E-book: Zapanuj nad rekrutacją

Proces rekrutacji pracowników produkcyjnych lub logistycznych, także tych wykonujących najprostsze prace, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, jest żmudny. Na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak kandydatów. Niektóre regiony, zwłaszcza te w pobliżu dużych miast i stref ekonomicznych, już od kilku lat zmagają się z problemami wynikającymi z niedoboru pracowników.

Stale rosną nie tylko koszty rekrutacji, ale także te związane z pogłębiającym się zjawiskiem rotacji wśród załogi. Często przedsiębiorstwa cierpią również na problem braku uporządkowania procesów rekrutacyjnych i związany z tym chaos.

Przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże zrozumieć i rozwiązać problemy związane z rekrutacją pracowników do firm produkcyjnych i logistycznych.

W darmowym E-booku znajdziesz m.in.:

  • Konsekwencje niedoboru pracowników: Opisujemy, jak niedobór pracowników może prowadzić do wzrostu kosztów rekrutacji, rotacji kadry, spadku wydajności i opóźnień w realizacji zamówień.
  • Kluczowe aspekty rekrutacji: Omawiamy, dlaczego skuteczna rekrutacja zmotywowanych pracowników jest kluczowa dla sukcesu organizacji. Podpowiadamy, jakie strategie można zastosować, aby przyciągnąć odpowiednich kandydatów i zbudować trwałe relacje z pracownikami.
  • Współpraca z agencjami pracy tymczasowej: Przedstawiamy korzyści wynikające z partnerstwa z agencjami pracy tymczasowej, a także zagadnienia związane ze współpracą z kilkoma agencjami równolegle. Przykłady case study pokazują, jak firma EWL pomogła swoim klientom w rekrutacji dużego wolumenu pracowników i osiągnięciu zwiększonej efektywności oraz retencji.
  • Strategie rozwiązujące problemów rekrutacyjnych: Prezentujemy różne strategie, które można zastosować, aby rozwiązać problemy związane z brakiem pracowników.

Pobierz darmowy E-book i zapoznaj się z dawką wiedzy na temat strategii rekrutacyjnych, sposobów rozwiązania problemów związanych z brakiem pracowników oraz korzyści płynących z współpracy z agencją pracy tymczasowej.

Aby pobrać, wypełnij krótki formularz:

Prezentacja raportu EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” w Kijowie

We wtorek, 30 maja w Media Center Ukraine w Kijowie odbyła się prezentacja najnowszego raportu EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”. Była to pierwsza prezentacja wyników naszych badań w stolicy Ukrainy po wybuchu wojny. 

Wyniki badania na spotkaniu z udziałem dziennikarzy oraz przedstawicieli m.in. Ministerstwa ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, Państwowej Służby Migracyjnej oraz Ambasady RP w Kijowie zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL – Marcin Kołodziejczyk oraz Margarita Sytnik.  

„Ponad połowa, bo aż 56%, ankietowanych obywateli Ukrainy deklaruje, że wysyła środki pieniężne do Ukrainy. Świadczy to o tym, że mają oni źródło dochodu umożliwiające nie tylko utrzymać się w Polsce, ale również przesyłać pieniądze do ojczyzny”

– mówiła w trakcie prezentacji Margarita Sytnik, rzeczniczka prasowa EWL. 

„Czynniki, które zachęcają do zostanie w Polsce to, w pierwszej kolejności, posiadanie w Polsce znajomych lub przyjaciół. Bardzo ważnym czynnikiem zarówno dla migrantów ekonomicznych, jak i uchodźców wojennych jest przyjazne nastawienie Polaków do Ukraińców i bliskość kulturowa między naszymi krajami”

– skomentował wyniki badań Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL. 

Autorzy badania podkreślili, że prawie wszyscy Ukraińcy w Polsce – 83% – zadeklarowali, że wspierają swoją Ojczyznę. Najczęściej są to darowizny na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy oraz przesyłanie pieniędzy bliskim. Spośród 56% respondentów, którzy wysyłają pieniądze na Ukrainę, połowa wysyła od 301 do 1000 zł miesięcznie (66-221 euro).

Badanie przeprowadzono wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Tarnowie, Tczewie, Opolu, Ustroniu, Szydłówce i Wadowicach w dniach 4-13 marca , 2023, metodą wywiadów bezpośrednich F2F po ukraińsku. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 500 osobami.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji w języku angielskim lub ukraińskim oraz do pobrania naszego raportu.


 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (23 – 29 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 23 – 29 maja 2023 roku      


GUS: Rekordowo niskie bezrobocie w kwietniu 

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,2% z 5,4% w marcu – poinformowała 25 maja Rzeczpospolita powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Zgodnie z komunikatem GUS w urzędach pracy na koniec marca zarejestrowanych było niespełna 822 tys. osób, czyli o 25 tys. mniej niż w marcu. To oznacza, że stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała z 5,4% do 5,2%. 

Warto podkreślić, że spadek bezrobocia w kwietniu w stosunku do marca jest zjawiskiem sezonowym, powtarzającym się co roku. Jednak stopa bezrobocia zmalała też w ujęciu rok do roku: o 0,4 pkt proc., tak jak w marcu. 


Coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych 

W pierwszym kwartale 2023 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to wynik o 6% większy w porównaniu z rokiem ubiegłym – podał 26 maja portal Business Insider. 

Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w tym roku wpłynęło o 6,4% więcej wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys.  

Statystyki z I kwartału 2023 roku pokazują również przewagę wniosków o otwarcie niż o zamknięcie JDG (80,1 tys. kontra 59,7 tys.). Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza (75,3 tys. kontra 63,2 tys.). 

Radca prawny Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślił, że liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą 


Hiszpania szuka rozwiązania problemu z dostępnością pracowników 

Pomimo blisko trzech milionów bezrobotnych w Hiszpanii ponad jedna trzecia firm ma problemy ze znalezieniem pracowników – poinformowało 23 maja radio RMF24. 

Według przeprowadzonych przez Bank Hiszpanii ostatnich Badań Aktywności Biznesowej 35% przedsiębiorców deklaruje, że posiada wakaty. W hotelarstwie i budownictwie ten deficyt pracowników wynosi ponad 50%. 

Minister przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva jako rozwiązanie problemu proponuje zwiększenie liczby imigrantów o profilach potrzebnych określonym sektorom gospodarki. Natomiast minister pracy Yolanda Diaz domaga się szkolenia bezrobotnych w kraju i poprawienia im warunków pracy. 

Źródło: RMF24.pl

PulsHR.pl: Polska staje się numerem jeden. Ukraińcy nie chcą już od nas wyjeżdżać

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Polsce, rzadziej szukają zatrudnienia w innych krajach niż przed początkiem rosyjskiej agresji – czytamy w artykule opublikowanym 24 maja na łamach portalu PulsHR.pl.

Badanie „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pokazało, że wśród przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy zdecydowanie obniżyła się chęć poszukiwania pracy w innych państwach niż Polska.

Tuż przed wybuchem wojny 55 proc. ukraińskich obywateli w naszym kraju deklarowało, że szukało zatrudnienia poza granicami Polski. W 2023 roku odsetek ten jest ponad dwukrotnie mniejszy i wynosi 24 proc. Warto podkreślić, że wśród uchodźców wojennych wynosi on zaledwie 14 proc.

Źródło: Badanie Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL

Stabilna i rozwojowa praca czeka na Ukraińców w Polsce

Zdaniem autorów badania, fakt ten świadczy o tym, że Polska w odpowiedni sposób zaspokoiła potrzeby obywateli Ukrainy związane z aktywizacją zawodową oraz sprostała ich oczekiwaniom zarówno tych, którzy uciekali przed wojną, jak i tych, którzy szukali w naszym kraju zatrudnienia.

– Polska odniosła ogromne sukcesy w zapewnianiu pracy uchodźcom z Ukrainy, z których zdecydowana większość znalazła swoją pierwszą pracę w naszym kraju. Zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce, odpowiadającej ich wysokim kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy, jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać zarówno ukraińskich migrantów, jak i uchodźców w Polsce na dłużej – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Jeśli nie Polska, to kto? Oto kraje alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy

Główny kraj alternatywnej migracji dla obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem w innych państwach niż Polska, wciąż stanowią Niemcy. Obecnie niemal 2/3 z nich (64 proc.) wskazuje Niemcy jako państwo, w którym poszukiwało zatrudnienia w ciągu ostatniego roku. Istotne jest, że wśród przedwojennych migrantów odsetek poszukujących pracy za Odrą jest o 25 pkt proc. wyższy niż wśród uchodźców wojennych (69 proc. wobec 44 proc.).

Zdaniem ekspertów EWL tak wysoki wynik naszych zachodnich sąsiadów może być skutkiem wprowadzonych w związku z rosyjską inwazją zmian w europejskim prawie migracyjnym oraz ogromnego zapotrzebowania Niemiec na pracowników zagranicznych.

Źródło: Badanie Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL

Na drugim miejscu wśród ukraińskich obywateli tradycyjnie uplasowały się Czechy (23 proc.), jednak warto podkreślić, że w tym kraju częściej zatrudnienia poszukiwali migranci przedwojenni z Ukrainy (26 proc.) niż uchodźcy wojenni (11 proc.). Wśród uchodźców dużym zainteresowaniem cieszą się perspektywy pracy w Wielkiej Brytanii (30 proc.), USA (22 proc.) oraz we Włoszech (19 proc.), zaś wśród migrantów przedwojennych – w Norwegii (13 proc.) oraz Szwecji (11 proc.). (…).

Źródło: PulsHR.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 16 – 22 maja 2023 roku      


17 milionów zatrudnionych na polskim rynku pracy 

Po raz pierwszy w historii w polskiej gospodarce pracowało ponad 17 mln osób podał 16 maja portal PulsHR powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Eurostat zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale br. wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób do 17 mln 62 tys. osób. Wobec pierwszego kwartału 2022 roku zatrudnienie wzrosło o 236,8 tys. osób. 

Wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzej Kubisiak, podkreślił, że jeśli chodzi o zmiany w zatrudnieniu w okresie od wybuchu pandemii, Polska odnotowuje wyraźnie lepszą dynamikę niż UE jako całość i w porównaniu z innymi krajami. Zastrzegł jednocześnie, że obecnie nie ma jeszcze pełnych wyników dla wszystkich krajów. 


Polski przemysł motoryzacyjny bije rekordy 

Branża automotive w Polsce, mimo trudnych warunków, pobiła w 2022 roku kolejne rekordy, a wszystko wskazuje na to, że 2023 roku pobije ich jeszcze więcej poinformował 21 maja portal Puls Biznesu. 

W ubiegłym roku produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep wyniosła 203,3 mld zł. Tym samym po raz pierwszy historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego przekroczyła pułap 200 mld zł. Wynik ten jest o 15% lepszy od osiągniętego w 2021 roku. Warto podkreślić, że w grupie średnich i dużych firm produkcyjnych produkcja sprzedana wyniosła 195,7 mld zł. Oznacza to nie tylko wzrost o 14,7% w porównaniu z 2021 rokiem, ale także nowy rekord.  

— Mimo trudnego początku roku i spadku sprzedaży w pierwszym kwartale cały rok zakończył się dwucyfrowym wzrostem. Tylko w ostatnim kwartale produkcja sprzedana była wyższa rok do roku o 25% — dodał Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl 


Niemcy: Blisko 40 tys. wolnych miejsc praktyki zawodowej w zakładach rzemieślniczych 

Branża rzemieślnicza w Niemczech ma problemy ze znalezieniem nowych pracowników. Ponad 40 tys. miejsc praktyki zawodowej w zakładach rzemieślniczych pozostaje nieobsadzonych poinformował 18 maja portal Zeit.de. 

— Zapotrzebowanie jest szczególnie wysokie w zawodach związanych z klimatyzacją, na przykład w branży grzewczo-sanitarno-klimatyzacyjnej, w elektryce, ogólnie w budownictwie, ale także w branży spożywczej lub w zawodach rzemieślniczych związanych ze służbą zdrowia — powiedział Jörg Dittrich, prezes rzemiosła wykwalifikowanego. 

Ekspert dodał również, że ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników może jedynie częściowo przyczynić się do rozwiązania problemu. 

Najnowszy raport EWL zaprezentowany na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Agencji Prasowej

Masowy napływ uchodźców wojennych do Polski, jak i powrót części ukraińskich mężczyzn w celu wsparcia obrony swojego kraju, istotnie wpłynął na statystyczny profil obywateli Ukrainy przebywających nad Wisłą. Jednocześnie, niezmiennie wysoki jest wskaźnik związany z aktywizacją zawodową ukraińskich obywateli w Polsce. Świadczą o tym wyniki IV edycji badania „Obywatele Ukrainy w Polsce i na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, które zostały zaprezentowane 10 maja na Uniwersytecie Warszawskim oraz 11 maja w Polskiej Agencji Prasowej.

W prezentacji raportu wzięło udział ponad dwudziestu ekspertów ds. migracji, uchodźców oraz rynku, reprezentujący m.in.: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Straż Graniczną, Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Bank Polski, Urząd do Spraw Cudzoziemców, UNHCR, , Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Tent Partnership for Refugees, Instytut Spraw Publicznych oraz Akademię Leona Koźmińskiego. 

Znacząca przewaga kobiet

Badanie pokazało, że 67% przebywających w Polsce obywateli Ukrainy stanowią kobiety. W porównaniu z wynikami z 2021 roku struktura płci respondentów uległa istotnej zmianie – niemal dwukrotnie zmalał odsetek mężczyzn z Ukrainy.

 – Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku niewątpliwie zdominował sytuację migracyjną w naszym kraju, zmieniając tym samym profil ukraińskiego obywatela mieszkającego w Polsce. Obecnie większość́ przebywających w Polsce obywateli Ukrainy to kobiety z dziećmi, które często pracują̨ poniżej swoich kwalifikacji. Słabsza znajomość́ języka polskiego oraz towarzyszące trudności w dostosowaniu się̨ do nowych warunków życia i pracy stanowią̨ wyzwanie dla wielu migrantów uchodźczych w Polsce, ale także dla polskich pracodawców – uważa Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Wysoki poziom aktywizacji zawodowej

Na uwagę zasługuje fakt, że zdecydowana większość, bo aż 78% przebywających w Polsce obywateli Ukrainy podjęło zatrudnienie w naszym kraju. Biorąc pod uwagę istotny udział w tej grupie uchodźców wojennych, wskaźnik należy uznać za niezmiernie wysoki, wskazujący na dojrzałość polskiej gospodarki i rynku pracy.

Polska jako kraj posiadający wieloletnie doświadczenie w tworzeniu warunków sprzyjających zatrudnieniu migrantów ze Wschodu, poradziła sobie także z aktywizacją zawodową uchodźców wojennych z Ukrainy. Szybkie i skuteczne działania stały się możliwe m.in. dzięki decentralizacji pomocy, a także wdrożeniu rządowych programów wsparcia finansowego organizacji i firm. Digitalizacja usług publicznych okazała się wielkim usprawnieniem i realnym wsparciem działań podjętych zarówno przez podmioty prywatne, jak i państwowe. Z kolei wprowadzona deregulacja umożliwiła pracodawcom zaoferowanie pracy łącznie kilkuset tysiącom uchodźców podkreśla Andrzej Korkus.

Gorsza znajomość języka polskiego

W porównaniu do poprzedniego badania niemal dwukrotnie obniżył się odsetek ukraińskich obywateli, wykonujących pracę w Polsce zgodną z ich kwalifikacjami. W grudniu 2021 roku niemal 68% respondentów deklarowało, że zajmuje stanowiska odpowiadające posiadanym kompetencjom, zaś w 2023 roku odsetek ten wyniósł jedynie 35%.

Jednym z podstawowych elementów, który zwiększa szanse na lepsze wykorzystanie swoich kwalifikacji w ramach polskiego rynku pracy, jest znajomość języka, a ta jest gorsza w badanej grupie, niż miało to miejsce 2 lata temu. Wedle deklaracji, z 46% do 35% zmalał odsetek obywateli Ukrainy, którzy znają język polski na dobrym i bardzo dobrym poziomie. Powodem tego jest przede wszystkim słaba znajomość języka polskiego wśród uchodźców wojennych przybyłych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, wśród których jedynie 14% deklaruje co najmniej dobrą znajomość polskiego. Natomiast wśród migrantów przedwojennych poziom ten jest nadal wysoki i wynosi49%. 

– Nasze najnowsze badanie, przeprowadzone we współpracy z ekspertami z Platformy Migracyjnej EWL, pokazało, że cześć́ ukraińskich migrantów chce pozostać w Polsce na dłużej, by móc stać się̨ w przyszłości częścią̨ naszego społeczeństwa. Wspierając zarówno polską, jak i ukraińską̨ gospodarkę̨, będą̨ również̇ wzbogacać́ naszą kulturę̨ oraz jeszcze bardziej spajać nasze narody w tej symbolicznej „wojennej i powojennej” wspólnocie – podkreśla Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Większa chęć powrotu do Ukrainy  

Badanie pokazało, że niemal dwie trzecie obywateli Ukrainy (64%) planuje wrócić z Polski do swojej ojczyzny w bliższej lub dalszej perspektywie. Przy czym, odsetek respondentów deklarujących chęć pozostania w Polsce na dłużej zmalał w porównaniu do 2021 roku z 62% do 40%.

– Należy jednakże pamiętać, że są to obecnie tylko deklaracje. Tak naprawdę przyszłość pokaże, czy po zakończeniu wojny, większość uchodźców wojennych przebywających w Polsce podejmie decyzje o powrocie do Ukrainy, czy też większość będzie raczej dążyć do sprowadzenia swoich rodzin do Polski – dodaje Jan Malicki.

Badanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Polsce zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku za pomocą wywiadów bezpośrednich F2F. Wywiady zostały przeprowadzone w języku ukraińskim na próbie liczącej łącznie N=500 dorosłych obywateli Ukrainy, zarówno migrantów przedwojennych, jak i uchodźców wojennych z Ukrainy. Kwestionariusz badania został opracowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW z wykorzystaniem części pytań zgłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Wyniki badań były cytowane przez najważniejsze polskie media, m.in.: Rzeczpospolitą, Dziennik Gazeta Prawna, Business Insider, Polskie Radio, RMF FM, Radio Zet, WNP.pl, Forsal.pl, PulsHR.pl oraz Bankier.pl 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 9 – 15 maja 2023 roku      


Obywatele Ukrainy są zadowoleni z pracy w Polsce 

Blisko ośmiu na dziesięciu mieszkających w Polsce obywateli Ukrainy jest aktywna na polskim rynku pracy, zaś większość z nich jest zadowolona z pracy w naszym kraju. Problemem pozostaje niedopasowanie ich kwalifikacji, widoczne szczególnie wśród uchodźców wojennych – poinformowała 11 maja Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszych badań Platformy Migracyjnej EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Z najnowszego raportu Platformy Migracyjnej EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” wynika, że pomimo wskazywanych przez respondentów problemów przy szukaniu pracy w Polsce, w tym zwłaszcza oczekiwań pracodawców (37%), zdecydowana większość – bo 78% – uczestników badania jest aktywna na polskim rynku pracy. Ponad połowa z nich zadeklarowała, że są zadowoleni z pracy w Polsce, jednak tylko 35% badanych potwierdza, że pracuje w Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. 

Andrzej Korkus, prezes EWL, podkreśla, że zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce odpowiadającej ich kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać ukraińskich migrantów i uchodźców w Polsce na dłużej. 

 – Nasze doświadczenie wskazuje, że pierwszym krokiem do szerszej aktywizacji zawodowej uchodźców jest umożliwienie im uczestnictwa w kursach językowych i zawodowych, kontynuacja nauki na uczelniach wyższych, a także nostryfikacja uzyskanych wcześniej dyplomów i uprawnień – zaznaczył Andrzej Korkus. 

Źródło: Rzeczpospolita

Eurostat: Ochrona tymczasowa w UE dla blisko 4 mln Ukraińców 

Z ochrony tymczasowej w państwach Unii Europejskiej w końcu marca 2023 roku korzystało 3,9 mln osób, które opuściły Ukrainę po rosyjskiej inwazji – podał 8 maja portal ISBiznes, powołując się na dane Eurostatu. 

Zgodnie z opublikowanymi danymi najwięcej osób korzystało z ochrony tymczasowej w Niemczech – blisko 1,068 mln (27%), w Polsce – blisko 976,6 tys. (25%) i w Czechach – ok. 325,2 tys. (8%). Podano również liczbę beneficjentów ochrony czasowej w stosunku do liczby mieszkańców. W marcu 2023 roku na 1 tys. osób wskaźnik ten na poziomie UE wyniósł 8,7. Najwięcej wyniósł on w Czechach wyniósł – 30,9, następnie w Estonii – 27,8, w Polsce – 25,9, w Litwie – 24,2 oraz 22,5 w Bułgarii.  

W komunikacie podano również, że w porównaniu z końcem lutego 2023 roku liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy spadła w całej Unii Europejskiej o 116 930 osób (- 3%) z powodu wyrejestrowania ich statusów ochrony czasowej. Największe spadki odnotowano w Czechach – o blisko 122,6 tys.  (-27%), Szwecji – o 23,7 tys. (-49%) i Polsce o 17,2 tys. (-2%). Wzrosty odnotowano w Niemczech – o 33,1 tys. (+3%), Włoszech – o 7,4 tys. (+5%) i Rumunii – o 6,6 tys. (+6%). 

Źródło: ISBnews

Portugalia: Maleje liczba uchodźców wojennych z Ukrainy 

Po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie liczba uchodźców wojennych z tego kraju zmalała na terytorium Portugalii – poinformował 9 maja portal wnp.pl, powołując się na komunikat portugalskiego resortu spraw wewnętrznych. 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez ministerstwo, na początku maja 2023 roku na terytorium Portugalii przebywało ponad 58 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego najwięcej, 12 tys., w aglomeracji Lizbony, stolicy kraju. Jednak tylko od początku kwietnia 2023 roku Portugalię opuściło ponad 2 tys. uciekinierów wojennych z Ukrainy. 

Portugalskie MSW dodało również, że spodziewa się, iż skala zjawiska powracających do ojczyzny uchodźców może być większa, gdyż wielu ukraińskich uchodźców nie przedłużyło wydanych im w 2022 roku dokumentów pozwalających na roczny pobyt tymczasowy. 

Źródło: wnp.pl

Najnowsze badanie EWL na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej”

Już 78% obywateli Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie, a ponad polowa wspiera też finansowo rodzinę, która pozostała w ojczyźnie – wynika z raportu EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który Rzeczpospolita opisuje na swojej pierwszej stronie.

Ten wysoki wskaźnik zatrudnienia podwyższają migranci, którzy przyjechali do Polski jeszcze przed wybuchem wojny (83% z nich pracuje), ale bardzo duży, bo 71%, jest również odsetek pracujących uchodźców, wśród których zdecydowaną większość stanowią kobiety, często z dziećmi.

W interesie polskiej gospodarki jest to, by ci specjaliści znaleźli zatrudnienie odpowiadające nabytym wcześniej kwalifikacjom

– podkreśla na łamach gazety Andrzej Korkus, prezes EWL.

Na razie – jak wynika z badania – jest z tym problem: chociaż ponad połowa ankietowanych ma wyższe wykształcenie (wśród uchodźców prawie 70%), to tylko co trzeci jest zatrudniony zgodnie ze swoimi kwalifikacjami – czytamy w artykule Anity Błaszczak.

Andrzej Korkus także podkreśla, że zapewnienie obywatelom Ukrainy stabilnej pracy w Polsce odpowiadającej ich kompetencjom oraz umożliwiającej rozwój zawodowy jest kluczowym czynnikiem, który może zatrzymać ukraińskich migrantów i uchodźców w Polsce na dłużej. Przypomina, że według Eurostatu liczba ukraińskich uchodźców w Polsce maleje i jest już niższa niż w Niemczech, które od lat są naszym konkurentem w walce o pracowników z zagranicy.

Nasze doświadczenie wskazuje, że pierwszym krokiem do szerszej aktywizacji zawodowej uchodźców jest umożliwienie im uczestnictwa w kursach językowych i zawodowych, kontynuacja nauki na uczelniach wyższych, a także nostryfikacja uzyskanych wcześniej dyplomów i uprawnień

– zaznacza Korkus.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło: Rzeczpospolita

Raport Mobilności Transgranicznej „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

IV edycja raportu powstała po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 4–13 marca 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało łącznie 500 dorosłych obywateli Ukrainy, którzy obecnie znajdują się na terenie Polski, zarówno tych, którzy przyjechali przed 24 lutego 2022 roku (migranci przedwojenni), jak i tych, którzy przybyli do naszego kraju po wybuchu wojny (uchodźcy wojenni). 

Rok 2022 był rokiem szczególnym z perspektywy kształtowania się krajobrazu migracji w Polsce i na świecie. Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do jednego z największych kryzysów uchodźczych w najnowszej historii Europy. Wydarzenie to diametralnie zmieniło dotychczasowy charakter mobilności transgranicznej, gdyż do migrantów ekonomicznych dołączyli także uchodźcy wojenni, spośród których większość znalazła następnie miejsce także na rynku pracy.

Raport pozwoli odpowiedzieć na bardzo istotne pytania, w szczególności:

  • JAK zmienił się portret przebywających w Polsce obywateli Ukrainy? (wiek, płeć, pobyt z dziećmi, wykształcenie)
  • CZY obywatele Ukrainy planują ubiegać się o pobyt stały w naszym kraju oraz o obywatelstwo Polski?
  • JAKI odsetek migrantów i uchodźców korzysta z państwowej opieki medycznej, a jaki – z prywatnej?
  • CZY dzieci migrantów i uchodźców z Ukrainy korzystają z polskiego systemu edukacji?
  • JAK zmienił się odsetek obywateli Ukrainy pracujących według swoich kwalifikacji?
  • JAK obywatele Ukrainy w Polsce oceniają swoją sytuację materialną?
  • ILE pieniędzy wysyłają do Ukrainy uchodźcy i migranci przebywający w Polsce?
  • Z JAKICH kanałów informacji i komunikacji korzystają przybywający w Polsce obywatele Ukrainy?
  • CO najbardziej sprzyja integracji ukraińskich obywateli w Polsce?

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatnie pełny raport

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 2 – 8 maja 2023 roku      


Bezrobocie w kwietniu niższe o 0,1 pkt proc. 

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,3%, czyli 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – podał 8 maja portal PulsHR, powołując się na wstępne dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z danymi resortu pracy, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2023 roku wyniosła 5,3%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem kwietnia 2022 roku była niższa o 0,3 pkt. proc. Pod koniec kwietnia 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 roku liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób. 

Dzisiaj bezrobocie jest na poziomie niższym niż przed wybuchem pandemii, co dobrze pokazuje skuteczność realizowanych przez rząd instrumentów wsparcia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Coraz mniejszy udział pracowników niewykwalifikowanych w polskim rynku pracy 

O 8% (69 tys.) zmniejszyła się w zeszłym roku liczba pracowników wykonujących proste prace, niewymagające żadnych kwalifikacji – poinformowała 4 maja Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z raportem GUS 2022 rok był kolejny rokiem spadku zatrudnienia w grupie pracowników wykonujących proste prace, niewymagające żadnych kwalifikacji. W ostatnich latach grupa ta skurczyła się prawie o jedną trzecią. Według analizy, pod koniec 2015 roku osoby wykonujące prace proste (prawie 1,2 mln) miały ponad 7% udziału wśród pracujących Polaków, jednak już w IV kwartale zeszłego roku udział ten zmalał do niespełna 5%. 

Jednocześnie z danych GUS wynika, że z roku na rok rośnie w Polsce grupa zawodowa specjalistów. W 2022 roku powiększyła się ona o 125 tys. (4%) osób, wynosząc prawie 3,7 mln. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost o 560 tys. 


Niemcy potrzebują specjalistów 

Niemcy pilnie potrzebują wykwalifikowanych pracowników. W 2035 roku może brakować nawet 7 mln fachowców – podał 5 maja portal Deutsche Welle. 

Wiele branż coraz wyraźniej sygnalizuje trudności ze znalezieniem niezbędnych pracowników. Niemiecki minister pracy Hubertus Heil podziela przekonanie wielu liderów biznesu, że niedobór wkrótce negatywnie wpłynie na rozwój niemieckiej gospodarki.  

– Brak wykwalifikowanych pracowników jest jednym z głównych wyzwań dla firm z niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego – stwierdził Andreas Rade z Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego. 

Niemiecki rząd widzi rozwiązanie w imigracji. W nadchodzących tygodniach mają zostać uchwalone przepisy dotyczące reformy imigracyjnej, która ma sprawić, że Niemcy staną się bardziej atrakcyjnym celem dla zagranicznych pracowników.