starszych z Ukrainy agencja zweryfikuje poziom znajomości języka i zadba o pełną legalność zatrudnienia. Sprawdzi też predyspozycje i doświadczenie.

Co może zrobić dla Ciebie agencja opiekunek:

  • Dobrać odpowiednio przeszkoloną opiekunkę do potrzeb seniora,
  • Przejąć na siebie formalności związane z zatrudnieniem,
  • Zapewnić legalizację pobytu i pracy opiekunek osób starszych z Ukrainy.

Bardzo często w przypadku opiekunek do osób starszych na pracę decydują się pielęgniarki z Ukrainy. Ich empatia, doświadczenie i wiedza są nieocenione w codziennej pracy z seniorem.

Opiekunka z Ukrainy do osoby starszej – predyspozycje

Opieka nad seniorem wymaga dużej empatii, zrozumienia i wewnętrznego ciepła, a nierzadko także siły psychicznej i fizycznej. Bez względu na to czy opiekunka przychodzi do osoby starszej na kilka godzin dziennie czy niezbędna jest całodobowa opieka – komfort seniora zależy w dużej mierze od tego czy będzie ona miała niezbędne predyspozycje do wykonywania swojej pracy.

Opiekunki do osób starszych z Ukrainy cechuje opiekuńczość i wyrozumiałość. Mają doświadczenie w prowadzeniu domu i opiece. Dodatkowo świetnie gotują, są obowiązkowe i sumienne. Szybko nawiązują więź z podopiecznymi, dzięki czemu senior czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Agencja pracy EWL oferuje szerokie wsparcie z rekrutacji, selekcji i zatrudnianiu opiekunów oraz pielęgniarek, zarówno dla dużych placówek (domy opieki, szpitale) , jak i na potrzeby klientów prywatnych, którzy oczekują najlepiej dobranego personelu dla swoich bliskich. Zapraszamy do zapoznania się z pełna ofertą na usługi opiekuńcze oraz do kontaktu poprzez wygodny formularz.

Alina Necewicz

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową