Zatrudnienie opiekunki dla seniora to ważna i odpowiedzialna decyzja dla najbliższych. Jednak po jej podjęciu, znalezieniu odpowiedniej kandydatki i ustaleniu warunków współpracy pozostają kwestie formalne związane z zatrudnieniem.

Dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, wiąże się to z wieloma dodatkowymi obowiązkami. A w przypadku opiekunki zza granicy wymaga znajomości nie tylko przepisów prawa pracy, ale także tych, dotyczących legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowców.

Gdzie szukać pomocy dla osób starszych?

Łączenie samodzielnej opieki nad seniorem z pracą zawodową i życiem rodzinnym jest skomplikowane. Często prowadzi do przemęczenia i wypalenia. Dlatego w sytuacji, kiedy osoba starsza wymaga pomocy – czy to w prostych sprawach życia codziennego czy w zaspokajaniu najprostszych potrzeb – warto skorzystać z usług opiekuńczych świadczonych przez wykwalifikowaną kadrę.

Wsparcia w opiece nad seniorem można uzyskać poprzez:

  • skorzystanie z usług pielęgniarskiej opieki długoterminowej,
  • dzienną opiekę nad seniorem świadczoną w domach pobytu,
  • pobyt czasowy osoby starszej w domu opieki,.
  • skorzystanie z usług opiekunki dla seniora.

Wiele osób poszukuje opiekunki do osoby starszej, ponieważ nie chce, aby jesień życia seniorzy spędzili w domach opieki. To zrozumiałe – zmiana otoczenia, nowe miejsce, często w znacznej odległości od domu, inna rutyna dnia – to wpływa na komfort życia osoby starszej.

Jest to jeden z powodów, dla których opieka domowa cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie, że jej zakres można ustalać indywidualnie, według potrzeb seniora.

Zatrudnienie opiekunki z Ukrainy – najważniejsze informacje

Opiekunki z Ukrainy cechuje duża empatia i zrozumienie. Potrafią z wyczuciem zająć się seniorem, ugotować pyszny obiad, posprzątać i dotrzymać towarzystwa. Co więcej, coraz częściej na pracę w charakterze opiekunki decydują się pielęgniarki z Ukrainy.

Ich wiedza i doświadczenie powoduje, że trudno o lepsze kandydatki do opieki nad seniorem. Legalne zatrudnienie Ukrainki jako opiekunki jest procesem czasochłonnym, ale warto się nad nim pochylić, jeśli chcemy zapewnić należytą opiekę osobie starszej.

Proces legalizacji zatrudnienia opiekunki z Ukrainy należy zacząć od złożenia w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na miejsce naszego zamieszkania, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

W tym dokumencie, poza danymi pracodawcy – czyli naszymi – należy podać informacje dotyczące przyszłej opiekunki oraz odpowiedni kod zawodu, rodzaj umowy, na podstawie której zatrudnimy pomoc dla osoby starszej, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Koszt wpisania oświadczenia do ewidencji wynosi 30 zł, a na decyzję o dokonaniu wpisu przez starostę czekamy do 7 dni roboczych.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wraz z pieczątką potwierdzającą jego zarejestrowanie w ewidencji należy przekazać opiekunce (o ile przebywa ona w Polsce) lub wysłać na Ukrainę. Na podstawie tego dokumentu może ona wyrobić wizę pracowniczą lub, jeśli posiada paszport biometryczny, wjechać do Polski w ramach ruchu bezwizowego.

Po przyjedźcie opiekunki do naszego kraju należy podpisać z nią umowę – o pracę lub cywilnoprawną – taką, jaka została wskazana w oświadczeniu oraz zgłosić ją do ubezpieczenia społecznego. Musimy też pamiętać o poinformowaniu urzędu o podjęciu pracy przez pracownika z Ukrainy.

Opieka do osoby starszej – wsparcie agencji opiekunek

Proces zatrudnienia opiekunki, szczególnie z zagranicy, może wydawać się skomplikowany. O wielu rzeczach należy pamiętać, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty i nie można uchybić określonym terminom.

Agencje opiekunek świadczą kompleksowe usługi w zakresie zapewniania pomocy osobom starszym w domu. Nie tylko rekrutują doświadczone opiekunki dla seniorów, ale także mogą zadbać o to, aby kandydatka miała kwalifikacje umożliwiające jej pomoc pielęgniarską w domu podopiecznego.

Dodatkowo dobra agencja opiekunek zajmie się całym procesem zatrudnienia oraz legalizacji pracy. Zadba o zastępstwo w przypadku czasowej nieobecności stałej opiekunki, a także dołoży wszelkich starań, aby odpowiednio dobrać, zarówno pod względem cech osobowościowych, jak i kwalifikacji zawodowych, opiekunkę do wymagań seniora.