Media: Cudzoziemcy nadal są potrzebni

Centra logistyczne i magazyny, firmy kurierskie i budowlane, a także zakłady spożywcze – to tam, jak oceniają agencje zatrudnienia, pracodawcy nadal muszą uzupełniać niedobory kadrowe pracownikami z zagranicy, w tym głównie z Ukrainy (…)

Na łamach gazety Rzeczpospolita Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL zwraca uwagę na niekorzystny efekt lockdownów i braku komponentów.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku odnotowaliśmy wśród naszych klientów o ok. 6 proc. mniejsze zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy niż w tym samym okresie 2020 r.

– twierdzi Wierzchowski.

Zaznacza jednak, że w marcu ten trend zaczął się odwracać; wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w centrach dystrybucyjnych sieci handlowych, a lockdown wywołał też wzrost zamówień na ręce do pracy w e-commerce i związanej z nim logistyce (…)

Michał Wierzchowski, cytowany przez dziennik, mówi także o sygnałach poprawy w produkcji automotive i elektroniki; klienci z tych branż sygnalizują wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zaraz po świętach Wielkanocnych, gdy spodziewają się dopływu komponentów. Według niego ożywienie w produkcji i początek sezonu w rolnictwie i budownictwie powinny szybko zwiększyć popyt na pracowników z zagranicy.

Szczególne rozwiązania prawne dla cudzoziemców w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce

Trwająca od marca 2020 roku, pandemii wirusa SARS-CoV-2, wpływa na życie społeczne i gospodarcze w Polsce. Wprowadzony reżim sanitarny i nowe obostrzenia epidemiologiczne sprawiają, że wiele firm prywatnych zawiesza działalność lub przechodzi w tryb pracy zdalnej. Także urzędy państwowe, dostosowując się do obecnie obowiązujących przepisów, działają w trybie hybrydowym lub on-line. Przekłada się to na  sytuacja prawną cudzoziemców, którzy zdecydowali się kontynuować zatrudnienie w naszym kraju.

Specjalne rozwiązania dla obcokrajowców zatrudnianych w Polsce

Przepisy prawne wprowadzone na czas pandemii wskazują, iż przedłużeniu do upływu 30-dnia następującego po dacie odwołania tego stanu, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii) ulega:

  • legalny pobyt cudzoziemców, który dobiega końca w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
  • okres ważności karty pobytu, tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” oraz dokumentu wydawanego na czas określony obywatelom państw członkowskich UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej i przebywających z nimi członków rodzin,
  • termin na składanie wniosków o legalizację pobytu,
  • ważność już wydanego zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli przyjechałeś do Polski przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a więc przed 14 marca 2020 roku, i zdecydowałeś się tu zostać i pracować, to Twój legalny pobyt oraz możliwość  zatrudnienia zostaną automatycznie przedłużone na cały okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz na 30 dni po ogłoszeniu zakończenia tego stanu, który obowiązywał jako ostatni.

Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca przebywającego w Polsce

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi przez polski rząd, przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca, który przebywa w Polsce na podstawie:

  • zezwolenia na pobyt czasowy
  • karty pobytu
  • wizy krajowej

obywa się z mocy prawa i obowiązuje do upływu 30-dnia następującego po dacie odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

  • wiz Schengen, ruchu bezwizowego i innych krótkoterminowych tytułów pobytowych

nie dotyczy osób, które przyjechały do Polski w trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Rozwiązanie to jest skierowanego do cudzoziemców, którzy wjechali do naszego kraju przed 14 marca 2020 roku, a ich ostatni dzień legalnego pobytu w Polsce przypadał lub przypadnie w czasie obowiązywania jednego ze stanów. Okres legalnego pobytu w takim przypadku jest automatycznie przedłużany z mocy prawa do upływu 30-go dnia następującego po dacie odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Przedłużenie legalności pobytu nie wiąże się z koniecznością złożenia jakichkolwiek wniosków. Nie ma też potrzeby uzyskania nowej wizy, umieszczenia stempla w paszporcie, wydania nowej karty pobytu lub uzyskania innego dokumentu.

Przedłużenie legalnej pracy w Polsce na czas epidemii

Jeśli w okresie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii cudzoziemcowi mija termin ważności:

  • zezwolenia na pracę
  • zezwolenia na pracę sezonową
  • oświadczenia o powierzeniu pracy

zostanie ono z mocy prawa przedłużone do upływu 30-go dnia następującego po dacie odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Co więcej, przepisy umożliwiają wykonywanie przez cudzoziemca pracy na warunkach innych niż określone w wyżej wymienionych dokumentach, a także w:

  • zezwoleniach na pobyt czasowy i pracę
  • zezwoleniach na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji

jeśli podmiot powierzający cudzoziemcowi pracę skorzysta z rozwiązań tarczy antykryzysowej w zakresie modyfikacji warunków pracy. Dotyczy to głównie sytuacji, w których przedsiębiorstwo decyduje się na zmniejszenie wymiaru etatu, czasowe obniżenie wynagrodzenia czy skierowanie do pracy zdalnej. W tych sytuacjach, zmiana warunków pracy cudzoziemca, nie wymaga uzyskania nowych zezwoleń czy wpisywania nowych oświadczeń do ewidencji.

Przedłużenie terminów na składanie wniosków

Rozwiązania wprowadzone przez rząd wydłużają także terminy składania wniosków dotyczących:

  • udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • przedłużenia wizy krajowej (symbol D) lub wizy Schengen (symbol C)

Dotyczy to sytuacji, w których termin złożenia wniosku wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W takiej sytuacji, cudzoziemiec ma prawo złożyć wniosek we właściwym urzędzie wojewódzkim do 30-go dnia następującego po ogłoszeniu daty odwołania tego stanu, który będzie obowiązywał jako ostatni.

Przedłużenie terminów opuszczenia terytorium Polski

Z mocy prawa przedłużeniu ulegają także terminy na opuszczenie terytorium Polski wynikające z art. 299 ust.6 Ustawy o Cudzoziemcach. Dotyczą one sytuacji, w której obcokrajowiec np. otrzymał ostateczną decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, a termin wykonalności przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W tej sytuacji ulega on przedłużeniu do upływu 30-go dnia następującego po dacie ogłoszenia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni.

Jaka jest podstawa prawna przedłużenia pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce na czas pandemii?

Do aktów prawnych regulujących aktualną sytuację prawną cudzoziemców w Polsce, w tym przedłużenie legalności pobytu i możliwości pracy z mocy prawa, należą:

  • Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (z dnia 2 marca 2020 roku)
  • Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 31 marca 2020 roku)
  • Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (z dnia 16 kwietnia 2020 roku)
  • Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (z dnia 14 maja 2020 roku)

Rozwiązania prawne dla obcokrajowców, wprowadzone na czas trwania pandemii SARS-CoV-2, są pomocne zarówno dla przedsiębiorców, dla których pracownicy zza granicy są istotną częścią struktury zatrudnienia, a także dla samych cudzoziemców, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski, podjąć zatrudnienie i zostać w naszym kraju, mimo epidemii koronawirusa. Ze względu na hybrydowy system pracy urzędów, a także czasowe zawieszenie obsługi bezpośredniej, wprowadzone regulacje prawne pozwalają na utrzymanie stabilnej załogi w wielu firmach, a pracownikom z zagranicy zapewniają poczucie bezpieczeństwa prawnego.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (23 – 29 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 23 – 29 marca 2021 roku 


Sytuacja gospodarcza Niemiec i Francji napawa optymizmem

Marcowy odczyt niemieckiego indeksu PMI dla przemysłu (66,6 pkt.) okazał się najlepszy od 1996 roku – podał 24 marca portal Money.pl. „Dane z Niemiec mocno zaskoczyły – nie tylko przebiły średnie oczekiwania ekonomistów o prawie 6 pkt. proc. (w przypadku indeksu PMI to bardzo dużo), ale okazały się też najlepsze od dekad” – czytamy w artykule. Oprócz tego, wbrew oczekiwaniom ekonomistów, indeks PMI dla usług w Niemczech osiągnął wynik powyżej 50 pkt. 

Ponadto optymistyczne dane za marzec napłynęły również z Francji – widać solidne przyspieszenie po stronie przemysłu (58,8 pkt.). 


Pandemia nie odstrasza biznesmenów z zagranicy

Imigranci zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski nie tylko do pracy. Mimo pandemii coraz częściej chcą tu zakładać i rozwijać własne firmy. Czytamy o tym na łamach gazety Rzeczpospolita w wydaniu z 25 marca. W końcu pandemicznego roku 2020 w ZUS zarejestrowanych było ponad 21,5 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. To prawie 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej było wśród nich przedsiębiorców z Ukrainy, których liczba zwiększyła się w ub.r. o ponad jedną piątą, do 5,9 tys. 

Na pierwszej stronie dziennika Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia EWL, przypomina, że według jej badań z jesieni 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19, ponad 27 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważało otwarcie tu własnego biznesu.


Reforma polskiego rynku pracy przyniesie cyfryzację procedur zatrudnienia obcokrajowców

Polski rząd planuje ulepszenie i pełną cyfryzację procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców – poinformowała o tym 24 marca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.  Jak podkreśliła wiceminister, rynek pracy należy zreformować, a służyć temu ma nowelizacja dwóch podstawowych aktów prawnych regulujących kwestie zatrudniania pracowników: ustawy o rynku pracy i ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którymi pracuje obecnie resort rozwoju, pracy i technologii. 

„Chcemy się szerzej otworzyć na cudzoziemców, chcemy, żeby przyjeżdżali do nas nie tylko wykonywać te najprostsze prace, ale również chcemy ściągać do siebie fachowców” – cytuje Iwonę Michałek portal WNP.pl

Źródło: WNP.pl

„Więcej biznesu ze Wschodu”. Opinia EWL na pierwszej stronie Rzeczpospolitej

Imigranci zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski nie tylko do pracy. Mimo pandemii coraz częściej chcą tu zakładać i rozwijać firmy. O tym 25 marca czytamy na pierwszej stronie gazety Rzeczpospolita.

W końcu pandemicznego roku 2020 w ZUS było zarejestrowanych ponad 21,5 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. To prawie 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej było wśród nich przedsiębiorców z Ukrainy, których liczba zwiększyła się w ub.r. o ponad jedną piątą, do 5,9 tys.

Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia EWL, przypomina, że według jej badań z jesieni 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wybuchem pandemii Covid- 19, ponad 27 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważało otwarcie tu własnego biznesu (…).

Rzeczpospolita. Str. 1

Jak wynika z badań agencji zatrudnienia EWL, jesienią 2019 r., gdy ponad 27 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważało otwarcie w naszym kraju własnego biznesu, najczęściej planowali działalność w usługach albo w handlu, choć byli też chętni do uruchomienia działalności w branży kulturalno- rozrywkowej, budowlanej, w logistyce czy w hotelarstwie i gastronomii. Koronawirus pokrzyżował część z tych planów, ale nie zmniejszył zainteresowania rozwojem biznesów.

Obserwujemy, że obcokrajowcy mieszkający w Polsce, podobnie jak Polacy, wyciągnęli lekcję z pandemii koronawirusa i związanego z nią zamykania gospodarki. Dlatego częściej sprawdzają możliwości otwarcia własnej działalności w branżach odpornych na ewentualne lockdowny, czyli w handlu spożywczym, w logistyce, branży remontowo-budowlanej czy w drobnych usługach”

– mówi Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL.
Rzeczpospolita. Str. 15

Przeczytaj artykuł na www.rp.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 16 – 22 marca 2021 roku 


W Polsce powoli rośnie zatrudnienie 

W lutym 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,3% względem notowanego miesiąc wcześniej, lecz było o 1,7% niższe niż w tym samym okresie 2020 roku, i wynosiło 6 334 tys. Poinformował o tym 17 marca portal Businessinsider, komentując najnowsze dane GUS. Według urzędu, wzrost miesiąc do miesiąca był wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, a także zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii. 

„W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, od marca do maja 2020 roku odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych miesiącach 2020 roku zaczęto obserwować jego wzrost. Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w ubiegłych latach. W lutym 2021 roku widoczny był niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia o ok. 19,5 tys. etatów, podczas gdy w styczniu br. odnotowano jego spadek” – czytamy w komunikacie GUS.  


Opinia: W ciągu 5 lat liczba pracowników z Ukrainy w Polsce może się podwoić 

Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce obecnie przebywa około 1 mln obywateli Ukrainy, zaś w ciągu kolejnych pięciu lat ta liczba może wzrosnąć nawet do 2 mln. Poinformował o tym 21 marca w rozmowie z portalem Money.pl prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Jego zdaniem, istnieje taka możliwość, szczególnie jeżeli rzeczywiście za rok rozpocznie się silniejsze odbicie gospodarcze w Polsce. Dziennikarze zwracają uwagę, że w latach 2022-2023 tempo wzrostu PKB Polski może być powyżej 4% (według przewidywań NBP). 

Ponadto zdaniem ekonomisty Marka Zubera, w perspektywie 2-3 lat w Polsce powróci problem z obsadzaniem wolnych stanowisk. „Pojawia się pytanie o to, ilu jeszcze Ukraińców i Białorusinów będzie chciało u nas pracować. Jeśli niewielu, to powstanie poważny problem, w jaki sposób niwelować te braki w zatrudnieniu” – podkreśla Zuber. Z kolei według prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zainteresowanie przyjazdami Ukraińców do Polski nie spadnie. Ma ich przyciągać m.in. wciąż rosnąca płaca minimalna. 


Badanie: Niemal 2/3 kandydatów do pracy na Ukrainie planuje zatrudnienie za granicą. Połowa z nich – w Polsce   

63% poszukujących zatrudnienia obywateli Ukrainy planuje pracować za granicą lub rozważa taką możliwość. Wśród głównych powodów tych decyzji wymieniane są: bezrobocie na Ukrainie, wyższe płace i lepsze warunki pracy za granicą. Poinformował o tym portal Dengi.ua, powołując się na sondaż OLX Rabota. W badaniu, przeprowadzonym w lutym br., wzięło udział 7 700 ukraińskich kandydatów do pracy. 

Wybierając kraj docelowy migracji zarobkowej, pracownicy z Ukrainy preferują państwa UE: Polska – 50%; Czechy – 11%; Niemcy – 9%; Litwa – 2% oraz Słowacja – 1,5%. Większość Ukraińców poszukujących zatrudnienia za granicą wybiera pracę sezonową, zaś 1/3 poszukuje ofert na dłuższy okres. 

Źródło: Dengi.ua

Outsourcing procesów produkcyjnych – rozwiązanie na braki kadrowe czy nowa jakość w procesie produkcji?

Outsourcing, czyli przekazanie zewnętrznemu podmiotowi części biznesu do obsługi i zarządzania, zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nic w tym dziwnego. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze uzyskując jednocześnie wyższą efektywność, a często wprowadza również nową jakość do działalności przedsiębiorstwa. Firmy outsourcują usługi związane z IT, zlecają na zewnętrz zadania finansowo-księgowe, a także powierzają obsługę klienta czy Call Center wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na outsourcing procesów produkcyjnych.

Optymalizacja procesów produkcyjnych – dlaczego warto zdecydować się na outsourcing produkcji?

Duża zmienność zamówień i konkurencyjne otoczenie biznesowe, wymaga poszukiwania elastycznych i efektywnych rozwiązań. Powierzając wyodrębniony proces produkcyjny zewnętrznemu podmiotowi ustalamy normy ilościowe i jakościowe, zgodnie z którymi wykonawca zobowiązany jest realizować proces. Ze względu na specyfikę rozliczenia (rozliczamy się za ilości a nie za godziny), w interesie firmy outsourcingowej jest dążenie do uzyskania jak najlepszych wskaźników efektywnościowych.

Spójne cele biznesowe outsourcera i insourcera powodują, że firma outsourcingowa będzie więc nie tylko bazowała na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu, ale także poszukiwała nowoczesnych rozwiązań optymalizujących proces i jednocześnie podnoszących konkurencyjność biznesową przedsiębiorstwa.

Outsourcing procesów produkcyjnych – jakie zadania można powierzyć zewnętrznemu podmiotowi?

Usługa outsourcingu produkcji polega na przekazaniu zewnętrznemu podmiotowi części procesu do samodzielnego zarządzania i realizowania. Oznacza to, że outsourcer staje się odpowiedzialny za efektywną realizację planu produkcyjnego, ustala niezbędną liczbę pracowników, dba o zachowanie wymaganej jakości finalnego produktu i terminowość jego dostarczenia. Do najczęściej powierzanych „na zewnątrz” procesów produkcyjnych zalicza się szeroko rozumiane procesy logistyczne w przedsiębiorstwie produkcyjnym, m.in.:

  • Załadunek i rozładunek towarów
  • Pakowanie/przepakowywania
  • Foliowanie
  • Copacking

A także inne procesy, takie jak np.:

  • Kontrolę jakości
  • Prace manualne
  • Konfekcjonowanie
  • Banderolowanie
  • Etykietowanie
  • Montaż
  • Obsługa urządzeń i linii produkcyjnych

Kto nadzoruje proces produkcyjny?

Firma outsourcingowa obejmująca proces produkcji odpowiada za zgodność efektu finalnego z założonymi w kontakcie normami. Organizacja procesów produkcyjnych i nadzór nad prawidłowym ich przebiegiem jest po stronie outsourcera. Również usprawnienie procesu produkcyjnego, ze względu na sposób rozliczeń między podmiotami, leży w jego interesie. Dlatego też outsourcing procesów produkcyjnych niejednokrotnie wpływa na wzrost nie tylko efektywności, ale także innowacyjności przedsiębiorstwa.

Outsourcing produkcji z agencją pracy tymczasowej – elastyczność i ekspercki know-how

Agencja pośrednictwa pracy, specjalizująca się w outsourcingu procesów produkcyjnych, zapewnia stały dostęp do wykwalifikowanej i sprawdzonej kadry. Pracownicy produkcji zatrudnieni w ramach projektu outsourcingowego , to gwarancja elastyczności struktury zatrudnienia, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej jakości i efektywności. To pewność, że w przypadku nagłego peak’u rekrutacja pracowników produkcyjnych, nawet w dużym wolumenie, odbędzie się sprawnie i profesjonalnie.

Dodatkowym atutem jest dostęp do specjalistów zza granicy oraz możliwość wynajmu pracowników ze wschodu. Agencja pośrednictwa pracy zadba o ich przeszkolenie, zapewni koordynatora i leaderów, pamiętając jednocześnie o przepisach prawa zadba o niezbędne dokumenty i legalizację zatrudnienia.

Korzyści z outsourcingu procesów produkcyjnych

Powierzając wybrany proces produkcyjny wyspecjalizowanej agencji pracy przenosimy na nią odpowiedzialność za zarządzanie całością projektu, za organizowanie i monitorowanie procesów produkcyjnych, w tym m.in. za ustalenie liczby potrzebnych pracowników i ich rekrutację oraz wdrożenie, opracowanie norm produkcyjnych, ustalenie harmonogramu pracy, kontrolę nad wskaźnikami efektywności.

Wśród korzyści z outsourcingu procesów produkcyjnych najczęściej wymienia się:

  • Uwolnienie własnych zasobów i oszczędność czasu – powierzając część biznesu zewnętrznemu podmiotowi przedsiębiorstwo może skupić się na core bussinesie i rozwoju
  • Zapewnienie ciągłości produkcji – firma outsourcingowa zadba o pozyskanie pracowników, przeszkoli ich, ustali grafik pracy, a także zajmie się rozliczeniem czasu pracy, a w przypadku pracowników zza granicy także kwestiami takimi jak np. legalizacja zatrudnienia czy zapewnienie zakwaterowania
  • Optymalizacja procesów produkcyjnych – w interesie outsourcera jest utrzymanie jak najwyższych standardów jakościowych oraz norm efektywnościowych. I  jest bodźcem do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych
  • Transparentny system rozliczeń i łatwe planowanie kosztów – rozliczenie następuje na podstawie faktury kosztowej za wykonaną usługę, np. liczbę spakowanych zestawów czy wyprodukowanych wyrobów. Dzięki prostemu systemowi rozliczeń znacznie łatwiej planować koszty produkcyjne.
  • Dostęp do eksperckiego know–how  – dzięki powierzeniu części zadań wyspecjalizowanemu podmiotowi przedsiębiorstwo zyskuje możliwość korzystania z wiedzy branżowej ekspertów, ma możliwość wykorzystania w innym obszarze najlepszych praktyk swojego partnera biznesowego
  • Przekazanie odpowiedzialności za jakość i efektywność procesu – całość odpowiedzialności za powierzony proces produkcyjny przechodzi na firmę outsourcingową.

Outsourcing procesów produkcyjnych to sprawdzone rozwiązanie dla klientów, którzy dążą do poprawy wskaźników efektywności dzięki eksperckiej wiedzy i chcą wzmocnić swoją pozycję na konkurencyjnym rynku.

Outsourcing procesów - korzyści dla biznesu

Rozważasz skorzystanie z usługi outsourcingu procesów?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 9 – 15 marca 2021 roku 


ONZ: liczba migrantów na świecie przekroczyła 270 milionów. Prawie 1/3 z nich żyje w Europie

Gospodarki europejskich krajów zatrudniają przeciętnie około 14% migrantów zarobkowych na różnych stanowiskach. Jak podaje serwis Interia.pl, pracownicy ci najczęściej podejmują prace niewymagające specjalnych kwalifikacjina przykład jako personel sprzątający, pracownicy branży budowlanej, pracownicy branży turystycznej, operatorzy maszyn i urządzeń oraz opiekunowie osób starszych i chorych.  

Ogólnie liczba migrantów, czyli osób urodzonych poza krajem pobytu, na świecie według danych ONZ w 2019 roku przekroczyła 270 mln. Najwięcej było ich w Azji – prawie 84 mln, w Europie – ponad 82 mln i w USA – niemalże 60 mln. W Europie największą liczbę migrantów odnotowano w Niemczech – 13,5 mln, Wielkiej Brytanii – 9,2 mln, we Francji – 8,3 mln oraz w Hiszpanii i Włoszech – po 6 mln. Globalnie 49 krajów przyjęło do tej pory połowę światowych migrantów i zatrudnia prawie 34 proc. pracowników urodzonych za granicą.

Źródło: Interia

W Polsce wydano ponad 304 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy  

Obywatele Ukrainy stanowią największą grupę migrantów zarobkowych świadczących pracę w Polsce, znajdując zatrudnienie w różnych sferach przemysłu i usług. Jak informuje portal Money.pl, od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 w Polsce wydano ok. 421 tys. zezwoleń na pracę, pond 304 tys. z nich, czyli przeszło 72%, otrzymali obywatele Ukrainy. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, w badanym okresie wydano 136 tys. zezwoleń na pracę sezonową, z czego niemal 99% dla Ukraińców

– Ubiegły rok jest zaburzony tarczami antykryzysowymi. Jednym z najważniejszych warunków częściowego umorzenia pożyczki od państwa jest niezmniejszanie liczby etatów. A tu nie ma rozróżnienia na Polaków i Ukraińców. Są przedsiębiorcy, którzy cały czas zatrudniają pracowników zza wschodniej granicy. Gdyby nie Ukraińcy, to w ostatnich latach na naszym rynku pracy byłyby znacznie większe braki w zatrudnieniu – komentuje ekonomista Marek Zuber


Estonia rozważa priorytetowe wydawanie wiz dla migrantów zarobkowych z Ukrainy 

Minister rolnictwa Estonii Urmas Kruuse proponuje, aby dla obywateli Ukrainy, chcących przyjechać do Estonii na letnie prace sezonowe, wizy były wydawane w pierwszej kolejności. Estońskiego ministra cytuje portal Obozrevatel 

– Ze względu na specyfikę tej gałęzi, nie zawsze możliwym jest znalezienie pracowników na miejscu. W takich przypadkach firmy decydują się szukać dalej. Tak było już wiele lat temu i obserwujemy tę tendencję u naszych sąsiadów – wyjaśnia swoją propozycję minister.  

Zgodnie z danymi miejscowych organizacji związanych z rolnictwem, zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników sezonowych wynosi od 1,5 tys. do 2 tys. osób.  

Delegowanie cudzoziemców do Holandii i krajów Beneluksu

Wprowadzenie swobód unijnych w zakresie przepływu osób i świadczenia usług spowodowało otwarcie europejskich rynków dla polskich przedsiębiorstw oraz umożliwiło transgraniczną delegację pracowników do krajów UE. Czy możliwość delegowania pracownika dotyczy także obcokrajowa nie będącego obywatelem jednego z państw członkowskich Unii? Czy praca w Holandii lub Belgii jest dostępna również dla obywateli Ukrainy? Jak wygląda oddelegowanie pracownika za granicę? Zapraszamy do lektury!

Ustawa o delegowaniu pracowników – jakie akty prawne regulują delegowanie pracowników za granicę?

Praca w Belgii i pozostałych krajach Beneluksu jest bardzo atrakcyjna dla pracowników ze wschodu – zarówno z Ukrainy, jak i Białorusi, Gruzji, czy Mołdawii. Wyższe stawki wynagrodzenia powodują, że chętnych do podjęcia pracy na zachodzie nie brakuje. Decydując się na zatrudnienie cudzoziemców, także spoza UE, warto znać akty prawne regulujące kwestie delegowania pracowników. W przypadku pracy w Holandii należą do nich, m.in.:

  • Ustawa o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej (WagwEU)
  • Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym konstrukcjom (WAS)
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
  • Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów z 12 lutego 2002 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
  • Przepisy związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce

Pracownik transgraniczny dla firm – łatwiej przez agencję pracy tymczasowej

Procedura zatrudnienia pracowników transgranicznych jest dość skomplikowana. Reguluje ją gro aktów prawnych, a dodatkowo w związku z pandemią COVID-19, niezbędne jest śledzenie regulacji w zakresie przyjazdu pracownika do konkretnego kraju docelowego. Zgodnie z zapisem zawartym w dyrektywie 96/71/WE cały proces oddelegowania pracownika za granicę można zlecić wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej.

Delegowanie pracowników z agencją pracy tymczasowej – korzyści:

  • Oszczędność czasu – agencja pośrednictwa pracy zajmie się kompleksowo całą procedurą
  • Ekspercki know-how – eksperci z zespoły EWL posiadają wiedzę i doświadczenie zakresie transgranicznego delegowania cudzoziemców
  • Bezpieczeństwo prawne – agencja zatrudnienia EWL to sprawdzony partner biznesowy, na bieżąco weryfikujemy aktualne przepisy prawa i zatrudniamy pracowników zgodnie z obowiązującymi regulacjami
  • Optymalizacja kosztów – w zakresie ubezpieczeń społecznych pracownicy transgraniczni podlegają wyłącznie polskim regulacją
  • Kompleksowa obsługa projektów – w EWL Group dbamy o realizację usługi end-to-end: zajmujemy się rekrutacją i selekcją kandydatów, kompletujemy niezbędne dokumenty do legalnego zatrudnienia pracownika, organizujemy transport oraz zakwaterowania dla zatrudnionych osób, a także prawidłowo i terminowo rozliczamy wynagrodzenia oddelegowanych pracowników

Co to jest pracownik transgraniczny?

Transgraniczne delegowanie pracownik, to pojęcie odnoszące się zarówno do pracowników mających centrum interesów życiowych w Polsce i oddelegowanych do pracy w innym państwie członkowskim UE, jak i pracowników, którzy mieszkają w innych krajach, a są delegowani do pracy w Polsce.

Warto pamiętać, że oddelegowanie pracownika do pracy za granicę musi być zgodne z przepisami prawa międzynarodowego, a także regulacjami w kraju oddelegowania.

Pracownicy transgraniczni kwarantanna – obowiązkowa czy nie?

Panująca od 2020 roku pandemia koronawirusa i wprowadzane w związku z nią obostrzenia sanitarne powodują, że wiele krajów zamyka swoje granice lub wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających. W przypadku pracowników transgranicznych restrykcje te są nieco złagodzone. W większości landów w Niemczech pracownicy transgraniczni są zwolnieni z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jednakże, ze względu na dynamiczną zmianę sytuacji epidemiologicznej niezbędne jest śledzenie ustawodawstwa w kraju docelowym dla delegowanego pracownika. EWL na bieżąco monitoruje zmieniające się regulacje prawne i obostrzenia sanitarne. Decydując się na współpracę z nami zyskują Państwo bezpiecznego partnera biznesowego.

Zatrudnianie cudzoziemców - leasing pracowniczy EWL Group

Rozważasz skorzystanie z usługi transgranicznego delegowania pracowników?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety transgranicznego delegowania

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 2 – 8 marca 2021 roku 


Rafał Mróz, EWL Group w wywiadzie dla portalu Wiadomości Handlowe: Okresy niepewności wzmagają zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia

“Pracownicy mogą wybierać w ofertach pracy, porównywać opinie o pracodawcy i szybko przechodzić od jednego podmiotu do drugiego.” – zauważa ekspert EWL Group. Dodaje również, że blisko 40% pracowników ze Wschodu zmuszonych było zmienić miejsce pracy ze względu na czynniki związane z pandemią. Podkreśla jednak, że dzięki mobilności i elastyczności, pracownicy zagraniczni szybko odnaleźli się na zmienionym rynku pracy.

Jako klucz do skutecznego przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego oraz zatrudnienie obcokrajowców, Rafał Mróz proponuje nawiązanie współpracy z agencjami pracy tymczasowej – “Łatwiej, taniej i przede wszystkim szybciej, jest wynająć zewnętrzny podmiot, który przeprowadzi cały proces, od początku do końca, niż budować i utrzymywać własne struktury HR. Warto pamiętać, że agencja, to nie tylko większa elastyczność struktury zatrudnienia, ale też duże zaplecze rekrutacyjne, bazy sprawdzonych kandydatów i specjalistyczny knowhow, a w konsekwencji oszczędność czasu i pieniędzy.


Coraz więcej Ukraińców decyduje się na wyjazd za granicę. Najpopularniejszy kierunek – Polska

Obywatele Ukrainy wciąż chętnie podejmują pracę zarobkową za granicą. Tatiana Paszkina, ekspert ds. zatrudnienia, w wypowiedzi dla ukraińskiego portalu Ukraina24 potwierdza, że Polska cały czas stanowi najpopularniejszy kierunek migracji zarobkowej wśród obywateli Ukrainy. Chwali Polskę za dobre wynagrodzenia, jasną politykę antycovidową i szczepionkową oraz jakość ofert pracy. Podkreśla również, że mimo lockdownu, ukraińscy migranci zarobkowi przesłali do ojczyzny nie mniej zarobionych za granicą pieniędzy niż w 2019 roku.


Problemy z zadłużeniem w branży meblarskiej

W ciągu ostatniego roku zadłużenie producentów mebli wzrosło o 30 proc., a sprzedawców o 19 proc. Łącznie kwota, jaką muszą oni oddać wierzycielom, sięga prawie 100 milionów zł.

Portal Infor Biznes podaje:Łącznie zadłużenie producentów i sprzedawców mebli sięga 97,6 mln zł. Średnia kwota zadłużenia to 35 tys. zł. Za zdecydowaną większość niespłaconych zobowiązań wśród producentów i sprzedawców mebli w Polsce odpowiadają najmniejsze firmy.”

Niemały wpływ na trudną sytuację firm okazała pandemia – “Początek pandemii był szokiem dla całej gospodarki, w tym także dla rynku meblarskiego. Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, sprzedaż produkcji w tym czasie zanurkowała o ok. 35 proc. Przerwane zostały łańcuchy dostaw, trudniej było o surowce. Na to nakładały się problemy z dostawcami, przerwy w produkcji oraz brak rąk do pracy związany z odpływem pracowników z Ukrainy.” – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, współpracującej z KRD.

WiadomościHandlowe.pl: rekrutowanie pracowników na polskim rynku pracy jest coraz trudniejsze

„W ubiegłym roku znaczna część polskich pracowników jeszcze we wrześniu korzystała z przedłużonego zasiłku opiekuńczego, w związku z czym brakowało ich na rynku pracy. Ponadto pod koniec lata i na początku jesieni 2020 roku wzrosła produkcja m.in. w branży automotive, co przełożyło się na potrzeby kadrowe i wzmożoną rekrutację pracowników”. Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group, w rozmowie z serwisem wiadomocihandlowe.pl podsumował rok 2020 na polskim rynku pracy.

Jak pandemia wpływała na rynek pracy?

Jak zaznaczył ekspert z zespołu EWL, sytuację na rynku zatrudnienia w roku 2020 Polsce można by podzielić na trzy etapy.

Pierwszy, rozpoczęty tuż po wprowadzeniu obostrzeń i reżimu sanitarnego, to niepewność na rynku pracy.

W tym pierwszym okresie pracownicy ze Wschodu często zmieniali pracę ze względu na redukcję zatrudnienia w ich pierwotnych firmach. Z naszych badań wynika, że niemal 40% pracowników musiało zmienić miejsce pracy, a często też zamieszkania.

tłumaczy Rafał Mróz.

Mniej więcej na przełomie sierpnia i września 2020 rynek pracy zaczął wracać na dawne tory.

Wiele firm zaczęło wracać na poziomy produkcyjne sprzed pandemii, branża logistyczna stale notowała wzrosty zapotrzebowania, a pracowników na rynku lokalnym nadal brakowało.

zaznacza Dyrektor Operacyjny w agencji zatrudnienia EWL.

Obecnie natomiast mamy trzeci etap, czyli okres stabilizacji. Zapotrzebowanie na pracowników na początku roku zwykle jest mniejsze.

Warto też dodać, że nadal obowiązują przepisy przedłużające legalny pobyt i pracę w Polsce pracownikom z zagranicy w okresie pandemii. To wpływa na zmniejszone tempo dynamiki fluktuacji kadry ze Wschodu.

dodaje ekspert.

W wypowiedzi możemy znaleźć także odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Dlaczego coraz więcej pracowników z Ukrainy chce zamieszkać w Polsce na stałe?
  • Jak otwarcie się Niemiec na pracowników z Ukrainy wpłynie na polski rynek pracy?
  • Jakie zmiany w polskich przepisach ułatwiłyby zatrudnianie cudzoziemców w naszym kraju?

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu.

Źródło: Wiadomości Handlowe