Opublikowano: 22.03.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
22.03.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 16 – 22 marca 2021 roku 


W Polsce powoli rośnie zatrudnienie 

W lutym 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,3% względem notowanego miesiąc wcześniej, lecz było o 1,7% niższe niż w tym samym okresie 2020 roku, i wynosiło 6 334 tys. Poinformował o tym 17 marca portal Businessinsider, komentując najnowsze dane GUS. Według urzędu, wzrost miesiąc do miesiąca był wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, a także zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii. 

„W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, od marca do maja 2020 roku odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych miesiącach 2020 roku zaczęto obserwować jego wzrost. Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w ubiegłych latach. W lutym 2021 roku widoczny był niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia o ok. 19,5 tys. etatów, podczas gdy w styczniu br. odnotowano jego spadek” – czytamy w komunikacie GUS.  


Opinia: W ciągu 5 lat liczba pracowników z Ukrainy w Polsce może się podwoić 

Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce obecnie przebywa około 1 mln obywateli Ukrainy, zaś w ciągu kolejnych pięciu lat ta liczba może wzrosnąć nawet do 2 mln. Poinformował o tym 21 marca w rozmowie z portalem Money.pl prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Jego zdaniem, istnieje taka możliwość, szczególnie jeżeli rzeczywiście za rok rozpocznie się silniejsze odbicie gospodarcze w Polsce. Dziennikarze zwracają uwagę, że w latach 2022-2023 tempo wzrostu PKB Polski może być powyżej 4% (według przewidywań NBP). 

Ponadto zdaniem ekonomisty Marka Zubera, w perspektywie 2-3 lat w Polsce powróci problem z obsadzaniem wolnych stanowisk. „Pojawia się pytanie o to, ilu jeszcze Ukraińców i Białorusinów będzie chciało u nas pracować. Jeśli niewielu, to powstanie poważny problem, w jaki sposób niwelować te braki w zatrudnieniu” – podkreśla Zuber. Z kolei według prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zainteresowanie przyjazdami Ukraińców do Polski nie spadnie. Ma ich przyciągać m.in. wciąż rosnąca płaca minimalna. 


Badanie: Niemal 2/3 kandydatów do pracy na Ukrainie planuje zatrudnienie za granicą. Połowa z nich – w Polsce   

63% poszukujących zatrudnienia obywateli Ukrainy planuje pracować za granicą lub rozważa taką możliwość. Wśród głównych powodów tych decyzji wymieniane są: bezrobocie na Ukrainie, wyższe płace i lepsze warunki pracy za granicą. Poinformował o tym portal Dengi.ua, powołując się na sondaż OLX Rabota. W badaniu, przeprowadzonym w lutym br., wzięło udział 7 700 ukraińskich kandydatów do pracy. 

Wybierając kraj docelowy migracji zarobkowej, pracownicy z Ukrainy preferują państwa UE: Polska – 50%; Czechy – 11%; Niemcy – 9%; Litwa – 2% oraz Słowacja – 1,5%. Większość Ukraińców poszukujących zatrudnienia za granicą wybiera pracę sezonową, zaś 1/3 poszukuje ofert na dłuższy okres. 

Źródło: Dengi.ua

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).