Opublikowano: 06.02.2020
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
02.06.2020
Aktualności

EWL S.A. o migracji zarobkowej na XIII Forum Europa – Ukraina

EWL S.A. o migracji zarobkowej

Pracownicy zagraniczni stanowią ogromną wartość dodaną dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu PKB, a migracja wskazywana jest jako jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce. O tym powiedział prezes zarządu EWL S.A. Andrzej Korkus podczas XIII Forum Europa – Ukraina.

W konferencji, która odbyła się w Rzeszowie w dniach 4-5 lutego 2020 roku wzięło udział ponad 900 uczestników z Polski, Ukrainy, państw UE, krajów sąsiedzkich i USA – przedstawiciele rządów i parlamentów, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich. Grupa EWL była reprezentowana przez prezesa Zarządu Andrzeja Korkusa, kierowniczkę Działu Legalizacji Mariyę Kuzenko, regionalną dyrektorkę sprzedaży Małgorzatę Filipczak oraz PR managera Anatoliya Zymnina.

Temat migracji zarobkowej był szeroko omawiany podczas Forum z udziałem przedstawicieli EWL S.A. jako lidera w obszarze zatrudniania cudzoziemców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Panel dyskusyjny „Migracja zarobkowa z Ukrainy. Korzyści i zagrożenia – prognozy na przyszłość”

„Polsce udało się stworzyć system, który jest w stanie sprostać wyzwaniom migracyjnym, a zdecydowana większość pracowników spoza Polski pracuje w naszym kraju legalnie na podstawie wiz i pozwoleń” – powiedział Andrzej Korkus podczas panelu dyskusyjnego „Migracja zarobkowa z Ukrainy. Korzyści i zagrożenia – prognozy na przyszłość”.

Podczas debaty prezes EWL przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu Polska była jednym z najbardziej homogenicznych krajów na świecie, ale sytuacja się zmieniła.

„Napływ pracowników z Ukrainy nauczył nas w pewnym sensie tolerancji wobec różnorodności – dla naszej administracji oraz społeczeństwa była to ważna lekcja świadomości tego zróżnicowania. Pracownicy z Ukrainy przynieśli ogromne korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i naszemu społeczeństwu” – stwierdził Andrzej Korkus.

Prezentacja Raportu „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”

Na XIII Forum Europa – Ukraina PR manager w EWL Anatoliy Zymnin oraz kierowniczka Działu Legalizacji agencji Mariya Kuzenko zaprezentowali raport „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”.

Raport z badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone przez EWL S.A. i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, zawierał między innymi  omówienie zmian wysokości zarobków obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy w zależności od regionu zatrudnienia, długości pobytu w Polsce, znajomości języka polskiego, a także branży. [Pobierz Raport EWL „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”].

Rozmowa „Transparentna migracja zarobkowa kluczem do wzrostu gospodarczego Polski i UE”

„Zarówno Polska, jak i pracownicy z Ukrainy podjęli pewne ryzyko i świetnie na tym wyszli” – powiedział z kolei Andrzej Korkus w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu PolUkr.Net Dariuszem Materniakiem. Dodał, że musimy się przystosować do tego, że mnóstwo osób z Ukrainy już nie będzie przyjeżdżało do Polski.

„O pracowników zagranicznych musimy walczyć globalnie!” – podsumował prezes EWL S.A.

Organizowane od 2007 roku, Forum Europa – Ukraina, jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy. Głównym tematem trzynastego już Forum była kwestia kontynuacji procesu reform oraz modernizacji Ukrainy w sytuacji zmian na szczycie władzy w Kijowie w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych, a także relacje Ukrainy z Polską oraz UE. EWL S.A. była partnerem tegorocznego Forum.

Foto: Forum Ekonomiczne, TVP Rzeszów

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).