Opublikowano: 08.03.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
08.03.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 2 – 8 marca 2021 roku 


Rafał Mróz, EWL Group w wywiadzie dla portalu Wiadomości Handlowe: Okresy niepewności wzmagają zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia

“Pracownicy mogą wybierać w ofertach pracy, porównywać opinie o pracodawcy i szybko przechodzić od jednego podmiotu do drugiego.” – zauważa ekspert EWL Group. Dodaje również, że blisko 40% pracowników ze Wschodu zmuszonych było zmienić miejsce pracy ze względu na czynniki związane z pandemią. Podkreśla jednak, że dzięki mobilności i elastyczności, pracownicy zagraniczni szybko odnaleźli się na zmienionym rynku pracy.

Jako klucz do skutecznego przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego oraz zatrudnienie obcokrajowców, Rafał Mróz proponuje nawiązanie współpracy z agencjami pracy tymczasowej – “Łatwiej, taniej i przede wszystkim szybciej, jest wynająć zewnętrzny podmiot, który przeprowadzi cały proces, od początku do końca, niż budować i utrzymywać własne struktury HR. Warto pamiętać, że agencja, to nie tylko większa elastyczność struktury zatrudnienia, ale też duże zaplecze rekrutacyjne, bazy sprawdzonych kandydatów i specjalistyczny knowhow, a w konsekwencji oszczędność czasu i pieniędzy.


Coraz więcej Ukraińców decyduje się na wyjazd za granicę. Najpopularniejszy kierunek – Polska

Obywatele Ukrainy wciąż chętnie podejmują pracę zarobkową za granicą. Tatiana Paszkina, ekspert ds. zatrudnienia, w wypowiedzi dla ukraińskiego portalu Ukraina24 potwierdza, że Polska cały czas stanowi najpopularniejszy kierunek migracji zarobkowej wśród obywateli Ukrainy. Chwali Polskę za dobre wynagrodzenia, jasną politykę antycovidową i szczepionkową oraz jakość ofert pracy. Podkreśla również, że mimo lockdownu, ukraińscy migranci zarobkowi przesłali do ojczyzny nie mniej zarobionych za granicą pieniędzy niż w 2019 roku.


Problemy z zadłużeniem w branży meblarskiej

W ciągu ostatniego roku zadłużenie producentów mebli wzrosło o 30 proc., a sprzedawców o 19 proc. Łącznie kwota, jaką muszą oni oddać wierzycielom, sięga prawie 100 milionów zł.

Portal Infor Biznes podaje:Łącznie zadłużenie producentów i sprzedawców mebli sięga 97,6 mln zł. Średnia kwota zadłużenia to 35 tys. zł. Za zdecydowaną większość niespłaconych zobowiązań wśród producentów i sprzedawców mebli w Polsce odpowiadają najmniejsze firmy.”

Niemały wpływ na trudną sytuację firm okazała pandemia – “Początek pandemii był szokiem dla całej gospodarki, w tym także dla rynku meblarskiego. Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, sprzedaż produkcji w tym czasie zanurkowała o ok. 35 proc. Przerwane zostały łańcuchy dostaw, trudniej było o surowce. Na to nakładały się problemy z dostawcami, przerwy w produkcji oraz brak rąk do pracy związany z odpływem pracowników z Ukrainy.” – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, współpracującej z KRD.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową