Opublikowano: 29.05.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
29.05.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (23 – 29 maja)

tygodniowy przegląd EWL (9-15 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 23 – 29 maja 2023 roku      


GUS: Rekordowo niskie bezrobocie w kwietniu 

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,2% z 5,4% w marcu – poinformowała 25 maja Rzeczpospolita powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Zgodnie z komunikatem GUS w urzędach pracy na koniec marca zarejestrowanych było niespełna 822 tys. osób, czyli o 25 tys. mniej niż w marcu. To oznacza, że stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała z 5,4% do 5,2%. 

Warto podkreślić, że spadek bezrobocia w kwietniu w stosunku do marca jest zjawiskiem sezonowym, powtarzającym się co roku. Jednak stopa bezrobocia zmalała też w ujęciu rok do roku: o 0,4 pkt proc., tak jak w marcu. 


Coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych 

W pierwszym kwartale 2023 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to wynik o 6% większy w porównaniu z rokiem ubiegłym – podał 26 maja portal Business Insider. 

Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w tym roku wpłynęło o 6,4% więcej wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys.  

Statystyki z I kwartału 2023 roku pokazują również przewagę wniosków o otwarcie niż o zamknięcie JDG (80,1 tys. kontra 59,7 tys.). Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza (75,3 tys. kontra 63,2 tys.). 

Radca prawny Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślił, że liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą 


Hiszpania szuka rozwiązania problemu z dostępnością pracowników 

Pomimo blisko trzech milionów bezrobotnych w Hiszpanii ponad jedna trzecia firm ma problemy ze znalezieniem pracowników – poinformowało 23 maja radio RMF24. 

Według przeprowadzonych przez Bank Hiszpanii ostatnich Badań Aktywności Biznesowej 35% przedsiębiorców deklaruje, że posiada wakaty. W hotelarstwie i budownictwie ten deficyt pracowników wynosi ponad 50%. 

Minister przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva jako rozwiązanie problemu proponuje zwiększenie liczby imigrantów o profilach potrzebnych określonym sektorom gospodarki. Natomiast minister pracy Yolanda Diaz domaga się szkolenia bezrobotnych w kraju i poprawienia im warunków pracy. 

Źródło: RMF24.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową