Opublikowano: 23.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
23.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (17 – 23 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 17-23 sierpnia 2021 roku  


Gospodarki Niemiec i strefy euro pozostają na ścieżce ożywienia po pandemii  

Zarówno odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego strefy euro jak i usługowego okazały się jednymi z najwyższych w historii tych badań. Poinformował o tym 23 sierpnia portal Bankier.pl. Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wyniósł w sierpniu 61,5 pkt., ale był nieco niższy niż w lipcu (62,8 pkt.). 

Aktywność gospodarcza strefy euro w sierpniu kontynuowała wzrost w tempie bliskim rekordowym wartościom z ostatnich dwóch dekad. Tempo ekspansji spowolniło tylko nieznacznie (względem lipca – przyp. red.) z powodu rozprzestrzeniania się opóźnień w łańcuchach dostaw

– czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit. 

Ponadto, wstępny indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w sierpniu 62,7 pkt. wobec 65,9 pkt. w lipcu – poinformowała agencja Euronews. Dodajmy, że wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. 


Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 9,8%

W lipcu 2021 roku produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 9,8%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,9% – poinformował 19 sierpnia portal Businnes Insider powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Nieco poniżej prognoz, ale jesteśmy w dalszym ciągu lekko powyżej wieloletniego trendu. Ograniczenia podażowe ograniczeniami podażowymi, ale polski przemysł ewidentnie radzi sobie dobrze w tym otoczeniu

– komentują na Twitterze analitycy Banku Pekao. 

Jak wynika z danych GUS, wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła sprzedaż w dziale naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń. Zmniejszyła się jednak produkcja odzieży, mebli, wyrobów tytoniowych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, a najmocniejszy spadek odnotowano w produkcji skór i wyrobów skórzanych. 


Analiza PIE: Mimo pandemii Polska jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników z Ukrainy

Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski. Mimo że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania. Recesja gospodarcza Ukrainy i rosnące bezrobocie przyciąga Ukraińców do Polski. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla to w swojej analizie na temat rynku pracy, cytowanej 19 sierpnia m.in. przez portal 300polityka.pl.  

Raport EWL o rynku pracy w czasie pandemii podaje, że wśród większości zagranicznych pracowników zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To się nie zmieniło od początku pandemii. Ponad 90% badanych nie żałuje pozostania w Polsce, a blisko 80% poleci pracę tutaj znajomym i rodzinie

– czytamy w opracowaniu. 

Autorzy analizy dodają, że polską politykę migracyjną czeka zaś zadanie wykorzystania tego trendu, zwłaszcza że mamy prognozy niedoboru pracowników, a polskie społeczeństwo się starzeje. 

Dodajmy, że cytowany przez Polski Instytut Ekonomiczny raport EWL można pobrać na naszej stronie.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową